• AMUL

          • W poniedziałek, 25 listopada wczesnym świtem do naszej szkoły przyjechali studenci z Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

            Celem wizyty było spotkanie z uczniami w ramach projektu Aktywny Mały Uniwersytet Latający (AMUL ). Szkoła w Wirach była kolejną po Szkole w Plewiskach placówką w naszej Gminie, do której „przyleciał” AMUL.

            18 studentów przygotowało aż 12 różnych tematów zajęć z zakresu psychologii, fizyki , chemii i przyrody. Starsi uczniowie dowiedzieli się na przykład, jak dbać o higienę mózgu, w jaki sposób projektuje się strony internetowe oraz jak usprawnić pamięć wykorzystując mnemotechniki. Młodsi eksperymentowali z artykułami spożywczymi, zgłębili tajemnice iluzji oraz dowiedzieli się „co nieco” o zwierzętach z tropików i pustyń. Te ostatnie wzbudziły najwięcej emocji, ponieważ głównym ich bohaterem była prawdziwa jaszczurka, a dokładniej Agama Brodata, która nie tylko była obiektem do podziwiania zza szyby terrarium. Można było jej dotknąć, potrzymać na ramieniu i poobserwować podczas posiłku. Trzy godziny zajęć nasi uczniowie spędzili bardzo efektywnie, dlatego już dziś liczymy na więcej tego rodzaju spotkań w przyszłości.

            Na zajęciach w ramach projektu nie kończy się nasz kontakt ze szkolnictwem wyższym. Dzięki współpracy z Instytutem Psychologii UAM studenci, podopieczni Pani prof. dr hab. Anny Izabeli Brzezińskiej, będą mieli okazję zdobyć nowe umiejętności i ugruntować swoją wiedzę teoretyczną podczas zajęć praktycznych w Naszej szkole.

                          

            Już niebawem, w Naszej szkole odbędą się warsztaty edukacyjne dla rodziców i dziadków, do udziału w których zapraszaliśmy podczas zebrania z rodzicami. Wkrótce skontaktujemy się z osobami, które wyraziły chęć udziału w zajęciach.

          • PATRON SZKOŁY

          • Mamy Patrona!

            Pragniemy ogłosić, że w drugim, decydującym etapie głosowania na Patrona Szkoły,

            wolą wyborców Patronem Szkoły Podstawowej w Wirach zostali:

             

            Powstańcy Wielkopolscy

             

          • Festivals

          • Warsztaty języka angielskiego w Wirach.

            Nauka języka to nie tylko nudne zakuwanie słówek, czy rozwiązywanie testów. Może być inaczej i może być ciekawie. Z piątku na sobotę uczniowie naszej szkoły zaprosili na wspólne nocowanie "po angielsku" uczniów ze szkoły w Plewiskach.

            Motywem przewodnim naszego spotkania było bliższe poznanie zwyczajów i tradycji panujących w krajach anglojęzycznych. Warsztaty rozpoczęliśmy od podziału na grupy i ich krótkiej prezentacji. Następnie oglądaliśmy filmy, podczas których dowiedzieliśmy wielu ciekawych informacji o najpopularniejszych świętach angielskich. To wszystko bardzo zaostrzyło nasze apetyty i szybko udaliśmy się do stołówki, gdzie zjedliśmy pyszną i samodzielnie przygotowaną kolację. Ponadto każda grupa miała za zadanie opisać spożywany przez siebie posiłek, gdyż przez całe warsztaty grupy zbierały punkty, które na zakończenie miały wyłonić zwycięzcę.

            Punktem kulminacyjnym piątkowego wieczoru było wspólne pieczenie pierniczków i ich fantazyjne ozdabianie. Wałki poszły w ruch i panie nie nadążały z obsługą piekarników. Było gorąco i smacznie, a wszystkie pierniczki zniknęły w naszych brzuchach. Trzeba było te kalorie spalić przed spaniem więc pani Krystyna, nauczycielka języka niemieckiego ze szkoły w Plewiskach, zaprosiła uczniów na wspólny taniec. Tam to  się dopiero działo, sala okazała się za mała, bo każdy chciał potańczyć. A kto chciał wytężyć nieco swój umysł mógł zagrać w gry planszowe po angielsku.

            Przyszła pora na spanie i na parkiety wkroczyły karimaty i śpiwory, ale byli też tacy szczęśliwcy, którym rodzice gotowe posłania poprzywozili. Ale poranna pobudka, ani dla jednych ani dla drugich nie był przyjemna. Sprzątanie na dzień dobry, śniadanie i przyszła pora na realizację drugiego ważnego punktu naszych warsztatów - przygotowanie plakatów i prezentacji o poznanych zwyczajach. W ruch poszły pędzle, kredki, a nawet kamera, bo niektórzy kręcili filmy albo przygotowywali przedstawienie na żywo. Potem krótka prezentacja  i kolejne zadania w grupach, tym razem przygotowane przez nauczycieli z Plewisk.

            Na koniec szybkie podliczenie punktów, bo czas ucieka, wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród. Jeszcze tylko wspólne zdjęcie i czas powiedzieć do widzenia.

