• Wymiana uczniów w ramach projektu Erasmus +

          • W dniach 27 – 28.03.2017 sześcioro uczniów i dwie nauczycielki z naszej szkoły wzięło udział w międzynarodowej wymianie uczniowskiej w ramach projektu Erasmus Plus. Był to już czwarty „student camp” w projekcie „Bird watching”. Tym razem uczniowie odwiedzili szkołę podstawową Alexanderschule w Vechcie, w Dolnej Saksonii w Niemczech. Pozostali uczestnicy wymiany przyjechali z Węgier, Transylwanii, Hiszpanii i Islandii.

            Zwiedzając miasteczko powitani byliśmy przez burmistrza w samym ratuszu. Tematyka projektu to obserwacja ptaków, dlatego podczas tej wizyty dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat życia żurawi, szczególnie podczas wycieczki do rezerwatu terenów bagiennych: Diepholzer Moorniederung w Wagenfeld- Ströhen – naturalnego siedliska żurawi.

            Podczas zajęć w szkole, nasi uczniowie, pracując razem z kolegami z innych państw stworzyli wspólną mozaikę z wizerunkiem ptaka oraz wiele innych prac plastycznych przedstawiających różne gatunki ptaków.  Poza czasem spędzonym na intensywnych zajęciach w szkole i zwiedzaniu miasteczka, odbyła się również  wycieczka do największego na świecie parku ptaków „Walsrode Welt Vogelpark”. Tam braliśmy czynny udział w karmieniu pingwinów, pelikanów i papug, podziwialiśmy największe w Europie stado flamingów oraz wiele innych, egzotycznych gatunków ptaków.

             

            Wszyscy uczniowie mieszkali w niemieckich rodzinach. Z rodzinami spędzali wieczory, poznając kulturę i zwyczaje niemieckich domów. Punktem kulminacyjnym tej międzynarodowej integracji był wspólny grill. Uczniowie wrócili pełni wrażeń z poszerzoną wiedzą przyrodniczą i ze świadomością, że w Europie nie brakuje gościnnych i życzliwych ludzi.

            Katarzyna Wawrzyniak

            Katarzyna Woyczikowska

             

          • W poszukiwaniu Wielkanocnego Zająca

          • W dniu 05.04 klasa 2b otrzymała list od Wielkanocnego Zajączka, w którym to zaprosił uczniów do poszukiwania ukrytych przez niego prezentów. Idąc tropem czerwonych wstążeczek, uczniowie doszli do Ogrodu Ekologicznego Gładysiakowie. Tam, zapoznali się z tradycjami wielkanocnymi z całego świata. Mogli zobaczyć tygodniowe pisklęta kurki zielononóżki oraz małe króliki i zające. Zorganizowane były również wspaniałe zabawy takie jak zbieranie jajek, naśladowanie zajęcy oraz najważniejsza poszukiwanie prezentów. Znalazło się również trochę czasu na edukację. Uczniowie mogli dowiedzieć się, które ptaki zostają u nas zimą, jak wyglądają jaja strusia, gęsi i kury. Nie mogło zabraknąć również malowania pisanek, które jak na 2 klasę przystało wyszły bardzo kolorowo.

             

             

             

             

            Anna Rasz 

          • Wyjście do przytuliska

          • W marcu uczniowie z klasy 2b oraz szkolni wolontariusze zorganizowali zbiórkę kocy, karmy suchej oraz mokrej dla psiaków z Przytuliska w Łęczycy. Dzięki zaangażowaniu dzieci udało nam się zebrać mnóstwo potrzebnych produktów.  W niedzielę 26.03 uczniowie z klasy 2b wraz z rodzicami i wychowawcą pojechali dostarczyć zebrane produkty do przytuliska oraz wyprowadzić pieski na spacer. To był wspaniały i aktywny początek niedzieli. Uczniowie z 2 klasy pokazali, że mimo młodego wieku mają ogromny zapał i wielkie serca. Wszystkim osobom, które pomogły nam w zbiórce bardzo dziękujemy.

