• Mam Talent

          • W lutym w klasie 3c odbyła się trzecia już edycja Mam Talent. Uczniowie zaprezentowali swoje zainteresowania: tańczyli, śpiewali, grali na instrumentach, pokazywali sztuczki, gotowali, recytowali wiersze czy z zawiązanymi oczami układali kostkę Rubika. Niektórzy przygotowali prezentacje i opowiedzieli o swoich pasjach tj. budowanie z klocków Lego czy na temat ryb akwariowych i ras psów. W nagrodę każdy uczestnik konkursu otrzymał niespodziankę.  Wszyscy doskonale się bawiliśmy oraz podziwialiśmy, jak rozwinęły się nasze zdolności w ciągu tych trzech edycji.

                                                                       Ewa Nawrocka

          • DZIAŁAMY DLA DOSTĘPNOŚCI

          • Klasa 3c przystąpiła do projektu „Działamy dla Dostępności” organizowanego przez stowarzyszenie CREO. Celem projektu jest zaangażowanie uczniów do działania na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności w tym zakresie.
            W ramach projektu odbyło się już pierwsze spotkanie podczas, którego uczniowie dowiedzieli się, że starość to przede wszystkim stan umysłu oraz, że człowiek w każdym wieku ma swoje potrzeby, pasje i marzenia, które chce realizować. Niestety z racji na wiek, często spotyka się
            z pewnymi ograniczeniami. Podczas zajęć uczniowie sami mogli doświadczyć i przekonać się
            z jakimi trudnościami borykają się osoby starsze. Uczniowie spacerowali po schodach ubrani
            w specjale „kombinezony starości” oraz próbowali poruszać się w okularach symulujących najczęstsze choroby wzroku tj. jaskra, zaćma czy plamka żółta, na które najczęściej chorują osoby starsze. W ten sposób uwrażliwiały się na potrzeby i niesienie pomocy starszym
            w codziennych obowiązkach. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

                                                                                                                                             Ewa Nawrocka 

          • ZBIÓRKA DARÓW NA UKRAINĘ - PODZIĘKOWANIA

          • Serdecznie dziękujemy rodzicom, uczniom i pracownikom naszej szkoły, którzy otworzyli serca i tak aktywnie uczestniczyli w zbiórce darów na rzecz Ukrainy. Pierwszy transport darów ruszył w drogę do potrzebujących. To niezwykle budujące, że przy udziale wielu rąk i wielu serc można zdziałać takie cuda! DZIĘKUJEMY WAM! Nie możemy i nie umiemy być obojętni na wydarzenia, które dzieją się za naszą wschodnią granicą. Zbiórka trwa do odwołania!

            Z wyrazami szacunku,

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • #10_kanapek dla drugiego człowieka w akcji z ZUPA WOLNOŚCI

          • W naszej szkole dzieją się rzeczy niezwykłe!

            W ramach współpracy z Jadłodzielnia-Mosina wolontariusze naszej szkoły przygotowali ogrom zdrowych, świeżych, pożywnych kanapek oraz ciast i innych wypieków dla zupełnie nieznanych osób!

            Jesteśmy dumni, że wokół nas jest tylu wspaniałych ludzi! Ponad 50 rodzin zaangażowało się w niedzielną akcję. Wszystko po to, by wesprzeć osoby w kryzysie bezdomności na Dworcu Letnim w Poznaniu. To była NASZA niedziela, wspólnie zadbaliśmy o to, by nakarmić bezdomnych, samotnych i potrzebujących.

            DZIĘKUJEMY WAM!

            Z wyrazami szacunku,

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE MATEMATYCZNE LABORATORIUM KULTURY

          • Konkurs odbył się dnia 17.02.2022 roku (1. etap) i 24.02.2022 roku (2. etap) online przy Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i uczestniczyło 19 Szkół Podstawowych z województwa wielkopolskiego.

            Wyniki konkursu Matematyczne Laboratorium Kultury dla uczniów klas 7-8 Szkół Podstawowych:

            I MIEJSCE – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach: Jan Wrzeszczyński, Igor Kuzemko, Dawid Hadas. 

            II MIEJSCE – Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu: Zofia Henklewska, Jakub Krokowicz, Maja Olechnowska. 

            III MIEJSCE – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach: Wiktor Mazur, Antoni Żylewicz, Ernest Płonka.