            Dziękuję współorganizatorom pani Katarzynie Wawrzyniak oraz pani Joannie Ostrowskiej, a także wszystkim nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Plewiskach, za poświęcenie swojego czasu na przygotowanie licznych zadań i konkursów oraz wszystkim uczniom biorącym udział w warsztatach. Zapraszamy do nas ponownie.                                                                                                     

            Izabela Witkowska

          • Patron Szkoły

          • Szanowni Państwo.

            25 listopada br. podczas zebrania z rodzicami odbędzie się II tura głosowania, w której wyłoniony zostanie patron naszej szkoły.W związku z tym prosimy o zapoznanie się z sylwetkami następujących kandydatów: Arkady Fiedler,Powstańcy Wielkopolscy,Kazimierz Nowak. Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej szkoły.

            W dniach 4-5 listopada 2013r. przeprowadzone zostały wybory kandydatów na Patrona Szkoły Podstawowej w Wirach.

            Zgodnie z wolą społeczności szkolnej: uczniów, rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły na Patrona Szkoły Podstawowej w Wirach, w wyniku głosowania, zostało wyłonionych trzech kandydatów:
             

             

             

             

            Arkady Fiedler

             

             

             


             

             

             

            Powstańcy Wielkopolscy

             

             

             

             

             

             

             

             Kazimierz Nowak

          • Rozstrzygnięcie konkursu

          • Obraz przedstawiający słoneczniki jest jednym z najbardziej znanych dzieł holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Kwiaty te symbolizowały radość życia i idealizm. Sam artysta uważał, że słoneczniki oddziaływają tak samo, jak gotyckie witraże w oknach kościołów.

            Owe słoneczniki posłużyły za inspirację dla naszych szkolnych artystów. Konkurs plastyczny cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Do organizatorów wpłynęło ponad 60 najróżniejszych prac wykonanych różnymi technikami, jak np. collage, malowanie na płótnie, pastele, wyklejanki. Nie zabrakło także prac przestrzennych. Spośród wszystkich prac wybrano i nagrodzono następujących uczestników:

            W kategorii klas 0-I:

            I miejsce – Marta Kruk kl. Ia

            II miejsce – Amelia Strózik kl. Ia

            III miejsce – Alicja Godlewska kl. Ib

            W kategorii klas II-III:

            I miejsce – Kinga Iskrzak kl. IIa

            II miejsce – Natalia Witkowska kl. IIIa

            III miejsce – Jagoda Borowiak kl. IIIb

            Przyznane zostały także wyróżnienia dla:

            Inez Salej kl. IIIa

            Antoniny Chmielewskiej kl. IIIc

            Izabeli Przybylskiej kl. IIIc

            Zuzanny Stężyckiej kl. IIb

            Anny Pawłowskiej kl. Ia

            Agnieszki Lis kl. 0b

            Wszystkie prace konkursowe można podziwiać na szkolnym korytarzu. Ich słoneczne kolory rozświetlają szarugę jesiennych dni.

            Konkurs zorganizowały:

            Paulina Małasiewicz

            Marta Sobczak

          • Kontakty zagraniczne

          • W czerwcu tego roku nasza szkoła rozpoczęła współpracę z włoską szkołą w Nowarze. Na początku były oficjalne zaproszenia do współpracy, a od września swój udział w projekcie rozpoczęli uczniowie klas szóstych. Za nami już wiele wspólnych spotkań podczas których doskonalimy nasze umiejętności językowe. Dnia 19 listopada miało miejsce pierwsze spotkanie z naszymi włoskimi przyjaciółmi przez skype.

            Początkowo uczniowie byli trochę speszeni występując przed kamerą i opowiadając o sobie, ale wkrótce wspólne zainteresowania dzieci, przełamały lody. Każdy z uczniów (12 osób bierze udział w projekcie) miał możliwość przedstawienia siebie  dzieciom ze szkoły w Nowarze. Wszyscy najchętniej opowiadali o swoim hobby i sposobach spędzania wolnego czasu. Opowiedzieliśmy też trochę o naszej szkole i miejscowości.

            Włoscy uczniowie zrewanżowali nam się tym samym, mówiąc o tym co ich interesuje i  czego uczą się w szkole. Spędziliśmy całą godzinę bardzo owocnie i już umówiliśmy się na kolejne spotkanie przed świętami. Będziemy chcieli wymienić się wrażeniami jak każdy z nas spędza Święta Bożego Narodzenia. Do usłyszenia.

                                                                                                                                       Koordynator projektu: Izabela Witkowska

          • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Barwy jesieni

          • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Barwy jesieni

            Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim małym artystom za udział w konkursie i poniżej czym prędzej spieszę przekazać wyniki z obrad jury, które z wielkim trudem wyłoniło najlepsze prace:

            Kategoria: 0-I

            I miejsce- Amelia Strózik - Ia SP Wiry

            II miejsce- Filip Malinowski - Ia SP Wiry

            III miejsca- Natalia Płachecka - 0d SP Komorniki

            Kategoria: II-III

            I miejsce Zuzanna Hildebrandt - IIIa SP Komorniki

            II miejsce Zofia Wilak - IIId SP Komorniki

            III miejsce Nina Pomykalska IIIa SP Wiry

            III miejsce Jan Ratajczak- II SP Chomęcice

             

            Serdecznie gratulujemy!

