15 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Sztuki. Z tej okazji 14 kwietnia pani Patrycja Szamara- Nowak zamieniła się w słynną Fridę i prowadziła kreatywne warsztaty. Hol na drugim piętrze zamienił się w pracownię artystyczną. Poszczególne grupy uczniów usiadły przy tematycznych stolikach. Przy jednym z nich robiliśmy kwiatowe opaski z krepy, przy drugim (inspirując się snami) rysowaliśmy niezwykłe zwierzęta, a przy trzecim tworzyliśmy portrety
a’la Picasso. Czwarta grupa szukała na plakatach odpowiedzi na pytania, dotyczące wielkich artystów. Naszym twórczym działaniom przyglądali się z plakatów: Frida Kahlo, Pablo Picasso, Coude Monet, Salvador Dali, Vincent van Gogh i Andy Worhol.
To były niezapomniane zajęcia! Bardzo dziękujemy.
Nawigacja
Święto sztuki
ZWYCIĘZCY I ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ ‘I CAN SING” WIRY 2025
Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom eliminacji do konkursu I Can Sing! Wiry 2025.
Zainteresowanie było bardzo duże, mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń. Zgodnie z regulaminem musieliśmy wybrać po 10 osób w każdej kategorii. W wielu przypadkach, z bolącym sercem musieliśmy rezygnować z czyjejś kandydatury, by wybrać tylko tych dziesięciu najlepszych.
Gratulujemy pięknych wykonań!
Oto lista osób (w kolejności alfabetycznej) przechodzących do etapu finałowego:
Kategoria klasy 4-6
1. Antonina Adamiak kl.4 SP52 Specto Poznań “Snap”
2. Ewa Łyk kl. 5 SP Wiry “Hey, Jude”
3. Parisa Mejer kl.6 SP2 Plewiska “Go Easy on Me”
4. Antonina Niewola kl.6 SP3 Kościan “Wicked Game”
5. Joanna Papis kl.4 SP Wiry “The Show”
6. Agata Pietrzak kl.5 SP Szewce “Love Story”
7. Zofia Politańska kl.5 SP Dąbrowa “True Colors”
8. Barbara Przylepa kl.5 SP2 Plewiska “Popular”
9. Maria Ruszkiewicz kl.5 SP3 Kościan “You Make Me Feel So Young”
10. Olga Rzanna kl. 6 SP Dobieżyn “Can’t Stop Feeling”
Kategoria klasy 7-8
1. Gabriela Bartnik SP1 Luboń “Voila”
2. Joanna Leyla Gumus kl.8 SP Dąbrowa “Almost There”
3. Filip Iwański kl. 8 SPK 6 Luboń “Indila”
4. Bianka Kasongo kl.7 SP1 Komorniki “Stay”
5. Ignacy Mrówczyński kl. 7 SP Wiry “ You’ve got a Friend in Me”
6. Zofia Piłat kl.7 SP1 Plewiska “ Someone You Loved”
7. Miłosława Pożarycka SPK 6 Luboń “In The Stars”
8. Kornelia Sikorska kl.8 Poznańska Szkoła Chóralna “All I Ask”
9. Barbara Szemraj kl.7 SP5 Luboń “Easy on Me”
10. Aleksandra Szlachetka kl. 7 SP Stęszew “Don’t you worry ‘bout athing”
Etap finałowy konkursu odbędzie się 23 maja 2025 o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Wirach ul. Zespołowa 23. Zapraszamy!
„Herbatka z Janem i Julianem” – szkolny konkurs recytatorski dla klas 0-1
14 kwietnia w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu recytatorskiego dla uczniów klas 0–1 pod hasłem „Herbatka z Janem i Julianem”. Młodzi uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem prezentowali wiersze dwóch wybitnych poetów – Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci nie tylko pięknie recytowały, ale również zadbały o wyraz artystyczny – gest, mimikę i intonację.
Jury miało trudne zadanie, ponieważ poziom był bardzo wyrównany. Ostatecznie do etapu gminnego zakwalifikowali się: Stanisław Górny z klasy 1d oraz Laura Wojtkowiak z klasy 0b. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Spotkanie z poezją Brzechwy i Tuwima okazało się prawdziwą literacką ucztą!
