W najbliższą sobotę zapraszamy na Festyn szkolny.
Nawigacja
Piknik szkolny
komunikat
Konsultacje dla rodziców w dniu 20.05.2019 r.
17.00 - klasy 1 - 3
18.00 - klasy 4 - 8
Taekwondo Olimpijskie
Taekwondo Olimpijskie
W miniony weekend w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się XXV Ogólnopolska Olimpiada w Sportach Halowych. W Olimpiadzie tej wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły - Zuzanna Jagodzińska i Amelka Strózik. Klasyfikacją do startu w OOM były punkty zdobyte przez nasze dziewczyny w Pucharach Polski.
W Ostrowcu wystartowali najlepsi w swoich kategoriach, tzw. śmietanka taekwondo. Znalazło się tam 180 zawodników z 14 województw Polski.
Amelka po wygranych 3 walkach wróciła ze złotym medalem i została Mistrzynią Polski kadetów w kategorii wagowej do 51kg.
Gratulacje dziewczyny!
Wymiana międzynarodowa
Wymiana międzynarodowa z włoską szkołą Istituto Immacolata w Nowarze
Poniedziałek 6 maja,
rozpoczęliśmy naszą przygodę. Trzygodzinna podróż na lotnisko w Berlinie, odprawa i spokojny lot do Mediolanu. Wieczorem spotkaliśmy się z goszczącymi nas rodzinami. Późna pora przylotu nie odstraszyła niektórych od odwiedzenia pizzerni i skosztowania pysznej włoskiej pizzy.
Wtorek 7 maja,
od rana spotkaliśmy się w szkole, gdzie po oficjalnym powitaniu zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez włoskich uczniów. Następnie uczniowie brali udział w zajęciach sportowych. Kolejnym punktem programu była lekcja muzyki, podczas której wspólnie zagraliśmy kilka znanych utworów. Co niektórym udało się również zagrać wraz z orkiestrą na skrzypcach czy wiolonczeli. Po „włoskim” lunchu, czyli makaronu z sosem udaliśmy się do szkoły cyrkowej Dimidimitri, gdzie uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił w żonglowaniu czy gimnastyce artystycznej. Wieczór każdy spędzał wraz ze swoją włoską rodziną.
Środa 8 maja,
pogoda tym razem nie była dla nas bardzo łaskawa i ze względu na opady deszczu nasz plan odwiedzin musiał zostać zmieniony. Poranek rozpoczęliśmy w szkole na wspólnych zajęciach: uczniowie mieli za zadanie przygotować krótkie wypowiedzi w języku polskim i włoskim. Było dużo śmiechu ale i pozytywnego zaskoczenia jak trudne w wymowie potrafią być polskie dźwięki dla obcokrajowców. Nie odbyło się też bez wspólnych gier zespołowych i wspólnego śpiewu. Podczas lekcji techniki uczniowie poznawali właściwości metali wykonując różne doświadczenia. Po południu wybraliśmy się na krótki spacer po Nowarze, odwiedzając Il Broletto, katedrę oraz Pałac Bellini, gdzie na co dzień mieści się jeden z ważniejszych banków w mieście. Wieczorem uczniowie wspólnie udali się na kręgle lub do pizzerii.
Czwartek 9 maja,
po krótkich spotkaniu w szkole udaliśmy się na zwiedzanie najważniejszych zabytków Novary: odwiedziliśmy kościół św. Gaudentego, patrona Novary. Wspięliśmy się na wieżę kościelną, skąd podziwialiśmy panoramę prowincji Novara. Zwiedziliśmy muzeum przyrodnicze w którym znajduje się pokaźna kolekcja trofeów zwierzęcych z całego świata. Nie mogliśmy również ominąć znanej ciastkarni Biscotti di Novara, gdzie wypiekane są słynne na całe Włochy biszkopty. Spacerkiem po ulicach Novary przeszliśmy obok historycznych obiektów: pozostałości murów miejskich z czasów rzymskich, zamku zamienionego na więzienie, znanego Teatru Coccia. Po lunchu uczniowie wzięli udział w warsztatach artystycznych, wykorzystując niecodzienne techniki malarskie tworzyli podkład pod kompozycję: „Natura”. Ten dzień zakończyliśmy nieco wcześniej stąd niektórzy uczniowie udali się nawet na krótką wycieczkę do Mediolanu. Inni spędzili wspólnie czas na smakowaniu grillowanych potraw włoskich.
