Wtorek 31 maja,
z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przybycie włoskich uczniów i nauczycieli. Mijały minuty, czas się dłużył niemiłosiernie, aż w końcu nasi goście pojawili się w hali przylotów. Uczniowie powitali swoich kolegów i koleżanki olbrzymią włoską flagą z napisem "Welcome to Poland". Ale nie brakowało też bardziej osobistych powitań, które przygotowali poszczególni uczniowie. Ze względu na bardzo późną porę wszyscy udali się do domów na zasłużony wypoczynek.
Środa 1 czerwca,
rozpoczęliśmy w szkole od gry terenowej. Uczniowie podzieleni na zespoły czteroosobowe mieli za zadanie przejść tor przeszkód z zadaniami z języka angielskiego, matematyki i zadań sportowych. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i świetnie się bawili. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Poznania, które rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Rynku. Potem udaliśmy się do Muzeum Rogala, gdzie poznaliśmy tajniki pieczenia poznańskich rogali świętomarcińskich. Nasi goście aktywnie uczestniczyli we wszystkich czynnościach koniecznych do wypieku ciasta. Zaopatrzeni w świeże rogale udaliśmy się nad Maltę, gdzie spędziliśmy miło czas na placu zabaw i zjeżdżając na górskiej kolejce.
Czwartek 2 czerwca,
od rana wybraliśmy się na całodzienną wycieczkę Szlakiem Piastowskim i nie tylko. Najpierw odwiedziliśmy Lednogórę, gdzie przepłynęliśmy na wyspę, na której według legendy Mieszko I przyjął chrzest. Kolejnym punktem było odwiedzenie Biskupina i przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji. Odwiedziliśmy tam Muzeum Kolejki Wąskotorowej, z całym mnóstwem malutkich pociągów. W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o bardzo ważnym miejscu w polskiej historii, Gnieźnie. Zwiedziliśmy Katedrę i poznaliśmy historię życia pierwszego polskiego świętego – św. Wojciecha. Zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenie.
Piątek 3 czerwca,
dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Urzędzie Gminy w Komornikach. Zostaliśmy przywitani przez władze gminy. Uczniowie mogli zwiedzić salę sesyjną, a nawet wziąć udział w głosowaniu. Trójka naszych uczniów poprowadziła krótką sesję na temat tego czy Włosi mają pozostać u nas na dłużej. Oczywiście wszyscy byli zgodni i obrady przebiegły bardzo spokojnie. Wszyscy uczniowie chętnie zadawali pytania Przewodniczącemu Rady Gminy, na temat jego pracy. Następnie udaliśmy się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie poznaliśmy sposób wypiekania chleba oraz braliśmy udział w warsztatach z papieroplastyki. Mieliśmy też okazję skosztować pajdy chleba ze smalcem i gzikiem. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Przyrodnicze w Wielkopolskim Parku Narodowym. Po obejrzeniu krótkiego filmu o parku, udaliśmy się do muzeum, gdzie uczniowie rozwiązywali karty pracy.
Ponadto każdego dnia w godzinach popołudniowych rodzice polskich uczniów zapraszali gości z Włoch na różne atrakcje w Poznaniu i okolicach.
Sobota 4 czerwca,
wszyscy spotkaliśmy się w naszej szkole na czwartym festynie rodzinnym, podczas którego odbywały się pokazy taneczne i gimnastyczne zarówno polskich jak i włoskich uczniów. Oprócz tego wszyscy mogli skorzystać z licznych gier i zabaw zorganizowanych przez nauczycieli i rodziców. Nie zabrakło też ciepłych przekąsek i pysznego ciasta. Dużą atrakcją była obecność straży pożarnej, która chłodziła gorące słońce. Wszyscy świetnie się bawili, także ciężko było się rozstać. Wiedzieliśmy też, że to już ostatnie wspólne godziny z włoskimi gośćmi.
Pożegnanie na lotnisku przeciągało się w nieskończoność i gdyby nieupływający czas pewnie nigdy nie rozstalibyśmy się.
Kolejny rok naszej wymiany międzynarodowej dobiegł końca. Mamy nadzieję, że przyjaźnie pozostaną na dłużej i że za rok spotkamy się po raz czwarty.
Izabela Witkowska