            UWAGA!Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach, Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu i Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach są zapraszane do roli partnerów VIII edycji Matematycznego Laboratorium Kultury.

          • Przedstawienie dla rodziców w kl. 1e

          • Uczniowie klasy 1e przygotowali dla swoich rodziców przedstawienie pt. „Zimowa opowieść”.

            W przygotowanej scenerii, z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w grane przez siebie role, a ich stroje urzekły nie jednego widza. Dzieci pięknie śpiewały i tańczyły, a swoim wdziękiem i naturalną swobodą ujęły publiczność, która oglądała przedstawienie online.

            Mamie Lilki dziękuję za nagranie i przygotowanie filmiku z przedstawienia.

                                                                                                                                   Alicja Żurawiak

          • Dzień Lenuiszka w 1a

          • 16.02. 2022 roku w klasie 1a odbył się "Dzień Leniuszka".

            W tym dniu chętni uczniowie przyszli do szkoły w piżamach, przynieśli z domów koce, śpiwory, poduszki, ulubione przytulanki, gry planszowe oraz książki.

            W sali rozłożyliśmy materace, aby każdy mógł zająć wygodne miejsce i obejrzeć obrazkowe historie wyświelane na ścianie z projektora. Wyobraźnia pracowała przy opowiadaniu prezentowanych obrazów.

            Kolega Szymon, uraczył nas pokazem magicznych sztuczek! Do roli Maga przygotował się znakomicie - króliczki rozmnażały się na naszych oczach!;)

            Graliśmy m.in w Uno, warcaby, Farmera.

            Po śniadaniu był czas na popcorn i nieco smakołyków.

            Spędziliśmy bardzo miłe chwile.

            Niestety, czas minął bardzo szybko i musieliśmy kończyć leniuszkowanie, ale mamy w planch powtórzyć jeszcze taki dzień.

          • I SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO PISANIA

          • 21 lutego odbył się I Szkolny Konkurs Pięknego Pisania dla uczniów klas 2-3. Został on zorganizowany w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W wyzwaniu wzięło udział 19 uczestników. Zadaniem dzieci było przepisanie utworów poetyckich p. Emilii Waśniowskiej - poznańskiej pisarki  pt.: ,,Każde miasteczko" oraz ,,Wędrowały dwa wielbłądy". Celem konkursu było motywowanie dzieci do pracy nad własnym charakterem pisma. Doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisania z przestrzeganiem zasad poprawności gramatycznej, ortograficznej i interpunkcyjnej  oraz popularyzacja poezji regionalnej.

            WYNIKI KONKUSU

            Dziękuję wszystkim dzieciom za udział w wyzwaniu. Konkurs został podzielony na dwie grupy: uczniowie klas 2 oraz klas 3.

            Klasa 2

            I miejsce - Izabela Kocikowska, kl.2a

            II miejsce - Lena Kamińska, kl. 2c

            III miejsce - Lila Wendzonka, kl.2c oraz Jan Buczel, kl.2c

            Klasa 3

            I miejsce - Alicja Kaźmierska, kl.3b

            II miejsce - Olga Nowak, kl.3d oraz Aleksandra Błażejak, kl.3b

            III miejsce - Franciszek Smolarek, kl.3c oraz Zuzanna Popiak, kl.3d

            Wyróżnienie - Jakub Kordus, kl.3d

            Gratuluję zwycięzcom konkursu!                                                                                                                                                                                                                               Luiza Matuszewska

          • SPOTKANIE Z PISARZEM - P. ŁUKASZEM WIERZBICKIM

          • 15 lutego klasy drugie miały okazję spotkać się z panem Łukaszem Wierzbickim -pisarzem dla dzieci i młodzieży, podróżnikiem oraz dziennikarzem. Autorem książek: ,,Ocean to pikuś”, ,,Afryka Kazika” czy ,,Machiną przez Chiny”.

            Uczniowie usłyszeli niezwykłą opowieść o losach niedźwiadka - przyjaciela żołnierzy Armii generała Andersa, która została przedstawiona w książce pt.: „Dziadek i niedźwiadek”.

