Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące programu "Dobry Start" przesłane przez Ministra Edukacji Narodowej:
Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące programu "Dobry Start" przesłane przez Ministra Edukacji Narodowej:
W maju odbył się powiatowy konkurs literacko-plastyczny ,,Tworzymy książki”, zorganizowany przez SP nr 3 w Luboniu. W tym roku mija 115 rocznica urodzin Ireny Jurgielewiczowej – autorki znanych powieści ,,Ten obcy” czy ,,Inna”. Dlatego tym razem dzieci zmierzyły się z nie lada wyzwaniem, mianowicie musiały napisać powieść obyczajową mówiącą o nich samych. O tym, co ich dotyka, z czym nie mogą sobie poradzić, a także wręcz odwrotnie – co jest ich największym szczęściem czy sukcesem.
Uczniowie z naszej szkoły napisali blisko 30 książek i wszystkie z nich wzięły udział w konkursie. Łącznie nagrodzono 16 uczniów z całego powiatu, w tym aż połowa z nich, to uczniowie SP Wiry. Jest to dla nas bardzo duży sukces i ogromna duma. Serdecznie gratulujemy zwycięzcą oraz wszystkim dzieciom, które brały udział w konkursie. Poniżej lista nagrodzonych uczniów.
KLASY I-III
I miejsce – Maja Karaszewska, SP Wiry
II miejsce – Stanisław Leda, SP Wiry
III miejsce – Wiktor Krycki, SP Wiry
Wyróżnienie – Oskar Urbaniak, SP Wiry
KLASY IV-VI
I miejsce – Zuzanna Juska, SP Krosinko
II miejsce – Jakub Szkoda, SP 1 Luboń
III miejsce – Przemysław Kołtek, SP 1 Luboń
Wyróżnienie –Agnieszka Hypś, Julia Kosmowska, SP Wiry, Joanna Cyfert, SP 1 Luboń
KLASY VII oraz GIMNAZJALNE
I miejsce – Iga Postaremczak, SP 1 Puszczykowo
II miejsce – Olga Grabowska, Martyna Bogdanowska, SP 1 Puszczykowo
III miejsce – Eliza Konieczna, SP Wiry
Wyróżnienie – Zuzanna Dąbrowska, SP Wiry, Zofia Tomczak, SP 1 Luboń
Organizatorki:
Luiza Matuszewska, Alina Gryń
Już po raz trzeci nasza szkoła włączyła się w akcję zbierania książek do szpitalnych bibliotek pod patronatem fundacji Zaczytani.org. Zebraliśmy bardzo dużo książek, które na pewno ucieszą małych i dużych pacjentów. W imieniu fundacji i swoim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie naszej akcji.
Barbara Mazur
Magdalena Baranowska
Patrycja Szamara
Katarzyna Kończal
Niedziela, 27 maja
z radością powitaliśmy po raz piąty włoską grupę nauczycieli i uczniów wśród nas. Pomimo późnego popołudnia spotkaliśmy się wspólnie w naszej szkole. Piękna pogoda pozwoliła na gry i zabawy na świeżym powietrzu. A dzięki uprzejmości rodziców, nasi goście i my mogliśmy kosztować polskich przysmaków.
Poniedziałek, 28 maja
rozpoczęliśmy w szkole od pokazania przygotowanych przez uczniowie prezentacji na temat zwiedzanych miejsc. Na drugą lekcję zaprosiliśmy naszych gości na wspólną grę w palanta. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Poznania, które rozpoczęliśmy od wizyty w jednostce straży pożarnej. Uczniowie mogli przymierzyć strażacki kask, wejść do wozu strażackiego i schłodzić się pod strażacką sikawką. Spacerkiem obeszliśmy Stary Rynek, a godzinie 12.00 obejrzeliśmy poznańskie koziołki. Potem udaliśmy się do Manufaktury Słodkie Czary Mary, gdzie wzięliśmy udział w lekcji przygotowania czekolady. Następnie przez Most Św. Rocha i Śródkę udaliśmy się nad Jezioro Maltańskie, aby spędzić miło czas na placu zabaw. Wieczorem cała grupa udała się na Jump Arenę.