Klaudia Strojna
Beata Stegenda
Gminny konkurs plastyczny „Budząca się wiosna”
Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, a kolory ożywiają świat. Z tej okazji Szkoła Podstawowa w Wirach zorganizowała gminny konkurs plastyczny pt. „Budząca się Wiosna”. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci oraz zachęcanie ich do twórczego wyrażania swoich spostrzeżeń na temat tej pięknej pory roku.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów gminy Wiry. Prace plastyczne przedstawiające wiosenne motywy zachwyciły jury zarówno pod względem artystycznym, jak i pomysłowości. Uczestnicy konkursu rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych, a po długich obradach wyłoniono zwycięzców:
Klasy 0
I miejsce: Zofia Bielawna SP1 Komorniki;
II miejsce: Adam Dąbrowski SP2 Komorniki;
III miejsce: Emilia Schiller SP Wiry;
Wyróżnienia:
Helena Stempniak SP1 Komorniki;
Michalina Malinowska SP Wiry
Klasy I - III
I miejsce: Jowita Obidowska SP Wiry
II miejsce: Otylia Kaczmarek SP1 Komorniki
III miejsce: Antonina Sternal SP Plewiska
Wyróżnienia:
Franciszek Kukla SP2 Komorniki
ALicja Thiel SP Wiry
Amelka Cichocka SP Plewiska
Klasy IV - VIII
I miejsce - Emilia Tomkowiak
II miejsce Małgorzata Ginter
III miejsce Eryk Tomkowiak
Wyróżnienie: Izabela Kończak
Zakończenie konkursu zostanie uświetnione przez wystawę prac wszystkich uczestników, która miała będzie miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach. Wszyscy będą mogli podziwiać różnorodność prac plastycznych, które w pełni oddały urok wiosennej przyrody.
Konkurs plastyczny „Budząca się Wiosna” był wspaniałą okazją do pokazania talentów młodych artystów z gminy Wiry. Dzięki inicjatywie Szkoły Podstawowej w Wirach oraz wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, prace dzieci będą mogły być zaprezentowane szerszej publiczności. Zwycięzcy konkursu, a także wszyscy uczestnicy, pokazali swoje twórcze podejście do tematu wiosny.
Magdalena Baranowska
Paulina Stelmaszyk
Kinga Studzińska
Sukces naszych uczniów w I Gminnym Turnieju Rummikub w Chomęcicach!
2 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Gminnym Turnieju Rummikub, który dostarczył wielu emocji, dobrej zabawy i okazji do sprawdzenia swoich umiejętności strategicznego myślenia. Nasi reprezentanci poradzili sobie znakomicie, prezentując wysoki poziom gry i pełne zaangażowanie.
Szczególne gratulacje należą się Janowi Koniorowi, który zdobył II miejsce w swojej kategorii. Co więcej, Jan będzie reprezentował naszą szkołę w II Mistrzostwach Wielkopolski Rummikub – życzymy mu powodzenia na kolejnym etapie rywalizacji!
W turnieju udział wzięły także uczennice drugiej klasy, które z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem stanęły do gry z rówieśnikami z innych szkół. Brawo za odwagę i świetną postawę!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy naszych uczniów!
Nauczyciele matematyki
„Czytanie na dywanie”
3 kwietnia Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia przedstawicielki samorządu: Olga Nowak, Maja Kurlapska i Olga Godlewska czytały bajki swoim młodszym kolegom z klas 0 – 3. Uczniowie zerówek oraz klas pierwszych mieli okazję porozmawiać o emocjach i sposobach na radzenie sobie z nimi przy okazji wysłuchania opowiadania pod tytułem „Rzepy”. Natomiast drugo - i trzecioklasiści zapoznali się z jedną z zabawnych i pouczających opowieści „Bon czy Ton”.
Dziękujemy wszystkim małym słuchaczom za skupienie i zaangażowanie w rozmowę oraz im nauczycielom za możliwość przeprowadzenia zajęć.
Samorząd Uczniowski1
SP Wiry mistrzami Gminy Komorniki w piłce nożnej
W dniu 11 kwietnia 2025 roku reprezentacja chłopców naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Gminy w Piłce Nożnej. Zawody odbyły się na boisku GOSiR Komorniki w Szreniawie.