          • Obchody Dnia Niepodległości

          • Dnia 11 Listopada uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Niepodległości uczestnicząc w uroczystych obchodach święta w Komornikach. Od wielu już lat po uroczystej mszy świętej za Ojczyznę odprawianej w kościele w Komornikach ma miejsce uczczenie pamięci osób, które poległy walcząc o wolność  naszego kraju w Ogrodzie Pamięci w Komornikach. Po odśpiewaniu hymnu i wysłuchaniu krótkiej przemowy o randze Święta Niepodległości, odbyło się składanie wiązanek pod pomnikami pamięci.

            W tym roku została również odsłonięta tablica pamiątkowa, upamiętniająca walczących w Powstaniu Styczniowym. Licznie zebrani goście, władze gminy  i mieszkańcy oddali cześć poległym za Ojczyznę.

            Przy okazji święta wspomniano również o ogromnym znaczeniu jakie miało dla naszego kraju Powstanie Wielkopolskie. Ponieważ zbliża się 95-ta rocznica wybuchu powstania, samorząd uczniowski naszej szkoły złożył również hołd powstańcom przy tablicy pamiątkowej w naszej miejscowości. Niech to będzie mała lekcja historii naszej gminy i regionalnego patriotyzmu.

          • Święto Niepodległości

          •                   Lekcja patriotyzmu w SP Wiry

            8 listopada uroczystym apelem społeczność naszej szkoły uczciła 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości. W tym roku oprawą artystyczną zajęły się klasy drugie. Za pomocą pantonimy przedstawiono trzech zaborców dzielących się Polską.

             

            Były patriotyczne wiersze, zaśpiewano Płynie Wisłą płynie, zagrano na dzwonkach hymn państwowy oraz zatańczono Krakowiaka. Rekwizyty i kostiumy uatrakcyjniły całe widowisko. Nie zabrakło także dekalogu współczesnego patrioty. Lekcja historii w wykonaniu drugoklasistów bardzo zainteresowała zebranych widzów. Dzieci z klas drugich udowodniły, że nawet tak trudne tematy jak Odzyskanie Niepodległości mogą być z powodzeniem podejmowane przez najmłodszych. Tego typu uroczystości są wspaniałą formą upamiętnienia przeszłości oraz okazją do krzewienia patriotyzmu wśród dzieci.

             

            Organizatorzy:

            Paulina Małasiewicz, Renata Górna, Agata Mulkowska - Karoń

          • Bezpieczeństwo

          • Bądźmy uważni, bądźmy ostrożni... 

             

            Czy to duże miasto, wioska czy osada, kto uważnie chodzi, ten pod nic nie wpada...” Słowami tej piosenki uczniowie klasy IIIa rozpoczęli przedstawienie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

            W październiku br. trzecioklasiści zaprosili zerówkowiczów wraz z wychowawcami na krótką inscenizację pod hasłem „Bądź bezpieczny na drodze”. Poprzez piosenkę, pokaz i kolorowe rekwizyty starsi uczniowie w humorystyczny sposób przekazali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Młodsi uczniowie, śledząc przygody roztargnionego Jacka mogli utrwalić zasady bezpieczeństwa na ulicy. Znak drogowy „Przejście dla pieszych” i sygnalizator świetlny nawoływały do rozwagi i czuwały nad właściwym przechodzeniem przez ulicę, co przecież nie jest trudną sprawą „najpierw spójrzmy w lewo, potem spójrzmy w prawo...”. Bo przecież ostrożności nigdy za wiele.

            Na koniec zerówkowicze podziękowali starszym kolegom gromkimi brawami.

            Marta Sobczak

          • Patron S.P. Wiry

          • Drodzy Rodzice

            Nasza szkoła ubiega się o nadanie imienia. W związku z tym chcielibyśmy przedstawić Państwu 6 propozycji. Prosimy o zapoznanie się z krótkimi charakterystykami postaci  i wybór jednej z nich. W pierwszej turze głosowania zostaną wyłonieni 3 kandydaci na patrona. Głosowanie odbędzie się w dniach 4 – 5 listopada br. Wypełnione karty do głosowania (zostaną one przekazane Państwu za pośrednictwem dzieci) należy wrzucać do urny znajdującej się w holu szkoły.

             

            SYLWETKI KANDYDATÓW NA PATRONA SZKOŁY

            Powstańcy Wielkopolscy - uczestnicy jedynego w historii zwycięskiego polskiego powstania stanowią istotny element naszej historii regionalnej, lokalnej czy prywatnej.

            Początek Powstania Wielkopolskiego związany jest z przyjazdem do Poznania Ignacego Paderewskiego, nastrojami patriotycznymi wśród Wielkopolan i gwałtowną  reakcją Niemców. Powstanie przeciwko niemieckiemu zaborcy objęło całą Wielkopolskę. W niektórych regionach toczyły się bardzo krwawe boje. Większość terenów naszego regionu została odzyskana przez Polaków. Walki zakończyły się 16 lutego 1919 w Trewirze.

