• "Gramy zmysłami"

          • W ramach ogólnopolskiego projektu "Gramy zmysłami" dzieci z klasy 0a sukcesywnie realizowały zadania rozwijające zmysły.  Przygodą rozpoczęła się w październiku od jesiennej- sensorycznej ścieżki spacerowej stworzonej z różnorodnych faktur po której uczniowie chętnie spacerowali. W listopadzie dzieci wykonały słuchowe memory, a następnie bawiły się w odnajdywanie tych samych dźwięków. Grudzień poświęcony był zmysłowi wzroku. Zabawy rozwijały percepcję wzrokową, postrzeganie i odwzorowywanie takich samych układów. Najwięcej radości sprawiły  kolorowe farby jogurtowe, za pomocą których stymulowaliśmy zmysł dotyku. Dzieci swobodnie tworzyły plastyczne arcydzieła, nie tylko na kartce, kolory, kształty, rozmiary. Przed nami kolejny semestr i kolejne propozycje zabaw rozwijających zmysły. 

            Projekt odbywa się przy współpracy wychowawcy klasy z terapeutką Renatą Dróżdż- Gielnik.

            Justyna Sztylka

          • Sukcesy uczniów

          • Uczniowie w etapie rejonowym Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

            W styczniu rozpoczął się etap rejonowy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

            W roku szkolnym 2021/2022 Naszą szkołę będą reprezentowali:

            13 stycznia – Emilia Domańska z klasy 8c – Wojewódzki Konkurs Języka Hiszpańskiego

            1 lutego – Katarzyna Krajewska z klasy 8a – Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

            2 lutego – Igor Kuzemko z klasy 8d – Wojewódzki Konkurs Matematyczny

            3 lutego – Wojciech Chwaliński z klasy 8c – Wojewódzki Konkurs Wychowania Fizycznego

            9 lutego – Igor Kuzemko z klasy 8d – Wojewódzki Konkurs Fizyczny

            Trzymajcie kciuki za naszych reprezentantów. Serdecznie im kibicujemy i życzymy zakwalifikowania się do Wojewódzkiego etapu konkursu.

            Powodzenia!

          • Warsztaty sensoryczne

          • W dniach 5 i 7 stycznia 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego grupy 0c brały udział w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu "Gramy Zmysłami" przez pedagog p. Hannę Golak oraz wychowawcę p. Ewę Bysiak. 

            Dzieci miały możliwość dowiedzieć się jakie mamy zmysły. Skupiliśmy jednak swoją uwagę przede wszystkim na wzroku i słuchu.

            W ramach warsztatów dotyczących wzroku, dzieci z zerówki m.in. zobaczyły czym jest symetria, jakie są rodzaje okularów oraz malowały w zespołach rafy koralowe. Podczas poznawania zmysłu słuchu zostały wykorzystane np. dźwięki różnych instrumentów muzycznych, czy sekwencje słuchowe. Dzieci tworzyły również własne instrumenty, na których miały możliwość grać w rytm piosenki "Zima, zima, pada śnieg", czy śpiewały pieśń "Panie Janie" w kanonie. Wykorzystana została również metoda "Kolorowych dźwięków", a zerówkowicze uczyli się, jak zagrać na dostosowanym do realizacji tej metody pianinku.

            Poniżej krótka fotorelacja, która mamy nadzieję podkreśli zaangażowanie uczniów oraz ich radość związaną z udziałem w warsztatach.

                                                                                                                       Pozdrawiamy serdecznie.

