W dniach 15-19.04.2024 r. piętnastoosobowa grupa uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach wzięła udział w wymianie polsko-niemieckiej, której głównym celem było realizowanie założeń projektu „Historia naszegoregionu”. Naszymi partnerami byli uczniowie Alexanderschule Vechta oraz Schulverbund Martin-Luther Schule z Vechta. Polscy uczniowie zostali ugoszczeni w niemieckich domach, gdzie mieli możliwość poznania życia codziennego swoich partnerów. Dla uczniów zorganizowano warsztaty integracyjne, w trakcie których uczniowie z obu krajów mieli okazję lepiej się poznać. Podczas prac projektowych wspólnie przygotowywaliśmy potrawy kuchni niemieckiej. Zaplanowane zostały m.in. zajęcia sportowe oraz zajęcia lekcyjne na które polscy uczniowie udali się wraz z niemieckim partnerem, aby zobaczyć ich przebieg.
Skorzystaliśmy również z zaproszenia burmistrza miasta, który spotkał się z nami w ratuszu i opowiedział nam o historii miasta Vechta, licznych stowarzyszeniach prężnie działających w mieście dla ludzi w każdym wieku oraz o corocznym święcie nazywanym Stoppelmarkt.
Korzystając z kolei niemieckich Deutsche Bahn dojechaliśmy pociągiem do miasta hanzeatyckiego Brema położonego nad rzeką Wezerą. Podczas zwiedzania miasta dotarliśmy pod posąg Rolanda i pomnik Muzykantów z Bremy. Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii, gdzie uczniowie mieli możliwość przebrania się w stroje ludowe, poznania legend i gwary charakterystycznej dla miasta Bremy. Ostatnim punktem było zwiedzanie Muzeum Zamorskiego. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia na starówce i czasu na zakup pamiątek.
W trakcie wymiany czekała nas wycieczka do Kalkriese – miejsca, gdzie po raz ostatni rzymskie legiony Warusa stawiły opór Germanom w słynnym lesie Teutoburskim w roku 9 n.e. Następnie udaliśmy się do parku linowego, gdzie uczniowie pokonywali przeszkody integrując się wzajemnie. W przedostatni dzień udaliśmy się do Zeughaus - Zbrojowni w Vechta. Uczniowi mieli możliwość przymierzenia strojów rycerskich oraz wzięcia udziału w warsztatach, gdzie samodzielnie tworzyli miseczki z miedzi.
W ramach integracji uczniowie z Polski i z Niemiec doskonalili swoje umiejętności językowe. Podczas wymiany nawiązaliśmy nowe znajomości, o których nigdy nie zapomnimy. Partnerzy z Niemiec bardzo chwalili naszych uczniów za otwartość i komunikatywność.
Podziękowaliśmy za miłe przyjęcie ze strony niemieckich partnerów, gościnność w ich domach, dobrą kuchnię i piękno niemieckiego krajobrazu.
Nasze wspólne spotkanie nie byłoby możliwe bez wsparcia Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która jest patronem naszego projektu. PNWM to organizacja międzynarodowa, która wspiera merytorycznie koordynatorów projektów oraz dofinansowuje realizowany program.
Alicja Walkowiak, Katarzyna Woyczikowska, Izabela Witkowska