            O włączeniu  Wielkopolski do Polski zadecydowano ostatecznie na Konferencji w Wersalu 28 czerwca 1919.    Do podjęcia takiej a nie innej decyzji  przyczyniło się właśnie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Wielkopolanie postawili społeczność międzynarodową przed faktem dokonanym – odebrali Niemcom swą ziemię.

            Nasi przodkowie imponują nam tym, że ich działanie okazało się efektywne.  Powstańcy Wielkopolscy są nam tym bardziej bliscy, że byli to zwykli ludzie, mieszkający również w naszej  miejscowości, nasi przodkowie. Ci zwykli ludzie potrafili zachować się w sposób niezwykły – poświęcić życie  dla sprawy niepodległości  i to nie tylko swego regionu. Wielu z nich walczyło także podczas wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku.

            W Wirach istniało przed II wojną światową Koło Weteranów Powstań Narodowych. Tutaj mamy tablicę upamiętniającą czyn powstańczy.

             

            Arkady Fiedler  (1894 – 1985), pisarz i podróżnik, syn poznańskiego poligrafa i wydawcy.  Urodził się w Poznaniu, zmarł w Puszczykowie. Studia filozoficzne i przyrodnicze odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz uniwersytecie w Poznaniu. W latach 1918- 1919 brał udział w Powstaniu Wielkopolskim i należał do Polskiej Organizacji Wojskowej.  W czasie II wojny światowej walczył w polskiej armii na Zachodzie.  Przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. Ich bohaterskie dokonania opisał w książce „Dywizjon 303”.

            W 1936 roku otrzymał nagrodę literacką miasta Poznania i Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. W 1957 Fiedler po raz drugi został laureatem nagrody literackiej miasta Poznania, a w 1978 - nagrody państwowej I stopnia. W 1969 otrzymał najsympatyczniejsze odznaczenie - Order Uśmiechu.

            Pisarz odbył 30 wypraw i  podróży. Zwiedził południową Brazylię, Amazonię, Tahiti, Meksyk, Indochiny, Madagaskar, Kanada, Syberia, kilkakrotnie odwiedził Afrykę Zachodnią. Swoje doświadczenia z podróży opisał w licznych książkach, np. „Ryby śpiewają w Ukajali”, „Dzikie banany", „Piękna straszna Amazonia", „Madagaskar okrutny czarodziej", „Spotkałem szczęśliwych Indian".

            Przywiezione z Brazylii liczne zbiory zoologiczne i botaniczne bezinteresownie podarował Muzeum Przyrodniczemu w Poznaniu. W  1974 pisarz zachęcony namowami czytelników stworzył wraz z rodziną prywatne muzeum podróżniczych trofeów w swym puszczykowskim domu.

             

            Klaudyna z Działyńskich Potocka urodziła się w  1801 roku w Kórniku w zasłużonej dla Ojczyzny rodzinie Działyńskich. Związana była również z Konarzewem.

            Klaudyna sama była wielką patriotką, dla niepodległości kraju poświęciła majątek, czas, zdrowie i życie.

            Po wybuchu Powstania Listopadowego - w 1830 w Warszawie - przekradła się przez granicę  razem z inną społeczniczką Emilią Sczaniecką  do Królestwa Polskiego. Tam opiekowała się rannymi i chorymi na cholerę. Przygotowywała środki opatrunkowe, tworzyła szpitale dla rannych w bitwie.

            Według przekazów w nocy po bitwie pod Olszynką Grochowską zbierała rannych z pobojowiska, nie zważając    na ich narodowość i udzielała pomocy. Opiekowała się chorymi na panującą wówczas cholerę.

            Po upadku powstania została ukarana przez władze pruskie konfiskatą majątku. Musiała opuścić Ojczyznę. Udała  się na emigrację do Drezna. Spotkała tam między innymi Adama Mickiewicza i jego ciężko chorego przyjaciela – uczestnika powstania - Stefana Garczyńskeigo.  Za granicą słynęła ze wspomagania polskich emigrantów – przeznaczyła na to swoje kosztowności, wspomagała prasę emigracyjną. 

            Te wszystkie działania i prace przyczyniły się do jej choroby i śmierci.  Klaudyna zmarła w Genewie w 1836 roku w wieku 35 lat. Klaudyna jest przykładem kobiety silnej duchem, pomysłowej w czynieniu dobra, wyszukiwaniu środków na poprawę doli rodaków i sytuacji Polski odpowiednio do czasu i potrzeby.

            W dzisiejszych czasach, gdy często ludzie  majętni trwonią czas i pieniądze na sprawy nieistotne, przykład Klaudyny stanowi wyzwanie.

             

            Emilia Waśniowska (1954 – 2005) - poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci, krytyk literacki, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Poznanianka, z Wielkopolską związana z dziada pradziada. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza i, jak sama wspomina, pisała „cichaczem”, nie ujawniając się wcale. Zadebiutowała dopiero po uzyskaniu dyplomu, posyłając swe wiersze do Tygodnika Powszechnego. Po ukończeniu studiów długo          nie mogła znaleźć zatrudnienia. Do szkoły trafiła przez przypadek i od razu zakochała się w tej pracy. Była nauczycielką języka polskiego w podstawówce i liceum. Od roku 1992 była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 34 w Poznaniu. Tej szkole oddała całe swoje serce. Organizowała akcje popularyzujące czytelnictwo i zachęcała dzieci do samodzielnych prób twórczych.

