Drodzy Rodzice
Nasza szkoła ubiega się o nadanie imienia. W związku z tym chcielibyśmy przedstawić Państwu 6 propozycji. Prosimy o zapoznanie się z krótkimi charakterystykami postaci i wybór jednej z nich. W pierwszej turze głosowania zostaną wyłonieni 3 kandydaci na patrona. Głosowanie odbędzie się w dniach 4 – 5 listopada br. Wypełnione karty do głosowania (zostaną one przekazane Państwu za pośrednictwem dzieci) należy wrzucać do urny znajdującej się w holu szkoły.
SYLWETKI KANDYDATÓW NA PATRONA SZKOŁY
Powstańcy Wielkopolscy - uczestnicy jedynego w historii zwycięskiego polskiego powstania stanowią istotny element naszej historii regionalnej, lokalnej czy prywatnej.
Początek Powstania Wielkopolskiego związany jest z przyjazdem do Poznania Ignacego Paderewskiego, nastrojami patriotycznymi wśród Wielkopolan i gwałtowną reakcją Niemców. Powstanie przeciwko niemieckiemu zaborcy objęło całą Wielkopolskę. W niektórych regionach toczyły się bardzo krwawe boje. Większość terenów naszego regionu została odzyskana przez Polaków. Walki zakończyły się 16 lutego 1919 w Trewirze.
O włączeniu Wielkopolski do Polski zadecydowano ostatecznie na Konferencji w Wersalu 28 czerwca 1919. Do podjęcia takiej a nie innej decyzji przyczyniło się właśnie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Wielkopolanie postawili społeczność międzynarodową przed faktem dokonanym – odebrali Niemcom swą ziemię.
Nasi przodkowie imponują nam tym, że ich działanie okazało się efektywne. Powstańcy Wielkopolscy są nam tym bardziej bliscy, że byli to zwykli ludzie, mieszkający również w naszej miejscowości, nasi przodkowie. Ci zwykli ludzie potrafili zachować się w sposób niezwykły – poświęcić życie dla sprawy niepodległości i to nie tylko swego regionu. Wielu z nich walczyło także podczas wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku.
W Wirach istniało przed II wojną światową Koło Weteranów Powstań Narodowych. Tutaj mamy tablicę upamiętniającą czyn powstańczy.
Arkady Fiedler (1894 – 1985), pisarz i podróżnik, syn poznańskiego poligrafa i wydawcy. Urodził się w Poznaniu, zmarł w Puszczykowie. Studia filozoficzne i przyrodnicze odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz uniwersytecie w Poznaniu. W latach 1918- 1919 brał udział w Powstaniu Wielkopolskim i należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie II wojny światowej walczył w polskiej armii na Zachodzie. Przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. Ich bohaterskie dokonania opisał w książce „Dywizjon 303”.
W 1936 roku otrzymał nagrodę literacką miasta Poznania i Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. W 1957 Fiedler po raz drugi został laureatem nagrody literackiej miasta Poznania, a w 1978 - nagrody państwowej I stopnia. W 1969 otrzymał najsympatyczniejsze odznaczenie - Order Uśmiechu.
Pisarz odbył 30 wypraw i podróży. Zwiedził południową Brazylię, Amazonię, Tahiti, Meksyk, Indochiny, Madagaskar, Kanada, Syberia, kilkakrotnie odwiedził Afrykę Zachodnią. Swoje doświadczenia z podróży opisał w licznych książkach, np. „Ryby śpiewają w Ukajali”, „Dzikie banany", „Piękna straszna Amazonia", „Madagaskar okrutny czarodziej", „Spotkałem szczęśliwych Indian".
Przywiezione z Brazylii liczne zbiory zoologiczne i botaniczne bezinteresownie podarował Muzeum Przyrodniczemu w Poznaniu. W 1974 pisarz zachęcony namowami czytelników stworzył wraz z rodziną prywatne muzeum podróżniczych trofeów w swym puszczykowskim domu.
