• kiermasz

          • „Kiermasze szkolne”

            W ostatnich miesiącach w naszej szkole odbyły się dwa kiermasze  „Wielkanocny” i z okazji  „Dnia mamy”. Dzięki ciężkiej pracy dzieci, nauczycieli oraz przedstawicieli z Rady Rodziców udało się zapełnić kiermaszowe stoły pięknymi pracami. Ozdabiając nimi swoje domy lub podarowując je najbliższym wsparliście naszą szkołę finansowo. Uzyskane dochody  przeznaczone zostały na zakup tablicy interaktywnej oraz niezbędne materiały potrzebne do dalszych prac plastycznych w świetlicy.

                                                                                                                                                           

             

             

             

             

             

             

            Wychowawcy świetlicy

          • WSPÓŁPRACA POLSKO-WŁOSKA

          • Od poniedziałku 26 maja nasza szkoła gościła nauczycieli i uczniów z  zaprzyjaźnionej szkoły z Novary we Włoszech.

            Naszych gości powitaliśmy na lotnisku bardzo gorąco (było prawie 30 stopni w słońcu). Zaskoczyła ich nasza ciepła pogoda zwłaszcza, że przylecieli do nas w jesiennych kurtkach. Wieczorem zaprosiliśmy ich do włoskiej restauracji Werona, gdzie razem smakowaliśmy polskie potrawy. Zrobiło się głośno i radośnie, królował język polsko-angielski,  rodzice i dzieci dzielili się wrażeniami z naszymi gośćmi.

            Wszystkim było mało ruch i wieczorem spotkali się na Orliku aby rozegrać mecz polsko-włoski. Gościnni Polacy dali wygrać swoim zagranicznym kolegom zarówno w piłkę nożną jak i koszykówkę.

            Wtorek rozpoczęliśmy w szkole od spotkania z polskim podróżnikiem Maciejem Pastwą. Wszyscy słuchali z ogromnym zainteresowaniem o licznych podróżach p. Macieja po krajach afrykańskich. Mogli zobaczyć ciekawe eksponaty, które nasz podróżnik przywiózł ze sobą, a nawet je przymierzyć. Cała prezentacja odbywała się oczywiście w języku angielskim. Następnie nasi uczniowie spróbowali wspólnie zagrać w palanta. Chociaż uczniowie z Włoch nigdy wcześniej nie grali w tę grę świetnie sobie poradzili.

            Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie Poznania. Najpierw zaprosiliśmy włoskich gości na Stary Rynek, żeby o godzinie dwunastej pokazać słynne poznańskie koziołki. Udało się nam również zwiedzić niedawno otwarte Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Wszyscy byliśmy bardzo oczarowani jak ciekawie można zaprezentować historię miasta. Uczniom najbardziej podobały się interaktywne pokazy i zabawy dla dużych i małych zwiedzających. Potem udaliśmy się stację Kolejki Maltańskiej, skąd wybraliśmy się w podróż nad jezioro. Spacer wzdłuż Jeziora Maltańskiego okraszaliśmy zabawą na placach zabaw. Wyczerpani całodziennymi atrakcjami uczniowie oddali się pod opiekę goszczących ich rodzin. Uwieńczeniem dnia były dodatkowe atrakcje zafundowane przez polskie rodziny. Niektórzy jeździli konno,  inni zwiedzali polskie centra handlowe czy walczyli na lasery.

            W środę rozpoczęliśmy poważnie od lekcji przyrody z Panem Dyrektorem, podczas której uczniowie poznali jakie warunki panują w tundrze. Kolejna lekcja polegała na wspólnym dzieleniu się wiedzą na temat zwyczajów panujących w naszych krajach. Opowiedzieliśmy jak spędzamy nasze najważniejsze święta, jak wygląda rok szkolny w Polsce a jak we Włoszech, gdzie i jak najczęściej wypoczywamy w czasie wakacji.

            Kulminacyjnym punktem trzeciego dnia było przedstawienie pt: "Romeo & Juliet" w wykonaniu polskich uczniów. Bardzo nowoczesne, trochę smutne trochę śmieszne i perfekcyjnie odegrane przez szóstoklasistów. Przepiękną scenerię do przedstawienia wykonała Pani Aneta Klucznik, jeszcze raz bardzo dziękujemy za pomoc.  Na koniec dziewczyny z klas szóstych zatańczyły "Zumbę". Nasi włoscy goście byli zachwyceni i przedstawieniem i tańcem, piękną scenografią i grą aktorów.