             Współpracowała ze Świerszczykiem, Misiem i Płomyczkiem, gdzie publikowała swoje pierwsze wiersze dla dzieci. W najtrudniejszym okresie swojego życia, w czasie choroby, stworzyła niezwykłe, wzruszające liryki dla dorosłych ujęte   w tomik Nie obrażam się na Boga. Wyróżniono go w Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych Książka Zimy 2003/2004.

            Emilia Waśniowska jest autorką ponad stu piosenek dla dzieci, śpiewanych przez zespoły dziecięce, m.in. poznańskie Łejery i szczecińskie Serduszka. Jej utwory są znane wielu młodym czytelnikom, bowiem publikowane są        w podręcznikach do języka polskiego. W 2010 roku w plebiscycie ogłoszonym przez Polska The Times. Głos Wielkopolski Emilia Waśniowska została wybrana Wielkopolanką Stulecia.

             

            Kazimierz Nowak – podróżnik, reporter, fotograf, humanista. Urodził się 11 stycznia 1897 roku w miejscowości Stryj na Podolu. Po pierwszej wojnie światowej przeprowadził się do Poznania, gdzie założył rodzinę i podjął pracę w towarzystwie ubezpieczeniowym. W czasie kryzysu postanowił wyjechać z kraju, by jako korespondent prasowy i fotograf zarabiać na utrzymanie rodziny. W latach 1931-1936 odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ do Algieru. Przemierzył łącznie 40 tyś km, w tym głównie rowerem, a także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie.

            Swoją podróż opisał w reportażach publikowanych na bieżąco w polskich i zagranicznych czasopismach. Jego relacje były niezwykle autentyczne. Wbrew obowiązującej w tych czasach kolonialnej ideologii, poznawał i opisywał przyrodę i kulturę afrykańską z niezwykłą wrażliwością przy jednoczesnym zachowaniu ogromnego szacunku dla jej mieszkańców. Po powrocie do kraju organizował pokazy zdjęć i prelekcje o Afryce.

            Nigdy jednak nie napisał książki- nie zdążył. Zmarł rok po powrocie do kraju na zapalenie płuc, które było powikłaniem po licznych chorobach tropikalnych.

            Historia Kazimierza Nowaka na wiele lat uległa zapomnieniu do czasu gdy Łukasz Wierzbicki zebrał relacje prasowe w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Książkę tę Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu. Młodzi czytelnicy doczekali się także książki o przygodach tego nieustraszonego podróżnika. „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego to bajkowa wersja przygód poznańskiego podróżnika.

            Kazimierz Nowak jest przykładem na to, że dzięki konsekwencji w działaniu, wierności przekonaniom, traktowaniu otaczającego świata z szacunkiem i życzliwością można zrealizować najzuchwalsze zamysły.

             

            Edmund Bojanowski (1814-1871) - polski błogosławiony Kościoła katolickiego. Otrzymał staranne wychowanie w katolickiej rodzinie. W tej głęboko religijnej rodzinie pielęgnowano polskie tradycje patriotyczne: cześć dla bohaterów narodowych oraz miłość do podzielonej przez zaborców Polski. Bojanowski studiował filozofię na Uniwersytetach we Wrocławiu i Berlinie. Ze względu na chorobę (gruźlica) studiów nie ukończył, co zniweczyło jego marzenia o kapłaństwie.

            Lata 1839 - 1868 to czas działalności apostolskiej Bojanowskiego wśród ludu wiejskiego. Jako osoba świecka założył ochronkę w Podrzeczu i  Bractwo Ochroniarek. W Grabonogu  „Dom miłosierdzia” dla sierot, a także apteki dla biednych, wypożyczalnie książek oraz czytelnie. W trakcie trwania epidemii cholery, która nawiedziła Gostyń w roku 1849r., pielęgnował chorych   z narażeniem własnego życia. Dzięki temu zyskał miano „drugiego Wincentego a’Paulo”.

            3 maja 1850 roku założył Zgromadzenie Zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej, które jest najliczniejszym i najpopularniejszym zakonem żeńskim w Polsce

            Bojanowski wyróżniał się także talentem pisarskim. Jego publikacje ukazywały się w czasopismach Przyjaciel Ludu (1834 – 1849), Marzanna oraz roczniku Melitele. Prowadził też własną działalność wydawniczą. Najciekawszą jego inicjatywą w tej dziedzinie było Pokłosie. Periodyk publikujący utwory krajowych i zagranicznych poetów romantycznych, z którego korzyści materialne przekazywane były na rzecz sierot. W Pokłosiu znalazły się, między innymi, utwory: A. Mickiewicza, Z. Krasińskiego, C. K. Norwida, A. Fredry, T. Lenartowicza, K. Ujejskiego, F. Morawskiego.

            Ostatnie miesiące życia Edmund Bojanowski spędził na plebanii swego przyjaciela w Górce Duchownej.

            Beatyfikacja Edmunda Bojanowskiego miała miejsce 13 czerwca 1999 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

            E. Bojanowski to opiekun najsłabszych i pogardzanych przez innych. Patriota, społecznik i apostoł ludu wiejskiego. To wzór jednoczenia ludzi wokół dobra.

