Menu


 • wykaz podręczników

  Poniżej zamieszczamy wykaz podręczników na rok szkolny 2017/2018 oraz szczegółowe informacje dotyczące dotacji na podręczniki.

  WYKAZ

 • MATEMATYCZNE DOŚWIADCZENIA

  „Dziś z wiedzą można żyć najwyżej parę lat,

  natomiast z metodą zdobywania wiedzy całe życie.”

  J. Andrzejewska

              16 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2017, który cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem wśród dzieci. Uczestniczyły w nim 64 osoby z klas

  II - VI. Z wielką przyjemnością przedstawiam listę uczniów wyróżnionych:

  Imię i nazwisko

  ucznia

  Klasa

   

  Kategoria

   

  Agnieszka Hypś

  IIIa

  Maluch

  Bruno Posadzy

  IIIc

  Maluch

  Igor Kuzemko

  IIId

  Maluch

  Zofia Wojtkowiak

  Vb

  Beniamin

  Jacek Ługawiak

  Vb

  Beniamin

  Paweł Spychała

  VIc

  Beniamin

   

   

   

   

   

   

   

   

  Tradycją naszej szkoły stał się już Gminny Konkurs Matematyczny o tytuł: Uczeń Pitagorasa. Adresatami są uczniowie klas piątych. W maju w tegorocznej XII edycji wzięły udział 52 osoby spośród 208 piątoklasistów ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. Do finału zakwalifikowali się: Jacek Ługawiak, Zofia Wojtkowiak i Maja Bohdan. Zadania konkursowe zapisane były w formie testu wielokrotnego wyboru oraz zadań otwartych, skłaniających do głębszych przemyśleń. O nagrody ostro rywalizowali wszyscy uczestnicy.

  W czerwcu odbył się też IV Gminny Konkurs Matematyczny Mistrz Matematyki dla czwartoklasistów. W szkolnych eliminacjach wzięły udział 23 osoby. Bogna Mika, Alan Piaskowski i Piotr Górny  dostali  się do finału, podczas którego rozwiązywali  m.in. trudne zadania problemowe z wykorzystaniem abstrakcyjnego myślenia.

              Uczniowie naszej szkoły doświadczali matematyki nie tylko na lekcjach lub w konkursach. Dużym powodzeniem cieszył się turniej gier logicznych Główka pracuje oraz zadania pozwalające kreować matematyczną wyobraźnię – konstrukcje, origami i tangramy.

                                                                                                  Justyna Kozłowska - Lisik

                                                                                                            

   

 • Dni dla zdrowia

  Zdrowo jemy, nie tyjemy! Właśnie pod takim hasłem rozpoczęliśmy coroczne zawody sportowe. W tym roku szkolnym trwały one aż 3 dni.

  Dzień pierwszy, a zarazem najsmaczniejszy, był kulinarnym wyzwaniem. „Masterchef junior”, czyli zmagania młodych klasowych kucharzy. W tych konkurencjach klasy 4-6 mogły popisać się swoją wiedzą na temat zdrowej kuchni i zostać ocenione przez nasze jury, któremu przewodniczyła p.  Magdalena Bobkiewicz – dietetyk, specjalista ds. żywienia. Laureatem w tej konkurencji została klasa 4a, która podbiła podniebienia jury potrawą „fit for 4a shake”. 2 miejsce zajęła klasa 6c, 3 miejsce 5b.

  Uwieńczeniem wszystkich zmagań kulinarnych, była prelekcja przygotowana przez dietetyk p. Bobkiewicz. Uczniowie mogli dowiedzieć się wiele ciekawych informacji dotyczących zdrowego odżywiania, wartości odżywczych oraz istoty ruchu w naszym życiu.

  W drugim dniu zmagań na boisku szkolnym każda klasa miała okazję wykazać się sprawnością, szybkością i sprytem. A to dlatego, że był on poświęcony konkurencjom sportowym. Każda klasa, od najmłodszej, do najstarszej dała z siebie 100%. A zaangażowanie niektórych uczniów, pokazało, jaka siła i duch walki drzemie na naszych dzieciach.

   

  Trzeci dzień, był dniem podsumowującym. Przygotowane przedstawienie przez klasę 6a „Kopciuszek na wybiegu” nie tylko przyniosło mnóstwo śmiechu, ale również trochę refleksji. Na pewno każdy chociaż przez chwilę zastanowił się, czy chce swoje życie przesiedzieć na kanapie, oglądając telewizję i zajadając się słodyczami, czy jak Kopciuszek aktywnie i z uśmiechem spędzać czas na świeżym powietrzu.