            Pomimo niesprzyjającej pogody (jesienne kurtki włoskich gości jednak się przydały) udaliśmy się do Jezior, aby wziąć udział w lekcji języka angielskiego w muzeum. Uczniowie dostali karty pracy i wspólnie poznawali uroki Wielkopolskiego Parku Narodowego. Mieliśmy w planach wspólne ognisko z kiełbaskami ale deszcz pokrzyżował nam plany. Zamieniliśmy ognisko na Palmiarnię, gdzie wśród tropikalny roślin próbowaliśmy się nieco rozgrzać. Późnym popołudniem uczniowie udali się do swoich rodzin, gdzie wspólnie z gośćmi spędzili miłe chwile między innymi na kręgielni.

            Czwartek był już niestety ostatnim dniem spędzonym razem z włoskimi gośćmi. Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Urzędzie Gminy w Komornikach, gdzie zostaliśmy przywitani przez Pana Wójta, Pana Przewodniczącego Rady Gminy i Panią Sekretarz. Po krótkiej rozmowie udaliśmy się jeszcze do sali sesyjnej. Tam uczniowie mięli okazję zasiąść w "łąwach poselskich" rady gminy. Po krótkiej "sesji" udaliśmy się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie na sam początek poznaliśmy sposób wypiekania chleba. Potem uczniowie bawili się w wyplatanie wiklinowych koszyczków, które na koniec wraz z kwiatkami podarowali polskim rodzinom. Szybciutko zobaczyliśmy jeszcze lokomobile i zwierzęta gospodarskie i udaliśmy się skosztować świeżego chleba ze smalcem i gzikiem. Włoscy goście rozsmakowali się w polskim jedzeniu.  Wróciliśmy do szkoły na lunch i po krótkim odpoczynku wyjechaliśmy na lotnisko, żeby odwieźć włoskich gości.

            Nagle okazało się, że wystarczyło zaledwie parę dni żeby zawiązały się przyjaźnie i żeby stwierdzić, że ciężko nam się rozstać. Pożegnanie było długie i gorące pomimo chłodu na dworze, niejednemu łza się zakręciła w oku.

            Pomysł współpracy jaki narodził się w czerwcu zeszłego roku okazał się bardzo udany, przyniósł wiele pięknych chwil i wspomnień a może nawet przyjaźni na długie lata.

            Dziękuję Panu Dyrektorowi, Pani Joannie Ostrowskiej za pomoc w realizacji projektu, wszystkim nauczycielom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili  się do tego sukcesu.  Ponadto rodzicom za okazane zaufanie, wsparcie i pomoc.

                                                                                                                            Izabela Witkowska

          • Wycieczka

          • Relacja z wycieczki do kopalni soli:

            26 maja klasa III c wybrała się na wycieczkę do kopalni soli. Zjechaliśmy windą pod ziemię na głębokość 600m. Jak zjeżdżaliśmy pod ziemię zatykały nam się uszy. Potem razem z przewodnikiem chodziliśmy po korytarzach kopalni. Odwiedzaliśmy kaplicę św. Kingi, grotę Drakuli i usłyszeliśmy legendy o kopalni. Na koniec dostaliśmy gratisowe lizanie ścian. Po zrobieniu zakupów w sklepie z pamiątkami ruszyliśmy do domu.

                                                                       IIIC

          • Spotkanie z gościem

          • 27 maja uczniowie Szkoły w Wirach wybrali się w daleką podróż do… Afryki. W to niezwykłe miejsce przeniósł ich wyjątkowy człowiek, podróżnik, społecznik, Pan Maciej Pastwa.

            Czy można samotnie, motocyklem przejechać Afrykę? Dlaczego nie, skoro Kazimierz Nowak, sto lat temu dokonał tego wyczynu na rowerze. Przekonywał podróżnik opowiadając o swoich przygodach podczas wyprawy na ten drugi co do wielkości kontynent na Ziemi.

