• Dzień Patrona

          • Szkoła im. Powstańców Wielkopolskich... Pamięta o Powstańcach Wielkopolskich

            W dniu Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, uczniowie oraz nauczyciele Naszej szkoły w wyjątkowy sposób upamiętnili lokalnych Powstańców Wielkopolskich, zapalając symboliczny "Znicz Pamięci" przy grobach Powstańców na cmentarzu w Wirach.

            Znicze wcześniej przynoszone do szkoły przez uczniów i rodziców, 27 grudnia młodzież szkolna przyozdobiła biało – czerwoną wstążką oraz naklejką z logo szkoły przygotowaną specjalnie na rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

            Prosto z cmentarza delegacja uczniów i nauczycieli udała się pod Pomnik Pamięci Powstańców Wielkopolskich w Wirach, gdzie złożono kwiaty oraz  znicze.

            Dziękujemy młodzieży, która pomimo silnego mrozu poświęciła swój wolny czas, aby w ten wyjątkowy sposób uczcić pamięć o Powstańcach, dając tym samym wyraz swojej postawy patriotycznej.

          • Projekt "Serdeczna karteczka"

          • "Pomagając innym pomagasz i sobie"

             

            Miesiąc grudzień to magiczny czas, kiedy myślimy o innych, obdarowujemy ich prezentami. O tym miłym zwyczaju nie zapomnieli także nasi uczniowie, którzy biorą udział w projekcie „Serdeczna karteczka”. Zgodnie z jego harmonogramem, grudniowym bohaterem były osoby samotne, starsze, bezdomne. Z zaangażowaniem wykonaliśmy dla nich świąteczne karteczki z życzeniami, które zostały zawiezione do Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Seniorzy, którzy zostało obdarowani kartkami, chętnie je przyjęli i bardzo ucieszyli się, iż młodzież pamiętała właśnie o nich.

            Wszystkich osobom starszym, chorym życzymy zdrowych i pogodnych Świąt.

            P. Małasiewicz, M. Pawlak, A. Żurawiak

          • Audycja bożonarodzeniowa

          • Boże Narodzenie to święta wyjątkowe i ważne.

            Wigilijna noc - noc, w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą nas w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą wracać we wspomnieniach.

            W tym przedświątecznym okresie w naszej szkole, jak co roku nadana została  audycja. Uczniowie klas 8a ,8c , 8d i 5a zaprezentowali  wiersze związane z Bożym Narodzeniem. Wyjątkowy charakter audycji podkreśliły znane kolędy i pastorałki.

             

            Wanda Rosińska, Magdalena Waligórska

          • Wieczorne czytanie świątecznych bajek

          • 17 grudnia 2021 uczniowie klas 0-3 wzięli udział w wieczornym czytaniu bajek świątecznych. Dla klas 1-3 spotkanie z p. Joanną Krzyżanek oraz p. Wandą Rosińska, które czytały dzieciom, odbyło się on-line. Natomiast uczniowie zerówek mieli okazję pojawić się w szkole po jej zamknięciu, gdzie w nastrojowym klimacie przytuleni do swych poduszek i kocyków słuchali bajki pt. Przygoda u Świętego Mikołaja opowiadanej przez samą autorkę p. Joannę Krzyżanek. Na szczęście Święty Mikołaj z opowiadania odnalazł się :), a dzieci z nadzieją, że święta jednak będą z prezentami, mogły udać się do klas by dalej kontynuować świąteczny wieczór w szkole ze swoimi Paniami :).

            Justyna Laskowska - Sztylka

          • Szafa pełna tajemnic

          • Uczniowie klas IV po omówieniu lektury Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa wzięli udział w kreatywnym projekcie. Zadanie uczniów polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu niezwykłej szafy, w której mieli umieścić wiadomości o książce, ciekawostki, zagadki lub zadania. Projekt mogli wykonać dowolnie, ograniczała ich tylko własna wyobraźnia.Efekty pracy są zdumiewające. Zaprojektowane szafy charakteryzują się ogromną fantazją i pomysłowością. Do wykonania zadania podeszli ekologicznie, wykorzystując zużyte kartony i inne materiały.Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie. Jestem z Was dumna!!!Kamila Pruszak-Posłuszny

          • Mistrzostwa Klas 1. w "ZBIJAKA"

          • 13 grudnia odbył się Turniej Klas Pierwszych w "Zbijaka".