                                                                                                                       Ewa Bysiak,  Hanna Golak

          • Współpraca z włoską szkołą Istituto Immacolata w Nowarze

          • Nasza współpraca trwa już siedem lat i pomimo trudności na jakie natrafiamy w związku ze zmieniającą się rzeczywistością nie zatrzymuje nas to w działaniu. Zmienił się sposób postrzegania świata i sposób nawiązywania relacji, ale nie zmieniła się chęć do działania. Wzajemne dzielenie się dobrymi praktykami i motywowanie uczniów do uczenia się i rozwijania ich zainteresowań jest celem do kontynuowania naszej współpracy. Od października nawiązaliśmy kontakt z dwoma klasami i poprzez spotkania online uczniowie poznają się i dzielą wiedzą na temat swoich zainteresowań, zwyczajów i tradycji panujących w obu krajach. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie uczniowie przedstawiali się i opowiadali o swoich zainteresowaniach. Grudniowe spotkanie poświęcone było zwyczajom bożonarodzeniowym. Dzieci z obu szkół przygotowały prezentacje i plakaty, na których przedstawiły tradycyjne dania, sposoby dekorowania domów i inne tradycje świąteczne. Nasze spotkania będziemy kontynuować w przyszłym roku skupiając się na projektach przyrodniczych. Wrócimy też do bardziej tradycyjnych form porozumiewania się czyli pisania maili. A jak rzeczywistość pozwoli to wrócimy do wymian międzynarodowych.

            Izabela Witkowska

            Katarzyna Wawrzyniak


             

          • Podsumowanie konkursu ADVENTSKALENDAR

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie kl. V-VIII wzięli udział w konkursie ADVENTSKALENDER zorganizowanym przez nauczycieli języka niemieckiego. Uczestnicy konkursu wykonali oryginalne i wyjątkowe kalendarze adwentowe, dlatego wybór najpiękniejszego nie był wcale taki łatwy. Kalendarze adwentowe były wykonane różnorodną techniką i zawierały słownictwo oraz zwroty w języku niemieckim związane z okresem świąt Bożego Narodzenia. 

            Wyniki konkursu na najpiękniejszy kalendarz adwentowy:

            I miejsce

            Katarzyna Bobińska 5c,Emilia Zimlińska 6a,Justyna Makowska 6a

            II miejsce

            Iga Panek 5a, Zuzanna Brózdowska 5a

            III miejsce

            Kuba Drobnik 5a, Jan Kopczyński 6b

            WYRÓŻNIENIE:

            Anna Kuzemko 5a, Franek Wargocki 5a, Gabriela Adamska 5b, Jan Michalski 5c, Natalia Jakimczyk 6a, Helena Wojtkowiak 6a, Bartosz Piotrowski 8b, Kamila Tykwic 8b, Michał Chojnacki 8b

            GRATULUJEMY!!!

            Walkowiak Alicja, Woyczikowska Katarzyna

          • PODSUMOWANIE AKCJI ŚWIĄTECZNA KARTKA DLA WANDZI

          • Dziękujemy wszystkim za podjęcie wyzwania i aktywne włączenie się w akcję ,,Świąteczne kartka dla Wandzi". Okazało się, że możemy liczyć na zaangażowanie i empatię uczniów naszej szkoły. Wszystkie akcje razem i każda z osobna były wyjątkowe, bo z pewnością wywołały u obdarowanej uśmiech.

            Wanda wraz z mamą dziękują takimi słowami: Pięknie dziękujemy za tak wspaniały gest i pamięć. Przeczytałyśmy już prawie wszystkie. W każdym słowie znalazłyśmy cegiełkę siły. Dziękujemy, że JESTEŚCIE. Jesteśmy z Wandzią wzruszone.

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

            Golak Hanna,Walkowiak Alicja,Woyczikowska Katarzyna

          • Dzień Patrona

          • Szkoła im. Powstańców Wielkopolskich... Pamięta o Powstańcach Wielkopolskich

            W dniu Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, uczniowie oraz nauczyciele Naszej szkoły w wyjątkowy sposób upamiętnili lokalnych Powstańców Wielkopolskich, zapalając symboliczny "Znicz Pamięci" przy grobach Powstańców na cmentarzu w Wirach.

            Znicze wcześniej przynoszone do szkoły przez uczniów i rodziców, 27 grudnia młodzież szkolna przyozdobiła biało – czerwoną wstążką oraz naklejką z logo szkoły przygotowaną specjalnie na rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

            Prosto z cmentarza delegacja uczniów i nauczycieli udała się pod Pomnik Pamięci Powstańców Wielkopolskich w Wirach, gdzie złożono kwiaty oraz  znicze.

            Dziękujemy młodzieży, która pomimo silnego mrozu poświęciła swój wolny czas, aby w ten wyjątkowy sposób uczcić pamięć o Powstańcach, dając tym samym wyraz swojej postawy patriotycznej.

