Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach. Organizacja konkursu ma na celu zachęcenie jego uczestników do poznania symboli, kultury, historii regionalnej.I. Organizatorem konkursu.Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach.II.
Adresaci konkursu
1. Konkurs adresowany jest dla uczniów klas 4-8
.2. Konkurs obejmuje wykonanie projektu herbu w postaci rysunku lub grafiki w oparciu o miejscową tradycję historyczną, kulturalną, położenie geograficzne, faunę i florę Gminy Komorniki oraz związaną z patronami szkoły.
III. Cel konkursu
Celem Konkursu jest zebranie propozycji graficznych prac o najwyższych walorach plastycznych i merytorycznych, które będą posiadała cechy identyfikacyjne, reprezentacyjne oraz promocyjne szkoły. Będą również sugestiami do opracowanie projektu herbu.
IV. Warunki udziału w konkursieWarunki (techniczne) zgłoszenia projektu herbu do konkursu oraz warunki uczestnictwa
:1. Do konkursu można zgłaszać maksymalnie 1 projekt herbu.
2. Prace należy wykonać techniką plastyczną z wykorzystaniem farb lub kredek, (prace wykonane wyłącznie ołówkiem – czarno-białe, nie będą brane pod uwagę), na podłożu papierowym, w taki sposób, aby możliwe było ich zeskanowanie i wykorzystanie do druku.
3. Można również złożyć projektu herbu w formie elektronicznej, wykonany na komputerze - barwna grafika komputerowa. Prace wykonane na komputerze należy wydrukować w kolorze na papierze formatu A4 a wersję elektroniczną przesłać na adres mailowy do organizatorów konkursu.
4. Prace powinny być zgodne z zasadami heraldyki i weksylologii, tzn.:a. Tarcza późnogotycka, zaokrąglona u dołu (tzw. hiszpańska). Tarcza ograniczona jednolitą, czarną linią konturową.b. W herbie nie może być żadnych napisów.c. Barwy stosowane w heraldyce to: dwa metale - złoto i srebro, zastępowane kolorami żółtymi i białymi oraz cztery barwy: czerwona, błękitna, zielona i czarna. Zgodnie z zasadą alternacji nie kładzie się barwy na barwę i metalu na metal. Wiąże się to z rozpoznawalnością herbu z pewnej odległości. Większy kontrast między kolorem pola tarczy a znajdującym się na niej godłem sprawia, że łatwiej jest rozpoznać herb.d. W polskiej tradycji heraldycznej nie stosuje się podziałów tarczy. Można ją podzielić tylko w przypadku połączenia herbów rodowych lub dwóch bądź trzech jednostek. Nie należy stosować podziału pola tarczy w skos.e. Nie stosuje się fotograficznych przedstawień postaci lub zabytków.f. Rysunek musi być najprostszy, wyrazisty.g. Nie stosuje się elementów zewnętrznych takich jak: hełmy, labry, korona, korona murowa, trzymacze.
5. Każda praca na odwrocie musi posiadać następujące informacje:Imię i nazwisko autora oraz klasę.
V. Organizacja konkursu:
1. Prace ocenia powołana przez organizatorów Komisja Konkursowa.
2. Spośród dostarczonych prac Komisja Konkursowa wyłoni trzy najlepsze prace.
3. Rozstrzygnięcie Komisji Konkursowej jest ostateczne (od werdyktu nie przysługuje odwołanie).
4. Organizator nie odsyła prac. Prace przechodzą na własność organizatora.
5. Wszystkie prace biorące udział w konkursie pozostaną własnością organizatora.
6. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania wszelkich zmian w projekcie herbu.
7. Uczestnik Konkursu może przysłać pracę wyłącznie taką, która jest wytworem jego oryginalnej twórczości, co oznacza, że praca nie może stanowić plagiatu, być kopią innych prac lub ich fragmentów.
VI. Nagrody:
1. Organizator przewiduje nagrodę dla pierwszych trzech miejsc.
2. Ze zwycięskich i innych wybranych prac plastycznych biorących udział w konkursie zostanie zorganizowana wystawa w Holu Szkoły. Zwycięskie prace dodatkowo zostaną zamieszczone na stronie internetowej Szkoły.
VII. Kryteria oceny:
1. Poziom artystyczny i estetyka prezentowanych prac.
2. Zgodność pracy z tematem przewodnim oraz zasadami heraldyki i weksykologii.
3. Indywidualne potraktowanie tematu.
4. Samodzielność w wykonaniu pracy.
VIII. Terminy konkursu:
1. Termin nadsyłania prac do 2 stycznia 2023.
2. Termin rozstrzygnięcia konkursu i wyniki zostaną ogłoszone na platformie Librus (ogłoszenia). A następnie na stronie szkoły.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Koordynatorzy konkursu:
Klaudia Ratajczak
Patrycja Szamara-Nowak