Strona główna
WYCIECZKA DO „STAREJ CHATY U KOWOLA” W KLUCZEWIE
1 października, w ramach prezentu z okazji Dnia Chłopca, klasa 1d pojechała na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Stara Chata u Kowola” w Kluczewie. Dzieci zostały przywitane słodką niespodzianką. Potem wujek Krzysiu oprowadził dzieci po gospodarstwie. Pokazał na czym polega praca kowala, skąd stare żelazko ma duszę, jak powstaje z kawałka metalu podkowa oraz co to znaczy „kuć żelazo póki gorące”. Wykutą podkowę dzieci zabrały do szkoły na pamiątkę. Wysłuchały też koncertu kowala na dwa młotki. Dzieci mogły pobawić się zabawkami, którymi bawili się ich dziadkowie. Dużym entuzjazmem dzieci zostało przyjęte spotkane ze zwierzętami gospodarskimi (koza, świnia, krowa, owca, królik), które można było pogłaskać i nakarmić. Dzieci miały okazję poznać jak hoduje i pielęgnuje się zwierzęta
w gospodarstwie, czym się żywią, w jakich warunkach żyją. Odważniejsze dzieci próbowały nawet wy
Drzwi Otwarte w Hospicjum Palium
W sobotę 12 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Drzwiach Otwartych Hospicjum Palium, w ramach Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów. Naszą szkołę reprezentowali: Matylda Ługawiak, Zosia Nowacka, Jagoda Mrówczyńska, Oliwia Szafrańska oraz Kacper i Tomek Przybylscy. Uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych oraz wysłuchali koncertu mezzosopranistki Marty Wryk oraz duetu: skrzypaczki Basi Szelągiewicz
i harfisty Michała Zatora. Światowy Dzień Opieki Paliatywnej to szczególny dzień, w którym zaznacza się wagę opieki paliatywnej i w widoczny sposób pokazuje pacjentom Hospicjum Palium oraz ich rodzinom, jak bardzo nam na nich zależy. Pokazuje się, że Hospicjum to też życie. Bardzo dziękuję wolontariuszom oraz ich rodzicom za pomoc i zaangażowanie.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W piątek 4 października świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie oraz nauczyciele mogli zmierzyć się z łamigłówkami matematycznymi, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy zdali egzamin śpiewająco! Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że wspólna zabawa zachęci ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci.
Rekord w Pierwszej Pomocy 2019 Pobity!
Drodzy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach Jesteście niesamowici!!
Dziękujemy, że byliście z nami! Tak brzmiały słowa podziękowania organizatorów tegorocznej edycji bicia Rekordu I Pomocy!
16 października - to nie przypadkowa data – to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Fundacja WOŚP organizuje Bicie rekordu od 7 lat.
Europejski Tydzień Kodowania - CodeWeek
Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.Jego misją jest i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcenie uczniów w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
Zajęcia z cyklu „Rodzic-ekspertem”
16 października uczniowie klasy 2b gościli na lekcji mamę Zuzy - nauczycielkę biologii, która zapoznała uczniów z mikroskopem optycznym. Jest to przyrząd umożliwiający spojrzenie w głąb tajemniczego mikroświata przyrody. Uczniowie mieli możliwość poznania budowy mikroskopu, jego wykorzystania i samodzielnej obserwacji między innymi liścia pokrzywy, nogi muchy, skrzydła osy, czy ludzkiego włosa.
XVII Bieg Przełajowy przez WPN „ Puszczyki na start”
15 października 2019 roku drużyna z naszej szkoły wzięła udział w XVII Drużynowym Biegu Przełajowym przez Wielkopolski Park Narodowy „ Puszczyki na start”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 8: Kinga Iskrzak, Marianna Stawicka, Franciszek Osypiński oraz Jacek Ługawiak. Mieli oni do pokonania trasę 5 km wokół Jeziora Jarosławieckiego, po drodze rozwiązywali zadania z geografii, biologii i przyrody. Po biegu czekał na nich posiłek w siedzibie Dyrekcji wielkopolskiego Parku Narodowego, a także uroczystość wręczenia nagród. Uczniowie z naszej szkoły zajęli IV miejsce, przegrywając zaledwie o przysłowiowy punkt. Wszyscy uczestnicy biegu dostali pamiątkowe koszulki oraz książki. Ostatnią atrakcją biegu było wspólne ognisko. Impreza zorganizowana przez Wielkopolski Park Narodowy była bardzo udane i na pewno weźmiemy w niej udział w przyszłym roku.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji, co roku w połowie października Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje rekord w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej.