          • Projekt "Serdeczna karteczka"

          • "Pomagając innym pomagasz i sobie"

             

            Miesiąc grudzień to magiczny czas, kiedy myślimy o innych, obdarowujemy ich prezentami. O tym miłym zwyczaju nie zapomnieli także nasi uczniowie, którzy biorą udział w projekcie „Serdeczna karteczka”. Zgodnie z jego harmonogramem, grudniowym bohaterem były osoby samotne, starsze, bezdomne. Z zaangażowaniem wykonaliśmy dla nich świąteczne karteczki z życzeniami, które zostały zawiezione do Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Seniorzy, którzy zostało obdarowani kartkami, chętnie je przyjęli i bardzo ucieszyli się, iż młodzież pamiętała właśnie o nich.

            Wszystkich osobom starszym, chorym życzymy zdrowych i pogodnych Świąt.

            P. Małasiewicz, M. Pawlak, A. Żurawiak

          • Audycja bożonarodzeniowa

          • Boże Narodzenie to święta wyjątkowe i ważne.

            Wigilijna noc - noc, w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą nas w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą wracać we wspomnieniach.

            W tym przedświątecznym okresie w naszej szkole, jak co roku nadana została  audycja. Uczniowie klas 8a ,8c , 8d i 5a zaprezentowali  wiersze związane z Bożym Narodzeniem. Wyjątkowy charakter audycji podkreśliły znane kolędy i pastorałki.

             

            Wanda Rosińska, Magdalena Waligórska

          • Wieczorne czytanie świątecznych bajek

          • 17 grudnia 2021 uczniowie klas 0-3 wzięli udział w wieczornym czytaniu bajek świątecznych. Dla klas 1-3 spotkanie z p. Joanną Krzyżanek oraz p. Wandą Rosińska, które czytały dzieciom, odbyło się on-line. Natomiast uczniowie zerówek mieli okazję pojawić się w szkole po jej zamknięciu, gdzie w nastrojowym klimacie przytuleni do swych poduszek i kocyków słuchali bajki pt. Przygoda u Świętego Mikołaja opowiadanej przez samą autorkę p. Joannę Krzyżanek. Na szczęście Święty Mikołaj z opowiadania odnalazł się :), a dzieci z nadzieją, że święta jednak będą z prezentami, mogły udać się do klas by dalej kontynuować świąteczny wieczór w szkole ze swoimi Paniami :).

            Justyna Laskowska - Sztylka

          • Szafa pełna tajemnic

          • Uczniowie klas IV po omówieniu lektury Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa wzięli udział w kreatywnym projekcie. Zadanie uczniów polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu niezwykłej szafy, w której mieli umieścić wiadomości o książce, ciekawostki, zagadki lub zadania. Projekt mogli wykonać dowolnie, ograniczała ich tylko własna wyobraźnia.Efekty pracy są zdumiewające. Zaprojektowane szafy charakteryzują się ogromną fantazją i pomysłowością. Do wykonania zadania podeszli ekologicznie, wykorzystując zużyte kartony i inne materiały.Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie. Jestem z Was dumna!!!Kamila Pruszak-Posłuszny

          • Mistrzostwa Klas 1. w "ZBIJAKA"

          • 13 grudnia odbył się Turniej Klas Pierwszych w "Zbijaka".

            Dobra zabawa, mnóstwo emocji i sportowa rywalizacja to główne atuty tych mistrzostw.

            Po zaciętej rywalizacji i walkę o każdą piłkę... mistrzostwo zdobyła klasa 1b.

            Drugie miejsce wywalczyła klasa 1e, a miejsce trzecie przypadło klasie 1d.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie Zwycięzcom.

                                                                                                                    Agnieszka Roszak i Piotr Szczepaniak

          • Wyniki konkursu filmowego "Pokaż, co czytasz"

          • Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu filmowego "Pokaż, co czytasz"

            I miejsce Stanisław Depczyński klasa 5c

            II miejsce Franciszek Chmielewski klasa 7b

            III miejsce Maria Baranowska klasa 4c

            Wyróżnienia otrzymali:

            Jakub Kociencki klasa 4c

            Katarzyna Bobińska klasa 5c

            Wiktor Rzepka klasa 6a

            Serdecznie gratulujemy!!!

