Poniżej znajdą Państwo wykaz podręczników, które nie są objęte dotacją i które trzeba zakupić we własnym zakresie.
Nawigacja
Wykaz podręczników i zeszytów ćwiczeń na rok szkolny 2023/2024 - POZA DOTACJĄ - do zakupienia przez rodziców.
NAJBARDZIEJ ROZCZYTANA KLASA W SZKOLE
Tytuł ten otrzymuje klasa 1e, która w ciągu roku szkolnego (do 12 czerwca)
wypożyczyła największą liczbę książek ze szkolnej biblioteki – było to 377 książek, co daje średnio 20 książek na ucznia. Na drugim miejscu podium znalazła się klasa 2a z liczbą 373 książek (16,2 książki na ucznia). Trzecie miejsce należy do klasy 2e – 278 książek (średnia na ucznia 13,9 książki).
Ranking czytelników
Klasy 1-3
I miejsce - Gabriela Wojciechowska kl. 2a
II miejsce - Zofia Maćkowiak kl. 1e
III miejsce – Karolina Kulpa kl. 2a
Klasy 4-7
I miejsce - Julia Gominiak kl. 5a
II miejsce – Jan Rybak kl. 4d
III miejsce – Olga Nowak kl. 4d
Gratuluję zwycięzcom i zachęcam do dalszego czytania zgodnie ze słowami Wisławy Szymborskiej: „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.Paulina Małasiewicz
Pierwsza pomoc
W ostatnim tygodniu szkoły, gdy do nauki ciężko się zmobilizować, uczniowie klas ósmych zrobili niespodziankę młodszym kolegom i koleżankom i zorganizowali dla nich warsztaty z zakresu pierwszej pomocy. Uczniowie pokazali czego się nauczyli między innymi podczas zajęć Edukacji dla Bezpieczeństwa. Podczas zajęć dzieci z klas 1-3 dowiedziały się:
Jak ocenić stan poszkodowanego
Jak ułożyć w pozycji bocznej-bezpiecznej osobę nieprzytomną - oddychającą
Co to takiego i jak działa AED
W jaki sposób postąpić w sytuacji zakrztuszenia- z wykorzystaniem specjalnej kamizelki treningowej.
Warto przy okazji wspomnieć, że kamizelkę, fantomy treningowe oraz szkoleniowe AED zakupiła w tym roku Rada Rodziców.
Całość zajęć prowadzonych przez ósmoklasistów koordynował nasz Pan wicedyrektor, który w tym roku był również nauczycielem EDB.
Wszystkim naszym uczniom i ich rodzinom życzymy bezpiecznych wakacji.
2
Wyzwanie czytelnicze 2023
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła." Wisława Szymborska
W drugim semestrze chętni uczniowie wzięli udział w Wyzwaniu czytelniczym 2023, które polegało na czytaniu wybranych przez siebie książek poza lekturami obowiązkowymi. Najwięcej, bo aż 49 książek przeczytała Klara Próchnicka z klasy 5a i to ona zdobyła miano największego mola książkowego, tuż za nią na drugim miejscu uplasowała sie Natalia Kuźniarek, na trzecim Julka Gominiak także z klasy 5a. Wszystkim uczestnikom dziękuję za wzięcie udziału w wyzwaniu, za dzielenie się ciekawymi tytułami i przekazywanie recenzji. Jestem z Was dumna i podziwiam Wasz zapał czytelniczy.
Kamila Pruszak-Posłuszny
pani od polaka
Sebastian Szpulecki – Mistrzem Logicznego Myślenia
W marcu grupa uczniów przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia.
Test wymagał rozwiązania łamigłówek, rebusów i zadań logicznych. Prezentujemy jedno zadanie :
Konkurs rozgrywano w trzech kategoriach wiekowy.
Najlepiej zaprezentowała się grupa uczniów klas 1-3.
Pan Dyrektor Janusz Judziński wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody.