            Mały, brunatny miś, którego nazwano Wojtkiem trafił przypadkiem do kompanii transportowej, z którą przebył cały szlak bojowy podczas II wojny światowej. Niedźwiadek uczestniczył w bitwie o Monte Cassino nosząc ciężkie skrzynie z amunicją. Uroczy miś podbił serca polskich żołnierzy. Wojtek kochał sport, a zwłaszcza wspólne poranne zapasy i boks. Uwielbiał też tańczyć, ocierać się o drzewa oraz kąpać się w błocie.

            Autor przedstawił dzieciom swoją książkę w bardzo ciekawy, a zarazem humorystyczny sposób. Opowieść przeplatana była slajdami z prawdziwymi zdjęciami oraz ubogacona została efektami dźwiękowymi oraz rekwizytami.

            Pan Wierzbicki zachęcił uczniów do marzeń i realizowania swoich pasji. Opowiedział, że jako sześciolatek napisał swoją pierwszą książkę, z której był bardzo dumny. To skłoniło go do podjęcia kolejnych prób pisarskich i spełnienia swojego marzenia o byciu znanym pisarzem.

            Dziękujemy Panu Łukaszowi za bardzo interesujące zajęcia oraz podarowanie swoich trzech książek (,,Ocean to pikuś", ,,Drzewo" oraz ,,Machiną przez Chiny") dla szkolnej biblioteki.                                                                                                                                                                                                                                                           Luiza Matuszewska

          • STARA FOTOGRAFIA

          • Na jednej z lekcji języka polskiego w klasach czwartych rozmawialiśmy o starych zdjęciach swojej rodziny. Okazało się, że przyniesienie starych fotografii, sprawiło uczniom wiele frajdy i radości. Dzieci opowiadały o swoich przodkach, okolicznościach powstania danego zdjęcia. Zobaczyły, że jakość zdjęć bardzo się zmieniła. Niektórzy nie mieli świadomości, że kiedyś były tylko zdjęcia czarno-białe. Miło było wspólnie powspominać, pośmiać się i zobaczyć upływ czasu.Jednak największą atrakcją okazały się moje zdjęcia sprzed lat a dokładnie z klasy czwartej. Zadaniem uczniów było rozpoznać swoją panią od polskiego na kilku zdjęciach. To było trudne zadanie. Na szczęście wspólnymi siłami dotarli do właściwej osoby. To znaczy, że tak bardzo się nie zmieniłam :)

            Kamila Pruszak-Posłuszny

          • Mikołajek zawarty w lapbooku

          • Pragnę, by czytanie książek nie kojarzyło się uczniom tylko i wyłącznie z przymusem czy nudą. Tym razem zachęciłam uczniów klas czwartych do przygotowania lapbooka dotyczącego książki Mikołajek. Jest to doskonałe narzędzie urozmaicające poznawanie bohaterów literackich i ich przygód. Podczas pracy uczniowie zapamiętują i utrwalają poznane treści. Tematyczne teczki zawierają  rysunki, ciekawostki, kieszonki pełne niespodzianek, kolorowe karteczki, zdjęcia i wiele innych kreatywnych elementów. Poniżej efekty ich pracy. Podziwiajmy!!!Kamila Pruszak-Posłuszny

          • Klasowe Książki Kucharskie

          • Klasy czwarte tym razem stworzyły własne przepisy kulinarne, z których powstały Klasowe Książki Kucharskie. Co kilka dni chętna osoba wypożycza przepisy do domu, by móc samodzielnie przygotować coś pysznego. Następnie po sprawdzeniu przepisu,  dzieli się z klasą swoją opinią na temat wybranego dania. Prace są kolorowe, estetyczne, kreatywne, zachęcają do kulinarnej zabawy:)

            ​​​​​​​Kamila Pruszak-Posłuszny

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022

          • Otaczajmy się poprawną polszczyzną!

            poniedziałek, 21 lutego

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022

            Tego dnia uczniowie klas czwartych przygotowali plakaty z najczęściej popełnianymi błędami ortograficznymi. Zamieszczone informacje mają im pomóc w zapamiętaniu poprawnej pisowni. Uczmy się na błędach!

            Kamila Pruszak-Posłuszny

          • Projekt "Serdeczna karteczka"

          • „W pierwszym pociągu wagonie zasiada jak król na tronie

            I torów zakres przemierza, gdy z dworca na dworzec zmierza.”