  W ostatnim dniu zostały również wyróżnione klasy zwycięskie w „Masterschefie junior”.  Uczniowie otrzymali nagrody sportowe i owocowe.

  Po dniach pełnych wrażeń i dobrej energii, śmiało można stwierdzić, że uczniowie naszej szkoły są wspaniałymi sportowcami i kucharzami! Chcąc uczyć i zarażać innych sportowymi wyzwaniami zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, a tym samym do przygotowywania się na kolejne, sportowe wyzwania.

   Anna Rasz

  Hanna Golak

   

 • Kwiateczki dla Ojczulka i Mateczki

  W piątek 8 czerwca klasa 2d przygotowała uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Rodzice z radością i wzruszeniem obejrzeli występy swoich Pociech, które w ten sposób pragnęły podziękować im za trud, jaki codziennie wkładają w ich wychowanie. Na wszystkich gości czekał pyszny deser, w postaci owocowych szaszłyków,  samodzielnie przygotowanych przez dzieci.

                                                         

   

  Ewa Nawrocka

 • Czyta Elita

  W tym roku szkolnym szczególny nacisk kładliśmy na propagowanie wśród uczniów czytelnictwa. Klasa 2d rozpoczęła swoją przygodę z czytelnictwem od  dowiedzenia się, jak powstaje książka oraz jak ewaluował druk na przestrzeni setek lat. W tym celu klasa druga wybrała się na wycieczkę do drukarni EDICO oraz na warsztaty „od pióra do drukarki” w Mniszkach. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły, także  w różnych konkursach czytelniczych, spotkaniach z autorami książek oraz oglądały przedstawienia o tematyce czytelniczej. Podczas przerw bardzo chętnie zaglądały do książek znajdujących się w Kąciku Czytelniczym. Towarzyszył im wtedy entuzjazm i ciekawość, które postanowiłam uwiecznić na fotografiach. W ten sposób z pomocą rodziców dzieci powstała przepiękna galeria fotograficzna klasy 2d pt.: „Czyta elita”. Zapraszam wszystkich do jej obejrzenia.

                                                                                                           

   

   

  Ewa Nawrocka

 • Wizyta Łukasza Wierzbickiego

  W poniedziałek 5 czerwca naszą szkołę odwiedził Łukasz Wierzbicki - podróżnik, redaktor i autor książek dla dzieci. Uczniowie zostali zabrani w niezwykłą podróż wraz z bohaterami książek „Afryka Kazika” oraz „Dziadek i niedźwiadek”. Dzieci z niezwykłą uwagą słuchały opowieści, które przeplatane były odgłosami dzikich zwierząt. Dowiedziały się także, że marzenia naprawdę się spełniają, trzeba tylko mocno w to wierzyć…

                                                                                                            Ewa Nawrocka

                                                                                                            Kinga Studzińska

 • Warto czytać…

  W środę 7 czerwca Kółko Teatralne klas II-III, wystawiło przedstawienie
  pt.: „Baśniowy ambaras”.  Bajkowi bohaterowie przekonywali dzieci, że wa
  rto czytać książki: „Wyłącz szybko telewizor! Zgaś komputer… Jeśli chcecie, by baśnie nadal żyły… Droga dziewczynko, chłopczyku miły, czytajcie baśnie, czytajcie
  i swoją fantazję rozwijajcie.” Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zostało nagrodzone ogromnymi brawami.

                                                                                                           

  Ewa Nawrocka

   

 • Międzyklasowy Turniej Piłki Nożnej

  W maju odbył się Międzyklasowy Turniej Piłki Nożnej klas 2. Cztery drużyny walczyły o miano tej najlepszej. Rywalizacja nie była prosta, ponieważ każdą z klas wspomagała grupa wiernych kibiców. Najlepsza i niepokonana okazała się klasa 2d, zaraz po niej na 2 miejscu klasa 2c, 3 miejsce zajęła klasa 2a, a wyróżnienie za udział w rozgrywkach otrzymała klasa 2b. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy sprawności i wielkiego ducha walki. Mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się na szkolnej „murawie”.

   

  Anna Rasz

    

 • Wycieczka do Kołobrzegu

  W dniach 12-14 czerwca klasy piąte i klasa IVa wybrały się na trzydniową wycieczkę nad polskie morze.

