23 kwietnia corocznie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich . Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.Z tej okazji klasy czwarte na jednej z lekcji polskiego poznały historię książki, przypomniały sobie, jak należy dbać o książki, jakie umiejętności rozwijane są dzięki czytaniu i co to są prawa autorskie. Na zakończenie wszyscy uczniowie wykonali zakładkę do książki.Kamila Pruszak-Posłuszny
Nawigacja
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
- 4
REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA
W dniach 4-9maja 2022r. zgodnie z art.161 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021, poz. 1082 ze zm. ) odbywać się będzie rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca w oddziale przedszkolnym na rok szkolny 2022/2023.
Odbywa się ona na tych samych zasadach, co rekrutacja podstawowa.
Wniosek należy wypełnić drogą elektroniczną poprzez stronę internetową www.nabor.pcss.pl/komorniki. Wydrukowany i podpisany wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 9 maja 2022 r.W rekrutacji uzupełniającej mogą brać udział dzieci spoza gminy Komorniki. O przyjęciu dziecka spoza gminy, decyduje liczba wolnych miejsc w placówce. Pierwszeństwo w przyjęciu do danego oddziału przedszkolnego mają dzieci z terenu gminy Komorniki.
Serdeczna karteczka dla weterynarza
W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Weterynarza. Z tej okazji właśnie ten zawód został wybrany bohaterem miesiąca w projekcie Serdeczna Karteczka. Uczniowie naszej szkoły biorący w nim udział wykonali karteczki z podziękowaniami za opiekę nad czworonożnymi pupilami. Kartki zostały przekazane do gabinetu weterynaryjnego „Boliłapka” w Wirach.
Wszystkim weterynarzom dziękujemy za ciężką pracę.
M. Pawlak,
A. Żurawiak
P. Małasiewicz
Akcja Żonkile
W ramach szkolnych obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, nasza szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez Muzeum POLIN, #AkcjaŻonkile, #ŁączyNasPamięć.
Podczas lekcji historii uczniowie poznali przyczyny, przebieg i skutki powstania w getcie warszawskim, obejrzeli film ,,Będę pisać'' oraz własnoręcznie wykonali żonkile.
Efekty ich pracy znajdują się poniżej.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział w akcji.
Organizatorki:
Klaudia Ratajczak
Joanna Wiczyńska
5
Sukces sportowy Natalii i Kacpra
Kolejnym sukcesem sportowym mogą pochwalić się uczniowie naszej szkoły, Natalia i Kacper Kuźniarkowie.
22 - 23 kwietnia 2022 r. brali udział w Pucharze Polski Juniora Młodszego w Skokach na Ścieżce.
Rodzeństwo zaprezentowało najwyższy poziom i zdobyło Puchar Polski.
Duże brawa dla Natalii i Kacpra!
Szkolne Rekolekcje
Od 11 do 13 kwietnia w naszej szkole odbyły się Rekolekcje Wielkopostne pod hasłem:
" Kto chce pójść za mną niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje....".
Pierwszego dnia gościliśmy ks. Proboszcza wraz z panem Hubertem - ratownikiem medycznym, który uczył nas udzielania pierwszej pomocy.
Drugiego dnia dzieci uczestniczyły w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w kościele, a następnie w salach szkolnych pod opieką nauczycieli uczniowie samodzielnie wykonywali krzyże z naturalnych materiałów. Ostateczny efekt prac wszystkich nas mile zaskoczył. Natomiast w środę wszyscy spotkali się w kościele na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ksiądz Proboszcz Jan Polec. Był to czas przepełniony modlitwą, śpiewem i radością z tego, że mogliśmy być razem z Jezusem i ze sobą nawzajem.
Mirosława Konieczna
Magdalena Waligórska
Wyniki konkursu WIOSNA W KADRZE
Z przyjemnością informujemy, że konkurs fotograficzny ,,Wiosna w kadrze'' został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i jednocześnie gratulujemy zwycięzcom:
kl.0-3
1. Nela Kaczmarek kl. 1B
2. Aleksandra Kordus kl. 1A
3. Emil Świder kl. 3C
kl. 4-8
1. Liliana Mrozek kl. 7A
Igor Masełkowski kl. 6A
2. Aleks Ławniczak kl. 8D
3. Maksymilian Ławniczak kl. 8DZapraszamy do obejrzenia prac konkursowych.
Organizatorki konkursu:
Joanna Dybizbańska- Nowak
Klaudia Ratajczak
10
Tydzień Książki dla Dzieci
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
(W. Szymborska)
Co roku 2 kwietnia obchodzimy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ w tym dniu urodził się duński baśniopisarz – Hans Christian Andersen, którego utwory z pewnością zna każde dziecko.
Z tej okazji w naszej szkole w dniach 1-8 kwietnia obchodziliśmy Tydzień Książki dla Dzieci. Odbyło się wiele działań, które miały na celu zachęcenie dzieci do czytania, poszerzenie wiedzy o Andersenie, a także rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych.
