• VII OGÓLNOPOLSKA AKCJA ,,PRZERWA NA CZYTANIE”

          •  

            19 października (środa) odbyła się w naszej szkole VII Ogólnopolska Akcja ,,Przerwa na czytanie” w ramach kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Akcja polegała na biciu rekordu czytania podczas przerw lekcyjnych.W trakcie każdej przerwy międzylekcyjnej w bibliotece uczniowie mogli wysłuchać ,,Opowiadań o tym, co w życiu ważne” Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka (2008- 2018). Podczas jednej z długich przerw uczniowie czytali przez szkolny radiowęzeł dla swoich kolegów i koleżanek historie o szacunku, miłości i odwadze.W ramach ,,Przerwy na czytanie” klasa 6a pod kierunkiem p. Wandy Rosińskiej zaprezentowała scenki ,,Mikołajka” na podstawie opowiadań René Goscinnego.

            Z pewnością występ wszystkich zaciekawił i dostarczył widzom dużo humoru. Mamy nadzieję, że niedługo ponownie zobaczymy młodych aktorów w kolejnym wyzwaniu teatralnym.Dziękujemy całej społeczności szkolnej zaangażowanej w akcję. Pamiętaj, że: ,,książki to są twoi najlepsi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”.

                                                                                                        Luiza Matuszewska, Wanda Rosińska

          • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla klas 0-3

          • W dniu 13.10.2022 klasy pierwsze przygotowały program artystyczny z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości brała udział Dyrekcja szkoły, a także nauczyciele oraz uczniowie klas 0-3. Dzieci zaprezentowały się w pełnej humoru krótkiej scence dedykowanej swoim nauczycielom. Występ zakończył utwór: "Piosenka dla nauczyciela".

            Apel miał na celu wyrażenie wdzięczności nauczycielom za wysiłek i wkładane serce w wychowanie i edukację swoich podopiecznych.

          • IV Międzygminny Turniej o Puchar Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wirach

          • 20 października 2022 roku odbył się IV Międzygminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wirach. Zawody rozpoczęły się o godzinie 9:00. Udział wzięły 4 zespoły: SP Krosno, SP nr 1 Plewiska, SP nr 2 Luboń oraz SP Wiry. Rywalizowali chłopcy urodzeni w roku 2012 i młodsi. Mecze rozgrywano systemem każy z każdym - 2x12 minut. 

            Turniej rozpoczął się od ceremoni otwarcia, podczas której Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wirach Pan Janusz Judziński oraz Wicedyrektor Pan Sławomir Jaworski przywitali uczestników. 

            Sędzią zawodów był Pan Mateusz Morawski.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            1. Filip Miklosik

            2. Franciszek Smolarek

            3. Marcel Czajka

            4. Antoni Dorsz

            5. Leon Liniewicz

            6. Tymoteusz Oblizajek

            7. Michał Szajek

            8. Tadeusz Rachelski

            9. Jerzy Stocki

            10. Jakub Szorcz

            11. Olaf Przybylski

            12. Mateusz Danielak

            Trenerzy: Adam Piątek oraz Krzysztof Błaszczyk

             

            Poziom rozgrywek był wysoki a mecze bardzo wyrównane. Ostatecznie turniej wygrała Szkoła Podstawowa w Wirach. Najlepszym strzelcem turnieju został reprezentujący gospodarzy Filip Miklosik!

            Klasyfikacja końcowa:

            1. Szkoła Podstawowa w Wirach

            2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Plewiskach

            3. Szkoła Podstawowa w Krośnie

            4. Szkoła Podstawowa nr 2 w Luboniu

             

            Dziękujemy wszystkim szkołom za przyjęcie zaproszenia oraz wzięcie udziału w zawodach! Do zobaczenia w przyszłym roku!

