Dzień Matki
100 lat dla wszystkich Mam!
Maj jest miesiącem szczególnie ważnym dla wszystkich Mam. Kiedy świat się zieleni, a przyroda rozkwita, Mamy obchodzą swoje święto. W tym roku, zgodnie z tradycją, 26 maja w Kościele św. Floriana w Wirach odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Matki. Zaraz po mszy świętej, uczniowie klas III i IV wyrecytowali dla Mam piękne i wzruszające wiersze, zaśpiewali piosenkę i zatańczyli. W kościele rozbrzmiewały dźwięki flażoletów, grających średniowieczne utwory. Na koniec odtańczony został taniec do melodii ludowej z wielkopolski pt.„Lelija”. Nie zabrakło także popularnej melodii „100 lat”. Po występie uczniowie wręczyli Mamom upominki. Wszystkie Mamy były wzruszone niespodzianką. Przedstawienie przygotowała Pani Mirosława Konieczna, zaś nad oprawą muzyczną czuwała pani Marta Sobczak.
Wycieczka
Grupa matematycznego koła na rowerowej wyprawie
do Muzeum Arkadego Fiedlera.
”Świat nas wabi” –podążając za myślą podróżnika Arkadego Fiedlera, spragnieni przygód i odkryć, wybraliśmy się na wycieczkę do Puszczykowa.
Wyprawę rozpoczęliśmy z centralnej części Wir. Mijając Łęczycę skierowaliśmy się na puszczykowską ścieżkę rowerową prowadzącą przez teren Wielkopolskiego Parku Narodowego do Muzeum-Pracowni Literackiej znanego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Podróż umilała nam pogoda, świeciło słońce, a rozgrzane ciała chłodził lekki wiatr. Tworzona przez nas rowerowa kolumna, ubrana w ochronne kaski i neonowe kamizelki budziła zainteresowanie kierowców i przechodniów. Z sympatią nas pozdrawiali, machając dłońmi i ustępowali pierwszeństwa.
Szkoła Promująca Zdrowie
Ile posiłków dziennie należy spożywać?
Czy można pić soki i jeść słodkie batoniki?
W jakich produktach znajdziemy wartości odżywcze?
Co się dzieje jak się nie je?
Na te wszystkie pytania odpowiedziała Pani Magdalena Bobkiewicz –dietetyk, która gościła w świetlicy w klasach I i II w środę 14 maja. Tego dnia Pani Magdalena poprowadziła wykład na temat prawidłowego żywienia, który zakończył się tworzeniem zdrowych kanapek. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali ważnych informacji o wartościowych posiłkach. Wyciągnęli na pewno z tej lekcji istotne dla zdrowia wnioski. Nie obeszło się również bez pytań od ciekawskich
smakoszy: „Czy można jeść grzyby?”, „Dlaczego nie możemy jeść dużo słodyczy skoro nasz organizm potrzebuje cukru?” Pani Magdalena rozwiała wszelkie wątpliwości i uzupełniła wiedzę uczniów a niedowiarkom udowodniła, że można jeść smacznie i jednocześnie zdrowo. Punktem
Wymiana międzynarodowa
W dniach 7 - 12 maja, grupa uczniów ze szkoły w Wirach wraz z nauczycielami odwiedziła Naszych włoskich przyjaciół z zaprzyjaźnionej szkoły w miejscowości Novara.
Była to pierwsza część wymiany między szkołami.
Już 26 maja czeka nas rewizyta. W murach szkoły w Wirach będziemy gościli delegację uczniów i nauczycieli z Włoch.
Akcja
Smacznie i zdrowo uczciliśmy przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Z zapałem zabraliśmy się do robienia deserów duńskich, niemieckich, włoskich i fińskich. Jednak największą przyjemność sprawiło nam sprzedawanie naszych wyrobów. Stoisko prezentowało się chyba „apetycznie”, bo ustawiła się przy nim duża kolejka, a desery znikały w okamgnieniu. Z zadowoleniem słuchaliśmy pochwał. Za zarobione pieniądze kupimy dla dzieci, które są w szpitalu upominki na Dzień Dziecka. To był wspaniały dzień! Prawie wcale się nie kłóciliśmy. Klasa III b
Konkurs szkolny
Konkurs „Mądra Głowa”
W środę 14 maja odbył się konkurs, w którym udział wzięło 11 pierwszoklasistów. Uczestnicy w trzech niełatwych konkurencjach odkrywali swoje możliwości, wiarę w siebie, zdrową rywalizację i współzawodnictwo.