          • ślubowanie

          • Ślubowanie pierwszoklasistów

            Ślubowanie to pierwsza poważna i uroczysta przysięga młodego człowieka, który rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą.

            23 października uczniowie z kl. I a i I b zostali przyjęci przez dyrekcję szkoły oraz starszych kolegów do grona społeczności szkolnej w obecności rodziców i zaproszonych gości. Uczennice z klasy VI serdecznie powitały przybyłych gości. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali część artystyczną, a później złożyli słowa przysięgi i stali się prawdziwymi uczniami Szkoły Podstawowej w Wirach. Każdego spośród grona 47 pierwszaków dyrektor Janusz Judziński pasował na ucznia wielkim ołówkiem. Po ślubowaniu i pasowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i życzenia radości ze zdobywania wiedzy. Takie wydarzenie to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, którzy wspierali i z wielkim przejęciem obserwowali występy swoich pociech. Ostatnim akcentem uroczystości był słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Ten niezwykły dzień z pewnością uczniowie klas pierwszych zapamiętają na długo… Życzymy im samych dobrych chwil spędzonych w szkole i sukcesów w nauce.

                

          • Podziękowania

          • Drodzy rodzice!

            W imieniu całej społeczności świetlicowej pragniemy podziękować wszystkim rodzicom, którzy licznie odpowiedzieli na naszą prośbę obsypując nas artykułami potrzebnymi do prac plastycznych i nie tylko…

            Serdeczne podziękowania kierujemy też do rady rodziców, która zawsze chętnie przychodzi z pomocą.

            Dobrze jest wiedzieć, że możemy liczyć na wsparcie z Państwa strony. Dziękujemy za każdy, nawet najmniejszy podarunek.

            Dzieci i nauczyciele świetlicy

          • Bezpieczeństwo

          • O bezpieczeństwie w Wirach

            W miniony wtorek, 22 października Naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Straży Gminnej w Komornikach. Celem wizyty było spotkanie z najmłodszymi uczniami i przekazanie im najważniejszych informacji dotyczących zasad bezpieczeństwa.

            Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w słowa „Panów w mundurach”, którzy niezwykle ciekawie opowiadali o swojej codziennej pracy i o tym, jak dbać o bezpieczeństwo zarówno w czasie wolnym jak i w szkole. Maluchy usłyszały wiele wskazówek na temat  przestrzegania zasad ruchu drogowego , między innymi jak ważne jest zapinanie pasów w aucie (zarówno przez rodziców jak i dzieci), zakładanie kasku podczas jazdy na rowerze i rolkach. Panowie przypomnieli uczniom także o tym, że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi oraz w jaki sposób chronić się przez atakiem niebezpiecznych zwierząt. Na zakończenie każdy uczeń mógł się podzielić swoimi doświadczeniami oraz zasłyszanymi historiami dotyczącymi zagrożeń i niebezpieczeństw.

            Prowadzącymi zajęcia byli Panowie Paweł Zimny oraz Bartek Czarnecki, którym serdecznie dziękujemy za to, że wspierają nas w wypełnianiu założeń szkolnego programu profilaktyki i wspólnie z nami troszczą się o bezpieczeństwo dzieci.

            Dziękujemy także za drobne upominki oraz kamizelki odblaskowe, które otrzymał każdy uczeń biorący udział w zajęciach. Dzięki nim nasze wycieczki szkolne będą jeszcze bardziej bezpieczne.

            Od początku roku szkolnego, było to trzecie spotkanie na temat bezpieczeństwa przygotowane dla naszych uczniów z udziałem zaproszonych gości. W ubiegłym tygodniu, dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, specjaliści (pedagog i terapeuta)przeprowadzili zajęcia dla uczniów klas I-III, w ramach programu wczesnej profilaktyki „Cukierki” oraz warsztaty dla uczniów klas IV-VI na temat powracających jak bumerang „dopalaczy”. We wrześniu zajęcia na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, cyberprzemocy oraz uzależnień od substancji psychoaktywnych (dla wszystkich uczniów) przeprowadził Pan Szymon Wiśniewski z Komendy Policji w Komornikach.

            Zajęcia prowadzone przez specjalistów z poza szkoły są znakomitym ugruntowaniem wiedzy przekazywanej uczniom zarówno przez rodziców jak i nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że w znaczący sposób wpłyną one na poprawę bezpieczeństwa naszych podopiecznych.

