Drodzy Rodzice!
Bardzo ważnym aspektem dla naszych pociech jest wspólne spędzanie czasu, dlatego warto spędzać go z dzieckiem jak najwięcej. Dzięki temu z pewnością łatwiej będzie mu się odnaleźć, a zarazem mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym prawdziwych zagrożeń, takich jak: dopalacze, narkotyki, alkohol, papierosy czy działania aspołeczne. Cytując Irenę Koźmińską - Prezes Fundacji ,,ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" - dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.
Jednym ze sposobów wspólnie spędzanego czasu może być czytanie dziecku. Już od urodzenia, czyli zanim nauczy się mówić i czytać, warto osłuchać je z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Czytając książki dziecku kształtujemy jego charakter niezależnie od wieku. Warto wiedzieć, iż regularne czytanie wzmacnia „mięśnie pamięci”, tak samo jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie kulturysty.
Badanie przeprowadzone przez NEA (amerykańska agencja wspierająca sztukę), ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny. Słowo drukowane pomaga w sortowaniu i przetwarzaniu informacji, co staje się przydatne przy podejmowaniu decyzji, uczeniu się czy rozwiązywaniu problemów. Czytanie dziecku pobudza i rozwija jego wyobraźnię, dostarcza mu wielu emocji i radości, poszerza wiedzę oraz propaguje dobre wzorce.
Warto głośno czytać dzieciom, ponieważ przekłada się to na ich łatwiejszą i efektywniejszą naukę w szkole. Nie porzucajmy tej praktyki nawet wtedy, gdy dziecko potrafi już czytać samo. W najbliższą sobotę (29 września) przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który będziemy obchodzić także w naszej szkole. Wykorzystajmy ten dzień na wspólne czytanie, a co za tym idzie - budowanie pozytywnych relacji z naszymi pociechami.
W ostatni czasie dociera do nas coraz więcej niepokojących sygnałów, które dotyczą odradzania się analfabetyzmu w Polsce, nawet wśród ludzi wykształconych. W trosce o dobro naszych dzieci, postarajmy się przeciwdziałać zanikowi umiejętności czytania i pisania. O tym, jakie znaczenie w życiu dziecka mają książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Z wyrazami szacunku,
Luiza Matuszewska
(Bibliotekarka)