Laureat konkursu - Sebastian Szpulecki z klasy 3a otrzymał dyplom Mistrza Logicznego Myślenia.
Wyróżnienia i dyplomy Ekspertek Logicznego Myślenia wręczono
Annie Rudzińskiej z klasy 3c i Kirze Rejewskiej z klasy 1a.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach.
Marta Pawlak i Renata Kozłowska
,,Historia w pudełku''- nietypowe zadanie z historii
Jak to możliwe, żeby pokazać kawałek historii w pudełku? Pomysły uczniów klas siódmych przerosły oczekiwania. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością. A oto niektóre z prac.
Klaudia Ratajczak
Podsumowanie projektu
Grupa 0b z oddziału przedszkolnego zakończyła przygodę z projektem „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” pod patronatem wydawnictwa edukacyjnego "Kapelusz z Kwiatami". Poprzez perypetie i przygody bohatera projektu, dzieci mogły utożsamiać się z przeżywanymi przez niego emocjami, problemami i trudnościami. Dzieci uczyły się jak radzić sobie z trudnymi emocjami oraz różnymi sytuacjami dnia codziennego. Zajęcia w ramach projektu były również doskonałą okazją do wzajemnego poznawania się, zacieśniania relacji oraz dobrej zabawy!
Beata Stegenda
Zachęcamy do obejrzenia fotoksiążki podsumowującej projekt:
Zajęcia w ramach Laboratorium Przyszłości
W ramach wsparcia podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul.Mogileńskiej w Poznaniu na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych tworzone były upominki w postaci zakładki do książek. Do wykonania ich zostały wykorzystane długopisy 3D zakupione w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.
Uczniowie wykonywali także bransoletki dla mam na kiermasz, z którego dochód został również przekazany na wsparcie tej instytucji. Dzięki tym aktywnościom uczniowie ćwiczyli koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową oraz rozwijali swoje umiejętności twórczego myślenia. Praca z długopisami 3D sprawiła wiele radości dzieciom, akcja uwrażliwiła na potrzeby osób starszych. Mamy nadzieję, nasze prace sprawiły przyjemność podopiecznym Zakładu.
N.Sikorska, R.Dróżdż-Gielnik
Nietypowe zmagania z językiem polskim
Po powrocie z długiego weekendu na uczniów klas 4b i 4d czekała niespodzianka. Podczas poniedziałkowej lekcji języka polskiego pracowali wspólnie metodą stacji zadaniowych. Wśród członków poszczególnych grup byli przedstawiciele obu klas. Dzieci zgodnie i z zaangażowaniem wykonywały zadania polonistyczne. Przypomniały sobie wiadomości z lektur, mierzyły się z ortografią, fonetyką czy odmianą części mowy. Zastanawiały się nad tym, dlaczego żyrafa ma długą szyję i analizowały wiersz J. Ratajczaka. Dziękujemy za dobrą zabawę! Wasze polonistki.Magdalena SurdykBarbara Szlachetka
3
Konkurs pięknego czytania
W naszej szkole odbył się konkurs dla klas 1-3 pt. „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”. Wytypowani reprezentanci z klas w pierwszym etapie zaprezentowali fragment utworu, który przygotowali sami w domu. W kolejnej, decydującej turze - każdy uczestnik wybrał szczęśliwy los z „maszyny losującej”, na którym zapisany był numer wylosowanego fragmentu tekstu z ulubionych książek dzieci. Wszyscy mieli czas na przygotowanie, a następnie w specjalnej loży czytelniczej zaprezentowali swoje umiejętności. Komisja wyłoniła z każdej grupy wiekowej tych, którzy wyróżnili się szczególną interpretacją czytanego tekstu.
Mistrzami czytania zostali:
Wojciech Brózdowski - kl.1b
Lena Matuszak - kl.2e
Antoni Dorsz - kl.3b
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Możecie być z siebie dumni!