            Dobra zabawa, mnóstwo emocji i sportowa rywalizacja to główne atuty tych mistrzostw.

            Po zaciętej rywalizacji i walkę o każdą piłkę... mistrzostwo zdobyła klasa 1b.

            Drugie miejsce wywalczyła klasa 1e, a miejsce trzecie przypadło klasie 1d.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie Zwycięzcom.

                                                                                                                    Agnieszka Roszak i Piotr Szczepaniak

          • Wyniki konkursu filmowego "Pokaż, co czytasz"

          • Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu filmowego "Pokaż, co czytasz"

            I miejsce Stanisław Depczyński klasa 5c

            II miejsce Franciszek Chmielewski klasa 7b

            III miejsce Maria Baranowska klasa 4c

            Wyróżnienia otrzymali:

            Jakub Kociencki klasa 4c

            Katarzyna Bobińska klasa 5c

            Wiktor Rzepka klasa 6a

            Serdecznie gratulujemy!!!

            Kamila Pruszak-Posłuszny

            Luiza Matuszewska

          • MIKOŁAJKOWE CZARY - pokaz iluzji dla klas 0-8

          • Z okazji Mikołajek odbył się w naszej szkole pokaz iluzji. Występ magika budził ciekawość, uruchomił wyobraźnię, a przede wszystkim sprawił, że zgromadzeni uczniowie nie mogli opanować zdziwienia i zdumienia. Iluzjonista wspaniale współpracował z młodymi widzami i razem z nimi przygotowywał  magiczne sztuczki. Wszyscy byli zachwyceni występem.

            Całość pokazu została zorganizowana przez Radę Rodziców naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

          • Kartki z Iskierkami Emocji – edycja zimowa

          • Uczniowie klasy 0d w ramach realizowanego projektu edukacyjnego Emocja wzięli udział w akcji Kartki z Iskierkami Emocji, której celem jest sprawienie radości osobom, do których kartki wysyłamy, uwolnienie kreatywności i wyobraźni podczas tworzenia kartek, a także nawiązaniu znajomości z dziećmi z innej placówki w Polsce. Naszym partnerem w akcji zostały dzieci 6-letnie z grupy „Motylki”  Przedszkola nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach. Przygotowane przez nas kartki i list, który wspólnie tworzyliśmy sprawiły naszym kolegom i koleżankom wiele radości. My również bardzo cieszyliśmy się z otrzymanych kartek i życzeń świątecznych. 

                                                                                                                                                 Dominika Kaczmarek

          • Zwycięstwo w Mistrzostwach Gminy Komorniki w futsalu chłopców 

          • Zwycięstwo w Mistrzostwach Gminy Komorniki w futsalu chłopców 

             

            Uczniowie naszej szkoły zostali mistrzami Gminy Komonriki w futsalu w dwóch kategoriach - urodzonych w roku 2009 i młodsi oraz 2007/2008

            Na nowej hali sportowej w  Wirach odbyły się  Mistrzostwa Gminy Komorniki w futsalu rocznik 2009 i młodsi. Do zawodów przystąpiły reprezentacje szkół  podstawowych  z Komornik, Plewisk i Wir-organizator turnieju. Zespoły rywalizowały systemem ,, każdy z każdym”. Mecze trwały 2x12 minut.  Młodzi piłkarze Naszej szkoły  po bardzo dobrej grze zajęli pierwsze miejsce  i miano Mistrza Gminy Komorniki w piłce nożnej halowej. Jako zwycięzca reprezentować będziemy naszą gminę w zawodach powiatowych.

             

            Kolejność końcowa turnieju:

            1. Szkoła podstawowa w Wirach          

            2. Szkoła podstawowa nr 2 w Komornikach

            3. Szkoła podstawowa nr 2 w Plewiskach

            Skład naszej drużyny:

            1.Piotr Chwaliński

            2.Wiktor Tomaszewski

            3.Daniel Kergel

            4.Ignati Diavgo

             5.Jędrzej Gumny

             6.Piotr Nowak

            7.Bartosz Sobczak

            8.Emil Huszaluk

             

            Mistrzostwa chłopców staszych odbyły się w SP nr 2 w Komornikach. 