Piątek 10 maja,
ten dzień rozpoczął się dla nas bardzo wcześnie rano ale wiedzieliśmy, że czekają na nas liczne atrakcje. Po krótkiej podróży autokarem nad jezioro Maggiore, czekał już na nas prom, którym udaliśmy się na zwiedzanie pięknych wysp: Isola Madre, Isola Bella i Isola Pescatore. Po zejściu ze statku naszym oczom okazał się przepiękny widok śródziemnomorskiej roślinności pełnej kwitnących drzew, krzewów i kwiatów. Tutejszy klimat pomimo bliskości gór pozwala na uprawę roślin ze stref tropikalnych, stąd pełna feeria barw i kolorów. Na pierwszej z wysp, zwiedziliśmy przepiękny pałac i ogrody w których oprócz roślin przechadzały się egzotyczne ptaki. Isola Pescatore to jedna z najmniejszych wysp zabudowana prawie całkowicie przez domki, które kiedyś należały do rybaków, a obecnie pełnią funkcje klimatycznych restauracji i malutkich sklepików. Trzecia z wysp Isola Bella, jak sama nazwa mówi piękna wyspa, zachwyciła nas przepięknym pałacem i kaskadowym ogrodem wypełnionym rozkwitniętymi azaliami, rododendronami, różami i wieloma innymi egzotycznymi kwiatami. Piękno natury podkreślała sprzyjająca nam tego dnia aura – słoneczko i letni wietrzyk. Zmęczeni ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Novary. Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja dla wszystkich uczniów wraz z rodzinami.
Sobota 11 maja,
ostatni przedpołudnie uczniowie spędzili w towarzystwie swoich włoskich przyjaciół ciesząc się chwilą relaksu i wspólnych zabawach. Tuż po godzinie piętnastej, po pełnym łez pożegnaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Za niespełna trzy tygodnie spotkamy się z naszymi włoskimi przyjaciółmi w naszej szkole.
Izabela Witkowska i Joanna Wiczyńska
Wyniki Konkursu „Jajko Wielkanocne”
Po długich naradach Jury konkursowe wybrało następujące prace:
Kategoria klas 0-3:
- Miejsce Maja Szymańska 2c
- Miejsce Klara Liniewicz 3a
- Miejsce Julia Rutkowska 3b, Alicja Lewicka 2a
Kategoria klas 4-7:
- Miejsce Marianna Fabisz 4b
- Miejsce Aleks Kowalewski 4a
- Miejsce Staś Leda 4b
WYRÓŻNIENIA:
Nina Tymińska 4b, Oskar Urbaniak 4b, Hania Skrzypczak 5b, Aleksander Skrzypczak 5d, Filip Malinowski 6a, Magdalena Frąckowiak 6bZwycięzcom gratulujemy!
Organizatorki:
Katarzyna Kończal,
Patrycja Szamara - Nowak
Konkurs Logicznego Myślenia
Wyniki Ogólnopolskiego
Konkursu Logicznego Myślenia
Pierwszego marca 65 uczniów szkoły podstawowej w Wirach przystąpiło do testu logicznego myślenia.
Ogólnopolski konkurs zorganizowany został przez Centrum Edukacji Szkolnej. Wypełniając test bezbłędnie można było zdobyć 208 punktów.
W całym kraju test z poziomu 1 ( klasy 1-3) pisało 3141 uczniów, poziomu 2 (klasy 4-6) - 4237 uczniów, z poziomu 3 (klasy 7,8 oraz gimnazjum) - 2606 uczniów.