P. Pluta, M. Resiak - Urbanowicz, K. Studzińska
Podsumowanie projektu „Wspólny czas, dobry czas”
W ramach projektu „Wspólny czas, dobry czas” finansowanego przez Fundację Veolia, uczennice naszej szkoły: Zuzia Janikowska, Helena Sobczak, Laura Łajs, Agata Gorgolewska, Oliwia Franc, Julia Sołtysiak, Julia Purgała, Zuzia Kempińska odwiedziły mieszkańców DPS Konarskiego/Oddział Zamenhofa w Poznaniu. Dziewczynki przygotowały piękny występ, karaoke oraz upiekły ciasto. Potem wspólnie z pensjonariuszami, posadziły pelargonie oraz budleje – krzewy, które ze względu na intensywny kolor i zapach kwiatów uwielbiane są przez motyle. Było pięknie, kolorowo i wzruszająco. Dzięki takim momentom wiemy, jak ważne są międzypokoleniowe spotkania oraz, że najcenniejszy jest czas, który możemy poświęcić drugiemu człowiekowi.
Nad projektem czuwał Urząd Miasta Poznania w ramach „Dni Rodziny” i to właśnie w UM odbyło się podsumowanie projektu. W spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele Towarzystwa Pelikan, Fundacji Veolia, Urzędu Miasta, dyrektorzy poznańskich DPS-ów, dyrektorzy szkół, uczniowie oraz ich opiekunowie. Nasza szkołę reprezentowali: p. dyrektor Janusz Judziński oraz p. Ewa Nawrocka – opiekunka Motylego Wolontariatu naszej szkoły. Była okazja do podsumowania projektu oraz podzielenia się wrażeniami z tej bardzo wartościowej inicjatywy łączącej pokolenia, ponad różnicami wieku i sprawności.
Ewa Nawrocka
Czytanie na polanie
7 czerwca 2023 młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji "Czytanie na polanie #czytanienapolanie". Dzieci wykonały piękne plakaty i transparenty promujące czytelnictwo. Niektóre z nich przebrały się za postaci z bajek. Uczniowie byli widzami teatrzyku kamishibai i zapoznali się z bajką: "O wilku i siedmiu koźlątkach".
Tego dnia o godzinie 10.00 wspólnie czytaliśmy z 3500 placówkami, które zgłosiły się do akcji "Jak nie czytam jak czytam". Czytaliśmy bez przymusu, wśród rówieśników, w miłej atmosferze. Ważne jest, by książka nie kojarzyła się z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym.
Paulina Małasiewicz
29
Innowacja pedagogiczna "Rodzic Ekspertem"
W roku szkolnym 2022/2023 w klasie 1d realizowana była innowacja pedagogiczna pt. „Rodzic
ekspertem”- efektywne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. Celem
innowacji było wstępne zapoznanie uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej z różnorodnością
zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz
stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji. Raz
w miesiącu uczniowie poznawali zawody rodziców prezentowane przez nich osobiście na terenie szkoły.
W ramach tych zajęć uczniowie zapoznali się z takimi zawodami jak: przedstawiciel ENEA, fotograf i
makijażystka, adwokat, farmaceuta, policjantka, nauczyciel Montessori i terapeuta dzieci z zaburzeniami
rozwojowymi.
Dziękuję bardzo rodzicom za zaangażowanie w realizację zaplanowanych działań i przedstawienie
wykonywanych zawodów w ciekawy i przystępny dla uczniów sposób.Dominika Kaczmarek
Rady na wakacje/Szkolne Koło Biblioteczne
Wakacje tuż tuż, dlatego warto przypomnieć dzieciom jak należy zachowywać się w lesie.
26 maja uczestnicy Szkolnego Koła Bibliotecznego wystawili na scenie utwór Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: "W lesie" pochodzący z książki "Teatrzyki z morałem, czyli Rady nie od parady". Widzami byli uczniowie klas 0-III.