            Anna Rasz

             

          • Rekolekcje szkolne

          • Informujemy, że w dniach 29 - 31.03.2017r. odbędą się rekolekcje wielkopostne. W tych dniach zajęcia dydaktyczne nie odbędą się. Poniżej zamieszczamy harmonogram rekolekcji.

            rekolekcje 2017 pdf

            Dla osób, które nie wezmą udziału w rekolekcjach, w godzinach dopołudniowych będzie zapewniona opieka świetlicowa. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie potrzeby objęcia dziecka opieką świetlicy szkolnej.

            Świetlica będzie również dostępna po zakończonych rekolekcjach - do godziny 17.00

            Po zakończonych rekolekcjach uczniowie wracją do szkoły pod opieką nauczyciela. Możliwość samodzielnego powrotu z kościoła do domu tylko na podstawie pisemnej zgody rodzica/prawnego opiekuna.

            W dniach rekolekcji obiady będą wydawane wg. Państwa indywidualnych uzgodnień z firmą kateringową. Jeżeli ktoś danego dnia nie będzie korzystał z obiadów należy o tym osobiście poinformować dostawcę.

             

          • Rekrutacja 2017/2018

          • Rekrutacja 2017/2018

            Szkoła Podstawowa  im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach

                                                                        ogłasza      

            W dniach od 13.03.2017 do 24.03.2017
            zapisy dzieci do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2017/2018

            w dniach od 03.04.2017 do 14.04.2017
            zapisy dzieci do klas pierwszych  na rok szkolny 2017/2018 z obwodu szkoły (Wiry, Łęczyca)

            w dniach od 01.03.2017 do 31.03.2017
            zapisy dzieci do klas II - VII  na rok szkolny 2017/2018 z obwodu szkoły (Wiry ,Łęczyca)



            Zapisy odbywać się będą w sekretariacie szkoły w dniach wskazanych w ogłoszeniu  w godz. 8.00-15.00 oraz 15, 22 marca; 5,12 kwietnia (środa) dodatkowo do godziny 17.00

            Przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego nie jest równoważne z przyjęciem w następnym roku do klasy I. Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego odbywają się na podstawie wniosku ogłoszonego przez Wójta Gminy Komorniki.

            Zapisy do klas 1-7 pierwszeństwo będą miały dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły (Wiry, Łęczyca). W przypadku wolnych miejsc będzie ogłoszona rekrutacja uzupełniająca.


            Dokumenty wymagane przy zapisach: dowód osobisty rodzica, metryka urodzenia i PESEL dziecka, wniosek oraz oświadczenie Rodzica (dotyczy oddziału przedszkolnego), karta zgłoszenia (klasy 1-7) podpisana przez oboje rodziców (do pobrania ze strony internetowej lub  w sekretariacie szkoły).

            W przypadku zapisu dziecka do innej szkoły, prosimy o powiadomienie nas o tym fakcie.

            Jednocześnie informujemy, że:

            1. Obowiązek szkolny od 1 września 2017 obejmuje dzieci siedmioletnie – rocznik 2010, które nie rozpoczęły nauki w roku szkolnym 2016/2017.

            2. Dzieci sześcioletnie urodzone w 2011 roku od 1 września 2017 realizują obowiązek przygotowania
            przedszkolnego lub na wniosek rodziców mogą rozpocząć naukę w I klasie.

            3. W Gminie Komorniki dzieci sześcioletnie korzystające z jednostek samorządowych, realizują obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w oddziałach organizowanych w szkole.