Wtorek 29 maja,
Odwiedziliśmy Urząd Gminy w Komornikach. Zostaliśmy przywitani przez władze gminy. Uczniowie mogli zwiedzić salę sesyjną, a nawet wziąć udział w głosowaniu na temat tego czy Włosi mają pozostać u nas na dłużej. Oczywiście wszyscy byli zgodni i obrady przebiegły bardzo spokojnie. Potem wybraliśmy się do Muzeum Przyrodniczego w Jeziorach, gdzie uczniowie poznawali florę i faunę Wielkopolskiego Parku Narodowego. Następnie wzdłuż Jeziora Góreckiego i Jeziora Kociołek spacerem udaliśmy się do Pożegowa na wieżę widokową. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wieczór uczniowie spędzili wspólnie na różnych atrakcjach.
Środa 30 maja,
Niestety… musieliśmy bardzo wcześnie wstać, ponieważ o 6:15 wyjeżdżaliśmy do Torunia. Na początek czekało nas zwiedzania i zajęcia w Centrum Nowoczesności MŁYN WIEDZY. Tam na przestrzeni 5 tyś. m2 znajduje się nowoczesne centrum popularyzujące wiedzę naukową i techniczną. Mieliśmy okazję poznać poprzez różne doświadczenia i interaktywną prezentację wybrane zagadnienia z zakresu matematyki, chemii, biologii czy fizyki. Następnie odwiedziliśmy ŻYWE MUZEUM PIERNIKA, gdzie poznaliśmy historię pierników „Katarzynki”, wzięliśmy udział w interaktywnym pokazie, prowadzonym przez doświadczonych animatorów oraz upiekliśmy własnego piernika. Na koniec zwiedziliśmy Stare Miasto, Rynek z Ratuszem, Pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Kościół NMP oraz Dom Mikołaja Kopernika (z zewnątrz).
Przed wyjazdem mieliśmy troszkę czasu na zakup pamiątek i prawdziwych toruńskich pierników.
Czwartek 31 maja,
to niestety już ostatni dzień naszej wymiany. Ranek uczniowie spędzili w towarzystwie goszczących ich rodzin, korzystając z ostatnich wspólnych chwil.
Pożegnanie przeciągało się w nieskończoność i gdyby nieupływający czas pewnie nigdy nie rozstalibyśmy się.
Kolejny rok naszej wymiany międzynarodowej dobiegł końca. Mamy nadzieję, że przyjaźnie pozostaną na dłużej i że za rok spotkamy się po raz szósty.
Izabela Witkowska
Joanna Wiczyńska
W dniu 13 czerwca (środa), o godzinie 8.30 zapraszamy dzieci, które w roku szkolnym 2018/2019 rozpoczną naukę w nowej klasie 1 (nie dotyczy obecnych oddziałów przedszkolnych). na spotkanie integracyjne.
Proszę zapewnić dzieciom śniadanie.
Spotkanie będzie trwało ok. 2 godzin.
Z przyjemnością informujemy, że konkursu pt. „Eko-Torba” został rozstrzygnięty.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ich pomysłowość oraz inspiracje zostały docenione.
Poniżej lista osób nagrodzonych w konkursie:
Klasy 0-3
I miejsce Gabriela Karoń
II miejsce Hanna Chojnacka
III miejsce Hanna Włodarczyk
Klasy 4-7
I miejsce Bartosz Piotrowski
II miejsce Michał Chojnacki
III miejsce Ola Wachowiak, Adrian Tylewicz
Wyróżnienia:
Zuzanna Garbarek, Filip Malinowski, Adrian Danielak
Joanna Zając, Dominika Kaczmarek
W piątek 25 maja czwórka uczniów naszej szkoły wzięła udział w konkursie I pomocy pt. „Wiem jak ratować życie „ zorganizowanym przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu.
W Gimnazjum nr 43 w Poznaniu konkurując z uczniami z innych podpoznańskich szkół wywalczyli III miejsce. Konkurs obejmował dwie części teoretyczną- test wiedzy ogólnej oraz praktyczną m.in. resuscytacja krążeniowo – oddechowa, opatrywanie ran, pomoc osobie nieprzytomnej. Na uwagę zasługuje fakt, iż nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni w części praktycznej. Młodzi ratownicy z dużym zaangażowaniem pracowali na swój wynik są to uczniowie klasy 5b: Bruno Buczkowski, Magdalena Frąckowiak, Emilia Olejnik oraz Maksymilian Świtała. Serdecznie gratulujemy sukcesu licząc, że nasza młodzież w przyszłym roku spisze się równie dobrze.