            Wspaniała przygoda, wspaniałe zdjęcia i opowieści, lecz przede wszystkim doskonała lekcja historii, przyrody, a nawet języka angielskiego, gdyż pierwszą grupą która spotkała się z przyrodnikiem byli uczniowie klas szóstych oraz ich rówieśnicy z włoskiej szkoły w miejscowości Novara. W związku z tym, iż uczniowie komunikują się między sobą w języku angielskim,  zajęcia poprowadzone były w tymże języku.

            Nie zabrakło także tematów trudnych, takich jak bieda w Afryce oraz problem braku wody. Pan Maciej poświęcił część zajęć  właśnie na temat problemów i potrzeb ludności afrykańskiej, zachęcając do wsparcia akcji „Puszka dla maluszka”, której organizatorem jest Fundacja „Redemptoris Missjo”.

            Każdy z uczniów mógł przymierzyć prawdziwą maskę, założyć turban, zagrać na oryginalnych instrumentach muzycznych… wszystko przywiezione prosto z Afryki.

            Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie, w specjalnym drewnianym naczyniu wyrabiali masło orzechowe, które następnie ze smakiem skosztowali.

            Dziękujemy Panu Maciejowi Pastwie za zorganizowanie zajęć. Zachęcamy do odwiedzenia strony podróżnika http://www.pastwa.eu/

          • Konkurs międzyszkolny

          • Konkurs Piosenki Srebrnego Mikrofonu

            23  maja o Szkole Podstawowej w Komornikach odbyła się już VI edycja konkursu wokalnego.  Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań muzycznych i talentów estradowych.

            Tematem przewodnim tej edycji były znane piosenki filmowe i serialowe. Była to prawdziwa uczta dla naszych uszu. Mimo piątkowego, upalnego popołudnia, każdy z chęcią słuchał kolejnych utalentowanych uczestników.

            Naszą Szkołę godnie reprezentowali:

            Wiktoria Pawlak z klasy IIb ("Mam tę moc")

            Antonina Chmielewska z klasy IIIc ("Rzeka marzeń")

            Karol Konik z klasy IVb ("Alleluja").

             

            Karol Konik piosenką "ALLELUJA" wyśpiewał sobie III miejsce w swojej kategorii wiekowej!

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do dalszego śpiewania i spełniania swoich muzycznych marzeń!!!

          • Dzień Matki

          • 100 lat dla wszystkich Mam!

            Maj jest miesiącem szczególnie ważnym dla wszystkich Mam. Kiedy świat się zieleni, a przyroda rozkwita, Mamy obchodzą swoje święto. W tym roku, zgodnie z tradycją, 26 maja w Kościele św. Floriana w Wirach odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Matki. Zaraz po mszy świętej, uczniowie klas III i IV wyrecytowali dla Mam piękne i wzruszające wiersze, zaśpiewali piosenkę i zatańczyli. W kościele rozbrzmiewały dźwięki flażoletów, grających średniowieczne utwory. Na koniec odtańczony został taniec do melodii ludowej z wielkopolski pt.„Lelija”. Nie zabrakło także popularnej melodii „100 lat”. Po występie uczniowie wręczyli Mamom upominki. Wszystkie Mamy były wzruszone niespodzianką. Przedstawienie przygotowała Pani Mirosława Konieczna, zaś nad oprawą muzyczną czuwała pani Marta Sobczak.

          • Wycieczka

          • Grupa matematycznego koła na rowerowej wyprawie

            do Muzeum Arkadego Fiedlera.

            ”Świat nas wabi” –podążając za myślą podróżnika Arkadego Fiedlera, spragnieni przygód i odkryć, wybraliśmy się na wycieczkę do Puszczykowa.

            Wyprawę rozpoczęliśmy z centralnej części Wir. Mijając Łęczycę skierowaliśmy się na puszczykowską ścieżkę rowerową prowadzącą przez teren Wielkopolskiego Parku Narodowego do Muzeum-Pracowni Literackiej znanego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Podróż umilała nam pogoda, świeciło słońce, a rozgrzane ciała chłodził lekki wiatr. Tworzona przez nas rowerowa kolumna, ubrana w ochronne kaski i neonowe kamizelki budziła zainteresowanie kierowców i przechodniów. Z sympatią nas pozdrawiali, machając dłońmi i ustępowali pierwszeństwa.