             

            ze sportowym pozdrowieniem,

            Adam Piątek

            Krzysztof Błaszczyk

          • Sukcesy naszych uczniów

          •  

            Kolejnym sukcesem mogą pochwalić się uczniowie naszej szkoły: Natalia Kuźniarek z klasy V a i Kacper Kuźniarek z klasy III a. 

            Rodzeństwo brało udział w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w skokach na ścieżce. 

            Natalia zdobyła srebrny medal i została V-ce MISTRZYNIĄ POLSKI 2022 w skokach na ścieżce. Kacper stanął na najwyższym stopniu i... został Mistrzem Polski.

            Brawo dla Mistrzów!

          • Tenisiści na medal

          • Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w mistrzostwach gminy Komorniki w tenisie stołowym. Turniej odbył się w sali sportowej przy ulicy Jeziornej w Komornikach. 

            Na zawodach świetnie spisali się nasi uczniowie, którzy zdobyli srebrne medale.w obu kategoriach wiekowych.

            W roczniku 2008/2009 reprezentowali nas Stanisław Leda oraz Igor Płocharski natomiast w 2010 i młodsi Wiktor Tomaszewski i Jędrzej Gumny.

            Gratulujemy!

          • Kosmiczna lekcja

          • Okazuje się, że wielu uczniów interesuje się kosmosem. Dlatego, jedna z lekcji języka polskiego poświęcona była odkrywaniu tajemnic, jakie kryje wszechświat. Zadaniem piątoklasistów było przygotowanie ciekawostek o kosmosie. Materiały jakie zebrali były ciekawe i inspirujące. Jedni przynieśli zdjęcia,książki, inni odpowiadali o tym, jak obserwują gwiazdy z rodzicami, a jeszcze inni wspominali wycieczkę do planetarium. Amelka z klasy 5b przyniosła nawet rzutnik, z którego wyświetlała różne obiekty związane z kosmosem. Nagle na suficie klasy pojawiały się planety, był też kosmonauta czy rakieta kosmiczna. Na koniec obejrzeliśmy filmik o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu. Następnie uczniowie wypowiadali się na temat, co oznaczają słynne słowa Neila Armstronga wypowiedziane w czasie spotkania astronauty z powierzchnią srebrnego globu:,,To jeden mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

            Kamila Pruszak-Posłuszny

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • W piątek czwartoklasiści zgodnie pracowali
            i zadania matematyczne rozwiązywali.
            Na czas liczyli zapamiętale,
            ku Tabliczki Mnożenia chwale!
            W szkolnym konkursie występowali
            i ze sobą mocno rywalizowali.
            Do nagród było im spiesznie,
            co wcale nie jest śmieszne.
            Z wypiekami na twarzy MISTRZ się zdarzył,
            który tylko o tym marzył.

            Zatem pamiętaj koleżanko, kolego – brawa dla niego!
            Panie, które też tabliczkę mnożenia lubią
            wszystkim uczniom pięknie dziękują,
            a Adamowi, Michałowi i Paoli serdecznie gratulują.

            Magdalena Przybylska
            Justyna Lisik
            7 października 2022 r.

          • Konkurs piosenki dla klas 1-3

          •  

            W dniu 6 października o godz. 11.30 odbyły się przesłuchania do konkursu piosenki "Mam talent". Konkurs dedykowany był uczniom klas 1-3. Celem wydarzenia było rozwijanie zainteresowań muzycznych wśród dzieci oraz podnoszenie kompetencji wokalnych. Każdy uczestnik miał możliwość wykonać jedną piosenkę, nie dłuższą niż 4 minuty. W konkursie mieliśmy możliwość posłuchać również duetów. 

            Oto zwycięzcy konkursu:

            I miejsce - Lena Matuszak kl. 2e

            II miejsce - Aleksandra Kordus kl. 2a

            III miejsce - Zofia Dolata kl. 3b

            Dziękujemy za udział wszystkim solistom oraz gratulujemy zwycięzcom!