             

                     W listopadzie w ramach ogólnopolskiego projektu „Serdeczna karteczka”,  uczniowie przygotowali karteczki dla kolejarza. To zawód, który wzbudza wśród dzieci duże zainteresowanie i pozytywne emocje.  Karteczki zostały przekazane emerytowanemu maszyniście panu Zbyszkowi Kociembie.

             

             

          • "Gramy zmysłami"

          • W ramach ogólnopolskiego projektu "Gramy zmysłami" dzieci z klasy 0a sukcesywnie realizowały zadania rozwijające zmysły.  Przygodą rozpoczęła się w październiku od jesiennej- sensorycznej ścieżki spacerowej stworzonej z różnorodnych faktur po której uczniowie chętnie spacerowali. W listopadzie dzieci wykonały słuchowe memory, a następnie bawiły się w odnajdywanie tych samych dźwięków. Grudzień poświęcony był zmysłowi wzroku. Zabawy rozwijały percepcję wzrokową, postrzeganie i odwzorowywanie takich samych układów. Najwięcej radości sprawiły  kolorowe farby jogurtowe, za pomocą których stymulowaliśmy zmysł dotyku. Dzieci swobodnie tworzyły plastyczne arcydzieła, nie tylko na kartce, kolory, kształty, rozmiary. Przed nami kolejny semestr i kolejne propozycje zabaw rozwijających zmysły. 

            Projekt odbywa się przy współpracy wychowawcy klasy z terapeutką Renatą Dróżdż- Gielnik.

            Justyna Sztylka

          • Sukcesy uczniów

          • Uczniowie w etapie rejonowym Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

            W styczniu rozpoczął się etap rejonowy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

            W roku szkolnym 2021/2022 Naszą szkołę będą reprezentowali:

            13 stycznia – Emilia Domańska z klasy 8c – Wojewódzki Konkurs Języka Hiszpańskiego

            1 lutego – Katarzyna Krajewska z klasy 8a – Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

            2 lutego – Igor Kuzemko z klasy 8d – Wojewódzki Konkurs Matematyczny

            3 lutego – Wojciech Chwaliński z klasy 8c – Wojewódzki Konkurs Wychowania Fizycznego

            9 lutego – Igor Kuzemko z klasy 8d – Wojewódzki Konkurs Fizyczny

            Trzymajcie kciuki za naszych reprezentantów. Serdecznie im kibicujemy i życzymy zakwalifikowania się do Wojewódzkiego etapu konkursu.

            Powodzenia!

          • Warsztaty sensoryczne

          • W dniach 5 i 7 stycznia 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego grupy 0c brały udział w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu "Gramy Zmysłami" przez pedagog p. Hannę Golak oraz wychowawcę p. Ewę Bysiak. 

            Dzieci miały możliwość dowiedzieć się jakie mamy zmysły. Skupiliśmy jednak swoją uwagę przede wszystkim na wzroku i słuchu.

            W ramach warsztatów dotyczących wzroku, dzieci z zerówki m.in. zobaczyły czym jest symetria, jakie są rodzaje okularów oraz malowały w zespołach rafy koralowe. Podczas poznawania zmysłu słuchu zostały wykorzystane np. dźwięki różnych instrumentów muzycznych, czy sekwencje słuchowe. Dzieci tworzyły również własne instrumenty, na których miały możliwość grać w rytm piosenki "Zima, zima, pada śnieg", czy śpiewały pieśń "Panie Janie" w kanonie. Wykorzystana została również metoda "Kolorowych dźwięków", a zerówkowicze uczyli się, jak zagrać na dostosowanym do realizacji tej metody pianinku.

            Poniżej krótka fotorelacja, która mamy nadzieję podkreśli zaangażowanie uczniów oraz ich radość związaną z udziałem w warsztatach.

                                                                                                                       Pozdrawiamy serdecznie.