            W muzeum rozpoczęliśmy nasz pobyt od lekcji prowadzonych przez gospodarzy, którzy opisali nam fragmenty biografii Arkadego Fiedlera, miejsca jego podróży, najciekawsze przyrodnicze eksponaty, przedstawili ciekawostki dotyczące kultury Majów, Azteków i Indian. Poznaliśmy piękno i tajemnice znajdującej się tam piramidy – kopii słynnej Piramidy Cheopsa. Podobno przebywanie pod ścianami skierowanymi na 4 strony świata ma gwarantować różne wartości, jak np. zdrowie, bogactwo. Wszystkich rozbawił fakt, że nasz opiekun, nauczyciel przyrody pan Jacek usiadł pod ścianą miłości i piękna – czego mu całym sercem życzymy.

             Po lekcji muzealnej hasaliśmy w Ogrodzie Kultur i Tolerancji, zwiedziliśmy replikę żaglowca Krzysztofa Kolumba -  Santa Maria, obejrzeliśmy model myśliwca uczestniczącego w Bitwie o Anglię - Hawker Hurricane. Następnie realizowaliśmy zadania zaplanowane na kartach pracy. Musieliśmy m.in. zapisać zdanie za pomocą hieroglifów, wykonać szkic ciekawego eksponatu. Nie ominęły nas też zadania matematyczne - należało obliczyć rzeczywiste wymiary piramidy.

             Czas mijał szybko. Po przerwie na posiłek i oczywiście wyjątkowo smakujące w upale lody, udaliśmy się w drogę powrotną. Pani Kozłowska powiedziała, że zachowaliśmy się odpowiedzialnie i kulturalnie, i sprawdziliśmy się jako grupa podróżników.

            Uczestnicy rowerowej wyprawy z klas 5a i 5b : Jagoda, Kornelia, Ola, Marysia, Julia, Klaudia, Patrycja, Zachary, Wojtek G., Miłosz, Wojtek S.z opiekunem p. Renatą Kozłowską.

            Więcej zdjęć w albumie http://spwiry.edupage.org/photos/?photo=teachers/-23&#gallery/6

          • Szkoła Promująca Zdrowie

          • Ile posiłków dziennie należy spożywać?

            Czy można  pić soki i jeść słodkie batoniki?

            W jakich produktach znajdziemy wartości odżywcze?

            Co się dzieje jak się nie je?

            Na te wszystkie pytania odpowiedziała Pani Magdalena Bobkiewicz –dietetyk, która gościła w świetlicy w klasach I i II w środę 14 maja. Tego dnia Pani Magdalena poprowadziła wykład na temat prawidłowego żywienia, który zakończył się tworzeniem zdrowych kanapek. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali ważnych informacji o wartościowych posiłkach. Wyciągnęli na pewno z tej lekcji istotne dla zdrowia wnioski. Nie obeszło się również bez pytań od ciekawskich smakoszy: „Czy można jeść grzyby?”, „Dlaczego nie możemy jeść dużo słodyczy skoro nasz organizm potrzebuje cukru?” Pani Magdalena rozwiała wszelkie wątpliwości i uzupełniła wiedzę uczniów a niedowiarkom udowodniła, że można jeść smacznie i jednocześnie zdrowo. Punktem kulminacyjnym było robienie „kolorowych” kanapek. Okazuje się, że kanapki tym zdrowsze im bardziej kolorowe. Naszym uczniom w tej dziedzinie nie zabrakło inwencji twórczej i dzięki temu powstały piękne i smaczne kompozycje. Na słodkie zakończenie emocje dzieci rozbudziła produkcja soków z pomarańczy lub bananów i jabłek.

            Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Magdalenie Bobkiewicz!

            Aleksandra Rał

            Magdalena Baranowska

          • Wymiana międzynarodowa

          • W dniach 7 - 12 maja, grupa uczniów ze szkoły w Wirach wraz z nauczycielami odwiedziła Naszych włoskich przyjaciół z zaprzyjaźnionej szkoły w miejscowości Novara.

            Była to pierwsza część wymiany między szkołami.

            Już 26 maja czeka nas rewizyta. W murach szkoły w Wirach będziemy gościli delegację uczniów i nauczycieli z Włoch.

