16 listopada jest znany każdemu jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Od 3 lat w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach praktykowany jest on w sposób szczególny. W roku 2016 dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały przedstawienie dla uczniów klas I-III pt. „Franio i Zasmuceni”, które w żartobliwy sposób przybliżyło dzieciom czym jest tolerancja i jak możemy propagować postawę tolerancji na co dzień. W tym samym roku odbyła się też I edycja Ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Ja i tolerancja”, w którym zadaniem uczniów było zrobienie plakatu nt. tolerancji.
W 2017 roku temat tolerancji przejawiał się w utworach poetyckich. A wszystko to za sprawą II edycji Ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „Ja i tolerancja”. Konkurencja w pracach była ogromna – od śmiesznych, krótkich, rymowanych wierszyków, do długich dzieł rodem z tomików już wydanej poezji… Przypominamy wiersz zdobywczyni I miejsca w kategorii klas 4-7:
Wyciągam dłoń
ku przyjaźni
Tomek uśmiecha się z trudem
podając mi do ręki figurkę dinozaura
Julka zgniata mnie
w swoim serdecznym uścisku
Michał niezgrabnie podając mi dłoń
nie patrzy mi w oczy
Iwonka schyla głowę
próbując zrozumieć mój gest
Marcin uśmiecha się niedowierzająco
z wyży swojego wózka
Inni?!
Chorujący i z niepełnosprawnością
wyznawcy różnych religii
przedstawiciele narodów, ras i plemion
uchodźcy ze swoich ojczyzn
wielodzietni
kochający inaczej
rudzi, grubi
i w okularach...
Dosyć już strasznych słów
nasłuchali się z cudzych ust
Każdy z nas jest niepowtarzalny w inności
tylko niektórzy mają w życiu trochę bardziej
pod górkę
Dlatego ja wciąż
wyciągam dłoń
ku przyjaźni
Tegoroczne obchody Dnia Tolerancji w naszej szkole uświetnił nam seans filmowy. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali film pt. „Cudowny chłopak”, który w pełni wpasowuje się w tematykę kształtowania u uczniów postaw tolerancji, akceptacji czy wyrozumiałości. Dodatkowo zorganizowaliśmy spotkanie z pisarką Wandą Szymanowską – autorką książek dla dzieci. Na podstawie książki swojego autorstwa ”Zaina”, pisarka opowiedziała dzieciom o korzyściach płynących
z poznawania innych kultur oraz o konieczności szanowania innych tradycji i zwyczajów.
Na zwieńczenie tygodnia tolerancji zaproponowaliśmy III edycje Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Ja i tolerancja”. Wśród ogromnej liczby prac konkursowych, z trudem udało nam się wyłonić zwycięzców. Galerię nagrodzonych prac można było podziwiać w holu szkoły.
Gratulujemy każdemu, kto wziął udział w naszych konkursach, w szczególności zwycięzcom! Dziękujemy za tak liczny odzew. Dzięki niemu mogliśmy się przekonać, jak ważna jest tolerancja na co dzień i jak różne jest spojrzenie na nią z perspektywy dziecka... Inny, nie znaczy gorszy o czym dobrze wiedzą uczniowie naszej szkoły!
Magdalena Baranowska,
Katarzyna Kończal,
Barbara Mazur,
Patrycja Szamara-Nowak