W turnieju uczestniczyło 5 szkół z terenu naszej gminy. Rywalizacja odbywała się w systemie „każdy z każdym”, co oznaczało, że każda drużyna rozegrała po cztery mecze. Nasza reprezentacja zaprezentowała się bardzo dobrze. Wygraliśmy trzy spotkania, a jeden mecz zakończył się remisem.
Dzięki uzyskanym wynikom zajęliśmy pierwsze miejsce w turnieju i tym samym zapewniliśmy sobie awans do rozgrywek powiatowych. To duże osiągnięcie i powód do dumy dla naszej szkoły.
Gratulujemy naszym zawodnikom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy na szczeblu powiatowym!
Krzysztof Błaszczyk
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W JĘZYKU ANGIELSKIM
Nasi uczniowie: Bartek Wesołowski i Kacper Ziemkowski reprezentowali godnie naszą szkołę w Konkursie Pięknego Czytania w Języku Angielskim, który odbył się 11 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 2 w Plewiskach. W klimacie Hagwartu, w zaciszu biblioteki szkolnej uczestnicy czytali na głos interpretując teksty z ‘Harry Potter Goblets of Fire’. Było to bardzo ciekawe doświadczenie!
Katarzyna Wawrzyniak
Laureat ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego
Z radością informujemy, że Piotr Jerzak został laureatem ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego. Zajął trzecie miejsce w gminie Komorniki.
Serdecznie gratulujemy 👏
Światowy Dzień Autyzmu
Dnia 2 kwietnia oddziały przedszkolne postanowiły przyłączyć się do obchodów Światowego Dnia Autyzmu.
Kolorem przewodnim tego dnia był - niebieski. Symbolizował on solidarność z osobami z autyzmem oraz ich rodzicami.
Dzięki różnorodnym działaniom tj. prace plastyczne, projekcja filmu, prezentacja czy też doświadczenie dotyczące odbioru dźwięku zwiększyliśmy świadomość dzieci.
W tym dniu zrozumieliśmy , że bardzo ważna jest akceptacja i wzajemny szacunek.
Oddziały przedszkolne
Zajęcia wspinaczkowe kl. 1D
7 kwietnia klasa 1d uczestniczyła w zajęciach wspinaczkowych w Centrum Wspinaczkowym Karma w Poznaniu. Dzieci miały okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, a poprzez zabawę mogły doświadczyć wspinania zarówno z liną, jak i na ścianie bulderowej.
Wszystko to stało się możliwe dzięki pasji i zaangażowaniu rodziców Izy i Ali Stefanowicz, którzy umożliwili dzieciom poznanie i doświadczenie nowej dyscypliny sportowej. Wspinaczka to doskonała forma aktywności fizycznej, która rozwija nie tylko siłę i wytrzymałość, ale także zdolności motoryczne, koncentrację i zaufanie do własnych umiejętności.
Zajęcia przyniosły uczestnikom wiele radości oraz poczucia dumy z pokonania własnych słabości i zdobycia nowych umiejętności. To wydarzenie na pewno na długo pozostanie w pamięci młodych wspinaczy.
Magdalena Sikorska, Paulina Kostrzewska2
I MIEJSCE W KONKURSIE Z OKAZJI PIERWSZEGO DNIA WIOSNY
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach zdobyła I miejsce w KONKUSIE Z OKAZJI PIERWSZEGO DNIA WIOSNY zorganizowanym przez Edu Brain. Konkurs polegał na oddawaniu głosów na każdą z nominowanych szkół poprzez Facebooka’a.
Wielkie brawa dla uczniów, nauczycieli i rodziców za zaangażowanie w konkurs! Dzięki wygranej nasza szkolna biblioteka wzbogaci się o zestaw książek Usborne do nauki języka angielskiego.
Luiza Matuszewska
Sukcesy naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Orła Ortograficznego!
Z wielką radością informujemy o sukcesach uczniów naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie Orła Ortograficznego.
Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klas 4–6 oraz 7–8, mierząc się z wymagającymi zadaniami i zawiłościami języka polskiego. W kategorii klas 4–6 aż dwóch naszych uczniów zdobyło 7. miejsce w kraju: Antoni Tomkowiak z klasy 4 c Szymon Winiecki z klasy 4 a.