            Szczegóły dotyczące przebiegu wizyty naszych uczniów we Włoszech przeczytacie "klikając" na zdjęcie lub tytuł: "Wymiana międzynarodowa".

            Zdjęcia z wizyty naszych uczniów we Włoszech można zobaczyć odwiedzając stronę szkoły w Novarze: 

            http://www.scuolaimmacolata.it/Gallery.aspx?IdCat=72

             

          • Akcja

          • Smacznie i zdrowo uczciliśmy przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Z zapałem zabraliśmy się do robienia deserów duńskich, niemieckich, włoskich i fińskich. Jednak największą przyjemność sprawiło nam sprzedawanie naszych wyrobów.  Stoisko prezentowało się chyba „apetycznie”, bo ustawiła się przy nim duża kolejka, a desery znikały w okamgnieniu. Z zadowoleniem słuchaliśmy pochwał. Za zarobione pieniądze kupimy dla dzieci, które są w szpitalu upominki na Dzień Dziecka. To był wspaniały dzień! Prawie wcale się nie kłóciliśmy.      Klasa III b

          • Konkurs szkolny

          • Konkurs „Mądra Głowa”

            W środę 14 maja odbył się konkurs, w którym udział wzięło 11 pierwszoklasistów. Uczestnicy w trzech niełatwych konkurencjach odkrywali swoje możliwości, wiarę w siebie, zdrową rywalizację i współzawodnictwo.

            Niewątpliwie wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dobrą uwagą i pamięcią słuchową, umiejętnością czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz swoją wiedzą. Świadczą o tym zdobyte wyniki, które bardzo pozytywnie zaskoczyły komisję konkursową.

            Nasi laureaci:

            I miejsce -  Michalina Olejniczak z kl. Ia, Jakub Zielonko z kl. Ia

            II miejsce - Anna Pawłowska z kl. Ia, Bartosz Miklosik z kl. Ib

            III miejsce - Amelia Strózik z kl. Ia, Piotr Górny z kl. Ib, Jeremi Tomaszewski z kl. Ia

            Wyróżnienie - Alicja Godlewska z kl. Ib

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!!!

                                                                                                         Monika Kurkiewicz

          • Konkurs Plastyczno-Informatyczny

          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO-INFORMATYCZNY

            Fantastyczne zwierzęta

            Założenia:

            Konkursu polega na wymyśleniu przez uczniów fantastycznych postaci - zwierząt jakich nikt jeszcze nie wymyślił.

            Cele konkursu:

            - rozwijanie zainteresowań plastycznych

            - rozwijanie umiejętności informatycznych

            - kształtowanie wyobraźni artystycznej

            Odbiorcy:

            Konkurs jest skierowany do uczniów klas I-III.

            Warunki udziału:

            Każdy uczeń może dostarczyć tylko 1 pracę wykonaną w programie graficznym Paint.

            Kryteria:

            1. Umiejętność posługiwania się narzędziami w programie Paint.

            2.Twórczy, oryginalny i pomysłowy sposób przedstawienia zwierząt.

            Informacje techniczne:

            Prace należy przesłać w formie załącznika na adres mailowy: reneewa@poczta.fm

            w tytule wiadomości należy wpisać: Konkurs- Fantastyczne zwierzęta

            Każda praca powinna zawierać następujące informacje w nazwie pliku jpg:

            Imię i nazwisko, Klasa, SP (miejscowość szkoły) np.

            Agnieszka Kowalska  klasa IIa SP Komorniki

            Prace należy przesłać ostatecznie do: 6 czerwca 2014r.

            Ogłoszenie wyników:12 czerwca 2014r. na stronie internetowej naszej szkoły:

            www.spwiry.edupage.org

             

            Organizatorka: Renata Górna

            Życzę miłej i twórczej zabawy!

          • Zerówkowicze

          •          Straż pożarna w "zerówce".
            6 maja 2014 r. dzieci z oddziału "zerówkowego" odwiedziła załoga straży pożarnej. Na boisko szkolne wjechał wóz strażacki. Wizyta strażaków wzbudziła ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do skażeń chemicznych i innych zadań. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, który dzieci poznały z bliska.