            Kamila Pruszak-Posłuszny

            Luiza Matuszewska

          • MIKOŁAJKOWE CZARY - pokaz iluzji dla klas 0-8

          • Z okazji Mikołajek odbył się w naszej szkole pokaz iluzji. Występ magika budził ciekawość, uruchomił wyobraźnię, a przede wszystkim sprawił, że zgromadzeni uczniowie nie mogli opanować zdziwienia i zdumienia. Iluzjonista wspaniale współpracował z młodymi widzami i razem z nimi przygotowywał  magiczne sztuczki. Wszyscy byli zachwyceni występem.

            Całość pokazu została zorganizowana przez Radę Rodziców naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

          • Kartki z Iskierkami Emocji – edycja zimowa

          • Uczniowie klasy 0d w ramach realizowanego projektu edukacyjnego Emocja wzięli udział w akcji Kartki z Iskierkami Emocji, której celem jest sprawienie radości osobom, do których kartki wysyłamy, uwolnienie kreatywności i wyobraźni podczas tworzenia kartek, a także nawiązaniu znajomości z dziećmi z innej placówki w Polsce. Naszym partnerem w akcji zostały dzieci 6-letnie z grupy „Motylki”  Przedszkola nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach. Przygotowane przez nas kartki i list, który wspólnie tworzyliśmy sprawiły naszym kolegom i koleżankom wiele radości. My również bardzo cieszyliśmy się z otrzymanych kartek i życzeń świątecznych. 

                                                                                                                                                 Dominika Kaczmarek

          • Zwycięstwo w Mistrzostwach Gminy Komorniki w futsalu chłopców 

          • Zwycięstwo w Mistrzostwach Gminy Komorniki w futsalu chłopców 

             

            Uczniowie naszej szkoły zostali mistrzami Gminy Komonriki w futsalu w dwóch kategoriach - urodzonych w roku 2009 i młodsi oraz 2007/2008

            Na nowej hali sportowej w  Wirach odbyły się  Mistrzostwa Gminy Komorniki w futsalu rocznik 2009 i młodsi. Do zawodów przystąpiły reprezentacje szkół  podstawowych  z Komornik, Plewisk i Wir-organizator turnieju. Zespoły rywalizowały systemem ,, każdy z każdym”. Mecze trwały 2x12 minut.  Młodzi piłkarze Naszej szkoły  po bardzo dobrej grze zajęli pierwsze miejsce  i miano Mistrza Gminy Komorniki w piłce nożnej halowej. Jako zwycięzca reprezentować będziemy naszą gminę w zawodach powiatowych.

             

            Kolejność końcowa turnieju:

            1. Szkoła podstawowa w Wirach          

            2. Szkoła podstawowa nr 2 w Komornikach

            3. Szkoła podstawowa nr 2 w Plewiskach

            Skład naszej drużyny:

            1.Piotr Chwaliński

            2.Wiktor Tomaszewski

            3.Daniel Kergel

            4.Ignati Diavgo

             5.Jędrzej Gumny

             6.Piotr Nowak

            7.Bartosz Sobczak

            8.Emil Huszaluk

             

            Mistrzostwa chłopców staszych odbyły się w SP nr 2 w Komornikach. 

             

            Kolejność końcowa turnieju:

            1. Szkoła podstawowa w Wirach          

            2. Szkoła podstawowa nr 2 w Komornikach   

            3. Szkoła podstawowa w Chomęcicach

                

            Skład naszej drużyny:

            1. Wojciech Chwaliński

            2. Aleksander Mikołajczak

            3. Damian Czajka

            4. Adam Stróżyński

             5. Rafał Wasiak

             6. Hubert Krupa

            7. Jacek Wierachowski

            8. Krystian Mączyński

                   

             Trenerzy drużyn: Krzysztof Błaszczyk, Adam Piątek

          • Erasmus + „ Statistics in real life”


          • W drugim roku trwania projektu Erasmus+ uczniowie biorą udział w zajęciach, podczas których pracują na danych statystycznych pozyskanych ze stron GUS – u. Zebrane dane dotyczące liczby ludności w naszej gminie, w podziale na kobiety i mężczyzn, posłużyły do opracowania piramidy ludności za lata 2015 – 2020. Uczniowie będą również analizować dane dotyczące procesu dalszego kształcenia się uczniów naszej szkoły w kontekście szerszego problemu – „early school leaving”.

