• WOLONTARIAT ŁĄCZY POKOLENIA

          • 13 listopada 2023 r. odbyło się w naszej szkole miłe spotkanie mające na celu niesienie pomocy osobom w kryzysie bezdomności.

            Akcję naszą wsparły przesympatyczne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wirach, które poszerzyły zdolności rękodzielnicze naszych uczniów.

            Podczas warsztatów szydełkowaliśmy oraz dziergaliśmy na drutach ciepłe szaliki i wyszywaliśmy na maszynach praktyczne czapki z bawełnianej dresówki.

            Zarówno Paniom jak i wolontariuszkom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

            Czapek i szalików możecie szukać również na kiermaszu 10 grudnia. To już niebawem!

            Szkolny Klub Wolontariusza

          • Dzień Tolerancji

          •  

            16 listopada obchodzony jest Dzień Tolerancji.

            Uczniowie klas II i III wzięli udział w zajęciach bibliotecznych zorganizowanych na podstawie książki Heleny Morpho pt.: „Maba”. To opowieść o Mabie, która nie jest taka sama, jest INNA, odrzucona, smutna, samotna. Pragnie być sobą, okazywać emocje. Uczniowie ubrali ją w piękny szal utkany z dobrych słów, żeby nie musiała już nigdy tulić się do strachu i samotności.

            Piękny, kolorowy szal zostaje z nami w bibliotece. Chroni przed odrzuceniem, brakiem akceptacji, strachem. Będzie pomocny dla tych, którzy  go potrzebują.

                                                                                                                               Paulina Małasiewicz

          • Projekt "105 pozdrowień na 105 lat niepodległości"

          • Nasza szkoła wzięła udział w projekcie, którego zadaniem było przesłanie 45 pocztówek z patriotycznymi pozdrowieniami do szkół z całej Polski. Celem projektu było wspólne świętowanie 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Dziękuję za aktywny udział w projekcie.

            Szkolny koordynator projektu

            Klaudia Ratajczak

          • Wojewódzki Konkurs z Biologii

          • Gratulujemy serdecznie, trójka naszych uczniów zakwalifikowała się do etapu rejonowego    

              Wojewódzkiego Konkursu z Biologii 

            Nila Monczak klasa 8b

            Maja Lewandowska klasa 7c

            Jan Kopczyński klasa 8b

            Trzymamy mocno kciuki i życzymy zakwalifikowania do etapu wojewódzkiego.

            Powodzenia 

          • Projekt: "Społeczeństwo obywatelskie"

          • Uczniowie klasy 8B wraz z opiekunami p. Klaudią Ratajczak i Katarzyną Woyczikowską pojechali 8 listopada do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu , aby przeżyć " żywą lekcję wiedzy o społeczeństwie".

            Zagadnienia z zakresu samorządu terytorialnego stanowią integralną część poznawania obywatelskiego. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu Społeczeństwo obywatelskie.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Dnia 5 listopada w dniu urodzin Walta Disneya obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

            Z tej okazji uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klasa 1c, w poniedziałek, 6 listopada wzięli udział w zajęciach bibliotecznych. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, przez chwilę stały się Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna od grochu. To spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości.
            Można było też obejrzeć wystawę książek i gazetkę tematyczną. Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał medal. W bibliotece można podziwiać również prace plastyczne z bajkowymi bohaterami wykonane przez uczniów  klas 0-3.

                                                   Wychowawcy oddziałów przedszkolnych oraz bibliotekarz szkolny

          • Śladami leśnych zwierząt/wycieczka

          • Dzieci z grupy 0d rozpoczęły międzyszkolną innowację pedagogiczną „Mali Powstańcy
            w Wielkopolskim Parku Narodowym”, której główną ideą jest kształtowanie świadomego stosunku do
            tzw. „Małej Ojczyzny”, otaczającej przyrody oraz właściwe postawy wobec ludzi, tradycji i przodków.
            30 października wraz z dziećmi z grupy 0a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców
            Wielkopolskich w Puszczykowie byliśmy w Nadleśnictwie Konstantynowo, Lasy Państwowe.
            Spacerując ścieżką dydaktyczną „Borówkowy Szlak” dzieci zdobyły wiele informacji na temat
            leśnych zwierząt i ich przygotowań do zimy. Dowiedziały się do czego służy paśnik i lizawka. Miały
            okazję zobaczyć ślady dzika i sarny oraz ścieżki wydeptane przez zwierzęta. Ponadto nauczyły się jak
            odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego, poznały rolę lasu w życiu człowieka, a także jakie
            zagrożenie dla środowiska niosą za sobą dzikie wysypiska śmieci w lesie. Podczas wycieczki nie
            zabrakło integracji przy ognisku oraz wspólnych zabaw ruchowych.