Niewątpliwie wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dobrą uwagą i pamięcią słuchową, umiejętnością czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz swoją wiedzą. Świadczą o tym zdobyte wyniki, które bardzo pozytywnie zaskoczyły komisję konkursową.
Konkurs Plastyczno-Informatyczny
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO-INFORMATYCZNY
Fantastyczne zwierzęta
Założenia:
Konkursu polega na wymyśleniu przez uczniów fantastycznych postaci - zwierząt jakich nikt jeszcze nie wymyślił.
Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań plastycznych
- rozwijanie umiejętności informatycznych
Zerówkowicze
Straż pożarna w "zerówce".
6 maja 2014 r. dzieci z oddziału "zerówkowego" odwiedziła załoga straży pożarnej. Na boisko szkolne wjechał wóz strażacki. Wizyta strażaków wzbudziła ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do skażeń chemicznych i innych zadań. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, który dzieci poznały z bliska.
Wycieczka
Kwiecień miesiącem dla Ziemi
Kwiecień jest miesiącem, w którym szczególnie bliskie są zagadnienia związane z działaniami na rzecz naszej Ziemi. Również uczniowie klas drugich pogłębiali swoją wiedzę z tego zakresu.
31 marca drugoklasiści wzięli udział w spektaklu edukacyjnym pt: Wielkie psotki małej Dorotki, który odbył się w Domu Kultury w Plewiskach. Dotyczył on problemu śmieci: segregacji, opakowań i ich rodzajów oraz ekoznaków. Dzięki głównym bohaterkom: Dorotce i Zosi dowiedzieli się jak ważna jest segregacja odpadów i co mogłoby się stać, gdybyśmy wyrzucali odpady i nieczystości w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Spektakl zawierał także wskazówki dotyczące kształtowania postaw prozdrowotnych, związanych z właściwym odżywianiem się.
Wyniki konkursu
25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Wirach odbył się Pierwszy Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „I can sing” Wiry 2014, zorganizowany przez nauczycielki języków obcych. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Komorniki: SP Chomęcice, SP Komorniki, SP Plewiska oraz SP Wiry. Repertuar piosenek był bardzo różnorodny:od najpopularniejszych śpiewanych w języku angielskim i niemieckim aż po piosenki wykonane po francusku czy rosyjsku. W międzyszkolnym etapie konkursu wystąpili finaliści wewnątrzszkolnych eliminacji. Oto wyniki międzyszkolnego finału:
Wystawa
W poniedziałek, 28 kwietnia, w holu głównym Naszej szkoły została otwarta wystawa „Powstanie Wielkopolskie na kartach pocztowych oraz w prasie”.
Na wystawie można było zobaczyć liczne biogramy powstańców, zbiory kart pocztowych, przedruki prasowe z 1919 roku, odznaczenia
powstańcze, medale, monety... Wyjątkową atrakcją były także mundury wojskowe, w tym mundur powstańca wielkopolskiego.
Wycieczka
Wycieczka do teatru.
W sobotę 12.04.grupa uczniów z „Kółka teatralnego” klasy Ia wybrała się na wycieczkę do Teatru Animacji. Podróż do Poznania dzieci odbyły pociągiem. W tetrze uczniowie mieli doskonałe miejsca, w pierwszym rzędzie, tuż przy scenie.
O godz. 11.00 rozpoczął się spektakl Pt.” Malutka Czarownica”. Była to wesoła i ciekawa opowieść o czarownicy, która mieszka w niewielkim domku ze swym przyjacielem Krukiem. Robi różne głupstwa, popełnia błędy bywa przekorna i nieznośna, ale także dowcipna skora do żartów i pełna energii. Uczy się pilnie by opanować czarodziejskie sztuczki. Niestety dorosłe czarownice nie pozwalają jej wziąć udział w tańcach na Górze, musi stać się „dobrą czarownicą”. Malutka Czarownica rozumie inaczej określanie „dobra czarownica” i wynikają z tego niezwykłe konsekwencje.