Klasy pierwsze uczestniczyły w niezwykłych zajęciach pt.: ,,Lekcja teatralna z Hansem Christianem Andersenem”, na których poznały interesującą biografię pisarza oraz obejrzały przedstawienie teatralne pt.: ,,Brzydkie kaczątko”. Członkowie Szkolnego Koła Miłośników Książek wybrali się do dzieci z oddziałów przedszkolnych, aby poczytać swoim młodszym kolegom i koleżankom. Dzieci mogły posłuchać książek takich jak: ,,Elmer i Wilbur”, ,,Elmer i hipopotamy”, ,,Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” czy ,,Wesoły Ryjek”. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję zmierzyć się w różnych konkursach. Klasy pierwsze i trzecie w konkursie czytania ze zrozumienie pt.: ,,Wiem, co czytam”, natomiast klasy drugie w konkursie wiedzowo-plastycznym pt.: ,,W krainie baśni Hansa Christiana Andersena”. Odbył się także konkurs klasowy na najbardziej kreatywną zakładkę do książki.
Z pewnością był to tydzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji, w którym królowały książki. Mamy nadzieję, że dzięki wszystkim tym działaniom zaszczepiłyśmy w dzieciach miłość do czytania, bo ,,kto czyta książki, żyje podwójnie” pisał niegdyś Umberto Eco.
L. Matuszewska, E. Jędrzak-Nawrocka, K. Studzińska, E. Bzderek
9
ERASMUS + - Statistics in real life
„W wielkanocnym nastroju” - warsztaty z rodzicami
7 kwietnia w grupie przedszkolnej 0d odbyły się warsztaty inspirowane wiosną i zbliżającymi się świętami.
Forma warsztatów została podzielona na dwie części: pokazową i warsztatową .
W pierwszej części warsztatów dzieci wykonały zadania matematyczne
z wykorzystaniem bajki matematycznej „Wiosna w parku”.
Dzieci pokazały również, jak uczestniczą w zabawach ruchowych z wykorzystaniem metody aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss. Do tej zabawy zaprosiliśmy również rodziców.
Druga część spotkania miała charakter warsztatowy - dzieci wraz z rodzicami wykonały różne ozdoby wielkanocne – zajączki z papierowych toreb, koszyki z papieru i kartki wielkanocne.
Wszystkim obecnym na warsztatach Rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych.
Dominika Kaczmarek, Agata Trybs
1
Lista zwycięzców I etapu Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej I Can Sing Wiry 2022
W kolejności alfabetycznej:
Kategoria klasy 4-5:
-
Lena Biernaczyk SP Wiry
-
Blanka Kasongo SP1 Komorniki
-
Marta Linkowska SP2 Plewiska
-
Emilia Marcich SP Chomęcice
-
Leon Mitsche – SP 2 Plewiska
-
Konrad Pulnik SP2 Komorniki
-
Wiktor Ślachetka SP Wiry
Kategoria klasy 6-8:
-
Helena Barczyk SP Przeźmierowo
-
Agata Dyła SP Chomęcice
-
Emila Głuchowska SP 4 Luboń
-
Amelia Graczyk SP2 Komorniki
-
Natasza Magas SP1 Komorniki
-
Julia Malec SP1 Komorniki
-
Lilianna Mrozek SP Wiry
-
Jagoda Mrówczyńska SP Wiry
-
Zofia Nowaczyk SP2 Plewiska
-
Eliza Pióra SP1 Plewiska
-
Amelia Rogowicz SP 4 Luboń
-
Barbara Szajda SP1 Plewiska
-
Zuzanna Wyrzyńska SP2 Plewiska
Dziękujemy i gratulujemy!
Do zobaczenia na występach finałowych 29.04.2022 godz. 9.00 w SP Wiry!
-
Dzień bez plecaka
W czwartek 31 marca po raz pierwszy w naszej szkole dzieci i młodzież obchodziły Dzień bez plecaka. Pomysłowość naszych uczniów możecie zobaczyć w naszej galerii.
5
Konkurs Geograficzny OBIEŻYŚWIAT - wyniki etapu szkolnego
Wyniki etapu szkolnego Konkursu Geograficznego OBIEŻYŚWIAT
8c03 - 30,5 pkt.
7d17 - 20 pkt.
8a20 - 32,5 pkt.
8a02 - 27 pkt.
8a01 - 20,5 pkt.
8c06 - 23 pkt
8a06 - 19 pkt.
W finale naszą szkołę będą reprezentować Bartosz Wiczyński z 8a oraz Wojciech Chwaliński z 8c.Serdecznie gratuluję, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział!
Anna Stromczyńska
SP WIRY z Fundacją Pho3nix Kids dla WOŚP
Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła współpracując z Fundacją Pho3nix Kids wzięła udział w akcji liczenia kroków i wspomagania działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zadaniem uczniów była rejestracja na aplikacji i pokonanie jak największego dystansu, natomiast liczba wykonanych przez każdego kroków przeliczana była na pieniądze, które zasiliły konto WOŚP.
Uczniowie bardzo licznie wzięli udział w akcji, dorzucając swoją cegiełkę do zbiórki za co serdecznie dziękujemy.