                    Magdalena Sikorska

          • Międzyklasowy konkurs plastyczny "Dynie"

          • Międzyklasowy konkurs plastyczny „Dynie”

             

            I miejsce - Franciszek Stróżyk 5d

            II miejsce – Jan Konior 5a

            III miejsce – Filip Miklosik 5b

             

            Dziękuję wszystkim klasom 5 za wykonanie pięknych dyni.

            Patrycja Szamara-Nowak

          • Warsztaty plastyczne

          • W naszej szkole odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty plastyczne o tematyce jesiennej dla rodziców z dziećmi. Można było wykonać jeża, bukiet z liści, dynię, sowę oraz jesienną dekorację z wykorzystaniem długopisów 3d. Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością. Powstały piękne prace w jesiennej scenerii przy kawie i słodkościach.  Pomysłów i dobrego humoru nie mogło zabraknąć! Dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas! Do zobaczenia na kolejnych już zimowych warsztatach!                      

                                                                                   Patrycja Szamara-Nowak, Patrycja Pluta, Magdalena Alejska                               

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 11 października 2023 roku w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Pan Robert Gaweł - Wielkopolski Kurator Oświaty dokonał wręczenia odznaczeń resortowych. Medal Komisji Edukacji Narodowej nadawany jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej i Nauki. W gronie wyróżnionych tym medalem znalazła się nauczycielka z naszej szkoły p. Alicja Żurawiak.

            13 października w Centrum Tradycji i Kultury Gminy Komorniki odbyła się uroczystość podczas której zostali wyróżnieni za swoją pracę dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy oświaty. Nagrodę Wójta otrzymała p. Magdalena Przybylska.

            Nagrodzonym nauczycielkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Bliżej przyrody

          • W dniu 11 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w pieszym rajdzie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej pod hasłem „Bliżej Przyrody”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie ze szkół działających na terenach sąsiadujących z Wielkopolskim Parkiem Narodowym oraz ich opiekunowie. Uczniowie startowali w dwóch grupach wiekowych, rywalizując ze sobą wykonywali na trasie zadania związane z zasobami przyrodniczymi WPN oraz ich ochroną. W grupie klas starszych (VII-VIII) najlepszą wiedzą przyrodniczą wykazali się uczniowie naszej szkoły zajmując Miejsce 1

          • WOLONTARIAT - KARTKI DLA SENIORÓW

          • Zdrowie to najważniejsze co mamy. Gdy któraś z naszych bliskich osób jest chora, chcemy najlepiej jak potrafimy okazać jej wsparcie.

            Wolontariusze naszej szkoły chcąc wesprzeć chorych z Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Poznaniu, własnoręcznie wykonali dla nich kartki imieninowo - urodzinowe.

            Pamiętajmy, że liczy się pamięć i gest!

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcje.

            Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza

          • Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz akcji "Czytamy z sercem" w naszej szkole odbywało się wiele działań związanych z rozwijaniem czytelnictwa oraz poszerzaniem wiedzy na temat serca - jego budowy oraz funkcjonowania. Czytamy z sercem jest  inicjatywą czytelniczo-edukacyjną organizowaną w ramach obchodów odbywających się 29 września - Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Akcja ma za zadanie uwrażliwić dzieci na właściwy sposób odżywiania i potrzebę ruchu. Dzięki współpracy nauczycieli udało się włączyć do akcji sporą liczbę uczniów. Przyjrzeliśmy się sercu od strony medycznej ale i także literackiej. W holu szkoły można było zapoznać się z gazetką tematyczną. Z okazji dnia Głośnego Czytania uczennica klasy 7a Olga Godlewska przeczytała swoim młodszym kolegom fragment książki Marka Michalaka "Opowieści o tym, co w życiu ważne". Uczniowie klasy 6c uczestniczyli w lekcji biologii dotyczącej budowy serca. Na lekcjach języka polskiego nie zabrakło także tematów związanych z sercem. Przeprowadzono zajęcia w oparciu o fragment książki R. Jędrzejewskiej- Wróbel "Pracownia Aurory". Pojawiły się związki frazeologiczne takie jak: mieć serce na dłoni; złamane serce; mieć serce z kamienia. Chętni uczniowie klas 6a, 6b i 7a przygotowali scenki tematyczne (Dialog od serca, Serce nadziei, Fantastyczna pompa), które zaprezentowali przed swoimi rówieśnikami.