          • Warszawa

          • Wycieczka do Warszawy

            18 października klasy 4-6 pojechały na wycieczkę do Warszawy. Przygodę ze stolicą rozpoczęliśmy od spaceru po Starówce. Zobaczyliśmy Zamek Królewski, rozkopany rynek oraz mury obronne. Dowiedzieliśmy się, kim był Jan Kiliński i gdzie przez 2 lata mieszkała Maria Konopnicka. Następnie przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem, gdzie zobaczyliśmy pomnik Mickiewicza oraz Pałac Prezydencki. Stamtąd przeszliśmy do Centrum Nauki „Kopernik”, gdzie przez 3 godziny m.in. testowaliśmy możliwości swojego ciała, patrzyliśmy przez mikroskopy, tworzyliśmy gigantyczne bańki mydlane, a niektórzy leżeli na łożu fakira. Od teraz zagadnienia z biologii, fizyki, geografii, chemii nie są nam już tak obce. W takim miejscu nauka to sama przyjemność. Po przetestowaniu wszystkiego, co było możliwe, wyruszyliśmy w drogę powrotną. To była bardzo udana wycieczka, nie tylko z powodów dydaktycznych. Bardzo istotne (o ile nie najistotniejsze dla niektórych) były też inne „punkty” tej wyprawy: wydanie większości kieszonkowego na karty z piłkarzami już podczas pierwszego postoju, a później wymienianie się nimi z kolegami, zgubione portfele, które później szczęśliwie się odnalazły i oczywiście – Mc Donald’s...

          • Turniej piłkarski

          • 23 października na Orliku w Wirach odbył się: 

            II MIĘDZYGMINNY TURNIEJ PIŁKARSKI O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIRACH.

            Do zmagań piłkarskich przystąpili uczniowie klas III – IV z pięciu szkół:

            1.       Szkoły Podstawowej im. prof. Adama Wodziczki w Luboniu

            2.   Zespołu Szkół w Krośnie (Gmina Mosina)

            3.   Szkoły Podstawowej im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach

            4.   Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach

            5.   Szkoły Podstawowej w Wirach

            Po uroczystym otwarciu zawodów przez Pana Dyrektora Janusza Judzińskiego, zawodnicy przystąpili do rywalizacji o „Złoty Puchar”. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”.

            Poziom, jaki zaprezentowały zespoły, był bardzo wyrównany, o czym świadczą wyniki meczów (żaden zespół nie zdołał strzelić więcej niż dwa gole w jednym meczu).  

            Rywalizacja na boisku przebiegała zgodnie z zasadą fair-play, nad czym czuwał zawodowy sędzia, Pan Michał Waskowski.

            Walka toczyła się do ostatniego gwizdka. Często decydujące bramki padały w ostatnich minutach, a nawet sekundach meczu.

            Ostatnie spotkanie: Komorniki – Plewiska zdecydowało o 3 pierwszych miejscach w Turnieju.

            Mecz zakończył się bezbramkowym remisem i tym samym ostateczna klasyfikacja turnieju wyglądała następująco:

            Miejsce

            Drużyna

            pkt cząstkowe

            PKT

            Bramki

            I

            SP Komorniki

            1

            3

            3

            1

            8

            3-1

            II

            SP Wiry

            1

            1

            1

            3

            6

            5-3

            III

            SP Plewiska

            1

            3

            1

            1

            6

            4-2

            IV

            ZS Krosno

            3

            0

            0

            0

            3

            2-6

            V

            SP Luboń

            0

            0

            1

            1

            2

            3-5

             

            Turniej wygrała drużyna z Komornik. Reprezentanci Wir i Plewisk zdobyli 6 pkt, a o II miejscu zdecydowała jedna strzelona bramka więcej.

            Każda drużyna zdobyła pamiątkowy puchar, dyplomy i drobne upominki, które wręczył zawodnikom Dyrektor SP Wiry. Organizatorzy wybrali także najlepszego bramkarza i strzelca turnieju. Statuetki trafiły do rąk:  Maksa Borowskiego (SP Komorniki), który „wpuścił” tylko 1 bramkę, strzeloną z kolei przez najlepszego „snajpera” turnieju, czyli Wojtka Szymańskiego (S.P. Wiry).

            Szkołę Podstawową w Wirach reprezentowali: Tomek Rogaliński, Kuba Maćkowiak, Mateusz Porzucek, Wojtek Szymański, Mateusz Stróżyk, Piotr Szajbe, Szymon Matuszewski, Piotr Rybarczyk, Kuba Spychała, Adrian Czajka. Trener: Krzysztof Błaszczyk.

            Gratulujemy naszym uczniom wysokiego wyniku oraz postawy godnej najlepszych piłkarzy. Liczymy               na dalsze sukcesy.

            Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu turnieju Panu Dyrektorowi Januszowi Judzińskiemu oraz GOSIR Komorniki. Dziękujemy także trenerom, którzy przygotowali swoje drużyny i przyjęli zaproszenie do udziału w zawodach.

            Już dzisiaj zapraszamy na III Międzygminny Turniej  o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wirach, który odbędzie się już wiosną 2014r. Oby towarzyszyła nam równie słoneczna aura jak dziś.

            Zdjęcia z turnieju w galerii: http://spwiry.edupage.org/album/?#gallery/59

            Organizatorzy Turnieju:

            Krzysztof Błaszczyk

            Sławomir Jaworski

          • DEN

          • Dzień Edukacji Narodowej

            Dnia 14 października Samorząd Uczniowski przygotował dla dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego oraz wszystkich pracowników szkoły śmieszny program artystyczny połączony z rozdawaniem drobnych zabawnych upominków. W naszym krótkim przedstawieniu wręczyliśmy wiele zabawnych upominków, np. Panu Dyrektorowi ryzę papieru do "produkowania dokumentów", Pani Dyrektor z życzeniami nowych pomysłów literkę π, Panu Jackowi od przyrody grabki do "zagrabiania poletka umysłowego". Były jeszcze prezenty muzyczne dla Pani Asi od pasjonatki dyskotek i wiele innych, jak choćby czapeczka chroniąca przed chłodem dla Pani od techniki. Nie zabrakło też upominków dla Pani sekretarki, nowej pieczątki uprawniającej do większych ulg w nauce. Takich zabawnych prezentów było jeszcze więcej. Chcieliśmy w ten sposób podziękować wszystkim pracownikom oświaty za ich trud "w kształtowaniu naszych umysłów". Piosenki przy akompaniamencie p. Asi zaśpiewali uczniowie klas czwartych i piątych, dziewczynki z klas trzecich pięknie zatańczyły do melodii "Uwielbiam ją".