W naszej szkole najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z najmłodszej grupy wiekowej:
Nila Monczak kl.3b
Wojciech Surdyk kl.1a
– 198 punktów, otrzymując Dyplom Laureata i tytuł
„Mistrza Logicznego Myślenia”.
Natalia Malinowska kl.3a
– 188 punktów – Dyplom Laureata i tytuł
„Mistrza Logicznego Myślenia”.
178 punktów – Dyplom Wyróżnienia oraz tytuł
„Eksperta Logicznego Myślenia” uzyskali:
Olga Godlewska kl.2a
Jakub Drobnik kl.2a
Matylda Przybylska kl.3b
W drugiej grupie wiekowej – klas 5-6 najlepsze wyniki uzyskali:
Igor Kuzemko kl.5d – 176 punktów
Pola Mikołajczak kl.5c – 168 punktów
Trzecia grupa wiekowa to uczniowie klas 7, 8 oraz gimnazjaliści. W tej grupie wyróżnili się:
Adam Szenajch kl.8b – 178 punktów
Kinga Iskrzak kl.7 – 168 punktów
Pozostali uczestnicy otrzymują Dyplomy Uznania.
Gratulujemy Zwycięzcom !
Dziękuję Wychowawcom najmłodszych roczników za doskonałe przygotowanie uczniów oraz Nauczycielom za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
Renata Kozłowska
Zdjęcia Zwycięzców na stronie nauczyciela pod adresem:
spwiry.edupage.org/text/?eqa=dGV4dD10ZWFjaGVycyUyRi0yMyZzdWJwYWdlPTI%3D
DZIEŃ MOTYLA, DZIEŃ WRAŻLIWOŚCI
21 marca spotkaliśmy się w Urzędzie Miasta Poznania, gdzie wspólnie z wolontariuszami
z innych szkół robiliśmy motyle z kolorowych balonów. Potem wszyscy przeszliśmy na Plac Wolności, aby razem ze Stowarzyszeniem „Na TAK” tańcem ,śpiewem i wspólną paradą celebrować Dzień Motyla i Dzień Wrażliwości. Paradę poprowadziła Orkiestra Vivat
z Grodziska Wlkp. , która przeprowadziła nas przez symboliczna bramę wiosny. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 4b i 4d - Matylda Ługawiak, Zosia Nowacka, Amelka Pawłowska, Maja Karaszewska i Magda Jeż. Tego dnia dużo mówiliśmy o pomaganiu… Otworzyliśmy wiele serc, rozdając motyle. Mam nadzieję, że niektórych udało nam się namówić, aby przekazali 1% na rzecz Hospicjum Palium. Najważniejsze jednak, że pokazaliśmy jak wiele dobra jest w młodych ludziach i jak łatwe, radosne i dziecinnie proste jest pomaganie…Ewa Nawrocka, Alina Gryń
Motyle warsztaty
Na początku marca, aby zrobić coś dla innych, zorganizowałyśmy motyle warsztaty. Chętni uczniowie różnymi technikami wykonywali motyle, które będziemy rozdawać podczas różnych wiosennych akcji na rzecz Hospicjum Palium. Czasami potrzeba na prawdę niewiele, aby pomóc innym… Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za pomoc
i zaangażowanie.Ewa Nawrocka, Alina Gryń
Koncert Dla Przyjaciół i Darczyńców Hospicjum Palium
W sobotę 16 lutego 2019 r. w Auli UAM w Poznaniu odbył się uroczysty Koncert Charytatywny dla Przyjaciół i Darczyńców Hospicjum Palium. Gospodarzami koncertu byli wolontariusze, którzy zajmowali się przydzielonymi zadaniami. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 4d - Matylda Ługawiak, Zosia Nowacka i Kacper Przybylski oraz uczennice z klasy 4b – Maja Karaszewska i Magda Jeż. Doświadczyli oni zaszczytu wręczania kwiatów wykonawcom oraz nagrodzonym osobom, którzy w wyjątkowy sposób przyczynili się do wsparcia hospicjum i tym samym otrzymali tytuł Przyjaciela Hospicjum. Przeprowadzono również owocne licytacje. Wieczór uświetnił występ tenorów – TreVoci. Tym wydarzeniem podziękowano wszystkim za zaangażowanie i otwartość na działania dla Hospicjum Palium. Całkowity dochód z koncertu został przeznaczony na remont łazienek w starej części Hospicjum Palium.