             

          • Turniej j. angielskiego

          • Dnia 15. 03. 2017 w SP Nr 3 w Luboniu odbył się Turniej Języka Angielskiego pod patronatem wydawnictwa Macmillan dla klas I – III. Naszą szkołę dzielnie reprezentowały: 

            Oliwia Szafrańska z kl. IA, Matylda Przybylska z kl. I B,

            Iga Fabrykiewicz z kl. IIC, Amelia Pawłowska z kl. II D,

            Agnieszka Hypś z kl. III A oraz Julia Wiśniewska z kl. III B

            pod opieką nauczycielki języka angielskiego Katarzyny Wawrzyniak.

             

             

            Katarzyna Wawrzyniak

          • „Fizyka dla każdego”

          • W związku z projektem edukacyjnym „Fizyka dla każdego”, w środę 8 marca
            w klasie 2d odbyły się zajęcia warsztatowe, które przygotowała i poprowadziła pani Magdalena Przybylska (mama Kacpra z 2d) wraz z uczennicami  Gimnazjum Nr 2 w Luboniu (Zofią Wrzaskowską, Jagodą Czerwińską, Martyną Tadeusz, Klaudią Przybylską). Uczniowie przeprowadzali eksperymenty i wysuwali wnioski na temat: „dlaczego niektóre ciała unoszą się na powierzchni, inne pływają,
            a jeszcze inne toną”. Zajęcia rozbudziły ich ciekawość oraz wprowadziły
            w  magiczny świat fizyki. Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Magdzie Przybylskiej oraz jej niesamowitym uczennicom za przeprowadzenie  niezmiernie ciekawych zajęć.

                                                                                                         

                                                                                                                      Ewa Nawrocka

                                                                                                                            z uczniami                                   

          • „Podziel się książką”

          • Akcja „Podziel się książką” adresowana jest do wszystkich uczniów, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Ideą przyświecającą tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Stojący w holu szkoły  regał jest ogólnodostępną biblioteką tworzoną przez uczniów i otwartą dla każdego. Jedynym warunkiem korzystania z książek jest przestrzeganie poniższego regulaminu.

                                                                                                                    Ewa Nawrocka

                                                                                                                    Kinga Studzińska                                                                                                                                       

            Regulamin akcji „Podziel się książką

             

            1. Udział jest dobrowolny.

            2. Poinformuj rodziców o akcji „Podziel się książką”.

            3. Na półkę przynosimy książki za zgodą rodziców.

            4. Przynosimy książki, które przeczytaliśmy i już są nam niepotrzebne albo chcemy podzielić się ciekawą książką z kolegą lub koleżanką, którzy jeszcze jej nie czytali.

            5. Pożyczamy tylko jedną książkę.

            6. Biorąc książkę z półki, wpisujemy do „Zeszytu wypożyczeń” jej tytuł, autora, datę wypożyczenia, a także swoje imię, nazwisko i klasę.

            7. Zwracając książkę, wpisujemy w zeszycie datę odstawienia jej na półkę.

            8. Dbamy o porządek na regale.

            9. Książek nie można zabierać na własność, są one dla wszystkich. Zabierając ją pozbawiamy swoich kolegów i koleżanki możliwości przeżycia czytelniczej przygody.

            10. O wypożyczoną książkę dbamy jak o własną.

            11. Jeśli spodobała Ci się wypożyczona książka, możesz napisać o niej oraz o swoich wrażeniach z lektury parę słów, a potem wrzucić do skrzynki „Recenzje”.

            12. Recenzje ze skrzynki wyjmowane są ostatniego dnia każdego miesiąca.

            13. Co miesiąc najlepsza recenzja zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły. Na zakończenie roku szkolnego spośród najlepszych wybrana zostanie recenzja roku, a jej autor otrzyma nagrodę książkową.

            14. Co miesiąc wywieszana będzie lista bestsellerów.

            15. Na podstawie informacji z „Zeszytu wypożyczeń” pod koniec roku szkolnego wyłoniony zostanie najlepszy czytelnik i nagrodzony książką.

             

             

             

             

          • „Święto Dyni”

          • W listopadzie klasa 2d zorganizowała Święto Dyni na które zaprosiła rodziców. Dzieci poznały wartości odżywcze oraz lecznicze dyni. Poznały także, jej zastosowanie w kuchni, a niektóre potrawy tj. kompot, dynia w occie czy ciasto z dyni, mogły zdegustować. Dużym zainteresowaniem cieszyło się  doświadczenie,  podczas którego uczniowie dowiedzieli się co należy zrobić, aby świeczka w wydrążonej dyni nie zgasła. Na zakończenie uczniowie razem
            z rodzicami zrobili z dyni piękne lampiony, które jeszcze długo ozdabiały naszą salę.

                                                                                                                                                                             Ewa Nawrocka

             

          • Jesteś tym, co jesz!

          • Jak na szkołę promującą zdrowie przystało klasa 2d z wychowawcą zorganizowała cykl zajęć propagujących zdrowe odżywianie się.  Uczniowie dowiedzieli się jak należy się odżywiać, aby być zdrowym, co powinna zawierać śniadaniówka ucznia oraz jak odczytywać etykiety na produktach. Dzieci robiły także  zdrowe kanapki oraz uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, podczas których zrobiły pyszną pizzę oraz muffinki z jabłkami. Innym razem uczniowie przedstawiali utwory Jana Brzechwy „Na straganie” oraz „Orzech” do których na zajęciach technicznych wykonali kukiełki warzyw.

                                                                                                                         Ewa Nawrocka

          • „Politycy w piaskownicy”

          •  

            Kółko Teatralne wraz z instruktorem p. Ewą Nawrocką przygotowało przedstawienie dla klas 0-III pt. „Politycy w piaskownicy”. Scenariusz opierał się na wierszach Jana Brzechwy „Skarżypyta”, „Kłamczucha”, „Samochwała”, Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” oraz Juliana Tuwima „Zosia Samosia”.

            P.S.

            Wszystkim małym artystom bardzo gratuluję udanego występu.

            Zachęcam wszystkich do obejrzenia zdjęć oraz filmu ze spektaklu.

                                                                                                         

             

             

                      Ewa Nawrocka      

          • Międzynarodowy Puchar Polski w Taekwondo Olimpijskim POMERANIA OPEN EPISODE X

          • W dniu 04 marca br. w Świnoujściu odbył się Międzynarodowy Puchar Polski w Taekwondo Olimpijskim POMERANIA OPEN EPISODE X. Nasze dziewczyny jak zwykle nie zawiodły.

             Ania Pawłowska i Amelka Strózik w swoich kategoriach wagowych wywalczyły złoto. Matylda Moskal wróciła z brązowym medalem. Kolejne zawody, kolejne sukcesy, dzięki którym Ania zajmuje czołowe miejsce w kategorii młodziczek w rankingu Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego w Polsce.

            Jak zwykle waleczności nie brakowało żadnej z naszych zawodniczek.

            Tak trzymać dziewczyny !!!  

             

             

             

            Katarzyna Pawłowska

            mama Ani

          • Konkurs literacko-plastyczny rozstrzygnięcie

          • W lutym odbył się konkurs literacko-plastyczny pt. „ Nawet dzieci bajki piszą”. Konkurs  przeznaczony był dla dzieci z klas O, I, II. Zadaniem uczestników konkursu było napisać bajkę lub ją zilustrować. Dzieci biorące udział w konkursie wykazały się niesamowitą kreatywnością i twórczością. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24.02.17

            Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Prace konkursowe zostały wywieszone w holu szkoły.

             

            Laureatami w konkursie zostali:

            Kategoria – oddział przedszkolny:

            I miejsce Alicja Lewicka 0a

            II miejsce Zuzanna Brózdowska 0a

            III miejsce Blanka Kaczmarek 0b

            Kategoria- klasa I:

            I miejsce Justyna Makowska 1a

            II miejsce  Gustaw Kołodziejski 1b

            III miejsce Ada Temnicka 1a

             

            Kategoria – klasa II:

            I miejsce Matylda Ługawiak 2d

            II Marianna Klimanek 2a

            III Julia Bednarczyk 2d

            WYRÓŻNIENIA:

            • Dominika Czosnowska 0a
            • Natasza Lis 0b
            • Wiktor Mrozek 0b
            • Michał Kutkowski 0a
            • Stanisław Sobieraj 2a
            • Magdalena Małecka 2a

             

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!!!! 

                                                                                                mgr Karolina Bogielczyk

                                                                                                                                          mgr Marta Guzik                                                                   

          • ZOSTAŃ ANIOŁEM STRÓŻEM

          • Nasz szkoła bierze udział w akcji  polegającej na pisaniu kartek mających nieść wsparcie dzieci leczonych na onkologii.

            Lęk, ból, niepewność – to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Kartki od Aniołów mają przywrócić im nadzieję, radość i poczucie bezpieczeństwa.

            Akcja jest prosta – tworzymy i wysyłamy kartki, dzieci te kartki losują. Na oddziale onkologii jest duża rotacja, dzieci otrzymują chemioterapię, lub naświetlania. Wyjeżdżają do domu, kolejne dziecko przyjeżdża na leczenie lub powikłanie po chemioterapii. Dzieci leczą się długo, ale nie przebywają przez cały czas w szpitalu. Mają przerwy i na te przerwy wyjeżdżają do domu. Więc, nie wiemy, jakie dziecko wylosuję tą kartkę. Ale prośba jest taka, żeby się modlić za to dziecko, które Waszą kartkę wylosuję. Można w kartce zamieścić swoje dane kontaktowe – może nawiążecie kontakt i modlitwa nie będzie już taka anonimowa? 

             



            Co trzeba zrobić?


            1. Trzeba mieć kartkę (można ją zrobić własnoręcznie, lub kupić)


            2. Zastanowić się do kogo ma być adresowana (do dziewczynki, lub chłopca)


            3. Napisać kilka słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę

            nowotworową. Co warto napisać? Że wszystko będzie dobrze, że spełnią się marzenia, że będzie zdrowy/zdrowa. Kartka powinna być pozytywna, radosna, powinna dawać nadzieję  Można napisać kilka słów o sobie, co lubicie, co warto zobaczyć i swój kontakt (może dziecko będzie chciało skontaktować się później)

             

            Gotowe kartki można przekazać organizatorom, bądź wrzucać do koszyka znajdującego się w holu szkoły.
             

            Akcja trwa do 31 marca !

             

            Organizatorzy:

            Marta Guzik

            Magdalena Baranowska

            Barbara Mazur

            Katarzyna Kończal

          • „W ogródku Babci i Dziadka”

          •     

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Tuż po feriach klasa 2 d przygotowała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tematem przewodnim imprezy było propagowanie zdrowego odżywiania się.
            W tym celu już od samego rana uczniowie rozpoczęli przygotowania.
            Z przyniesionych warzyw i owoców dzieci samodzielnie zrobiły pyszne przekąski. Podczas występów na gości czekała jeszcze jedna niespodzianka…
            Razem z wnukami przedstawili wiersz J. Tuwima „Rzepka”. Przy wsplnej zabawie czas szybko upłynął, a największym powodzeniem cieszyły się oczywiście kolorowe, zdrowe i bardzo smaczne kanapki.

                                                                                                                                 

            Ewa Nawrocka

          • WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO ORGANIZOWANEGO PRZEZ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ

          • 17 lutego biblioteka szkolna zorganizowała konkurs recytatorski:

            "Mój ulubiony wiersz z dzieciństwa". 

            Wzięło w nim udział dziecięciu uczniów klas II i III, którzy recytowali swój ulubiony wiersz. 
             

            Pierwszą nagrodę otrzymała:

            Amelia Pawłowska z klasy IId za wspaniałą recytację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie".
             

            Drugie i trzecie miejsce przypadły kolejno:

            Agnieszce Hypś z klasy IIIa oraz  Franciszkowi Żubce z klasy IIc.
             

            Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów. 
             

            mgr Katarzyna Szulc

            mgr Joanna Klińska

          • WYNIKI HUMANISTYCZNYCH KONKURSÓW KLAS IV – VI

          • Przedstawiciele klas IV – VI w minionym semestrze i na początku obecnego brali udział w kilku konkursach z różnych dziedzin humanistycznych.

            Oto wyniki:

            a.OGÓLNOPOLSKI KONKURS MITOLOGICZNY  „OLIMPUS”

            Uczestników z całej Polski 3979

            Uczniowie z Wir:

            1. PAWEŁ SPYCHAŁA – VIC – miejsce 9 – dyplom laureata
            2. INEZ SALEJ – VIA – MIEJSCE 16
            3. ALEKSANDRA URLIK –  VIA - MIEJSCE 18
            4. ZOFIA WOJTKOWIAK – VB – MIEJSCE 20
            5. ANTONI CHĘCIŃSKI – VIC – MIEJSCE 21
            6. KALINA SZAJBE, JAKUB KANDULSKI, JULIA LEWICKA, JULIA NOWACKA  - KLASA VIA I VIC – MIEJSCE 30
            7. JULIA RATAJCZYK – MIEJSCE 40
            8. ADAM ŁUKASZKIEWICZ – MIEJSCE 45

             

            b.Do II etapu Wojewódzkiego Konkursu w dziedzinie literatury i  języka polskiego „Złota Żabka”

            zakwalifikowała się INEZ SALEJ  - KLASA VIA

             

            c.W II etapie Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim naszą szkołę będą reprezentować następujący uczniowie:

            1. INEZ SALEJ – KLASA VIA
            2. JULIA LEWICKA – KLASA VIA
            3. ANTONI CHĘCIŃSKI – KLASA VI C
            4. PAWEŁ SPYCHAŁA – KLASA VI C
            5. KACPER WIŚCICKI – KLASA VIC

             

            d.W II etapie Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego naszą szkołę będą reprezentować:

            1. MATEUSZ PORZUCEK – klasa VIA
            2. JAKUB MIECZKOWSKI – KLASA VA

             

            e.W etapie gminnym Powiatowego Konkursu Ortograficznego klas VI naszą szkołę będą reprezentować

            1. WERONIKA FRANC – KLASA VIB
            2. NADIA GRUSZCZYŃSKA – KLASA VIA
            3. KALINA SZAJBE – KLASA VIA

             

            f.W etapie gminnym Gminnego Konkursu Oratorskiego w Chomęcicach naszą szkołę reprezentowała ANTONINA CHMIELEWSKA – klasa VIC  i zajęła IV miejsce.

             

            Dziękując za pracę włożoną w przygotowanie, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

            mgr Wanda Rosińska

            mgr Barbara Szlachetka

            mgr Magdalena Ignaczak

          • Wymiana uczniów w ramach projektu Erasmus+ Hiszpania 29.01 – 03.02.2017

          • Niedziela 29 stycznia, 

            to początek naszej przygody. Wyjeżdżamy wcześnie rano, żeby na czas dotrzeć na lotnisko w Berlinie. Po dwugodzinnym locie przywitała nas słoneczna i ciepła Barcelona. To był tylko kolejny etap naszej podróży. Musieliśmy dostać się jeszcze do Tarragony, a stamtąd do Perafort. W Tarragonie czekały na nas rodziny hiszpańskie i przedstawiciele szkoły. Popołudnie uczniowie spędzają u goszczących ich rodzin.

            Poniedziałek 30 stycznia,

            rozpoczynamy od powitania w szkole i wspólnych zabaw. Uczniowie wykonują modele ptaków z różnych materiałów: włóczki, papieru i kolorowych gazet. Po hiszpańskim śniadaniu uczniowie spędzają czas na boisku szkolnym, korzystając z pięknej pogody. Po południu wybieramy się na spacer do pobliskiego parku, w którym znajdują się specjalne miejsca do obserwacji występujących w tym rejonie ptaków. Po powrocie uczniowie udają się do goszczących ich rodzin i tam spędzają resztę dnia.

            Wtorek 31 stycznia,

            dzień zaczynamy od wyrabiania ciasta na pyszne kruche ciasteczka, uformowane w najróżniejsze kształty. Po śniadaniu uczniowie przenoszą się do klas, gdzie testują przywiezione przez każde z państw gry planszowe o ptakach. Resztę dnia spędzają na świeżym powietrzu, grając w różne gry sportowe w międzynarodowych zespołach. Po lunchu, zjedzonym w szkolnej stołówce wybieramy się autokarem do Tarragony obserwować ptaki, przebywające w okresie zimowym nad Morzem Śródziemnym. I tak możemy tu spotkać przylatujące z Polski kormorany oraz różne gatunki mew. W mieście zwiedzamy również targ rybny, na którym codziennie odbywa się licytacja świeżo złowionych ryb i owoców morza. Po południu nauczyciele zostają zaproszeni na kosztowanie tradycyjnych katalońskich potraw. 

            Środa 1 luty,

            To całodzienna wycieczka do doliny rzeki Ebro, gdzie poznajemy występujące tu ptaki. Wizytę rozpoczynamy od prezentacji o ptakach, a następnie z lornetkami udajemy się na punkt obserwacyjny, podglądać brodzące w rozlewiskach rzeki flamingi, czaple, żurawie i wiele mniej znanych u nas ptaków. Stamtąd przejeżdżamy do muzeum przyrodniczego, w którym poznajemy historię tego regionu, tradycje połowu ryb oraz uprawy ryżu. Po lunchu wybieramy się na wycieczkę statkiem po rzece Ebro, aż do ujścia do morza. Przez cały czas towarzyszą nam różne gatunki ptaków, zwłaszcza kormorany. Na koniec dnia spacer wzdłuż rzeki na wierzę obserwacyjną, żeby spojrzeć z góry na potężne rozlewiska rzeki Ebro. Wieczór każdy spędza wśród rodzin.

            Czwartek 2 lutego,

            po śniadaniu  zjedzonym w szkole wyruszamy na zwiedzanie Perafort. Odwiedzamy małą piekarnię w której wypieka się tradycyjne, katalońskie ciasto Coca, spacerujemy wąskimi uliczkami. Udajemy się na spotkaniu z władzami Perafort, podczas którego wszyscy otrzymują upominki związane z tradycjami tego rejonu. W szkole zostajemy zaproszeni na skosztowanie innych przysmaków katalońskiej kuchni, w tym opiekanej w ognisku zielonej cebuli. Jak dowiedzieliśmy się od gospodarzy w ostatnią sobotę stycznia w całej Katalonii odbywa się doroczne święto zielonej cebuli - Calcotada, kiedy wszyscy uczestnicy zajadają się zieloną cebulą maczaną w specjalnym sosie. Żeby nie ubrudzić się podczas posiłku wszyscy ubrani byliśmy w śliniaki specjalnie przygotowane dla nas na tę okazję. Potem nastąpiło uroczyste pożegnanie, rozdanie certyfikatów i wspólne pamiątkowe zdjęcia z rodzinami goszczącymi wszystkich uczniów.

            Piątek 3 lutego,

            To już ostatni dzień naszego pobytu w hiszpańskiej szkole. Od rana spotykamy się w Tarragonie, żeby zwiedzić to stare, rzymskie miasto, które w czasach Cesarstwa Rzymskiego było stolicą Prowincji Rzymskiej. Zwiedzanie rozpoczynamy od zapoznania się z makietą miasta, a następnie udajemy się wzdłuż murów miasta na zwiedzanie poszczególnych zabytków, w tym zachowanego teatru rzymskiego. Stamtąd wyruszamy na dworzec w Tarragonie i na lotnisko do Barcelony. Po kilku godzinnej podróży późnym wieczorem znaleźliśmy się w swoich domach pełni wspaniałych wrażeń z naszej wyprawy do Hiszpanii.

             

            Izabela Witkowska

            Katarzyna Woyczikowska

             

             

             

          • Gra na Dzień Myśli Braterskiej

          • Informacja dla uczniów klas 4 - 6:
            W dniach 20.02-24.02 odbędzie się gra przygotowana przez harcerzy z 35 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej. Uczestnicy codziennie dostaną zadanie do wykonania w czasie wolnym. Ich celem będzie zdobycie pięciu koralików z cyframi i literami z których po ułożeniu będzie można odczytać nazwę drużyny "35 PDH". Każdy uczestnik, który zbierze 5 koralików może liczyć na słodki upominek. W grze może wziąć udział każdy z klas 4-6. Życzymy miłej zabawy
             
            Organizatorzy: 35 pdh
             
            Wszystkich zainteresowanych udziałem w grze prosimy o kontakt z harcerkami 35 pdh - Nadią Gruszczyńską lub Kaliną Szajbe z klasy 6a, które udzielą niezbędnych wyjaśnień.
          • Zwycięstwo w Mistrzostwach Gminy Komorniki w koszykówce chłopców

          • Dnia 17 stycznia 2017 r. na hali sportowej w Plewiskach odbyły się  Mistrzostwa Gminy Komorniki w piłce koszykowej Szkół Podstawowych.  Do zawodów przystąpiły reprezentacje szkół  podstawowych  z Chomęcic, Komornik, Wir i  Plewisk-organizatora turnieju. Zespoły rywalizowały systemem ,, każdy z każdym”. Mecze trwały 2x8 minut.  Młodzi koszykarze Naszej szkoły  po bardzo dobrej grze zajęli pierwsze miejsce  i miano Mistrza Gminy Komorniki w piłce koszykowej. Gratulacje dla koszykarzy!!!

             

            Kolejność końcowa turnieju:

            1. Szkoła podstawowa w Wirach          

            2. Szkoła podstawowa w Plewiskach   

            3. Szkoła podstawowa w Komornikach     

            4. Szkoła podstawowa w Chomęcicach  

             

            Skład naszej drużyny:

            1.Jakub Maćkowiak

            2.Tomasz Rogaliński

            3.Dawid Matkowski

            4.Ernest Tykwic

                                                                       5.Oskar Lizik

                                                                       6.Jakub Rożek

                           

            Trener drużyny: Krzysztof Błaszczyk

             

    • Kontakty

      • sekretariat: spwiry@op.pl
      • administrator strony www: adam.piatek@spwiry.pl
      • ul. Zespołowa 23
        62-051 Wiry
        Poland
      • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
      • 61 10 25 300
        517-298-682
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO)
        informujemy, że:
        • Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z siedzibą w Wirach
        przy ul. Zespołowej 23, 62-051 Wiry;
        • Z naszym inspektorem ochrony można skontaktować się przez e-mail korzuch@infic.pl;
        • Celem przetwarzania danych jest możliwość realizacji zadań wynikających z ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty oraz wydanych do nich aktów wykonawczych, a także Statutu placówki;
        • Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO;
        • Rodzicom przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez uszczerbku dla przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody;
        • Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości korzystania z wymienionych w zapytaniu działań;
        • Dane będą przechowywane przez okres edukacji dziecka u administratora danych;
        • Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa;
        • Rodzicom przysługuje prawo do żądania dostępu do podanych danych oraz do ich sprostowania;
        • Rodzic ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa, że przetwarzanie danych narusza dobra osobiste lub RODO.
    • Logowanie