            Z zaciekawieniem oglądały elementy wyposażenia wozu. "Zerówkowicze" mogli również podziwiać jak daleko tryska woda ze strażackiego węża. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę.
            Za pełen wrażeń pokaz strażacki podziękowania składamy pomysłodawcom - Panu Sebastianowi Lisowi i  jego żonie Izabeli oraz całej załodze wozu strażackiego.

          • Wycieczka

          • Kwiecień miesiącem dla Ziemi

            Kwiecień jest miesiącem, w którym szczególnie bliskie są zagadnienia związane z działaniami na rzecz naszej Ziemi. Również uczniowie klas drugich pogłębiali swoją wiedzę z tego zakresu.

            31 marca drugoklasiści wzięli udział w spektaklu edukacyjnym pt: Wielkie psotki małej Dorotki, który odbył się w Domu Kultury w  Plewiskach. Dotyczył on problemu śmieci: segregacji, opakowań i ich rodzajów oraz ekoznaków. Dzięki głównym bohaterkom: Dorotce i Zosi dowiedzieli się jak ważna jest segregacja odpadów i co mogłoby się stać, gdybyśmy wyrzucali odpady i nieczystości w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Spektakl zawierał także wskazówki dotyczące kształtowania postaw prozdrowotnych, związanych z właściwym odżywianiem się.

            Kontynuacją tematu była wycieczka edukacyjna do Składowiska Odpadów w Suchym Lesie.

            Uczniowie poznali tam Felka Flaszkę i jego brata Peta, którzy dawali dzieciom cenne porady. Szczególnym zainteresowaniem wśród chłopców cieszył się kompaktor, czyli pojazd do ubijania śmieci. Dzięki tej wizycie już każdy drugoklasista z naszej szkoły wie, co to takiego biogaz.

            Przechadzając się po wielkiej górze pokrytej trawą i krzewami, aż trudno było uwierzyć, że pod stopami znajduje się wielka czasza zapełniona śmieciami.

            Ekologia jest ważną częścią naszego życia, dlatego warto kształtować postawy proekologiczne i realne działania na rzecz ochrony najbliższego środowiska.

            W imieniu swoim i dzieci dziękujemy Gminie Komorniki za możliwość wzięcia udziału w przedstawieniu oraz pani Izabeli Książkiewicz za zorganizowanie wycieczki do Składowiska Odpadów.

            Wychowawczynie: Renata Górna i Paulina Małasiewicz klas II wraz z uczniami

          • Wyniki konkursu

          • 25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Wirach odbył się Pierwszy Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „I can sing” Wiry 2014,  zorganizowany przez nauczycielki języków obcych. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Komorniki: SP Chomęcice, SP Komorniki, SP Plewiska oraz SP Wiry. Repertuar piosenek był bardzo różnorodny:od najpopularniejszych śpiewanych w języku angielskim i niemieckim aż po piosenki wykonane po francusku czy rosyjsku. W międzyszkolnym etapie konkursu wystąpili finaliści wewnątrzszkolnych eliminacji. Oto wyniki międzyszkolnego finału:

            W kategorii klas I/II:

            Soliści:

             I miejsce: Anna Pawłowska SP Wiry kl.Ia

            Zespoły:

            I miejsce: Wiktoria Pawlak, Zuzanna Stężycka, Marianna Stawicka SP Wiry kl.IIb (na zdjęciu obok)

             

             

             

            W kategorii klas III/ IV

            Soliści:

            I miejsce: Zofia Anioła z tancerką Zuzanną Kaczmarek SP Chomęcice kl.IV (na zdjęciu obok)

            II miejsce: Nina Pomykalska SP Wiry kl. IIIa

            Zespoły:

            I miejsce: Zofia Wawrzyniak, Luiza Baaziz SP Plewiska kl. IIIa

            II miejsce: zespół klas IV SP Wiry

            III miejsca ex aequo : Katarzyna Szycko, Pola Jaruszewicz SP Plewiska kl. IV

            Wiktoria Lemańska, Julia Nosek SP Komorniki kl. IIIe

            W kategorii klas V/VI

            Soliści:

            I miejsce: Julia Peksa SP Komorniki kl. VI d

            II miejsce: Anna Titow SP Wiry kl.VI (na zdjęciu obok)

            III miejsce: Aleksandra Gajewska kl. VI d (na zdjęciu poniżej)

            Zespoły:

            I miejsce: zespół „Stars” SP Chomęcice kl. V: Marta Pawłowska, Oskar Palacz z tancerzami:

            Sylwia Sinkiewicz, Zofia Skrzypczak, Joanna Pluta, Patrycja Stankowiak, Magda Peciak, Aleksandra Gizińska, Agata Jurdzińska

            II miejsce: Maria Wojciechowska, Olga Judkowiak, Ewa Ścisłowska

            Podczas występów w ramach urozmaicenia konkursu program artystyczny przedstawili uczniowie naszej szkoły. Układ taneczny zaprezentowały uczennice klas trzecich oraz szóstych. Natomiast podczas burzliwych obrad jury uczniowie z kółka teatralnego pokazali nam "ciężki los ucznia" na podstawie książki "Mikołajek".

            Podsumowaniem konkursu, który cieszył się dużym zainteresowaniem, było wręczenie przez Pana Dyrektora statuetek dla najlepszych solistów i grup wokalnych.

            Mamy nadzieję, że kolejne lata pozwolą na  rozwijanie w uczniach talentów nie tylko językowych ale i wokalnych, a więc do zobaczenia za rok.

            Dziękujemy również szanownemu jury za ciężką pracę podczas konkursu oraz operatorowi dźwiękowemu za obsługę techniczną imprezy. Na wysokości zadania stanęli również uczniowie klasy piątej, którzy byli odpowiedzialni za część organizacyjną.

                                                                                                                                          organizatorzy konkursu:

                                                                                                                                         Joanna Dybizbańska-Nowak

                                                                                                                                         Katarzyna Wawrzyniak

                                                                                                                                         Izabela Witkowska

          • Wystawa

          • W poniedziałek, 28 kwietnia, w holu głównym Naszej szkoły została otwarta wystawa „Powstanie Wielkopolskie na kartach pocztowych oraz w prasie”.

            Na wystawie można było zobaczyć liczne biogramy powstańców, zbiory kart pocztowych, przedruki prasowe z 1919 roku, odznaczenia powstańcze, medale, monety... Wyjątkową atrakcją były także mundury wojskowe, w tym mundur powstańca wielkopolskiego. 

            Autorem wystawy był Pan Marcin Nowakowski, prawnuk powstańca wielkopolskiego, Jana Skrzypczaka, pasjonat pamiątek związanych z historią i pamięcią o powstaniu. 

            Wystawa była kolejną okazją do przybliżenia sylwetki naszego przyszłego patrona szkoły. 

             

          • Wycieczka

          • Wycieczka do teatru.

            W sobotę 12.04.grupa uczniów z „Kółka teatralnego” klasy Ia wybrała się na wycieczkę do Teatru Animacji.  Podróż do Poznania dzieci odbyły pociągiem. W tetrze uczniowie mieli doskonałe miejsca, w pierwszym rzędzie, tuż przy scenie.

            O godz. 11.00 rozpoczął się spektakl Pt.” Malutka Czarownica”. Była to wesoła i ciekawa opowieść o czarownicy, która mieszka w niewielkim domku ze swym przyjacielem Krukiem. Robi różne głupstwa, popełnia błędy bywa przekorna i nieznośna, ale także dowcipna skora do żartów i pełna energii. Uczy się pilnie by opanować czarodziejskie sztuczki. Niestety dorosłe czarownice nie pozwalają jej wziąć udział w tańcach na Górze, musi stać się „dobrą czarownicą”. Malutka Czarownica rozumie inaczej określanie „dobra czarownica” i wynikają z tego niezwykłe konsekwencje.

             Po przedstawieniu cala grupa została zaproszona za kulisy, aby zobaczyć różne lalki i elementy scenografii wykorzystywane podczas spektaklu. Każdy mógł zamienić się w aktora i zabawić się na scenie. Potem poszliśmy do muzeum marionetek i  lalek Teatru Animacji, gdzie mogliśmy obejrzeć lalki z różnych przedstawień.

            Wszystkim bardzo się podobało i mamy nadzieję taką wycieczkę powtórzyć.

                                                                                                           Wychowawca Ia Wiesława Nowak

          • Konkurs międzyszkolny

          • Znamy już rozśpiewanych laureatów przesłuchań do Konkursu Międzyszkolnego „I can sing! Wiry 2014”, który odbędzie się 25. kwietnia o godz.10.

            Miło nam poinformować, że nasza szkołę będą reprezentować:

            Kategoria klasy  I-II

            Soliści - I miejsce  Anna Pawłowska kl Ib

            Grupy - I miejsce- zespół klasy IIb

            Kategoria klasy III-IV

            Soliści - I miejsce Nina Pomykalska kl. IIIa

            Grupy - I miejsce zespoły klas IVa i IVb

                         II miejsce Marianna Posadzy i Julia Lewicka z kl.IIIa

                         

            Trzymamy za wszystkich mocno kciuki!!!

          • Konkurs

          • Każdego roku w kwietniu odbywa się konkurs języka angielskiego. Tym razem gospodarzem była Szkoła Podstawowa im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach. Do konkursu przystępuje zazwyczaj 16 uczestników wyłonionych po wcześniejszych eliminacjach przeprowadzanych w każdej ze szkół naszej gminy. I jak co roku rywalizacja jest bardzo zacięta. Konkurs składa się z trzech części i obejmuje zagadnienia z gramatyki, zadania ze słuchu i tę najbardziej stresującą dla uczniów część - mówienie. W tym roku dodatkową trudność stanowiła część pisemna ponieważ uczniowie musieli wybierać  jedną, dwie lub nawet trzy poprawne odpowiedzi w jednym zadaniu.

            Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Jagoda Fons z klasy piątej, Julia Miszczuk, Julia Wardak oraz Natalia Łukaszkiewicz z klas szóstych. Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo wysokim poziomem znajomości języka angielskiego,  ale trzeba było wyłonić zwycięzcę. Nasza uczennica Natalia Łukaszkiewicz zajęła czwarte miejsce w całym konkursie, pozostałe uczennice zajęły miejsca szóste, siódme i ósme. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do rozwijanie swoich zdolności językowych.

                                                                                                                                                           koordynator konkursu:

                                                                                                                                                                Izabela Witkowska

          • Konkurs

          • „Łamańce językowe, czyli wierszyki łamiące języki”

            W środę 26 marca, w Szkole Podstawowej w Plewiskach odbył się drugi etap konkursu „Łamańce językowe, czyli wierszyki łamiące języki”. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów:

            Filip Malinowski z kl. Ia, Wiktoria Mielcarek oraz Julia Matuszewska z klasy Ib, Inez Salej z klasy IIIa, Zuzanna Dąbrowska z klasy IIIb oraz Izabela Przybylska z klasy IIIc.

            Wszyscy uczniowie pięknie wyrecytowali trudne wiersze, a poziom konkursu był w tym roku niezwykle wysoki. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy za uczestnictwo, zaś z nagrodami wrócili:

            Filip Malinowski, który zajął III miejsce, deklamując wiersz M. Strzałkowskiej „Chrząszcz” oraz

            Inez Salej – zdobywając miejsce II za wiersz „Gwałtu, rety! Co się dzieje?” tej samej autorki.

            Uczniowie zadowoleni, z dyplomami i bagażem nowych doświadczeń wrócili do naszych szkolnych murów. Gratulujemy sukcesów!

             

            Marta Sobczak

    • Kontakty

      • sekretariat: spwiry@op.pl
      • administrator strony www: adam.piatek@spwiry.pl
      • ul. Zespołowa 23
        62-051 Wiry
        Poland
      • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
      • 61 10 25 300
        517-298-682
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO)
        informujemy, że:
        • Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z siedzibą w Wirach
        przy ul. Zespołowej 23, 62-051 Wiry;
        • Z naszym inspektorem ochrony można skontaktować się przez e-mail korzuch@infic.pl;
        • Celem przetwarzania danych jest możliwość realizacji zadań wynikających z ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty oraz wydanych do nich aktów wykonawczych, a także Statutu placówki;
        • Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO;
        • Rodzicom przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez uszczerbku dla przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody;
        • Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości korzystania z wymienionych w zapytaniu działań;
        • Dane będą przechowywane przez okres edukacji dziecka u administratora danych;
        • Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa;
        • Rodzicom przysługuje prawo do żądania dostępu do podanych danych oraz do ich sprostowania;
        • Rodzic ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa, że przetwarzanie danych narusza dobra osobiste lub RODO.
    • Logowanie