Współpraca pomiędzy specjalistami szkół gminnych oraz współpraca z Wydziałem Oświaty Gminy Komorniki zaowocowała zorganizowaniem szkolenia, w którym wzięli udział nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy świetlic i specjaliści ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach oraz specjaliści i nauczyciele ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Komorniki. Dwudniowe szkolenie z diagnozy i terapii odruchów pierwotnych odbyło się w szkole w Wirach. Celem szkolenia było nabycie nowych kompetencji, aby pomóc dzieciom w pokonaniu trudności z koncentracją, uwagą, emocjami, traumą, problemami z czytaniem i pisaniem, z trudnościami z koordynacją i równowagą. Uczestnicy po części teoretycznej wykonywali praktyczne ćwiczenia, które następnie będą mogli wykorzystać w pracy ze swoimi uczniami.
Metoda wyhamowywania odruchów została opracowana w latach 70-tych w Instytucie Neuropsychologii w Chester dla dzieci, które przejawiały specyficzne problemy z nauką , takie jak: dysleksja, dysgrafia, ADD, ADHD, nadpobudliwość psychoruchową, trudności z nauką czytania i pisania, zaburzenia koordynacji i równowagi, dużą rozpraszalność uwagi, opóźniony rozwój mowy, zespół Aspergera. Jest z powodzeniem stosowany w grupach dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, dzieci zaniedbanych, wychowujących się w stresującym środowisku.
Badania przeprowadzane nad skutecznością programu w przedszkolach i szkołach wykazały, że dzieci nim objęte szybciej się wyciszały po przerwach śródlekcyjnych, poprawiała się u nich równowaga, koordynacja, czytanie i pisanie oraz kontrola emocji.
Dwa dni szkolenia zaowocowały również wymianą doświadczeń pomiędzy nauczycielami oraz nowymi pomysłami na współpracę pomiędzy szkołami.
Projekt został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Renata Dróżdż-Gielnik
Terapeuta pedagogiczny
Szkoła Podstawowa im.Powstańców Wielkopolskich w Wirach