            Cała uroczystość zakończyła się rozdaniem przez uczniów słodkich upominków przygotowanych przez zarząd SU.

          • MISTRZOSTWA GMINY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH.

            Dnia 27 września 2013 r. zawodnicy z naszej szkoły stawili się na starcie biegów w Komornikach. Przed nimi były biegi indywidualne i sztafeta.

            Biegi indywidualne rozgrywane były między poszczególnymi rocznikami, natomiast w sztafecie udział brała reprezentacja 10 uczniów ( 5 dz., 5 chł), którzy uzyskali najlepsze wyniki w biegu indywidualnym.

            Do przebiegnięcia był dystans ok 800m.

            Nasi zawodnicy uplasowali się bardzo wysoko, zarówno w biegach indywidualnych, jak i w sztafecie.

             

             

            Klasa V, dziewczęta  - III miejsce AMELIA DYMKOWSKA

            Klasa V, chłopcy        - III miejsce MIŁOSZ BISKUPSKI

            Klasy VI , chłopcy       - I miejsce MATEUSZ MAĆKOWIAK, 

                                               - III miejsce KUBA KOWALEWSKI

            Reszta biegaczy uplasowała się mniej więcej w połowie stawki.

            SZTAFETA ( w składzie:a. Dymkowska-Kleina,K.Żyłka,M. Kandulska, N. Łukaszkiewicz,W. Porzucek, W. Kieroński, M. Biskupski,K. Sobczyk, K.Kowalewski, M. Maćkowiak  ) zajęła II MIEJSCE.

            Ciężkie treningi się opłaciły, a Nas-nauczycieli rozpierała duma J

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

            Nauczyciele wychowania fizycznego

          • W poszukiwaniu "Złotej Jesieni"

            W środę 16 października dzieci z klasy 0a i Ob wybrały się na poszukiwanie Złotej Jesieni. Wyprawa zakończyła się sukcesem, a znalezione liście wykorzystaliśmy do zrobienia jesiennych bukietów. Mamy nadzieję, że w ten sposób zatrzymamy kolory jesieni na dłużej w naszych salach.

             Dzieci z klasy Oa i Ob

          • Medaliści Taekwondo

          • SUKCES UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY  NA OGÓLNOPOLSKICH ZAWODACH TAEKWONDO OLIMPIJSKIEGO

            W sobotę czterech uczniów naszej szkoły :Anna Pawłowska z kl. Ia, Iwo Nowak z kl.IIb, Antoni Chęciński z kl.IIIc i Karol Konik z kl. IVb reprezentowało klub AZS OŚ Poznań podczas ogólnopolskich rozgrywek Ligi Taekwondo, której III kolejka odbyła się w Jarocinie. W ciągu roku odbywają się cztery turnieje  w czasie których zawodnicy zajmując miejsca od I do V zdobywają punkty w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

            Tym razem nasi uczniowie brali udział we wszystkich konkurencjach sprawnościowych i po raz pierwszy zaprezentowali się z sukcesami w walkach, w których wywalczyli:

            Iwo Nowak - złoty medal

            Anna Pawłowska - brązowy medal

            Antoni Chęciński - brązowy medal.

             

            W układach  formalnych poomse  uczniowie zajęli w swoich kategoriach - Anna Pawłowska III miejsce,  Iwo Nowak IV miejsce, a Karol Konik wszedł do finału.

            Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

    • Kontakty

      • sekretariat: spwiry@op.pl
      • administrator strony www: adam.piatek@spwiry.pl
      • ul. Zespołowa 23
        62-051 Wiry
        Poland
      • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
      • 61 10 25 300
        517-298-682
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO)
        informujemy, że:
        • Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z siedzibą w Wirach
        przy ul. Zespołowej 23, 62-051 Wiry;
        • Z naszym inspektorem ochrony można skontaktować się przez e-mail korzuch@infic.pl;
        • Celem przetwarzania danych jest możliwość realizacji zadań wynikających z ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty oraz wydanych do nich aktów wykonawczych, a także Statutu placówki;
        • Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO;
        • Rodzicom przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez uszczerbku dla przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody;
        • Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości korzystania z wymienionych w zapytaniu działań;
        • Dane będą przechowywane przez okres edukacji dziecka u administratora danych;
        • Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa;
        • Rodzicom przysługuje prawo do żądania dostępu do podanych danych oraz do ich sprostowania;
        • Rodzic ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa, że przetwarzanie danych narusza dobra osobiste lub RODO.
    • Logowanie