Mamy nadzieję, że uczniowie podczas wakacyjnych podróży zastosują w praktyce te krótkie porady.
Paulina Małasiewicz
I WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY NA PROJEKT HERBU WIELKOPOLSKIEGO PARKU NARODOWEGO OBJĘTY HONOROWYM PATRONATEM DYREKTORA WPN
WYNIKI:
I. miejsce: Agata Pająk ( Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu, kl. 5c )
II. miejsce: Maja Maląg ( Szkoła Podstawowa w Wirach, kl. 6c)
III. miejsce: Emilia Tomkowiak ( Szkoła Podstawowa w Wirach, kl. 5a )
Dyplomy oraz nagrody zostaną rozdane w dniu zakończenia roku szkolnego.
Gratulujemy i dziękujemy za tak liczny udział w konkursie.
Ze wszystkich prac konkursowych w II. połowie czerwca odbędzie się wystawa w siedzibie Wielkopolskiego Parku Narodowego.O szczegółach wkrótce.
A już teraz zachęcamy do obejrzenia niektórych prac konkursowych.
Koordynatorki konkursu:
Patrycja Szamara-Nowak
Klaudia Ratajczak
Anna Stromczyńska5
Warsztaty krawieckie
W ramach poznawania zawodów, klasa 3c wzięła udział w warsztatach krawieckich. Poprowadziła je pani Urszula Jerzak, projektantka odzieży, która między innymi pokazała jak należy posługiwać się maszyną do szycia. Uczniowie samodzielnie wykonali wykroje, a następnie uszyli na szkolnych maszynach cienkie dresowe czapki. Wszyscy odnieśli sukces i pomimo coraz lepszej pogody, wrócili do domu z oryginalnymi nakryciami głowy
.Marta Pawlak
Brązowy medal w teakwondo olimpijskim
Patrycja Lubińska, uczennica klasy 6b dzięki bardzo dobrym występom w Pucharach Polski zakwalifikowała się na najważniejszą imprezę sportową w jej grupie wiekowej, czyli Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w taekwondo olimpijskim. Olimpiada odbyła się w dniach 12-14 maja w Bornem Sulinowie. Patrycja zdobyła kolejny, brązowy medal w konkurencji walki, ale również bardzo dobrze zaprezentowała się w dwuboju technicznym zdobywając 5 miejsce. Jesteśmy z niej bardzo dumni!
XV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim ,, Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej ...''
Miło nam poinformować, że pięciu uczniów naszej szkoły zostało Finalistami
XV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim ,, Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej ...''.
FINALIŚCI:
Emil Huszaluk kl.8d
Kuba Drobnik kl. 6a
Amelia Pawłowska kl. 8d
Sebastian Wasecki kl. 8d
Tomasz Włodarczyk kl. 8d
Gratulujemy!
Skarpety dla żołnierza!
Serdecznie zapraszamy do włączenia się do akcji "Skarpety dla żołnierza"!
Projekt "SERCE OD SERCA"
Wtorkowe popołudnie 9 maja wolontariusze, rodzice i nauczyciele postanowili spędzić razem by uszyć poduszki w kształcie serc . Do naszej szkoły przyjechały panie Justyna Maćkowiak-Szukalska i Karolina Wasilewska-Waligórska z projektu "Serce od Serca", dzięki któremu powstają poduszki rehabilitacyjne dla pań po mastektomii. W trakcie spotkania mieliśmy też okazję sporo dowiedzieć się na temat profilaktyki nowotworu piersi, który jak się okazuje dotyka również panów. Na fantomach i przy profesjonalnym wsparciu pani Małgorzata Paszuto uczyliśmy się samobadania piersi. Uszyte przez nas poduszki pojechały prosto do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i miło spędzony czas. Szczególne podziękowania dla pań - Beaty Chojnackiej, Anny Kaźmierskiej, Olgi Przybył i Marty Stockiej za nieocenione wsparcie podczas szycia.
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu