Strona główna
Goście z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
W piatek, 19.06. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Odwiedzili nas prezes Roman Waśko i wiceprezes Krystyna Liminowicz. Okazją była prezentacja wystawy przygotowanej przez jego członków, dotycząca mickiewiczowskich śladów na Litwie i w Wielkopolsce. Goście opowiedzieli nam nie tylko o wieszczu, ale przede wszystkim o swojej misji wspomagania Polaków na Litwie oraz o wysiłkach Polonii w pielęgnowaniu polskości, dbałości o piękno języka, promowaniu polskiej kultury. Zaangażowanie prelegentów było widoczne i budziło szacunek.
Nie samą nauką żyjemy…
Koniec roku szkolnego już czuć w powietrzu. Oceny wystawione, czasu na przyjemności coraz więcej. Niektórzy ochoczo biegną na boisko i grają w piłkę, inni wsiadają na rower.
Dzisiaj chcemy Wam zaprezentować hobby naszych koleżanek szóstoklasistek. Może zainspirują kogoś do spróbowania czegoś nowego?
Anna Rudzińska (6c) posiada wielki talent muzyczny. Przepięknie śpiewa oraz gra na skrzypcach, pianinie i lubi tańczyć. Pasją Zosi Dolaty i Heleny Kaźmierczak (6b) jest szydełkowanie. Tak ich to pasjonuje, że szydełkują w każdym możliwym miejscu. Lena Kamińska i Jagoda Rachelska (6c) kochają grę na gitarze. Ciągle uczą się nowych utworów. Natomiast Zuzanna Łopąg (6c) w każdej wolnej chwili czyta książki. Najlepiej te długie.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Uczę się uczyć
Chodzimy do szkoły, by się uczyć. Z każdym rokiem przybywa materiału, który należy opanować, pojawiają się nowe przedmioty, umiejętności, które trzeba nabyć… Jak sobie z tym wszystkim poradzić? By wspomóc dzieci w procesie efektywnego uczenia klasa 5c ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach reprezentowała naszą szkołę w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Uczę się uczyć.
Jak wyglądała nasza praca? Przez niemal cały rok szkolny, w ramach zajęć z wychowawcą, poznawaliśmy rozmaite techniki oraz metody uczenia, by przetestować je na sobie i sprawdzić, które najlepiej nam odpowiadają i pomagają nam w codziennej nauce.
Zrealizowaliśmy siedem modułów. Ostatnie zajęcia służyły temu, by podsumować naszą pracę i efekty, które udało się osiągnąć. Sięgnęliśmy po:
mapę myśli i naukę metodę skojarzeń,
fiszki (małe kartoniki, wielka moc),
technikę Pomodoro,
lapbooki (naukę
Projekt czytelniczy w klasie 5c
Korzyści wynikające z czytania książek są tak liczne, że trudno byłoby je wszystkie wskazać. Rozwijanie wyobraźni, poszerzanie zasobu słownictwa i wiedzy o świecie – to zalety sięgania po słowo pisane, które w pierwszej kolejności przychodzą do głowy. Osoby, które chętnie spędzają czas z książką w ręku, są także empatyczne, lepiej sypiają, a procesy myślowe przebiegają u nich sprawniej. I jak tu teraz nie sięgnąć po książkę?
Uczniowie klasy 5c sięgnęli – po dwadzieścia różnych pozycji. Nie tylko po to, by je poznać, samodzielnie opisać świat w nich przedstawiony, wykorzystując specjalistyczne słownictwo, ale również twórczo przekształcić. To wszystko w ramach projektu czytelniczego Lektury uzupełniające nie muszą być nudne!, który realizowaliśmy na lekcjach języka polskiego w kończącym się roku szkolnym.
Efekty podjętych przez nas działań zaskoczyły – kreatywnością, profesjonalizmem, ory
Sukcesy Rozalii Ratajczak
Pasja, miesiące nauki i ogromne serce do tańca zaprowadziły Rozalię Ratajczak z klasy 3d wraz z ekipą taneczną Boho Uluwatu ze szkoły tańca Boho Dance Studio z Lubonia na podium 46. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Otrzymali Brązowy Aplauz w kategorii Street Dance do lat 12.
Sukcesy naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie AleMózgi!
Z wielką radością informujemy o znakomitych wynikach uczniów naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie AleMózgi!, którego celem jest rozwijanie umiejętności algorytmicznego myślenia, programowania oraz rozwiązywania problemów z wykorzystaniem języka Python.
Konkurs składa się z kilku etapów, podczas których uczestnicy samodzielnie rozwiązują coraz bardziej wymagające zadania programistyczne. Oceniana jest nie tylko poprawność rozwiązania, ale również efektywność zastosowanych algorytmów oraz umiejętność tworzenia optymalnego kodu.
„Jak nie czytam, jak czytam” w naszej szkole
12 czerwca o godz. 10.00 nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Jest to największa w Polsce inicjatywa promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Powstała w 2016 roku jako odpowiedź na stereotyp, że młodzi ludzie nie czytają książek.
Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku czytania, zachęcanie uczniów do sięgania po książki oraz pokazanie, że czytanie może być przyjemnością, sposobem na relaks i rozwijanie zainteresowań.
Uczniowie i nauczyciele wyszli na boisko szkolne, aby wspólnie czytać książki i wziąć udział w próbie pobicia rekordu czytania w jednym momencie. Akcja rozpoczęła się od odczytania wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Uczniowie przygotowali także na tę okoliczność plakaty zachęcające do czytania. Wspólne czytanie na świeżym powietrzu stworzyło wyjątkową atmosferę i pokazało, że ks
Finał Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego "Obieżyświat"
W poniedziałek, 8 czerwca br., na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM odbył się finał XVII edycji Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego „Obieżyświat”. Spośród 256 uczniów biorących udział w etapie szkolnym, do finału zakwalifikowało się 58 osób z 29 szkół województwa wielkopolskiego. Naszą szkołę reprezentowali Marcin Słota z klasy 8a i Mikołaj Fabrykiewicz z klasy 8c.
Konkurs Master Chef na zdrowe drugie śniadanie
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywności, pomysłowości i zaangażowania wszystkich zespołów.
Z roku na rok pojawia się coraz więcej ciekawych, smacznych i zdrowych propozycji dań.
Wyniki konkursu:
Grupa I:
I miejsce – klasa 5B
II miejsce – klasa 5A
III miejsce – klasa 5D
Grupa II:
I miejsce – klasa 4A
Uczeń klasy 1B ponownie na podium!
Antoni Kaźmierczak, po raz kolejny odniósł sukces, tym razem na arenie międzynarodowej.
Podczas prestiżowego turnieju YONEX Czech Youth International Prague 2026 zdobył srebrny medal w kategorii U9.
Młody badmintonista wykazał się ogromnym charakterem, determinacją i wolą walki, rywalizując z zawodnikami z wielu krajów Europy. Jego osiągnięcie jest powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej.
Serdecznie gratulujemy Antkowi wspaniałego wyniku, sportowej postawy oraz ambitnej walki na międzynarodowych kortach. Życzymy kolejnych sukcesów, wielu sportowych emocji oraz dalszego rozwijania swojej pasji do badmintona.
Monika Wesołowska
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia 2026
W marcu uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia organizowanego przez Centrum Edukacji Szkolnej.
Poniżej przedstawiamy Zwycięzców.
Dyplom Laureata i tytuł „Mistrza Logicznego Myślenia” , miejsca 6-10, w kategorii klas 4-6
otrzymują:
Antoni Dorsz 93.27% kl.6b
Piotr Jerzak 90.38% kl.6c
Antoni Tomkowiak 90.38% kl.5c
Oliwier Skoczeń 89.42% kl.5c
Turniej Matematyczno – Geograficzny
W maju, w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach odbył się III Turniej Matematyczno - Geograficzny dla klas szóstych szkół podstawowych gminy Komorniki pod patronatem Wójta Gminy Komorniki.
Z dumą informujemy, że zespół, który reprezentował naszą szkołę:
Lena Kamińska kl. 6c
Emilia Mertowska kl.6c
Michał Borkowski kl.6a
Sebastian Szpulecki kl.6a
zajął II miejsce.
Olimpiada sportowa
W oddziałach przedszkolnych odbyła się wyjątkowa Olimpiada Sportowa, która dostarczyła dzieciom mnóstwo radości i niezapomnianych emocji.
Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia uświetniło wniesienie znicza olimpijskiego, wprowadzając wszystkich w prawdziwie sportową atmosferę.
Młodzi sportowcy złożyli także przysięgę gry fair play, obiecując uczciwą rywalizację i wzajemny szacunek.
Szkolny ogródek w 0a
W naszej szkole realizujemy projekt „Z naturą nam po drodze”, a w ramach niego szkolny ogródek, który sprawia dzieciom wiele radości i uczy odpowiedzialności oraz cierpliwości.
Uczniowie samodzielnie siali i sadzili rośliny oraz dbali o ich codzienną pielęgnację. Rośliny, które wyrosły w doniczkach, zostały następnie posadzone w szkolnej szklarni. Dzieci regularnie pielą, podlewają i troszczą się o nasze uprawy.
Dzień Żółwia w 0a i 0b
Z okazji Dnia Żółwia uczniowie klas 0a i 0b uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach poświęconych tym niezwykłym zwierzętom. Dzieci miały okazję poznać ciekawostki dotyczące życia żółwi, ich zwyczajów oraz środowiska naturalnego.
Największą atrakcją dnia była wizyta żółwia stepowego, którego dzieci m
Z wizytą w Lisówkach
Uczniowie działający w Szkolnym Kole Wolontariatu odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach, gdzie aktywnie włączyli się w prace ogrodowe, pomagając w sadzeniu kwiatów.
Spotkanie było także okazją do wspólnego spędzenia czasu i rozmów z pensjonariuszami. Takie chwile pokazują, jak ważne są życzliwość, obecność i budowanie relacji międzypokoleniowych.
Strefa kibica
Szkolne Koło Wolontariatu już po raz kolejny wspierało uczestników turnieju Ligi Koszykówki Zunifikowanej, organizowanego przez Stowarzyszenie Mini Basket Academy. To niezwykłe wydarzenie pokazuje, że sport potrafi łączyć dzieci o różnych możliwościach i potrzebach, tworząc przestrzeń pełną integracji, wsparcia oraz wspólnej radości.
Spotkanie z dr Erykiem Matuszkiewiczem
25 maja 2026 r. w murach naszej szkoły gościł dr n. med. Eryk Matuszkiewicz – lekarz i specjalista w zakresie toksykologii, który na co dzień pracuje z przypadkami zatruć i konsekwencjami stosowania różnych substancji psychoaktywnych.
Dr Matuszkiewicz spotkał się na wykładzie edukacyjnym ze wszystkimi uczniami klas siódmych i ósmych, w ramach działań profilaktycznych prowadzonych w szkole.
Tydzień Europejski w klasie 3a
W klasie 3a odbył się wyjątkowy Tydzień Europejski, który na kilka dni zamienił naszą salę w barwną mapę Europy. Uczniowie, pracując w grupach, przenieśli się w świat różnych krajów Unii Europejskiej, odkrywając ich kulturę, tradycje i codzienne życie.
Każda grupa przygotowała prezentację wybranego państwa. Dzieci wykonały plakaty, na
których znalazły się najważniejsze informacje: stolice, flagi, charakterystyczne zabytki, ciekawostki o tym, z czego słynie dany kraj, a także sylwetki znanych postaci. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przygotowali również potrawy charakterystyczne dla prezentowanych krajów. Na stołach pojawiły się smaki, które pozwalały choć na chwilę poczuć atmosferę dalekich miejsc. Nie zabrakło także muzyki i tańców, a jedna z grup zatańczyła nawet Zorbę😊 Było pysznie i wesoło!
Tydzień Europejski był niż tylko projektem edukacyjnym. Był podróżą bez walizek, lekcją ot
Godziny dzwonków
Wtorek 23.06.2026panel administratora