W najbliższym czasie czekają nas nowe wyzwania, liczymy na Was!
Koordynatorzy
Agata Mulkowska-Karoń i Krzysztof Błaszczyk
Scientists among us - warsztaty
W tym tygodniu odwiedziła nas grupa licealistów z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu w ramach projektu społecznego „Scientists Among Us” z olimpiady Zwolnionych z Teorii. Przeprowadzili oni spotkania edukacyjne w klasach czwartych oraz piątych. Wraz z naszymi czwarto- i piątoklasistami przeprowadzili serię doświadczeń, podczas których uczniowie poznali zagadnienia z zakresu fizyki, chemii oraz biologii.
Więcej o projekcie można znaleźć na social mediach:
https://www.facebook.com/Scientists-Among-Us-110713728146242/
4
Powitanie wiosny
21 marca w naszej szkole powitaliśmy wiosnę. Tego dnia uczniowie klas 0-3 mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu pt. „Eko Kapturek” przygotowanym przez klasę 3d.
Nie zabrakło także muzyki w wykonaniu uczniów klasy 2c, którzy zagrali na flażoletach utwór „Sarna”.
Wiosenny taniec do walca Szostkowicza wykonały uczennice klasy 1e.
Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę „Pachnąca wiosna”.
Organizatorzy: P. Małasiewicz, M.Pawlak, A. Żurawiak
O trudnych emocjach w 2c
W marcu klasę 2c odwiedziła pani Marta Żurowska - coach, która między innymi napisała kilka książek dla rodziców z bajkami dla dzieci. Książki te wprowadzają w świat emocji i samoakceptacji. Na podstawie „Bajki o Elfce Luizie, która uczy się zdrowo złościć” przeprowadziła
z uczniami klasy 2c warsztaty na temat złości. Wspólnie z panią Martą uczniowie rozmawiali, rysowali emocje, a także szukali sposobów na i ich akceptowalne przeżywanie. Zajęcia zapewne pozostaną na długo w naszej pamięci.
Marta Pawlak
Sukces sportowy Natalii i Kacpra
Kolejny sportowy sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły.
Natalia i Kacper Kuźniarkowie wrócili z Międzynarodowego Turnieju POD WAWELEM ze złotymi medalami i pucharami.
Oboje startowali w kategorii - skoki na ścieżce.
Serdecznie gratulujemy MISTRZOM!
Mistrzostwa "Zerówek" w Piłce Nożnej
Miesiąc marzec to miesiąc rozgrywek najmłodszych dzieci w piłkę nożną.
Pierwsze Mistrzostwa "ZERÓWEK" w Piłce Nożnej rozgrywane były w każdy piątek, a finał odbył się 25 marca. Ogromne emocje, wspaniały doping i doskonała zabawa towarzyszyły uczestnikom przez cały czas rozgrywek.
W wielkim finale spotkały się grupy 0 a i 0 c. Zacięta walka w duchu fair play wyłoniła zwycięzcę turnieju.
Najlepszą drużyną mistrzostw została grupa 0 c i to właśnie dzieci z tej grupy otrzymały puchar, który ufundował dyrektor szkoły.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodką niespodziankę.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom, wychowawcom i kibicom. Brawo!
organizator: P. Szczepaniak
TYDZIEŃ DLA MÓZGU
W dniach 14-18.03.2022 w naszej szkole odbył się TYDZIEŃ DLA MÓZGU. Celem tego corocznego przedsięwzięcia jest podkreślanie roli jaką odgrywa mózg w naszym życiu oraz sposobów, aby maksymalnie wykorzystywać jego potencjał.
Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych mieliśmy fitness dla mózgu czyli neurobik. Wprowadzaliśmy drobne zmiany do naszych codziennych nawyków i sprawdzaliśmy reakcje naszych mózgów. Ćwiczyliśmy też pamięć i kreatywność. Cały czas podkreślamy jak ważną rolę odgrywa woda i właściwe odżywianie w procesie uczenia się.
Na zajęciach logopedycznych uczniowie kształtowali prawidłowe nawyki oddechowe oraz wykonywali ćwiczenia artykulacyjne. Ponadto trenując małą motorykę dzieci wykonały stosowne atrybuty.
Dzieci młodsze przeniosły się w świat bajek - ćwiczyły techniki oddechowe oraz wyobraźnię. W klasie 1a uczniowie wykonywali gimnastykę Cervau. Uczniowie z oddziałów przedszkolnych angażowali się w ćwiczenie kodowania. Wykonali też mapy myśli o mózgu. W świetlicach powstały prace zdobiące naszą szkołę - kolorowe obrazy mózgów.
Starsi uczniowie na lekcjach wychowawczych zapoznali się z funkcjonowaniem mózgu i obejrzeli film oraz wykonali quiz informujący o tym czy potrafią się uczyć.Ponadto na lekcjach informatyki powstały prace - mapy myśli zawierające informacje co jest dobre dla mózgu a co go niszczy.
Warto dbać o nasz mózg codziennie.
Natalia SikorskaRenata Dróżdż
17