Celem jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy!
„Sprzątanie świata”
23 września 2019 r. w ramach akcji „Sprzątanie świata” odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny dla klas 4-8. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania testowe. Kilka dni wcześniej mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami dzięki gazetce tematycznej, umieszczonej w holu szkoły. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy –zmieniamy!”
Rajd
W sobotę 5 października 2019 roku wyruszyliśmy w ramach kółka turystycznego na pierwszy w tym roku rajd. Został on zorganizowany przez luboński oddział PTTK i tradycyjnie już celem był Wielkopolski Park Narodowy. O godz. 9.00 autokarem pojechaliśmy do Jezior, a stamtąd już pieszo dotarliśmy na metę rajdu w Mosinie Pożegowie. Po drodze pani przewodnik Maria Błaszczak opowiadała nam o przyrodzie WPN. Na mecie czekało na nas wiele konkursów, zarówno zręcznościowych, sportowych, jak i konkurs wiedzy o Parku. Nie obyło się oczywiście bez rajdowej grochówki. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
W sobotę, 5.10.2019 r. uczennica naszej szkoły Natalia Kuźniarek brała udział w Ogólnopolskich Zawodach "Młode Talenty" w skokach na trampolinie, skokach na ścieżce i podwójnej mini trampolinie organizowanych przez Małopolski Związek Akrobatyki Sportowej. Zawody odbyły się w hali sportowej KS Bronowianka w Krakowie.
Natalka reprezentowała klub KS AZS AWF Poznań w podwójnej mini trampolinie w klasie młodzieżowej.
Każdy zawodnik musiał zaprezentować dwa układy.
Natalia w pierwszym układzie wykonała kuczek - salto kuczne w przód z półobrotem i uplasowała się na 1. pozycji. W drugim układzie zaprezentowała rozkroczek - salto łamane w przód z półobrotem. Ostatecznie po obu skokach w klasyfikacji generalnej zdobyła 3 miejsce.
WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA
W dniach 22-27.09.2019 r. ośmioosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z klas szóstych brała udział w wymianie polsko-niemieckiej, której głównym celem było realizowanie założeń projektu „Smaki naszego regionu”. Naszymi partnerami byli uczniowie Alexanderschule Vechta oraz Schulverbund Martin-Luther Schule z Vechta. Gościliśmy w polskich domach grupę 8 uczniów wraz z 2 opiekunkami, którzy zostali odebrani z dworca głównego w Poznaniu przez całe rodziny i tam właśnie spotkali się po raz pierwszy.
„…TAM SIĘ CZŁOWIEK NAPIJE, NADYSZE OJCZYZNY ” Uczniowie SP Wiry szlakiem żołnierzy niezłomnych na Wileńszczyźnie
W grudniu 2018 roku nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Zbieraliśmy słodycze dla dzieci z polskich szkół na Wileńszczyźnie. Dary te „dojechały” 6.12. na „Mikołaja”.
W połowie maja czworo uczniów naszej szkoły wraz z opiekunką wzięło udział w pięciodniowym wyjeździe „Szlakiem żołnierzy niezłomnych na Wileńszczyźnie”.
JESZCZE O SUKCESACH NASZEGO UCZNIA
Mimo, iż wrzesień za pasem trudno nie wspomnieć pewnych polonistycznych sukcesów naszego ucznia, by stały się one mobilizacją do dalszej pracy. W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie SP WIRY wzięli udział w dwóch międzyszkolnych konkursach organizowanych przez SP Nr 34: literackim i recytatorskim.
podręczniki 2019/2020
Informujemy, że wykaz podręczników na rok szkolny 2019/2020 znajduje się w zakładce dokumenty/informacje (lewe menu) w podzakładce: podręczniki - poza dotacją 2019/2020
Akcja ,,Jak nie czytam, jak czytam”
,,Kto czyta książki, żyje podwójnie…”, to myśl słynnego pisarza - Umberto Eco. Uczniowie naszej szkoły podążając za tymi słowami, po raz drugi przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod hasłem: ,,Jak nie czytam, jak czytam”. 7 czerwca (piątek) po g. 9.00 zebraliśmy się na boisku szkolnym, aby wziąć udział w kampanii.