             

            Kolejność końcowa turnieju:

            1. Szkoła podstawowa w Wirach          

            2. Szkoła podstawowa nr 2 w Komornikach   

            3. Szkoła podstawowa w Chomęcicach

                

            Skład naszej drużyny:

            1. Wojciech Chwaliński

            2. Aleksander Mikołajczak

            3. Damian Czajka

            4. Adam Stróżyński

             5. Rafał Wasiak

             6. Hubert Krupa

            7. Jacek Wierachowski

            8. Krystian Mączyński

                   

             Trenerzy drużyn: Krzysztof Błaszczyk, Adam Piątek

          • Erasmus + „ Statistics in real life”


          • W drugim roku trwania projektu Erasmus+ uczniowie biorą udział w zajęciach, podczas których pracują na danych statystycznych pozyskanych ze stron GUS – u. Zebrane dane dotyczące liczby ludności w naszej gminie, w podziale na kobiety i mężczyzn, posłużyły do opracowania piramidy ludności za lata 2015 – 2020. Uczniowie będą również analizować dane dotyczące procesu dalszego kształcenia się uczniów naszej szkoły w kontekście szerszego problemu – „early school leaving”.

            W listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie online uczestników wymiany do Szwecji, która jest planowana na kwiecień przyszłego roku. Uczniowie wszystkich 5 krajów (Szwecji, Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Polski), biorących udział w projekcie Erasmus+ ‘Statistics in real life’ spotkało się aby opowiedzieć o sobie.

            Koordynator projektu

            Izabela Witkowska

          • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych zabawek najmłodszych, a i wielu dorosłych z sentymentem wspomina swojego pluszaka- towarzysza zabaw, powiernika sekretów, pocieszyciela. 

            Popularność i znaczenie maskotki zaowocowały ustanowieniem Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pierwsze obchody święta miały miejsce w 2002 roku, w setną rocznicę powstania zabawki. Miesiącem hołdującym pluszowym niedźwiadkom jest listopad, a dokładna data to  25.11.

            W naszej szkole również pamiętano o uroczych misiach, dlatego urządzono im własne święto. Pierwszą niespodzianką był pięknie ozdobiony hol placówki- pojawiły się tu różne gatunki niedźwiedzi, a także misiowi bohaterowie piosenek i bajek. Wśród dekoracji znalazły się również Miśki wykonane w ramach konkursu plastycznego dla kl. 0-3. Na uwagę zasługują rekordowa frekwencja, różnorodność technik wykonania i kolorystyka. Do każdego artysty już wkrótce dotrze pamiątkowy dyplom, a do 10 wyróżnionych prac także drobne upominki. W ramach wspólnej celebracji organizatorzy przesłali wychowawcom klas materiał muzyczny, linki do filmików tematycznych oraz propozycje zabaw matematycznych z misiami w roli głównej. W części klas odbył się także konkurs muzyczny w oparciu o piosenki z popularnych, misiowych bajek. Nie zabrakło misiowej gimnastyki oraz aktywności plastycznych. 

            Na twarzach uczestników „misiowego święta” jawiły się szerokie uśmiechy, natomiast czarne oczy pluszaków przyozdabiał niecodzienny blask. Dzięki podtrzymywaniu więzi przyjaźni pomiędzy dziećmi i jubilatami podium rankingu na ukochane zabawki na długo pozostanie niezagrożone ☺

            Drogie Pluszowe Niedźwiadki – kochamy WAS!

            Natalia, Ewa J.-N., Luiza, Marta R.-U., Małgosia P., Kasia T

          • BohaterON - włącz historię

          • Klasy: 8a, 8b oraz 8d wzięły udział w akcji ,,BohaterON- włącz historię''. To ogólnopolska akcja mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.W ramach akcji uczniowie klas ósmych podczas lekcji historii obejrzeli odcinek programu ,,Co za historia'' - Powstanie Warszawskie, samodzielnie tworzyli tzw. infografiki dotyczące Powstania Warszawskiego oraz prace plastyczne z motywem powstania.