                                                                     Organizatorzy: Marta Pawlak, Ewa Bysiak, Patrycja Pluta                               

          • Projekt edukacyjny „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”

          •  

            W roku szkolnym 2022/2023 grupa 0b bierze udział w projekcie edukacyjnym pt:                     „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”.
            Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby),  jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość, czy warto być dorosłym).

                                     Beata Stegenda

          • AKCJA ,,CZYTAMY Z SERCEM”

          • 29 września nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do akcji ,,CZYTAMY Z SERCEM”. Wydarzenie odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

            Główne cele akcji to promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca. Uczniowie mieli okazję poznać budowę tego organu, jego funkcjonowania oraz choroby. Skupiliśmy się także na symbolice serca, rozwijaniu w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych. Dodatkowo zajęcia propagowały zdrowy styl życia oraz inne formy przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

            W akcji wzięły udział wszystkie klasy pierwsze, klasa 3a, klasa 6b oraz klasa 7a. Uczniowie uczestniczyli w lekcji interdyscyplinarnej, łączącej wiedzę z języka polskiego, etyki oraz biologii.

            Młodsze dzieci wysłuchały fragmentów książek pt.: ,,Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, ,,Dwa serca anioła” Wojciecha Widłaka, ,,Krew” Wojciecha Grajkowskiego oraz ,,Serce” Justyny Bednarek. Uczniowie mieli okazję obejrzeć filmik oraz plansze dotyczący budowy i pracy serca. Do akcji zaprosiliśmy szkolną pielęgniarkę – p. Marię Ratajczak, która przybliżyła dzieciom anatomiczny wygląd serca oraz chętnie odpowiedziała na wszystkie pytania dotyczące tego organu.

            Starsze klasy wysłuchały ,,Bajki o sercu”, następnie pracowały ze Słownikiem frazeologizmów wyszukując znane związki frazeologiczne ze słowem ,,serce”. Rozmawialiśmy także o bohaterach literackich, którzy mieli ,,złamane serce”. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez p. Joannę Zając dotyczącą serca oraz jego budowy, a także sposobów profilaktyki chorób serca. Na koniec każdy sprawdził się w quizie i otrzymał ulotkę dotyczącą pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wad serca.

            Z pewnością były to bardzo ciekawe zajęcia, które pokazały uczniom zależność i integrację międzyprzedmiotową. Mnogość i różnorodność zadań wyzwoliła w uczestnikach wysoką aktywność i zaangażowanie. Z miłą chęcią w następnym roku także weźmiemy udział w akcji.

                                                                                                             Luiza Matuszewska, Joanna Zając

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • 26 września każdego roku z inicjatywy Rady Europy obchodzony jest Europejski Dzień Języków. W tym wyjątkowym dniu podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie i promujemy różnorodność kulturową i językową Europy. Uczniowie naszej szkoły również przystąpili do obchodów tego święta. Klasy 4 - 8 rywalizowały w quizie językowo - kulturowym w wykorzystaniem narzędzia Kahoot. Uczestnicy musieli uporać się z pytaniami z wiedzy o kulturze różnych krajów, poznali ciekawostki językowe oraz podstawowe zwroty w różnych językach. Europejski Dzień Języków pokazał, że nauka języków to doskonała rozrywka, a zdobywanie wiedzy na temat kultury innych narodów to fascynująca przygoda. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce - klasa 7B II miejsce - klasa 8D III miejsce - klasa 5B Gratulujemy!!! Nauczyciele Języków Obcych

          • Wycieczka klasy 1c

          • W dniu 29.09.2022 uczniowie klasy 1c udali się na wycieczkę do Muzeum Czekolady w Poznaniu. Mieli możliwość posłuchać Chocolatiera, który opowiedział historię czekolady, zaprezentował sposób jej powstawania. Każde chętne dziecko degustowało ziarna kakao, różne rodzaje czekolady, tłuszcz kakaowy. Uczestnicy otrzymali strój deseranta (czapkę kucharską) i tworzyli z pomocą pracownika muzeum swoją własną czekoladę.