  Po pięciogodzinnej podróży w poniedziałkowe popołudnie znaleźliśmy się w Kołobrzegu. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w kołobrzeskiej katedrze, odbudowanej po II Wojny Światowej. Po krótkim spacerze po mieście udaliśmy się na pobliskie molo. Po drodze obejrzeliśmy jeszcze pomnik Zaślubin z morzem i już czekał na nas statek Pirat, którym udaliśmy się w rejs po wzburzonym morzu. Miny były nietęgie ale wyprawa okazała się udana. Na nocleg pojechaliśmy do miejscowości Sianożęta. Wieczór okazał się deszczowy i nie udało nam się pójść na plażę, żeby przywitać się z morzem.

  Wtorek wstał pochmurny i bardzo wietrzny ale na nas czekało wiele atrakcji w Wiosce Indiańskiej w Zieleniewie: przejażdżki konne i w śmiesznych beczkowych przyczepach za traktorem, rozszalały byk, na którym tylko nielicznym udało się nie spaść. Ponadto strzelanie  z łuku, przejażdżka rowerem zawieszonym na linie, samochody na akumulator i wiele innych ciekawych rzeczy. Po południu udaliśmy się nad morze, gdzie pomimo szalejącego wiatru wszyscy zamoczyli stopy, i nie tylko, w morzu. W piłkę nie udało się specjalnie zagrać ale i tak było dużo wspaniałej zabawy.

  W środę od rana wybraliśmy się do ogrodów Hortulus w Dobrzycy. Jest to miejsce, gdzie można pospacerować i odpocząć w przepięknie zaprojektowanym parku. Każdy zakątek tego ogrodu posiada inną charakterystyczną dla siebie nazwę. Był ogród japoński, pachnący, jadalny, w stylu angielskim i francuskim. Po spacerze udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego na obiad i żeby pożegnać się z morzem. Wieczorem wszyscy wpadliśmy w ramiona stęsknionych rodziców.

  Wycieczka pomimo nie najpiękniejszej pogody okazała się bardzo udana.

   

  Izabela Witkowska

  Agata Mulkowska – Karoń

  Katarzyna Woyczikowska

   

 • Most Leonarda da Vinci

  Uczniowie klasy Vb, dzięki uprzejmości Pana Wojtkowiaka, taty jednej z uczennic naszej klasy, mieli niepowtarzalną możliwość zbudowania własnoręcznie mostu Leonarda da Vinci. Ten niesamowity artysta, architekt, malarz i odkrywca zaprojektował most, który nie wymagał w swojej prostocie żadnych elementów łączących. Koncepcja powstała podczas krótkiego pobytu Leonarda w Rzymie w 1503r.

  Pan Wojtkowiak przygotował dla uczniów miniaturowy model mostu wraz ze szczegółową instrukcją budowy, który znajdował się w holu szkoły. Każdy zainteresowany mógł przekonać się, że bez użycia łączników da się zbudować most.

  W czwartkowe popołudnie uczniowie klasy piątej, w towarzystwie Pana Wojtkowiaka wykonali most w rozmiarach XXL, na który można było się wdrapać i zrobić sobie zdjęcie. Prace budowlane nie trwały długo i dały dzieciom dużo satysfakcji.

  Dziękuję bardzo Panu Wojtkowiakowi za umożliwienie uczniom nauki poprzez zabawę.

                                                                                                 Wychowawca kl. Vb

 • Pod koniec maja w naszej szkole odbyły się zajęcia przeprowadzane przez nauczyciela przyrody na temat Wielkopolskiego Parku Narodowego w ramach projektu: "Przyroda...im starsza tym wspanialsza". Projekt został zorganizowany przez dyrekcję Wielkopolskiego Parku Narodowego z okazji przypadającej w tym roku 60-tej rocznicy jego powstania. Uczniowie klas V pod czujnym okiem nauczyciela przyrody tworzyły plakaty na temat WPN poznając przy tym chronioną faunę i florę oraz walory turystyczne najbardziej znanej trasy im. Adama Wodziczki. 

  Prace przy projekcie sprawiły wszystkim dużo radości i zainspirowały do poznawania nieodkrytych tajemnic parku, w którego otulinie znajduje się nasza szkoła. 