Joanna Zając
23.05.2018r. Igor Kuzemko odebrał nagrodę jako laureat Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Wierszy Emilii Waśniowskiej. O konkursie już wcześniej pisaliśmy. Teraz załączamy zdjęcia ze statuetką sowy, którą otrzymują zwycięzcy. Sowa była ulubionym Ptakiem pani Emilii. Wręczenie nagród , również rzeczowych, odbyło się w bibliotece SP Nr 34 w Poznaniu.
Organizatorzy już zapraszali nas na konkurs za rok. Z pewnością skorzystamy z zaproszenia.
Wanda Rosińska
Klasa 1 c wzięła udział w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, który polegał na tym, że przez cały rok szkolny odbywały się projekcje filmowe w poznańskim kinie „Muza” dla uczniów. Każdy pokaz został poprzedzony prelekcją multimedialną wprowadzającą uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Były to które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, klasyka kina, jak i tytuły, które sprowadzamy do polski specjalnie do naszego programu.
Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.
Renata Górna
Ostatnie letnie warsztaty 23.05.2018r. upłynęły nam pod hasłem Tanecznych inspiracji.
W związku z Dniem Mamy zaprosiłyśmy wszystkie chętne dzieci i ich mamy na warsztat taneczny. Gościem specjalnym warsztatów była Julia Kopystecka- instruktorka tańca towarzyskiego, Zumby, jedna z pierwszych instruktorek Salsation Elite oraz Rootz by Salsation w Europie. Tancerka w jednym z najbardziej popularnych spektakli w Polsce Dirty Dancing Show. Ten dzień minął nam na szaleńczych pląsach z Gwiazdą, w rytm dancehall’owej muzyki.
Tym wspaniałym, muzycznym akcentem zakończyliśmy tym samym nasz cykl Warsztatów na cztery pory roku. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział w warsztatach, Pani Julii za poprowadzenie warsztatów tanecznych i mamy nadzieję, że do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym, z jeszcze większą ilością inspiracji na każdą porę roku.
Dziękujemy
Organizatorki – Katarzyna Kończal, Patrycja Szamara
Spotkanie projektowe w Rumunii w ramach Programu Erasmus+
W dniach 21– 25 maja odbyło się ostatnie spotkanie nauczycieli w ramach Programu Erasmus+. Tym razem wszyscy spotkali się w miejscowości Lunca de Sus w Transylwanii, która leży na terenie Rumunii.
Transylwania jest zamieszkana w większości przez ludność węgierską.
Pierwszego dnia gościliśmy u jednej z rodzin węgierskich, która przygotowała dla nas regionalne dania. Niemało trudu sprawiło nam dostanie się do miejsca docelowego, ponieważ musieliśmy pokonać górskie potoki, które w wyniku obfitych opadów uniemożliwiły pieszą wędrówkę. Gospodarze zorganizowali samochody terenowe, które dowiozły nas na miejsce.
We wtorek wybraliśmy się nad Jezioro Czerwone oraz do Wąwozu Bicaz. W kolumnie sześciu samochodów terenowych pokonywaliśmy kolejne górskie potoki i wzniesienia. Cała podróż zajęła aż dwie godziny, choć do przebycia było zaledwie 30 km. Warto przy okazji wspomnieć, że Jezioro Czerwone powstało na skutek osunięcia się zbocza górskiego w dolinę potoku Bicaz i uznawane jest za największe osuwiskowe jezioro w Karpatach.
Duże wrażenie zrobił na nas wąwóz Bicaz, który należy do największych atrakcji turystycznych tej okolicy. Idąc wzdłuż wąwozu otaczały nas wysokie, pionowe ściany skalne i w ich towarzystwie pokonywaliśmy kolejne serpentyny wijące się w dół wąwozu.
W środę zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Gminy Lunca de Sus, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Tiborowi Koczka – dyrektorowi węgierskiej szkoły w Jaszbereny, koordynatora naszego projektu. Po południu wszyscy udaliśmy się w długą podróż na Węgry.