                                                                                                                                     Ewa Bysiak

          • Pasowanie na Ucznia

          • Dzień 21.09.2022 pozostanie na długo w pamięci uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach. W tym dniu, w godzinach popołudniowych, uczniowie wraz z Dyrekcją szkoły, wychowawcami oraz rodzicami przeżywali uroczystość Pasowania na Ucznia. 

            Od początku września przygotowywali się do tego dnia, każdy zaprezentował się najpiękniej jak tylko potrafił. Po przywitaniu przez Dyrekcję szkoły oraz uczniów klas starszych uczniowie ślubowali dbać o dobre imię klasy i szkoły,  wypełniać obowiązki uczniowskie. Następnie Pan Dyrektor "pasował" każde dziecko na ucznia klasy I. 

                                             E. Bysiak, D. Kaczmarek, K. Bogielczyk, M. Resiak-Urbanowicz, J. Sztylka-Laskowska

          • Sukces sportowy Kuby

          • 24 września 2022 r., uczeń klasy 2e - Kuba Zabłocki trenujący na co dzień w Klubie Sportowym Valor w Luboniu zdobył brązowy medal w XII Pucharze Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu w kategorii chłopcy 7-9 lat, waga 28kg.

            To już kolejny medal Kuby. Brawo!!!

          • Hobby Horse - zabawy ruchowe

          • W piątek klasy 1d i 2c wzięły udział w pokazie dyscypliny sportowej o nazwie Hobby Horse. Jest to sport, który został zapoczątkowany w Finlandii, w 2011 roku. Polega on na odzwierciedleniu zawodów jeździeckich. Uczestnicy „jeżdżą” po specjalnie przygotowanym parkurze na kukiełkach. Odbywa się on w czterech kategoriach – skoki przez przeszkody, ujeżdżanie, cross, western.

            Jest to fantastyczna alternatywa dla osób, które z wielu przyczyn nie mogą jeździć konno. Uprawianie tej dyscypliny z jednej strony sprawia ogromną radość, a z drugiej strony uczy jak opiekować się zwierzęciem. Mimo iż to jest kukiełka, dzieci czyszczą ją, tworzą fryzury, a przede wszystkim dobrze spędzają czas.

            Bardzo dziękujemy pani Marcie, Alanowi i Zofii za podzielenie się swoją pasją.

                                                                                                      Magdalena Baranowska, Dominika Kaczmarek

          • POMOC DLA AFRYKI

          • Drodzy Uczniowie!
             


            Nasza Szkoła włącza się w następujące akcje Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio:

            "PODAJ MYDŁO",
            "KUP PAN SZCZOTKĘ",
            "OPATRUNEK NA RATUNEK"

            Celem tych akcji jest pomoc mieszkańcom najbiedniejszych krajów Afryki.
            Zapraszamy Was do udziału w zbiórce, prosimy o przyniesienie: mydeł, szczoteczek do zębów, past do zębów, bandaży, opatrunków, środków odkażających, plastrów, wody utlenionej, rękawiczek chirurgicznych, maseczek ochronnych itp. (szczegóły na plakatach).

            Akcja będzie trwała do 30 września br.
             


            Zapraszamy!
             

            Mirosława Konieczna, Wanda Rosińska, Magdalena Waligórska

          • Szkolenie Jak pomóc dzieciom z problemami?

          • Współpraca pomiędzy specjalistami szkół gminnych oraz współpraca z Wydziałem Oświaty Gminy Komorniki zaowocowała zorganizowaniem szkolenia, w którym wzięli udział nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy świetlic i specjaliści ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach oraz specjaliści i nauczyciele ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Komorniki. Dwudniowe szkolenie z diagnozy i terapii odruchów pierwotnych odbyło się w szkole w Wirach. Celem szkolenia było nabycie nowych kompetencji, aby pomóc dzieciom w pokonaniu trudności z koncentracją, uwagą, emocjami, traumą, problemami z czytaniem i pisaniem, z trudnościami z koordynacją i równowagą. Uczestnicy po części teoretycznej wykonywali praktyczne ćwiczenia, które następnie będą mogli wykorzystać w pracy ze swoimi uczniami.

