Nawigacja
Wyprawka pierwszoklasisty/2024/2025
Wyniki egzaminów
Egzamin ósmoklasisty 2024
Z przyjemnością prezentujemy wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów. Gratulujemy uczniom oraz nauczycielkom, które w tym roku uczyły przedmiotów egzaminacyjnych:
Pani Joannie Wawrzyniak - nauczycielce języka polskiego
Pani Joannie Wiczyńskiej - nauczycielce języka angielskiego
Pani Renacie Kozłowskiej - nauczycielce matematyki.
Zachęcamy do zapoznania się z wynikami ogólnopolskimi na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej link
NAJBARDZIEJ ROZCZYTANA KLASA W SZKOLE/2023/2024
Tytuł ten otrzymuje klasa 1a, która w ciągu roku szkolnego (do 7 czerwca) wypożyczyła największą liczbę książek ze szkolnej biblioteki – było to 408 książek. Na drugim miejscu podium znalazła się klasa 3a z liczbą 366 książek. Trzecie miejsce należy do klasy 1c – 272 książek.
Ranking czytelników:
Klasy 1-3
I miejsce - Gabriela Wojciechowska kl. 3a
II miejsce - Amelia Sobisz kl. 1d
III miejsce – Nikodem Olborski kl.1a
Klasy 4-8
I miejsce – Emma Karnei kl. 4a
II miejsce – Tymoteusz Oblizajek kl. 4c
III miejsce – Anna Kuzemko kl. 7a
Gratuluję zwycięzcom i zachęcam do dalszego czytania zgodnie ze słowami Wisławy Szymborskiej: „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Paulina Małasiewicz
„Wspólny czas, dobry czas”/spotkanie w DPS
W ostatnim tygodniu szkoły uczniowie z klasy 1a odwiedzili mieszkańców DPS Konarskiego Oddział Zamenhofa w Poznaniu. Dzieci przygotowały piękny występ, upominki w kształcie serduszek oraz z pomocą rodziców upiekły ciasta. Natomiast pani Basia Zwolak-Wierzbicka razem ze swoim psem Dogą poprowadziła zajęcia z dogoterapii. Było pięknie, kolorowo i wzruszająco. Dzięki takim momentom wiemy, jak wartościowe są inicjatywy łączące pokolenia, ponad różnicami wieku i sprawności. Przekonaliśmy się również, że najcenniejszy jest czas, który możemy poświęcić drugiemu człowiekowi.
Ewa Nawrocka
Warsztaty plastyczne
Odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty plastyczne. Poczuliśmy już klimat nadchodzących wakacji, dlatego uczestnicy mogli ozdobić ekotorbę na letnie wyprawy. Zostały pięknie zaprojektowane obrazy malarskie na płótnie. Niektórzy wykonali pachnące dzieła z wykorzystaniem lawendy. Chłopcy stali się konstruktorami, ćwicząc swoją cierpliwość przy pracy.
Zobaczcie sami!
Patrycja Szamara-Nowak, Patrycja Pluta, Magdalena Alejska
2
Empatyczna klasa/projekt
Klasa 1e, 2e i 7c brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Empatyczna klasa”.
Głównym celem projektu było kreowanie u dzieci i młodzieży postawy lojalności, współpracy i pomocy oraz rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania.
Patrycja Pluta, Karolina Bogielczyk, Julita Kuźniarek
Konkurs
Poczet królów polskich AI
Zachęcamy do udziału w konkursie „Poczet królów polskich AI”
Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do kreatywnej interpretacji i przedstawienia historycznych postaci za pomocą sztucznej inteligencji. Chcemy pokazać, jak nowoczesne narzędzia, takie jak sztuczna inteligencja, mogą być wykorzystywane do celów edukacyjnych.
Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4 – 8
SPORT
Turniej Taekwondo w Naszej szkole
16W minioną sobotę (8 czerwca) w naszej szkole odbył się turniej taekwondo olimpijskiego „OD PRZEDSZKOLAKA DO OLIMPIJCZYKA". W zawodach wystartowało ponad 120 zawodników i zawodniczek z 4 klubów: UKS Akademia Taekwondo, Taekwondo AZS Poznań, MUKS Białe Tygrysy Jarocin, UKS Taekwondo Środa Wielkopolska oraz UKS Taekwondo Feniks Śrem. Dzieci wystartowały w konkurencjach sprawnościowych!
Organizatorem zawodów był UKS Akademia Taekwondo, który trenuje młodych zawodników w Gminie Komorniki od kilkunastu lat. Obecnie treningi odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1 w Plewiskach, Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach oraz Szkole Podstawowej w Wirach.
Klub reprezentowało 69 taekwondzistów. Z naszej szkoły wystąpiło 6 zawodniczek i 9 zawodników.
Reprezentacja SP Wiry: Zofia Brózdowska (3a), Helena Mądrzak (3c), Maria Jaworska (2a), Oliwia Wylegała (2a), Aleksandra Jerzak (0b), Nela Sobucka (0b), Cezary Łabuziński (0a), Maksym Wika (0c), Krzysztof Prager (0d), Wojciech Matysik (0d), Jan Idaszak (2d), Jan Zborowski (2d), Marceli Opala (2d), Oskar Sobucki (4c), Szymon Zabłocki (4b).
Medale zdobyły 2 zawodniczki SP Wiry:
Zofia Brózdowska z klasy 3a - I miejsce konkurencja: przeskokówka dollyo-chagi, II miejsce konkurencja dollyo-chagi, III miejsce konkurencja timio ap chagi (rocznik 2014)
Maria Jaworska z klasy 2a - I miejsce konkurencja: przeskokówka dollyo-chagi (rocznik 2015)
Serdecznie gratulujemy medalistkom oraz wszystkim zawodnikom i zawodniczkom, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym turnieju.
Zdjęcia: KUBA CICHOCKI FOTOGRAFIA
Migawki z matematycznej ławki
Drugie półrocze roku szkolnego obfitowało w wiele wydarzeń matematycznych.
Szczególnym miesiącem był marzec.
Obchodziliśmy święto liczby π. Uczniowie z tej okazji zamienili tradycyjne ubrania na kostiumy postaci, których nazwy ukrywały głoskę pi. Kreśliliśmy kardioidy - krzywe sercowe i tworzyliśmy piktogramy. Było wesoło i smacznie - to z powodu krążących po szkole pierników.
W marcu odbyły się też matematyczne konkursy.
Klasy czwarte walczyły o tytuł Mistrza Logicznego Myślenia.
Ewa Łyk, Antoni Dorsz oraz Sebastian Szpulecki zostali Ekspertami Logicznego Myślenia.
Tradycyjnie w pierwszy dzień wiosny odbył się Kangur, w którym najwyższą liczbę punktów zdobył Antoni Dorsz – uczeń klasy czwartej. Wśród wyróżnionych znaleźli się : Kira Rajewska, Antoni Tomkowiak, Piotr Jerzak, Sebastian Szpulecki i Jerzy Stocki.
W Gminnym Konkursie Mistrzem Matematyki klas czwartych został
Antoni Dorsz, Wicemistrzynią – Lena Kamińska.
W konkursie szkolnym klas piątych o tytuł Ucznia Pitagorasa zdobywcą I miejsca jest Franciszek Strózik, II miejsca – Jan Konior,
III – Tadeusz Rachelski.
Gratulujemy Zwycięzcom i Wyróżnionym.
Renata Kozłowska
Justyna Wasiak
Justyna Kozłowska Lisik
Julita Kuźniarek
Spotkanie dla rodziców przyszłorocznych "zerówek"
W dniu 17.06.2024r. (poniedziałek) o godzinie 16.15 odbędzie się spotkanie rodziców dzieci oddziału przedszkolnego, które rozpoczną naukę od 2 września 2024r.
Dla chętnych jest możliwość złożenia zamówienia na zestaw podręczników Dzieciaki w akcji sześciolatki, Anna Stalmach-Tkacz, Karina Mucha, oraz ćwiczenia- karty do diagnozowania gotowości szkolnej, Rysowanki, Poczytanki 5+, bezpośrednio od wydawnictwa z rabatem 15%.Koszt zestawu wynosi 179,75złWpłatę należy złożyć w dniu spotkania.
Serdecznie zapraszamy.
Trening INPP w szkole
Już drugi rok kontynuujemy ćwiczenia INPP w naszej szkole.
Przypominamy trochę historii .... Metoda wyhamowywania odruchów została opracowana w latach 70-tych w Instytucie Neuropsychologii w Chester dla dzieci, które przejawiały specyficzne problemy z nauką, takie jak: dysleksja, dysgrafia, ADD, ADHD, nadpobudliwość psychoruchową, trudności z nauką czytania i pisania, zaburzenia koordynacji i równowagi, dużą rozpraszalność uwagi, opóźniony rozwój mowy, spektrum autyzmu. Jest z powodzeniem stosowany w grupach dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, dzieci zaniedbanych, wychowujących się w stresującym środowisku.Współpraca pomiędzy specjalistami szkół gminnych oraz współpraca z Wydziałem Oświaty Urzędu Gminy Komorniki zaowocowała zorganizowaniem szkolenia, w którym wzięli udział nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy świetlic i specjaliści ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach oraz specjaliści i nauczyciele ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Komorniki. Projekt został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.Badania przeprowadzane nad skutecznością programu w przedszkolach i szkołach wykazały, że dzieci nim objęte szybciej się wyciszały po przerwach śródlekcyjnych, poprawiała się u nich równowaga, koordynacja, czytanie i pisanie oraz kontrola emocji. Dwa dni szkolenia zaowocowały również wymianą doświadczeń międzynauczycielami oraz nowymi pomysłami na współpracę pomiędzy szkołami.Zajęcia są prowadzone w klasach przez wychowawców. Pomoc we wprowadzaniu nowych ćwiczeń niosą terapeutki. Wykonują też z uczniami sekwencje ćwiczeń z uczniami na prośbę wychowawców oraz pomagają w analizie i wykonywaniu ćwiczeń.
22 maja 2024 roku klasy 0a, 0c, 1a, 2a, 2d i 2e wraz z wychowawcami spotkały się na sali gimnastycznej w celu wspólnego treningu.
I tak wspólnie wykonaliśmy: WIATRAK, UKWIAŁ, ZACIEKAWIONĄ GOSIENICĘ, OŚMIORNICĘ I SPADOCHRON. O ile proces wprowadzania ćwiczeń - bywał czasami trudny w uwagi na układ palców, dłoni, stóp to po tylu powtórzeniach udało się nam osiągnąć razem niesamowite efekty. W środę wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej -- dzieci były zaangażowane we współpracę - najpierw poprzez trening oddechowy przygotowały się, a następnie w tym samym tempie wykonywały ćwiczenie za ćwiczeniem. Grupa była bardzo liczna, a czynności złożone. Niemniej zaangażowanie tak duże, że na końcu udało się jeszcze dodatkowo wykonać wspólnie nasze grzybki :) i inne podobne ćwiczenia.Całość nie odbyłaby się bez zaangażowania wychowawców. Pomagały nam również specjalistki - psycholog i logopeda.
Wierzymy, że takie działania pomogą wpływać na osiągnięcia edukacyjne i społeczne naszych uczniów. Efekty już widzimy - przekładają się na codzienne funkcjonowanie uczniów oraz radzenie sobie z nauką.
Renata Dróżdż-Gielnik, Natalia Sikorska
13
Lilka na deskach teatru/"Alicja w Krainie Czarów"
28 maja uczniowie z klasy III e obejrzeli wspaniały spektakl pt. "Alicja w Krainie Czarów" w Teatrze Cortique Anny Niedźwiedź. Dzieci zobaczyły na scenie uczniów i absolwentów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź oraz zawodowych śpiewaków, tancerzy, artystów cyrkowych i akrobatów, współpracujących ze Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź. Zachwyt nad kolorowymi strojami, muzyką, grą aktorów i ich makijażem był ogromny. Z zapartym tchem czekaliśmy na pojawienie się na scenie naszej klasowej koleżanki - Liliany Łoszajc, która w przedstawieniu wcieliła się w rolę Kapelusznika. Podziwialiśmy Lilkę za jej piękny układ taneczny, który obejrzeliśmy z radością i wzruszeniem.
Gratulujemy Lilce sukcesu i życzymy kolejnych na deskach teatru.
Alicja Żurawiak
Pozaszkolne sukcesy sportowe Olafa Przybylskiego
Pozaszkolne sukcesy sportowe Olafa Przybylskiego
Olaf jest uczniem klasy 4b. Obecnie oprócz tego, że należy do Reprezentacji Rocznika Akademii Reissa 2013, to został także powołany do Reprezentacji Polski Akademii Reissa rocznika 2013.
W miniony weekend wspólnie z drużyną walczyli w Berlinie na turnieju Berlin Trophy, na którym to zdobyli 1 miejsce.
Dodam, że chłopcy są z rocznika 2013, a zmierzyli się z drużynami z Polski, Czech i Niemiec z rocznika starszego o rok, czyli 2012 i ich pokonali. Ponadto, Olaf za wyjątkowe wyniki testów, znakomite osiągnięcia został powołany także na obóz Kadry Narodowej Coerver Coaching (spośród prawie 1000 zawodników wybranych zostało 60 najlepszych).
Gratulujemy sukcesu!
Krzysztof Błaszczyk
Śladami Konstytucji 3 Maja
29 kwietnia na szkolnym boisku odbyła się gra terenowa ,,ŚLADAMI KONSTYTUCJI 3 MAJA''. Uczniowie kl. 4-8 rywalizowali między sobą.
Zwycięskimi klasami okazały się: 4a, 5c, 6c, 7b oraz 8b.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z gry.
Organizatorki:
Klaudia Ratajczak
Monika Garcon
Konkurs języka angielskiego
Macmillan Primary School Tournament – konkurs języka angielskiego odbył się 28 maja w Szkole Podstawowej Nr 4 w Luboniu.
W konkursie tym rywalizowali uczniowie z czterech szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali:
Stanisław Mertowski kl. 2d, Szymon Winiecki kl. 3a, Zuzanna Janikowska kl. 5c, Jan Konior kl. 5a, Wojciech Surdyk kl. 6a, Wiktor Kamiński kl. 7 b.
Wszyscy oni uzyskali bardzo wysokie wyniki rozwiązując test językowy, a laureatami konkursu zostali:Szymon Winiecki I miejsce w kategorii klasy 2-3
Zuzanna Janikowska III miejsce w kategorii klasy 4-5
Wiktor Kamiński I miejsce w kategorii klasy 6-7Gratulujemy!
Projekt ekologiczny- wyniki
Klasa 3c pod opieką wychowawcy oraz bibliotekarza wzięła udział w ogólnopolskim konkursie (projekcie) „Drzewo jest warte więcej niż jego drewno”. Organizatorami konkursu byli Wydawnictwo Zakamarki oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Projekt inspirowany był książką Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew, przybliżającą postać kenijskiej działaczki ekologicznej, która za swoje zaangażowanie w obronę lasów i zalesianie otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Wykonanie licznych działań ekologicznych związanych z projektem doprowadziło klasę 3c do zajęcia III miejsca.
Paulina Małasiewicz3
Szkolenie kadry pedagogicznej
W minionym tygodniu miałyśmy przyjemność uczestniczyć w niezwykle inspirującym szkoleniu. Grupa nauczycielek, specjalistek i terapeutek naszej szkoły miała okazję zgłębić tajniki pracy z Musiconem - niezwykłym narzędziem, które łączy w sobie funkcje analogowego komputera oraz przestrzeni twórczej.
Musicon to coś zupełnie innego od tego, co zwykle widujemy w klasach. Dzięki swojej analogowości oferuje on unikalne doświadczenia edukacyjne, które pozwalają na autentyczną interakcję z muzyką i twórczą przestrzenią. Aby się z nim uczyć, nie trzeba siedzieć sztywno w ławce. Przeciwnie, jest to zabronione! Jest instrumentem i zabawką, urządzeniem mechanicznym i laboratorium, pozwalającym dzieciom odkrywać dźwięk jako wyraz ekspresji pojawiającej się na styku zmysłów, intuicji i mechaniki. Urządzenie inspiruje, fascynuje ruchem i dźwiękiem, a przede wszystkim nieskończoną liczbą możliwości. W prosty sposób uwalnia dziecięcą ciekawość i kreatywność.
Ta innowacyjna metoda pracy przekłada się na wzrost efektywności w rozwijaniu kompetencji poznawczych dzieci oraz ich rozwój intelektualny i kreatywność. Atuty to m.in. wszechstronne stymulowanie rozwoju, możliwość eksperymentowania i oddziaływania poprzez słuch, wzrok i dotyk równocześnie. Musicon, który jest urządzeniem analogowym, rozwija umiejętności muzyczne i matematyczne poprzez wprowadzanie w świat rytmów oraz odkrywanie mechanizmów kodowania. Pobudza wyobraźnię, kształci pamięć, rozwija umiejętności manualne, ułatwia komunikację i odnalezienie się w grupie - zapewniając przy tym doskonałą zabawę. Daje też pole do samodzielnej eksploracji.