W kategorii klas 7–8 najwyższy wynik w szkole uzyskała: Małgorzata Blicharska z klasy 7 b, która zdobyła imponujące 370 punktów na 400 możliwych, co dało jej 6. miejsce w kraju! Świetnie poradziła sobie również Zuzanna Rajchelt, też z klasy 7 b, która zajęła 14. miejsce w kraju.
Serdecznie gratulujemy laureatom! Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy licznie wzięli udział w konkursie i z odwagą stanęli do ortograficznych potyczek. Jesteśmy dumni z Waszej pracy i zaangażowania! Kamila Pruszak-Posłuszny
Spotkanie z Martyną Synoradzką
3 kwietnia naszą szkołę odwiedziła Martyna Synoradzka – polska florecistka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, indywidualna brązowa medalistka mistrzostw Europy oraz mistrzyni Polski. Spotkanie to miało szczególny charakter, ponieważ Pani Martyna przyjechała do nas dzięki temu, że jest ciocią Ady z klasy 1d i Oli z klasy 3b oraz bliską przyjaciółką ich mamy. To wyjątkowa okazja, by poznać tak inspirującą osobę w tak osobistym kontekście.
Podczas spotkania Mistrzyni opowiedziała uczniom o swojej pasji do szermierki, przedstawiając ten piękny sport w przystępny sposób. Dzieci dowiedziały się, jakich broni używa się w szermierce i na czym dokładnie polega ta dyscyplina. Florecistka zaprezentowała także swój strój, tłumacząc, jak ważna jest odpowiednia odzież i sprzęt w tym sporcie oraz nawiązała do historii szermierki, przybliżając jej tradycje i rozwój. Opowiedziała również o tym, jak łączy swoją pasję z pracą zawodową, pokazując, że sukces w sporcie wymaga nie tylko talentu, ale i ciężkiej pracy, determinacji oraz poświęcenia. Uczniowie mieli okazję zadać pytania, a także dowiedzieć się, jak ważne jest, aby nie bać się podążać za swoimi marzeniami.
Wizyta Martyny Synoradzkiej była niezwykłą inspiracją dla wszystkich obecnych – przypomniała, jak ważne jest połączenie pasji z codziennym życiem i jak wielką radość daje dążenie do doskonałości w tym, co się kocha.
Magdalena Sikorska
2
Wiosenny apel
Wiosna nareszcie nadeszła, a uczniowie klas 2b i 2d postanowili powitać ją w wyjątkowy sposób. Dzieci zaprezentowały nie tylko swoje talenty muzyczne, ale również taneczne. Podczas apelu uczniowie przygotowali występ, który wprowadził wszystkich w wiosenny nastrój. Na początek, dzieci zaśpiewały piosenki o tematyce wiosennej, które były pełne radości, energii i optymizmu. Po zakończeniu występu, pełni entuzjazmu, uczniowie z nadzieją stwierdzili, że "przegonili zimę" i teraz nadszedł czas, by na dobre cieszyć się ciepłem, słońcem oraz wszystkimi radościami, które niesie ze sobą wiosna.
Po zakończeniu apelu, uczniowie klas wyruszyli na wiosenny spacer po okolicy, by uczcić nadejście wiosny i poczuć jej świeży, wietrzny powiew. Tego dnia uczniowie nie tylko pożegnali zimę, ale także przywitali wiosnę z radością, nadzieją i energią, co sprawiło, że całe wydarzenie było pełne pozytywnych emocji.
6
DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to święto, które co roku obchodzimy w związku z urodzinami duńskiego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena. Temat tegorocznego święta to „Wolność wyobraźni”, a motto - ostatnie zdanie wiersza pt.: „Język obrazów” (Rian Visser, tłum. Katarzyna Ryrych): ,,Zrób rysunki do mojego wiersza takie, jak tylko chcesz: te słowa należą do ciebie, chociaż przychodzą ode mnie”.
Z tej okazji uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach dotyczących Hansa Christiana Andersena, podczas których poznali interesującą biografię pisarza oraz obejrzeli przedstawienie teatralne pt.: ,,Brzydkie kaczątko”.
Zwieńczeniem zajęć było rozdanie uczniom książek ,,Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek, które otrzymali w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Do książki dołączono broszurę, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania.