Ewa Nawrocka, Alina Gryń
Horyzonty Matematyki
Horyzonty Matematyki
W marcu grupa uczennic z naszej szkoły uczestniczyła w projekcie Horyzonty Matematyki organizowanym przez Gimnazjum nr 12 im. J.Kuronia, Poznańską Fundację Matematyczną oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM.
Celem projektu jest poszerzenie i popularyzacja wiedzy matematycznej wśród uczniów szkół podstawowych.
Dziewczęta w składzie : Maja Bohdan, Kasia Rychły, Marianna Stawicka, Zuzanna Stężycka i Agnieszka Wieszczeczyńska z klasy siódmej uczestniczyły w wykładzie opowiadającym o bryłach obrotowych, prowadzonym na sali wykładowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Wykład został podsumowany konkursem, który ma nietypową formę, ponieważ startujący w nim uczeń nie korzysta bezpośrednio z wcześniej zdobytej wiedzy. Ważna jest umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. Kolejnym punktem programu był udział w warsztacie origami prowadzonym przez studentów. Dziewczęta tworzyły papierowy sześcian i serce.
Ogromne wrażenie zrobiła na uczennicach biblioteka uniwersytecka oraz atmosfera uczelni.
Mam nadzieję, że nowe doświadczenia przekonały dziewczęta do sensu kształcenia i planowania przyszłości związanej ze studiami.
Opiekun - Renata Kozłowska
Wycieczka do Browaru
Stary Browar – centrum handlu i sztuki
5 kwietnia uczniowie klasy 1b uczestniczyli w wycieczce po Starym Browarze w ramach rozwijania orientacji zawodowej – zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji.
Dzięki uprzejmości rodziców Matyldy, uczniowie zwiedzili wszystkie zakamarki Starego Browaru i dowiedzieli się wiele ciekawostek na jego temat.
Dominika Kaczmarek
Dzień Języków Obcych
W dniu 21.03.2019 odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Podczas warsztatów każda klasa w ramach zajęć miała za zadanie stworzyć charakterystyczną budowlę, przygotować typową potrawę, zaprojektować flagę oraz strój, opracować słowniczek zwrotów grzecznościowych oraz wykonać grę językową z wiedzy ogólnej o danym państwie. Głównym założeniem tego wydarzenia było promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej.
W tym dniu uczniowie klas IV-VIII przenieśli się do krajów takich jak: Egipt, Słowacja, Czechy, Gruzja, Norwegia, Holandia, Niemcy, Bułgaria, Wielka Brytania, Litwa, Ukraina, Węgry, Rumunia, Białoruś.
Zwycięzcy:
I miejsce - klasa 4A
II miejsce - klasa 8A
III miejsce - klasa 5A
Gratulacje dla Was!
Nasza szkolna podróż po świecie dostarczyła nam wielu ciekawych informacji i wrażeń. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i nauczycielom.
Barbara Szlachetka, Alicja Walkowiak
37
Komunikat
Informujemy, że od dnia 27 kwietnia strajk w naszej szkole został zawieszony. Od poniedziałku, 29 kwietnia zajęcia będą odbywały się według planu.
Przypominamy, że w czwartek, 2 maja nie będzie zajęć w szkole. Za ten dzień przychodzimy do szkoły w sobotę, 25 maja (Piknik Rodzinny) .
Od poniedziałku będą również wydawane obiady.
Strajk
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie
Strajk w Naszej szkole trwa nadal.