Niezwykle cieszy nas fakt, że tak duża liczba uczestniczek miała możliwość wzięcia udziału w tym wyjątkowym szkoleniu. Teraz, dzięki nabytej wiedzy i umiejętnościom, będziemy mogły w pełni wykorzystać tę nowoczesną formę edukacji podczas naszych zajęć. Nie możemy się doczekać, aby podzielić się z Wami owocami naszej pracy i zobaczyć, jak wiele korzyści będą mogli czerpać z niej nasi uczniowie.
Karolina Firlej
"Tydzień Bibliotek"
8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji na bibliotecznych półkach pojawiły się nowości wydawnicze. W związku z akcją "Tydzień Bibliotek" w szkole odbył się Konkurs Pięknego Pisania dla uczniów klas 2 i 3. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b pierwszy raz wypożyczyły książki oraz wysłuchały picturebooka „Wypożyczalnia skrzydeł” autorstwa Iwony Pietrzak - Płachty (nauczycielki roku 2022). Chętni uczniowie wzięli udział w akcji "Zakochaj się w czytaniu", czyli wypożyczyli książkę „w ciemno”.
Dziękuję za wszystkie życzenia, laurki i kwiatki.
Paulina Małasiewicz - bibliotekarz
Podsumowanie innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego “Deutsch macht Spaß”
Innowacja „Deutsch macht Spaß” została opracowana dla uczniów klas IV. Do udziału zgłosiło się 35 uczniów z klas 4a, 4b, 4c. Innowacja trwała od listopada 2023 r. do kwietnia 2024 r.
Projekt zakładał wprowadzenie materiału według określonych zagadnień tematycznych, a także doskonalenie umiejętności czytania i pisania w języku niemieckim z zastosowaniem technologii informacyjnej. Głównym założeniem było korzystanie przez uczniów z platformy learningapps zabezpieczonej loginem. Każdy uczestnik innowacji zapoznawał się z materiałem podzielonym na 8 jednostek lekcyjnych dostępnym na Classroom. Następnie wykonywał zadania umieszczone na platformie. Po zakończonym projekcie każdy z uczestników otrzyma tytuł Deutsch Meister, Deutsch Sieger lub Deutsch Spieler, w zależności od ilości poprawnie rozwiązanych zadań.
Dodatkową motywacją była otrzymana ocena oraz punkty za udział i aktywność w zależności od uzyskanego tytułu. W trakcie trwania innowacji uczniowie zdobywali nowe umiejętności i podnosili poziom posiadanych kompetencji kluczowych, a wiedzę zdobywali w sposób kreatywny, poprzez wykorzystanie TIK. Umacniali wiarę w swoje możliwości językowe, uczyli się motywacji do pracy, podejmowali działania, które doprowadziły do wzbogacenia zasobu słownictwa.
Czwartoklasiści wykazali się dużą aktywnością i zapałem.
Jestem z Was dumna!
Alicja Walkowiak
"I Can Sing"/konkurs piosenki
W dniu 10 maja 2024 w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
odbył się Wojewódzki Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „I Can Sing”. Wydarzenie objęte było
honorowym patronatem przez Wójta Gminy Komorniki oraz przez Zespół Szkół Muzycznych w
Poznaniu. Konkurs znajduje się na wykazie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty co umożliwia
laureatom konkursu uzyskanie 2 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły średniej.
Jury w składzie: sekretarz Gminy Komorniki Pani Olga Karłowska, nauczycielka śpiewu jazzowego
ZSM w Poznaniu Pani Aleksandra Pura - Cidyło, muzykolog, dyrygent Pan Arkadiusz Klemczak,
nauczycielka muzyki SP Wiry Pani Joanna Nowak - Dybizbańska, anglistka, wicedyrektor SP Wiry
Pani Izabela Witkowska, przyznało następujące nagrody:
W kategorii klasy 4-6 jury przyznało:
1 miejsce – Maria Ruszkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kościanie
2 miejsce - Marika Wieszczeczyńska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Komornikach
3 miejsce – Aleksandra Szlachetka ze Szkoły Podstawowej w Stęszewiew kategorii klasy 6-8
1 miejsce - Lilianna Świątkowiak ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Komornikach
2 miejsce – Natalia Domek z Katolickiej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Luboniu
3 miejsce – Joanna Gumus ze Szkoły Podstawowej w DąbrowieGratulujemy wspaniałych wykonań!
organizatorzy: Joanna Nowak - Dybizbańska, Izabela Witkowska i Katarzyna Wawrzyniak