            Metoda wyhamowywania odruchów została opracowana w latach 70-tych w Instytucie Neuropsychologii w Chester dla dzieci, które przejawiały specyficzne problemy z nauką , takie jak: dysleksja, dysgrafia, ADD, ADHD, nadpobudliwość psychoruchową, trudności z nauką czytania i pisania, zaburzenia koordynacji i równowagi, dużą rozpraszalność uwagi, opóźniony rozwój mowy, zespół Aspergera. Jest z powodzeniem stosowany w grupach dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, dzieci zaniedbanych, wychowujących się w stresującym środowisku.

            Badania przeprowadzane nad skutecznością programu w przedszkolach i szkołach wykazały, że dzieci nim objęte szybciej się wyciszały po przerwach śródlekcyjnych, poprawiała się u nich równowaga, koordynacja, czytanie i pisanie oraz kontrola emocji.

            Dwa dni szkolenia zaowocowały również wymianą doświadczeń pomiędzy nauczycielami oraz nowymi pomysłami na współpracę pomiędzy szkołami.

            Projekt został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


             

            Renata Dróżdż-Gielnik

            Terapeuta pedagogiczny

            Szkoła Podstawowa im.Powstańców Wielkopolskich w Wirach


             


             

          • Komunikat

          • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

            1 września (czwartek) zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

            godzina 9.00 - klasy 4-8

            godzina 10.00 klasy 1-3

            godzina 11.00 oddziały przedszkolne

            O wyznaczonej godzinie spotkanie uczniów z dyrektorem szkoły (patio), przekazanie informacji organizacyjnych, przejście z wychowawcami do sal lekcyjnych, rozdanie planów lekcji.

            Na teren szkoły wchodzą tylko uczniowie.

            Rodzice towarzyszą jedynie dzieciom oddziałów przedszkolnych. Po części ogólnej wspólne spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych.

            Nowi uczniowie zgłaszają się wraz z rodzicami na hol szkolny, gdzie uzyskają informację do której klasy zostali przypisani.

            Uwaga. Na stronie szkoły/ w zakładce plan lekcji zamieściliśmy plan zajęć na 1 półrocze. 

            Do zobaczenia.

             

          • Pilotaż z Muzyki - wręczenia nagród

          • We wtorek 21 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom i finalistom Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego- Pilotaż z Muzyki. Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Igor Kuzemko z klasy 8 znalazł się również w tym zaszczytnym gronie. To już kolejny sukces naszego tegorocznego absolwenta, który oprócz wielu zdolności jest również bardzo utalentowany muzycznie.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            J.Dybizbańska-Nowak

    • Kontakty

      • sekretariat: spwiry@op.pl
      • administrator strony www: adam.piatek@spwiry.pl
      • ul. Zespołowa 23 62-051 Wiry Poland
      • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
      • 61 10 25 300 517-298-682
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, że: • Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z siedzibą w Wirach przy ul. Zespołowej 23, 62-051 Wiry; • Z naszym inspektorem ochrony można skontaktować się przez e-mail korzuch@infic.pl; • Celem przetwarzania danych jest możliwość realizacji zadań wynikających z ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty oraz wydanych do nich aktów wykonawczych, a także Statutu placówki; • Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO; • Rodzicom przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez uszczerbku dla przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody; • Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości korzystania z wymienionych w zapytaniu działań; • Dane będą przechowywane przez okres edukacji dziecka u administratora danych; • Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • Rodzicom przysługuje prawo do żądania dostępu do podanych danych oraz do ich sprostowania; • Rodzic ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa, że przetwarzanie danych narusza dobra osobiste lub RODO.
    • Logowanie