„TYDZIEŃ EUROPEJSKI” w klasa 0b i 0c
W dniach 6-10 maja w naszych klasach odbył się TYDZIEŃ EUROPEJSKI. Celem było dostarczenie uczniom informacji na temat państw Unii Europejskiej, inspirowanie uczniów do poszerzania wiedzy, wykazanie się umiejętnością pracy w grupie oraz włączenie do działań rodziców.
W tygodniu poprzedzającym Tydzień Europejski dzieci uczestniczyły w zajęciach, na których poznały najważniejsze informacje związane z Unia Europejską. Następnie nasi uczniowie zostali podzieleni na 8 kilkuosobowych grup. Wylosowaliśmy 8 państw, po jednym dla każdej grupy do opracowania wspólnie z rodzicami, były to: Węgry, Czechy, Anglia, Francja, Litwa, Grecja, Niemcy i Włochy. Każdego dnia grupy prezentowały obu klasom przygotowane wiadomości o krajach Unii Europejskiej. Były plakaty z zabytkami, ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić. Były piosenki, tańce, stroje regionalne, rekwizyty i nauka podstawowych słów w dan
Spartakiada klas zerowych
3 czerwca w naszej szkole w ramach Dnia Dziecka odbyła się Spartakiada dzieci klas 0b i 0c. Celem Spartakiady była integracja klas oraz propagowanie aktywności ruchowej, połączonej z rywalizacją sportową. W rozgrywkach brały udział 12-osobowe drużyny dzieci. Rywalizacja była prowadzona w formie współzawodnictwa drużyn. Na Spartakiadę składało się 7 różnych konkurencji grupowych, w których każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje umiejętności. Konkurencje zostały przygotowane przez starsze koleżanki z naszej szkoły pod opieka pani Agaty Karoń. Pomimo kwalifikacji końcowej, gdzie liczyła się suma punktów uzyskanych za poszczególne zadania ruchowe, wszyscy uczestnicy otrzymali jednakowe medale „Dobrego sportowca”, które zostały wręczone dzieciom przez starsze koleżanki. W klasie czekała na dzieci słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców i prezenty oraz lody naturalne przygotowane prze
Konkurs Matematyczny
Uczeń Pitagorasa
4 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbył się XIV już finał Gminnego Konkursu Matematyczny o tytuł: Uczeń Pitagorasa. Adresatami są wszyscy piątoklasiści, którzy chcą rozwijać swoje pasje matematyczne i zdolności logicznego myślenia. Po wstępnych eliminacjach każdą placówkę reprezentowało trzech najlepszych uczniów. Nasza szkoła wystąpiła w składzie: Bartosz Wiczyński i Katarzyna Krajewska z kl. 5a oraz Igor Kuzemko z kl.5d. Zadania konkursowe zapisane były w formie testu wielokrotnego wyboru oraz zadań otwartych, skłaniających do głębszych przemyśleń i spojrzenia z szerszej perspektywy. Po przeprowadzeniu konkursu komisja zgodnie orzekła, iż wszyscy uczestnicy mogli pochwalić się dużą wiedzą matematyczną i postawili wysoko poprzeczkę swoim rówieśnikom. Tym bardziej z wielką przyjemnością informujemy o sukcesach naszych uczniów - Bartosz Wiczyński zajął II mi
Konkurs Matematyczny
Międzynarodowy Konkurs MATEMATYCZNY KANGUR
Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontieres” z siedzibą w Paryżu, a w Polsce Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu.
Konkurs ma charakter jednorazowego testu w sześciu kategoriach wiekowych, który przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontieres”.
Godziny dzwonków
Niedziela 27.07.2025panel administratora