W dniach 20-24 listopada odbył się w naszej szkole Tydzień Baśni Słowiańskich. Inspiracją do stworzenia tego tygodniowego projektu była akcja „Zrób sobie przerwę na czytanie”, do której przystąpiliśmy. Głównym celem projektu było promowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale nie w sposób szablonowy, ale przede wszystkim poprzez aktywne uczestnictwo w przerwach i lekcjach poświęconych baśniom słowiańskim.
Podczas długich przerw sięgnęliśmy po wiele utworów słowiańskich, między innymi: O kogutku i kurce, O chłopie, co szedł do piekła z kiełbasą czy O królewiczu i jego pomocnikach, a także wiele innych. Klasy 3b i 3d pokusiły się o przygotowanie przedstawień na podstawie baśni O kogutku i kurce, gdzie w rolę narratora wcieliła się pani Marta Krajewska (mama ucznia z klasy 3b). Klasa 7c przygotowała przedstawienie na podstawie baśni O chłopie, co szedł do piekła z kiełbasą. Natomiast klasa 3c zorganizowała lekcję plastyczno-literacką, na którą zaprosiła panią Dorotę Sosnowską (mamę uczennicy z klasy 3c), która przeczytała dzieciom baśń wielkopolską Ojciec i trzej synowie. Jednym z naszych działań było przeprowadzenie lekcji bibliotecznych: My Słowianie, czyli kto? Kilka słów o naszej kolebce…, gdzie uczniowie wykorzystywali technologię informacyjną poprzez rozwiązywanie quizu dotyczącego wiedzy na temat Słowian na platformie: kahoot!. Klasy szóste podczas lekcji plastyki wykonały ilustracje do wybranej baśni słowiańskiej.
Ostatnim działaniem było głośne czytanie wybranych baśni słowiańskich dzieciom z klas 0-3 przez zaproszonych gości: pana Janusza Judzińskiego (dyrektora szkoły), pana Sławomira Jaworskiego (wicedyrektora szkoły), panią Mariolę Kosz (bibliotekarkę z Biblioteki Publicznej Gminy Komorniki - Filia w Wirach), panią Barbarę Figler (pracownika naszej szkoły) oraz panią Luizę Matuszewską (bibliotekarkę szkolną).
Możemy śmiało stwierdzić, że nasze przedsięwzięcie zaangażowało całą społeczność szkolną. Tydzień Baśni Słowiańskich stał się okazją do wykazania się pomysłowością dzieci, dużym zaangażowaniem oraz dobrą zabawą. Z pewnością będziemy kontynuować czytanie tekstów słowiańskich w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.
Luiza Matuszewska, Alina Gryń, Ewa Jędrzak-Nawrocka