Luiza Matuszewska
III MIĘDZYSZKOLNE POTYCZKI BIBLIOTECZNE
1 kwietnia odbyły się III Międzyszkolne Potyczki Biblioteczne, których organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach.
W tym roku turniej adresowany był dla uczniów klas VI. Naszą szkołę reprezentowali: Olga Nowak, Jakub Kordus i Franciszek Stróżyk. Uczniowie rywalizowali w siedmiu rundach ze szkołami z gminy Komorniki. Szóstoklasiści wykazali się wiedzą z zakresu czytelnictwa, ortografii i frazeologii oraz znajomości lektur. Poddana ocenie była także recytacja wiersza pt.: ,,Polska” A. Słonimskiego. Atmosfera podczas turnieju była bardzo przyjemna, a całej zabawie towarzyszył Pan Kleks, który zachęcał uczniów do działania.
Zdobyliśmy 59 punków, co dało nam drugą pozycję w rankingu. Turniej wygrali
gospodarze.Bardzo dziękuję uczniom za zaangażowanie, determinację i wysiłek włożony w przygotowanie. Z pewnością w kolejnym roku również przystąpimy do konkursu.
Luiza Matuszewska
Zaproszenie na kiermasz wielkanocny
Drodzy Rodzice, Uczniowie!
Zapraszamy na kiermasz wielkanocny, z którego cały dochód przeznaczony zostaniena pomoc dzieciom będącym pod opieką Towarzystwa PELIKAN.Motyli Wolontariat
Szkolny Konkurs Recytatorski
31 marca odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego "Herbatka z Janem i Julianem"/ dla klas 2 i 3.
Konkurs przebiegł w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Dzieci pięknie recytowały wiersze i mimo tremy, fantastycznie wystąpiły przed zgromadzoną publicznością. Wszyscy uczestnicy wykazali się nie tylko świetną pamięcią, ale także umiejętnością interpretacji tekstu. Wśród recytowanych wierszy znalazły się następujące utwory: Leń, Dżoncio, Na straganie, Okulary, Hipopotam...Po burzliwych obradach jury ogłosiło wyniki:
I miejsce: Gabriel Kaźmierczak (kl. 2b)
II miejsce: Maria Jaworska (kl. 3a)
III miejsce: Hanna Przybyłowska (kl. 3b)
Wyróżnienie: Antoni Brózda (kl. 3d)
Do etapu gminnego zakwalifikowali się: Gabriel Kaźmierczak oraz Maria Jaworska, którzy będą reprezentowali naszą szkołę.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie i dzielenie się pięknem poezji.
P. Małasiewicz, P. Pluta, A. Żurawiak
1
Teatralna podróż z „Balladyną” – wyjątkowa lekcja literatury
W ostatni dzień marca klasy 7a i 7b miały okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym – spektaklu ,,Balladyna" na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Przedstawienie odbyło się w Auli Artis w Poznaniu i było doskonałą okazją do utrwalenia tej lektury w sposób bardziej angażujący niż tradycyjna lektura tekstu.
Uczniowie tych klas już na początku roku szkolnego czytali ,,Balladynę", dzięki czemu znali treść utworu. Spektakl pozwolił im skonfrontować swoją wiedzę i utrwalić najważniejsze wątki dramatu. Historia dwóch sióstr – skromnej Aliny i żądnej władzy Balladyny – to opowieść o ambicji, zbrodni i jej konsekwencjach, które prowadzą główną bohaterkę do tragicznego końca.
Aktorzy wprowadzili publiczność w klimat utworu poprzez żywą grę aktorską, elementy zaskoczenia, śpiew oraz intensywną grę światłem i kolorami. Wchodzili w tłum widzów, sprawiając, że spektakl stawał się dla uczniów nie tylko widowiskiem, ale także emocjonalnym doświadczeniem. Po spektaklu aktorzy chętnie pozowali do wspólnych zdjęć.
Według badań amerykańskiego pedagoga Edgara Dale'a zapamiętujemy 50% tego, co usłyszymy i zobaczymy. Procent ten wzrasta do 70%, gdy o tym rozmawiamy, dlatego już jutro podczas lekcji języka polskiego uczniowie będą utrwalać zdobyte doświadczenie. Mam nadzieję, że dzięki tej formie odbioru treść dramatu zostanie zapamiętana na długo.
Kamila Pruszak-Posłuszny