Klaudyna z Działyńskich Potocka urodziła się w 1801 roku w Kórniku w zasłużonej dla Ojczyzny rodzinie Działyńskich. Związana była również z Konarzewem.
Klaudyna sama była wielką patriotką, dla niepodległości kraju poświęciła majątek, czas, zdrowie i życie.
Po wybuchu Powstania Listopadowego - w 1830 w Warszawie - przekradła się przez granicę razem z inną społeczniczką Emilią Sczaniecką do Królestwa Polskiego. Tam opiekowała się rannymi i chorymi na cholerę. Przygotowywała środki opatrunkowe, tworzyła szpitale dla rannych w bitwie.
Według przekazów w nocy po bitwie pod Olszynką Grochowską zbierała rannych z pobojowiska, nie zważając na ich narodowość i udzielała pomocy. Opiekowała się chorymi na panującą wówczas cholerę.
Po upadku powstania została ukarana przez władze pruskie konfiskatą majątku. Musiała opuścić Ojczyznę. Udała się na emigrację do Drezna. Spotkała tam między innymi Adama Mickiewicza i jego ciężko chorego przyjaciela – uczestnika powstania - Stefana Garczyńskeigo. Za granicą słynęła ze wspomagania polskich emigrantów – przeznaczyła na to swoje kosztowności, wspomagała prasę emigracyjną.
Te wszystkie działania i prace przyczyniły się do jej choroby i śmierci. Klaudyna zmarła w Genewie w 1836 roku w wieku 35 lat. Klaudyna jest przykładem kobiety silnej duchem, pomysłowej w czynieniu dobra, wyszukiwaniu środków na poprawę doli rodaków i sytuacji Polski odpowiednio do czasu i potrzeby.
W dzisiejszych czasach, gdy często ludzie majętni trwonią czas i pieniądze na sprawy nieistotne, przykład Klaudyny stanowi wyzwanie.
Emilia Waśniowska (1954 – 2005) - poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci, krytyk literacki, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Poznanianka, z Wielkopolską związana z dziada pradziada. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza i, jak sama wspomina, pisała „cichaczem”, nie ujawniając się wcale. Zadebiutowała dopiero po uzyskaniu dyplomu, posyłając swe wiersze do Tygodnika Powszechnego. Po ukończeniu studiów długo nie mogła znaleźć zatrudnienia. Do szkoły trafiła przez przypadek i od razu zakochała się w tej pracy. Była nauczycielką języka polskiego w podstawówce i liceum. Od roku 1992 była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 34 w Poznaniu. Tej szkole oddała całe swoje serce. Organizowała akcje popularyzujące czytelnictwo i zachęcała dzieci do samodzielnych prób twórczych.
Współpracowała ze Świerszczykiem, Misiem i Płomyczkiem, gdzie publikowała swoje pierwsze wiersze dla dzieci. W najtrudniejszym okresie swojego życia, w czasie choroby, stworzyła niezwykłe, wzruszające liryki dla dorosłych ujęte w tomik Nie obrażam się na Boga. Wyróżniono go w Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych Książka Zimy 2003/2004.
Emilia Waśniowska jest autorką ponad stu piosenek dla dzieci, śpiewanych przez zespoły dziecięce, m.in. poznańskie Łejery i szczecińskie Serduszka. Jej utwory są znane wielu młodym czytelnikom, bowiem publikowane są w podręcznikach do języka polskiego. W 2010 roku w plebiscycie ogłoszonym przez Polska The Times. Głos Wielkopolski Emilia Waśniowska została wybrana Wielkopolanką Stulecia.
Kazimierz Nowak – podróżnik, reporter, fotograf, humanista. Urodził się 11 stycznia 1897 roku w miejscowości Stryj na Podolu. Po pierwszej wojnie światowej przeprowadził się do Poznania, gdzie założył rodzinę i podjął pracę w towarzystwie ubezpieczeniowym. W czasie kryzysu postanowił wyjechać z kraju, by jako korespondent prasowy i fotograf zarabiać na utrzymanie rodziny. W latach 1931-1936 odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ do Algieru. Przemierzył łącznie 40 tyś km, w tym głównie rowerem, a także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie.