            Zuzanna Kempińska i Antonina Dziudzia wcieliły się w postać Misia i Kotka i za pomocą zabawnej scenki udzieliły dobrych rad dzieciom ze świetlicy klas I i III (profilaktyka chorób serca). 

            Natomiast uczniowie oddziałów przedszkolnych odwiedzając przy okazji bibliotekę wzięli udział w zajęciach - na podstawie książki Justyny Wodowskiej "Moja krew ma moc". Po wysłuchaniu krótkiego opowiadania stworzyły serce na macie do kodowania.

            Wybrani uczniowie klas 2 i 3 uczestniczyli w spotkaniach autorskich z pisarzami: Pawłem Beręsewiczem oraz Wojciechem Widłakiem. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs plastyczny na Model serca. 

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

                                                                                                                                 Paulina Małasiewicz

          • Spotkanie z pisarzem

          • W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 4 października gościliśmy pana Marcina Kozioła - autora książek dla dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniach podzielonych na dwa bloki tematyczne. Klasy 5 i 6 skupiły swoją uwagę wokół książki „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”). Podczas tego multimedialnego spotkania przyjrzeliśmy się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Niektórym naszym uczniom udało się na chwilę zostać „władcą piorunów”. Pan Marcin przybliżył nam historię bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem oraz Toma obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”.

            Natomiast młodsi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu pt.: „Czary w Kopytkowie”. Warsztaty, multimedialna lekcja wypełnione były ciekawą i zabawną narracją autora, quizami, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami. Była to literacka uczta dla miłośników koni.

            Zapraszam do biblioteki po nowości książkowe autorstwa pana Marcina Kozioła.

                                                                                                                                                      Paulina Małasiewicz

          • Wyniki konkursu plastycznego na „Model serca”

          • Klasy I-III

            I miejsce: Aleksandra Kordus 3a

            II miejsce: Mikołaj Szorcz 2a

            III miejsce: Maria Forycka 1a

            Klasy IV-VIII

            I miejsce: Jakub Kordus 5d

            II miejsce: Zuzanna Potrawiak 8b, Gabriela Jagodzińska 6a

            III miejsce: Anna Kaczmarek 5d, Jakub Szorcz 5c

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy!                                                               

                                                                                                                                   Paulina Małasiewicz

          • BohaterON - włącz historię

          • Akcja ,,BohaterON- włącz historię''

            Klasy ósme wzięły udział w akcji ,,BohaterON- włącz historię''. To ogólnopolska akcja mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach akcji uczniowie obejrzeli filmiki edukacyjne dot. Powstania Warszawskiego, analizowali akcję ,, Burza'', samodzielnie tworzyli tzw. infografiki oraz prace plastyczne z motywem powstania.

            Bardzo dziękuję za zaangażowanie i aktywny udział w akcji.

            Klaudia Ratajczak

          • Europejski Dzień Języków

          • Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września już od 22 lat. Celem tego święta jest promocja różnorodności językowej i kulturowej.

            Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został szkolny konkurs międzyklasowy. Klasy 4 - 8 rywalizowały w quizie językowo - kulturowym w wykorzystaniem narzędzia Kahoot.

            Zwycięzcami konkursu zostali:

            I miejsce - klasa VI B

            II miejsce - klasa V C

            III miejsce - klasa VIII B

            Nasza szkolna podróż po Europie dostarczyła nam wielu ciekawych informacji oraz wrażeń.

            Gratulujemy!

            Nauczyciele Języków Obcych

    • Kontakty

      • sekretariat: spwiry@op.pl
      • administrator strony www: adam.piatek@spwiry.pl
      • ul. Zespołowa 23 62-051 Wiry Poland
      • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
      • 61 10 25 300 517-298-682
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, że: • Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z siedzibą w Wirach przy ul. Zespołowej 23, 62-051 Wiry; • Z naszym inspektorem ochrony można skontaktować się przez e-mail korzuch@infic.pl; • Celem przetwarzania danych jest możliwość realizacji zadań wynikających z ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty oraz wydanych do nich aktów wykonawczych, a także Statutu placówki; • Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO; • Rodzicom przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez uszczerbku dla przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody; • Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości korzystania z wymienionych w zapytaniu działań; • Dane będą przechowywane przez okres edukacji dziecka u administratora danych; • Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • Rodzicom przysługuje prawo do żądania dostępu do podanych danych oraz do ich sprostowania; • Rodzic ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa, że przetwarzanie danych narusza dobra osobiste lub RODO.
    • Logowanie