            W listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie online uczestników wymiany do Szwecji, która jest planowana na kwiecień przyszłego roku. Uczniowie wszystkich 5 krajów (Szwecji, Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Polski), biorących udział w projekcie Erasmus+ ‘Statistics in real life’ spotkało się aby opowiedzieć o sobie.

            Koordynator projektu

            Izabela Witkowska

          • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych zabawek najmłodszych, a i wielu dorosłych z sentymentem wspomina swojego pluszaka- towarzysza zabaw, powiernika sekretów, pocieszyciela. 

            Popularność i znaczenie maskotki zaowocowały ustanowieniem Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pierwsze obchody święta miały miejsce w 2002 roku, w setną rocznicę powstania zabawki. Miesiącem hołdującym pluszowym niedźwiadkom jest listopad, a dokładna data to  25.11.

            W naszej szkole również pamiętano o uroczych misiach, dlatego urządzono im własne święto. Pierwszą niespodzianką był pięknie ozdobiony hol placówki- pojawiły się tu różne gatunki niedźwiedzi, a także misiowi bohaterowie piosenek i bajek. Wśród dekoracji znalazły się również Miśki wykonane w ramach konkursu plastycznego dla kl. 0-3. Na uwagę zasługują rekordowa frekwencja, różnorodność technik wykonania i kolorystyka. Do każdego artysty już wkrótce dotrze pamiątkowy dyplom, a do 10 wyróżnionych prac także drobne upominki. W ramach wspólnej celebracji organizatorzy przesłali wychowawcom klas materiał muzyczny, linki do filmików tematycznych oraz propozycje zabaw matematycznych z misiami w roli głównej. W części klas odbył się także konkurs muzyczny w oparciu o piosenki z popularnych, misiowych bajek. Nie zabrakło misiowej gimnastyki oraz aktywności plastycznych. 

            Na twarzach uczestników „misiowego święta” jawiły się szerokie uśmiechy, natomiast czarne oczy pluszaków przyozdabiał niecodzienny blask. Dzięki podtrzymywaniu więzi przyjaźni pomiędzy dziećmi i jubilatami podium rankingu na ukochane zabawki na długo pozostanie niezagrożone ☺

            Drogie Pluszowe Niedźwiadki – kochamy WAS!

            Natalia, Ewa J.-N., Luiza, Marta R.-U., Małgosia P., Kasia T

          • BohaterON - włącz historię

          • Klasy: 8a, 8b oraz 8d wzięły udział w akcji ,,BohaterON- włącz historię''. To ogólnopolska akcja mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.W ramach akcji uczniowie klas ósmych podczas lekcji historii obejrzeli odcinek programu ,,Co za historia'' - Powstanie Warszawskie, samodzielnie tworzyli tzw. infografiki dotyczące Powstania Warszawskiego oraz prace plastyczne z motywem powstania.

            Bardzo dziękuję za zaangażowanie i aktywny udział w akcji,

            Klaudia Ratajczak

    • Kontakty

      • sekretariat: spwiry@op.pl
      • administrator strony www: adam.piatek@spwiry.pl
      • ul. Zespołowa 23
        62-051 Wiry
        Poland
      • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
      • 61 10 25 300
        517-298-682
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO)
        informujemy, że:
        • Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach z siedzibą w Wirach
        przy ul. Zespołowej 23, 62-051 Wiry;
        • Z naszym inspektorem ochrony można skontaktować się przez e-mail korzuch@infic.pl;
        • Celem przetwarzania danych jest możliwość realizacji zadań wynikających z ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty oraz wydanych do nich aktów wykonawczych, a także Statutu placówki;
        • Podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) RODO;
        • Rodzicom przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jednak bez uszczerbku dla przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody;
        • Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości korzystania z wymienionych w zapytaniu działań;
        • Dane będą przechowywane przez okres edukacji dziecka u administratora danych;
        • Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa;
        • Rodzicom przysługuje prawo do żądania dostępu do podanych danych oraz do ich sprostowania;
        • Rodzic ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa, że przetwarzanie danych narusza dobra osobiste lub RODO.
    • Logowanie