Swoją podróż opisał w reportażach publikowanych na bieżąco w polskich i zagranicznych czasopismach. Jego relacje były niezwykle autentyczne. Wbrew obowiązującej w tych czasach kolonialnej ideologii, poznawał i opisywał przyrodę i kulturę afrykańską z niezwykłą wrażliwością przy jednoczesnym zachowaniu ogromnego szacunku dla jej mieszkańców. Po powrocie do kraju organizował pokazy zdjęć i prelekcje o Afryce.
Nigdy jednak nie napisał książki- nie zdążył. Zmarł rok po powrocie do kraju na zapalenie płuc, które było powikłaniem po licznych chorobach tropikalnych.
Historia Kazimierza Nowaka na wiele lat uległa zapomnieniu do czasu gdy Łukasz Wierzbicki zebrał relacje prasowe w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Książkę tę Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu. Młodzi czytelnicy doczekali się także książki o przygodach tego nieustraszonego podróżnika. „Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego to bajkowa wersja przygód poznańskiego podróżnika.
Kazimierz Nowak jest przykładem na to, że dzięki konsekwencji w działaniu, wierności przekonaniom, traktowaniu otaczającego świata z szacunkiem i życzliwością można zrealizować najzuchwalsze zamysły.
Edmund Bojanowski (1814-1871) - polski błogosławiony Kościoła katolickiego. Otrzymał staranne wychowanie w katolickiej rodzinie. W tej głęboko religijnej rodzinie pielęgnowano polskie tradycje patriotyczne: cześć dla bohaterów narodowych oraz miłość do podzielonej przez zaborców Polski. Bojanowski studiował filozofię na Uniwersytetach we Wrocławiu i Berlinie. Ze względu na chorobę (gruźlica) studiów nie ukończył, co zniweczyło jego marzenia o kapłaństwie.
Lata 1839 - 1868 to czas działalności apostolskiej Bojanowskiego wśród ludu wiejskiego. Jako osoba świecka założył ochronkę w Podrzeczu i Bractwo Ochroniarek. W Grabonogu „Dom miłosierdzia” dla sierot, a także apteki dla biednych, wypożyczalnie książek oraz czytelnie. W trakcie trwania epidemii cholery, która nawiedziła Gostyń w roku 1849r., pielęgnował chorych z narażeniem własnego życia. Dzięki temu zyskał miano „drugiego Wincentego a’Paulo”.
3 maja 1850 roku założył Zgromadzenie Zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej, które jest najliczniejszym i najpopularniejszym zakonem żeńskim w Polsce
Bojanowski wyróżniał się także talentem pisarskim. Jego publikacje ukazywały się w czasopismach Przyjaciel Ludu (1834 – 1849), Marzanna oraz roczniku Melitele. Prowadził też własną działalność wydawniczą. Najciekawszą jego inicjatywą w tej dziedzinie było Pokłosie. Periodyk publikujący utwory krajowych i zagranicznych poetów romantycznych, z którego korzyści materialne przekazywane były na rzecz sierot. W Pokłosiu znalazły się, między innymi, utwory: A. Mickiewicza, Z. Krasińskiego, C. K. Norwida, A. Fredry, T. Lenartowicza, K. Ujejskiego, F. Morawskiego.
Ostatnie miesiące życia Edmund Bojanowski spędził na plebanii swego przyjaciela w Górce Duchownej.
Beatyfikacja Edmunda Bojanowskiego miała miejsce 13 czerwca 1999 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
E. Bojanowski to opiekun najsłabszych i pogardzanych przez innych. Patriota, społecznik i apostoł ludu wiejskiego. To wzór jednoczenia ludzi wokół dobra.