W czwartek w szkole w Jaszbereny odbyła się konferencja podsumowująca nasz trzyletni projekt „Birds”. Zadaniem każdego zespołu było przygotowanie prezentacji z działań przeprowadzonych podczas trwania programu. W konferencji udział wzięli przedstawiciele ministerstwa i władz miasta, nauczyciele z innych szkół i studenci z uniwersytetu oraz dyrektorzy każdej ze szkół biorących udział w projekcie. Przedstawicielem dyrekcji Naszej szkoły był wicedyrektor, Pan Sławomir Jaworski.
Nasza prezentacja zrobiła wrażenie na uczestnikach konferencji. Jej obszerne fragmenty były ilustracją reportażu emitowanego w węgierskiej telewizji /reportaż/. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna.
Zespół Erasmus + reprezentowali: Izabela Witkowska, Alicja Żurawiak, Sławomir Jaworski
W miesiącu maju świętowaliśmy Tydzień Bibliotek oraz Dzień Bibliotekarza, dlatego 23 maja zaprosiliśmy animatorkę z wydawnictwa Zakamarki, która przeprowadziła bezpłatne warsztaty dla dzieci. Udział w zajęciach wzięli wszyscy uczniowie klas trzecich. Dzięki spotkaniu dzieci mogły bliżej poznać Tsatsikiego, głównego bohatera serii książek Moni Nilsson. Poznali także rodziców chłopca oraz problemy z jakimi zmagał się na co dzień. Rozmawialiśmy o tolerancji, inności, emocjach oraz o relacjach w szkole i w domu. Po zakończonych zajęciach dzieci mogły obejrzeć i zakupić książki z wydawnictwa Zakamarki. Warsztaty były bardzo interesujące, przebiegły w bardzo miłej atmosferze, z pewnością zaciekawiły dzieci i zachęciły do czytania.
L. Matuszewska, K. Studzińska, E. Nawrocka, A. Gryń
W dniu 18 maja w naszej szkole odbył się dzień sportu. Uczniowie klas 4-7 mieli okazję wziąć udział w zmaganiach "mini mistrzostwa świata w piłce nożnej". Rywalizacja odbyła się w dwóch grupach - do lat 11 oraz 14. Zwycięzkie klasy zostały nagrodzone dyplomami a królowie strzelców dodatkowo plakatami z autografami piłkarzy Lecha Poznań. Pamiętajmy, że najważniejsze były nie wyniki a dobra zabawa! Pogoda dopisała a dzień minął w świetnej atmosferze!
Agata Mulkowska-Karoń
Adam Piątek
Krzysztof Błaszczyk
Serdecznie zapraszamy na kolejny już marsz nordic walking dla uczniów szkoły, rodziców, nauczycieli i społeczności lokalnej.
Spotykamy się przed szkołą 26 maja o godz.10.00, powrót ok.12.00.
Udział biorą uczniowie klas 4-7. W miarę możliwości prosimy o zabranie własnych kijków.
Zapraszamy!
Agata Karoń, Anna Stromczyńska
Dnia 16 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie języka angielskiego, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawowa im. Adama Wodziczki w Luboniu. Konkurs ten odbywa się pod patronatem Wydawnictwa Macmillan i to była jego piąta odsłona. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas pierwszych w osobach: Olgi Godlewskiej i Jakuba Drobnika, klas drugich: Oliwii Szafrańskiej oraz klas trzecich: Magdaleny Małeckiej i Emila Huszaluka. Ponadto na konkurs przybyli uczniowie z pięciu szkół lubońskich. W sumie było 30 uczestników konkursu. Miło nam poinformować, że dwójka naszych uczniów znalazła się w gronie zwycięzców: Olga Godlewska zajęła I miejsca, a Jakub Drobnik zajął II miejsce.
Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Izabela Witkowska
Zapraszamy
wszystkie chętne dzieci wraz z mamami na ostatnie już w tym roku warsztaty z cyklu „Warsztaty na cztery pory roku” pod hasłem Taneczne Inspiracje.
Tym miłym akcentem chcemy podsumować całoroczny cykl warsztatów oraz uczcić zbliżający się jeden z najważniejszych dni w roku, a mianowicie
Dzień Matki.