Zajęcia dydaktyczne w dalszym ciągu są zawieszone.
Wszelkie informacje organizacyjne będziemy przekazywali za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Prosimy o monitorowanie wpisów w dzienniku.
Dyrekcja szkoły
Strajk
Szanowni Państwo,
informujemy że od dnia 8.04.2019 r. na podstawie §18 ust2.pkt 2 rozporządz. MENiS z dnia 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, zawieszam za zgodą organu prowadzącego zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo - wychowawcze.
Jako dyrektor uprzejmie proszę o zrozumienie tej trudnej sytuacji, w której jedynym rozwiązaniem jest zawieszenie zajęć w związku z niewystarczającą ilością nauczycieli, którzy mogliby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci w placówce.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o codzienne monitorowanie informacji na stronie szkoły i dziennika elektronicznego. Będziemy tam zamieszczali wszelkie komunikaty dotyczące podejmowanych decyzji, także w sprawie egzaminów ósmoklasisty.
Dyrektor Szkoły:
Janusz Judziński
Akcja strajkowa
Informujemy, że w związku z przystąpieniem do strajku, od dnia 8 kwietnia (poniedziałek), w naszej szkole nie będą organizowane zajęcia opiekuńczo - wychowawcze oraz zajęcia dydaktyczne.
O wszelkich zmianach niezwłocznie Państwa poinformujemy.
SUKCESY UCZNIÓW
Sukcesy naszych uczniów z języka angielskiego
W styczniu br. odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego „Olimpus”. Od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w tej olimpiadzie językowej i odnoszą sukcesy na tym polu. W tym roku było to 39 uczniów z klas IV – VIII. Najwyżej sklasyfikowana została uczennica klasy VI – Bogna Mika, która na 4436 uczestników zajęła V miejsce. W tej samej grupie wiekowej Alan Piaskowski zajął – VIII miejsce, a Michalina Olejniczak – IX miejsce. Cała trójka została laureatami olimpiady językowej.
Bardzo wysokie miejsce - XI zajął również Mikołaj Jeż z klasy V.
Pozostali uczniowie również bardzo dobrze się zaprezentowali.
Gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do dalszego pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie.
Izabela Witkowska
List otwarty
List Wójta Gminy Komorniki w sprawie strajku.
DBAMY O PRZYRODĘ
Hotele dla owadów
Uczniowie klasy 1b uczcili pierwszy dzień wiosny zawieszeniem na drzewach przy boisku szkolnym hoteli dla owadów, które samodzielnie wykonali podczas warsztatów w sklepie Leroy Merlin. Hotele, domki dla owadów to pożyteczny dodatek do ogrodu. Zawieszając hotele przyczyniamy się do ochrony środowiska i pomagamy naszym skrzydlatym przyjaciołom. Nie możemy również zapominać o wartości edukacyjnej domku dla owadów – stawiając go w ogrodzie, propagujemy wiedzę na temat znaczenia owadów w życiu człowieka, przyczyniamy się do ich przetrwania i walczymy z degradacją środowiska
Dominika Kaczmarek
SUKCESY UCZNIÓW
Adam i Paweł
Finalistami Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
W lutym odbył się wojewódzki etap konkursu matematycznego. Do finału zostali zakwalifikowani uczniowie klasy ósmej Paweł Spychała i Adam Szenajch.
Chłopcy przygotowywali się do jednego z najbardziej wymagających konkursów przez cały okres nauki szkolnej. Niejednokrotnie podejmowali wyzwania stawiane w różnych konkursach matematycznych. Zbliżający się dla nich koniec podstawowej edukacji został ukoronowany tytułem:
Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
Życzymy, by pasja zmagania się z matematycznymi zagadkami i zdobywanie kolejnych doświadczeń przyczyniły się do realizacji marzeń i sukcesów.
Gratulujemy Zwycięzcom.
Dumne ze swoich podopiecznych: Justyna Kozłowska-Lisik i Renata Kozłowska