                                                                                                                       Ewa Bysiak,  Hanna Golak

          • Współpraca z włoską szkołą Istituto Immacolata w Nowarze

          • Nasza współpraca trwa już siedem lat i pomimo trudności na jakie natrafiamy w związku ze zmieniającą się rzeczywistością nie zatrzymuje nas to w działaniu. Zmienił się sposób postrzegania świata i sposób nawiązywania relacji, ale nie zmieniła się chęć do działania. Wzajemne dzielenie się dobrymi praktykami i motywowanie uczniów do uczenia się i rozwijania ich zainteresowań jest celem do kontynuowania naszej współpracy. Od października nawiązaliśmy kontakt z dwoma klasami i poprzez spotkania online uczniowie poznają się i dzielą wiedzą na temat swoich zainteresowań, zwyczajów i tradycji panujących w obu krajach. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie uczniowie przedstawiali się i opowiadali o swoich zainteresowaniach. Grudniowe spotkanie poświęcone było zwyczajom bożonarodzeniowym. Dzieci z obu szkół przygotowały prezentacje i plakaty, na których przedstawiły tradycyjne dania, sposoby dekorowania domów i inne tradycje świąteczne. Nasze spotkania będziemy kontynuować w przyszłym roku skupiając się na projektach przyrodniczych. Wrócimy też do bardziej tradycyjnych form porozumiewania się czyli pisania maili. A jak rzeczywistość pozwoli to wrócimy do wymian międzynarodowych.

            Izabela Witkowska

            Katarzyna Wawrzyniak


             

          • Podsumowanie konkursu ADVENTSKALENDAR

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie kl. V-VIII wzięli udział w konkursie ADVENTSKALENDER zorganizowanym przez nauczycieli języka niemieckiego. Uczestnicy konkursu wykonali oryginalne i wyjątkowe kalendarze adwentowe, dlatego wybór najpiękniejszego nie był wcale taki łatwy. Kalendarze adwentowe były wykonane różnorodną techniką i zawierały słownictwo oraz zwroty w języku niemieckim związane z okresem świąt Bożego Narodzenia. 

            Wyniki konkursu na najpiękniejszy kalendarz adwentowy:

            I miejsce

            Katarzyna Bobińska 5c,Emilia Zimlińska 6a,Justyna Makowska 6a

            II miejsce

            Iga Panek 5a, Zuzanna Brózdowska 5a

            III miejsce

            Kuba Drobnik 5a, Jan Kopczyński 6b

            WYRÓŻNIENIE:

            Anna Kuzemko 5a, Franek Wargocki 5a, Gabriela Adamska 5b, Jan Michalski 5c, Natalia Jakimczyk 6a, Helena Wojtkowiak 6a, Bartosz Piotrowski 8b, Kamila Tykwic 8b, Michał Chojnacki 8b

            GRATULUJEMY!!!

            Walkowiak Alicja, Woyczikowska Katarzyna

          • PODSUMOWANIE AKCJI ŚWIĄTECZNA KARTKA DLA WANDZI

          • Dziękujemy wszystkim za podjęcie wyzwania i aktywne włączenie się w akcję ,,Świąteczne kartka dla Wandzi". Okazało się, że możemy liczyć na zaangażowanie i empatię uczniów naszej szkoły. Wszystkie akcje razem i każda z osobna były wyjątkowe, bo z pewnością wywołały u obdarowanej uśmiech.

            Wanda wraz z mamą dziękują takimi słowami: Pięknie dziękujemy za tak wspaniały gest i pamięć. Przeczytałyśmy już prawie wszystkie. W każdym słowie znalazłyśmy cegiełkę siły. Dziękujemy, że JESTEŚCIE. Jesteśmy z Wandzią wzruszone.

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

            Golak Hanna,Walkowiak Alicja,Woyczikowska Katarzyna

    • Kontakty

      • sekretariat: spwiry@op.pl
      • administrator strony www: adam.piatek@spwiry.pl
      • ul. Zespołowa 23 62-051 Wiry Poland
      • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
      • 61 10 25 300 517-298-682
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, że: • Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z siedzibą w Wirach przy ul. Zespołowej 23, 62-051 Wiry; • Z naszym inspektorem ochrony można skontaktować się przez e-mail korzuch@infic.pl; • Celem przetwarzania danych jest możliwość realizacji zadań wynikających z ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty oraz wydanych do nich aktów wykonawczych, a także Statutu placówki; • Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO; • Rodzicom przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez uszczerbku dla przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody; • Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości korzystania z wymienionych w zapytaniu działań; • Dane będą przechowywane przez okres edukacji dziecka u administratora danych; • Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • Rodzicom przysługuje prawo do żądania dostępu do podanych danych oraz do ich sprostowania; • Rodzic ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa, że przetwarzanie danych narusza dobra osobiste lub RODO.
    • Logowanie