            Bardzo dziękuję za zaangażowanie i aktywny udział w akcji,

            Klaudia Ratajczak

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KL. 0-3

          •  Słowo „patriotyzm” w najszerszym ujęciu oznacza „miłość ojczyzny”.  Dla nas, dorosłych, kwestie związane z poszanowaniem narodu i ojczyzny są zrozumiałe i bliskie sercu, żeby jednak pomóc zrozumieć je najmłodszym, musimy odwołać się do ich doświadczeń i znanych im desygnatów. W klasach 0-3 treści związane z patriotyzmem realizowano w oparciu o trzy wymiary- poznawczy, moralny i etyczny.  Głównym sposobem oddawania czci Bohaterom historycznych wydarzeń był apel przygotowany przez klasy II dla pozostałych oddziałów kl. 0-3. Były wspólne piosenki, gra na skrzypcach, odświętne odśpiewanie hymnu, recytowanie patriotycznych wierszy. Zorganizowano wystawę wojskowych akcesoriów. O podniosły nastrój zadbano również poprzez udekorowanie hali sportowej na której odbywała się uroczystość, a „przypieczętowano” ją obecnością wcielających się w rolę żołnierzy reprezentantów kl. VIII- pełnili oni wartę przy fladze polskiej, ówcześnie składając pod nią zapalone znicze jako symbol czci poległych rodaków. Oprócz wspólnej części uroczystości organizatorki- wychowawczynie kl. II- umożliwiły upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości również w obrębie klas. Wyposażono nauczycieli w materiały dydaktyczne takie jak kolorowanki, puzzle, krzyżówki- przystępna forma pozwoliła wzmocnić siłę przekazu i przyswojenia treści. Każdy z wychowawców zadbał natomiast o piękny wystrój klas oraz o upamiętnienie lokalnych wydarzeń- za pomocą zapoznania dzieci z legendą o Rogalach Świętomarcińskich, nierzadko połączonych z konsumpcją smakołyków. Dzięki podejmowanym aktywnościom dzieci mają świadomość, że bycie Polakiem jest dumą, a Polskę – jesteśmy pewne- będą nosić w sercu.

                                                                                   Natalia Łuczak, Marta Pawlak, Patrycja Pluta

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to również dzień urodzin Walta Disney’a, najbardziej znanego twórcy bajek, który w latach 30. XX wieku założył w Hollywood The Walt Disney Company – wytwórnię produkująca filmy rysunkowe.

            Bajki z pewnością odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego młodego człowieka. Bawią, uczą, rozwijają wyobraźnię oraz wzbogacają słownictwo.  Postacie z bajek są uwielbiane przez dzieci, często stają się także ich przyjaciółmi. Kto z nas nie zna Pszczółki Mai, Muminków, Myszki Miki czy Kaczora Donalda?

            Biblioteka wypełniła się tego dnia dziećmi przebranymi za swoich ulubionych bohaterów bajkowych. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 podczas przerw mogli zmierzyć się z przygotowanymi zagadkami bajkowymi. Dzieci miały także okazję zagłosować na swojego ulubionego bohatera bajkowego. Najwięcej głosów na równi zdobyli Kubuś Puchatek oraz Spider-Man. Z pewnością był to dzień pełen śmiechu, wrażeń i zabawy.

                                                                                                                                      Luiza Matuszewska

          • WSPÓŁPRACA ANI KUZEMKO Z P. ANDRZEJEM MALESZKĄ

          • Andrzej Maleszka, to z pewnością jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy dla dzieci i młodzieży. Znany jest przede wszystkim jako twórca serii ,,Magiczne Drzewo”. Maleszka to laureat nagrody IBBY w kategorii Najlepsza Książka Roku. Jego powieści zostały przetłumaczone aż na 11 języków. Pisarz jest ceniony nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Zdobył dziesiątki nagród i wyróżnień na międzynarodowych festiwalach filmowych.