Konkurs międzyszkolny
Znamy już rozśpiewanych laureatów przesłuchań do Konkursu Międzyszkolnego „I can sing! Wiry 2014”, który odbędzie się 25. kwietnia o godz.10.
Miło nam poinformować, że nasza szkołę będą reprezentować:
Kategoria klasy I-II
Soliści - I miejsce Anna Pawłowska kl Ib
Grupy - I miejsce- zespół klasy IIb
Konkurs
Każdego roku w kwietniu odbywa się konkurs języka angielskiego. Tym razem gospodarzem była Szkoła Podstawowa im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach. Do konkursu przystępuje zazwyczaj 16 uczestników wyłonionych po wcześniejszych eliminacjach przeprowadzanych w każdej ze szkół naszej gminy. I jak co roku rywalizacja jest bardzo zacięta. Konkurs składa się z trzech części i obejmuje zagadnienia z gramatyki, zadania ze słuchu i tę najbardziej stresującą dla uczniów część - mówienie. W tym roku dodatkową trudność stanowiła część pisemna ponieważ uczniowie musieli wybierać jedną, dwie lub nawet trzy poprawne odpowiedzi w jednym zadaniu.
Konkurs
„Łamańce językowe, czyli wierszyki łamiące języki”
W środę 26 marca, w Szkole Podstawowej w Plewiskach odbył się drugi etap konkursu „Łamańce językowe, czyli wierszyki łamiące języki”. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów:
Filip Malinowski z kl. Ia, Wiktoria Mielcarek oraz Julia Matuszewska z klasy Ib, Inez Salej z klasy IIIa, Zuzanna Dąbrowska z klasy IIIb oraz Izabela Przybylska z klasy IIIc.
Konkurs szkolny
Uczniowie klas I-III zachęcają do czytania!
W marcu odbył się konkurs, który miał na celu zachęcenie do sięgania po ciekawe książki. Uczniowie klas I-III wykonywali plakaty promujące przeczytaną książkę. Oprócz krótkich opisów, na plakatach pojawiły się piękne ilustracje. W zawiązku z konkursem odbyła się zbiórka książek, za które serdecznie dziękujemy. Dzięki temu uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Konkurs - pierwsza pomoc
3 kwietnia, czteroosobowa grupa uczniów klasy V, w składzie: Roksana Rychlewska, Wojciech Gruszczyński, Jakub Świtała oraz Kacper Kołodziejczak wzięła udział w powiatowym konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy „Wiem jak ratować życie”, którego organizatorem był Wielkopolski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.
Sport - Piłka nożna, Mistrzostwa Gminy w Piłce Nożnej
4 kwietnia 2014 r. na boisku piłkarskim przy szkole podstawowej w Komornikach odbyły się Mistrzostwa Gminy Komorniki w piłce nożnej Szkół Podstawowych. Do zawodów przystąpiły reprezentacje szkół podstawowych z Chomęcic, Plewisk, Wir i Komornik-organizatora turnieju. Zespoły rywalizowały systemem ,, każdy z każdym”. Mecze trwały 2x8 minut. Młodzi piłkarze Naszej szkoły po bardzo dobrej grze zajęli pierwsze miejsce i miano Mistrza Gminy Komorniki w piłce nożnej. Gratulacje dla piłkarzy!!!
Sukcesy uczniów
Wicemistrzyni ortografii
Natalia Mika z kl. 4 b zajęła 2. miejsce w V Gminnym Konkursie Ortograficznym dla klas IV „Z ortografią za pan brat”, który odbył się 4 kwietnia w Szkole Podstawowej w Komornikach. Reprezentowali nas także: Jędrzej Lewicki (4 a) i Karol Konik (4 b). Wszystkim serdecznie gratuluję!
PROJEKT: SZKOŁA W RUCHU
Ćwiczyć każdy może!
Rok szkolny 2013/14 został okrzyknięty przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rokiem SZKOŁY W RUCHU.
Jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów stał się rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym odżywianiem jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia człowieka, korzystnie wpływa na samopoczucie oraz na proces uczenia się, sprzyja lepszej koncentracji. Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie, w tym aktywność fizyczną uczniów jest obowiązkiem szkoły przez cały czas jej działalności.
Godziny dzwonków
Niedziela 20.04.2025panel administratora