            Jest mi niezmiernie miło poinformować, że  Anna Kuzemko - uczennica klasy 5a miała okazję współpracować z p. Andrzejem Maleszką podczas tworzenia jego najnowszej książki pt.: ,,Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór”. Ania została zauważona przez pisarza podczas jednego ze spotkań autorskich, po którym otrzymała telefon z propozycją udziału w zdjęciach do najnowszej części ,,Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór”. Dziewczynka wcieliła się w postać Weroniki, która pomaga uratować swoją przyjaciółkę – Julkę znajdującą się w tarapatach.

            Udział Ani w zdjęciach to niezwykła przygoda, która przyniosła jej wiele radości i niezapomnianych wrażeń. W ocenie dziewczynki współpraca z p. Maleszką była dla niej spełnieniem marzeń. Uczennica podarowała do biblioteki dwie książki, w których możemy obejrzeć ilustracje z jej udziałem. Zachęcam uczniów do zapoznania się z powieścią, która od pierwszych stron przyciąga czytelnika swoją fabułą.

                                                                                                                     Luiza Matuszewska 

          • Sukces sportowy Natalii i Kacpra

          • Kolejnym sukcesem sportowym mogą pochwalić się Natalia (kl.4a) i Kacper (kl.2a) Kuźniarkowie.

            Podczas Ogólnopolskich Zawodów Akrobatycznych w Skokach na Ścieżce "Młode Nadzieje" ponownie stanęli na najwyższym podium

            Natalii i Kacprowi gratulujemy sukcesu. BRAWO!

          • MAMY NIEPODLEGŁĄ

          • 10 listopada br. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społecznej ,,Mamy Niepodległą'', organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W ramach akcji, wypisane przez uczniów pocztówki z życzeniami z okazji 103. rocznicy odzyskania Niepodległości trafiły do nauczycieli, rodziców i przyjaciół uczniów oraz do Domu Kultury.

            Jest jeszcze możliwość pobrania takiej pocztówki na szkolnej portierni.

            Bardzo dziękuję za zaangażowanie.

            szkolny koordynator akcji

            Klaudia Ratajczak

          • TABLICZKOWE ZABAWY

          • Nauka poprzez zabawę jest zawsze bardziej skuteczna i lubiana przez wszystkich uczniów. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to idealny powód, aby przypomnieć sobie  i utrwalić te najczęściej ćwiczone działania na liczbach.         Z tabliczką mnożenia spotykamy się nie tylko w szkole, ale pozostaje ona z nami przez wiele długich lat.  Z tego powodu w naszej szkole została przeprowadzona tygodniowa akcja konkursowa, podczas której dzieci i młodzież na wesoło doskonaliła umiejętność mnożenia w pamięci. Uczniowie układali rymowanki, rozwiązywali krzyżówki i quizy, wykonywali kolorowe plakaty i brali udział             w konkursach z nagrodami. To matematyczne święto wzbudziło wiele pozytywnych emocji i wspomnień zarówno wśród młodszych, jak i starszych wychowanków. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy pomyślnie zdali tabliczkowy egzamin.

                                                                                         

            Martyna Giebień

            Katarzyna Kaźmierczak

            Justyna Kozłowska - Lisik

    • Kontakty

      • sekretariat: spwiry@op.pl
      • administrator strony www: adam.piatek@spwiry.pl
      • ul. Zespołowa 23 62-051 Wiry Poland
      • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
      • 61 10 25 300 517-298-682
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, że: • Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z siedzibą w Wirach przy ul. Zespołowej 23, 62-051 Wiry; • Z naszym inspektorem ochrony można skontaktować się przez e-mail korzuch@infic.pl; • Celem przetwarzania danych jest możliwość realizacji zadań wynikających z ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty oraz wydanych do nich aktów wykonawczych, a także Statutu placówki; • Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO; • Rodzicom przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez uszczerbku dla przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody; • Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości korzystania z wymienionych w zapytaniu działań; • Dane będą przechowywane przez okres edukacji dziecka u administratora danych; • Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • Rodzicom przysługuje prawo do żądania dostępu do podanych danych oraz do ich sprostowania; • Rodzic ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa, że przetwarzanie danych narusza dobra osobiste lub RODO.
    • Logowanie