   

 • Konkurs przyrodniczy

  24.05 w naszej szkole odbyły się eliminacje do szkolnego konkursu przyrodniczego dla klas V pt.: „Przyroda bliska wszystkim”,  zorganizowanego przez nauczyciela przyrody. Wzięła w nim udział bardzo duża grupa uczniów chcących sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą.  Siedmiu uczniów zakwalifikowało się do finału konkursu, który miał miejsce  2.06. Oto wyniki szkolnego finału, w których wszystkie miejsca na podium zajęli uczniowie klasy 5b:
   

  I miejsce zajęli ex aequo - Zofia Wojtkowiak oraz Jacek Ługawiak 
  II miejsce - Adam Grześkowiak 
  III miejsce zajęli ex aequo - Marianna Stawicka  oraz Adrian Hadas

   

  Wyróżnienia powędrowały do Kingi Iskrzak oraz Jakuba Mieczkowskiego z klasy 5a.
   

  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
   

  mgr Katarzyna Szulc

   

   

 • WARSZTATY PLASTYCZNE

  Wiosną w naszej szkole odbył się cykl warsztatów plastycznych. Pierwsze spotkanie odbyło się 26.04. Dzieci tworzyły piękną biżuterię (kolczyki, pierścionki, broszki) przy pomocy filcowania na mokro. Na kolejnym spotkaniu 10.05 młodzież zajmowała się decoupage; tworząc niecodzienne, nadzwyczajne ramki do zdjęć. 24.05 dzieci wykonywały własne notesiki techniką zwaną scrapbooking. Ostatnie spotkanie plastyczne odbyło się 7.06 i przygotowywane były na nim  zapachowe mydełka. Dzieci z pełnym zaangażowaniem wykonywały wszystkie swoje działa. Zajęcia rozbudziły ich ciekawość oraz wprowadziły w  magiczny świat sztuki. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach plastycznych.

  Patrycja Szamara

   

 • KONKURS FOTOGRAFICZNY

  Na początku czerwca w naszej szkole rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt: „Ptaki”.  Głównymi celami konkursu było: rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu, rozwijania kreatywności i twórczej wyobraźni uczniów oraz prezentacja twórczości młodzieży w dziedzinie fotografii.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością  oraz inwencją twórczą.

  Wszystkim uczestnikom gratuluję i dziękuję za udział w konkursie!

  Laureatami konkursu zostali:

  KATEGORIA IV-VI

  I miejsce – Pola Szymyślik (6c), Michalina Olejniczak (4a)

  II miejsce – Maja Bohdan (5b), Eliza Konieczna (6c)

  III miejsce – Adam Szenajch (6b), Matylda Moskal (4a)

  Wyróżnienie: Antonina Chmielewska (6c), Natalia Stróżyńska (5b), Amelia Strózik (4a)

  KATEGORIA I-III

  Wyróżnienie: Adam Stróżyński (3a), Igor Kuzemko (3d)

   

  Patrycja Szamara

 • Piknikowy Dzień Dziecka

  Jak co roku z okazji Dnia Dziecka, w naszej szkole, odbył się świetlicowy piknik. Dzieci zaopatrzone w koce, sprzęty sportowe i różne przekąski, aktywnie spędziły czas na świeżym powietrzu. Tańce, zabawy i malowanie twarzy to tylko niektóre atrakcje towarzyszące dzieciom w tym szczególnym dniu. Nie obyło się oczywiście bez słodkiego poczęstunku.

  Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę!

   

   

  Nauczyciele świetlicy

   

 • Klasowy turniej w piłkę nożną o Mistrzostwo Szkoły Podstawowej w Wirach

  Dnia 29 maja 2017 r. z okazji Dnia Dziecka późnym popołudniem na boisku „Orlik” w Wirach odbył się turniej klasowy w piłkę nożną o Mistrzostwo Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach. W zawodach wzięły udział reprezentacje klas IV-VI, łącznie 5 drużyn. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta, najlepszym zespołem, który zdobył tytuł mistrza szkoły okazała się reprezentacja klasy VI b. Zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

  Skład zwycięskiej drużyny : Dagmara Jasińska, Sandra Świtała, Oska Lizik, Dawid Matkowski, Kacper Wójcik, Jakub Kaźmierski, Jakub Rożek, Ernest Tykwic, Adam Szenajch, Wiktor Chorobowicz, Kacper Kandzia.

  Klasyfikacja końcowa:

  I miejsce- kl.VI b

  II miejsce- kl. VI c

  III miejsce- kl. IV a

  IV miejsce- kl. IV b

  V miejsce- kl. Va

  Wszystkie drużyny  zasługują na pochwałę i gratulacje za wspaniałą walkę i grę fair play.

   

  Agata Mulkowska-Karoń,  Krzysztof Błaszczyk

 • Wielka Zbiórka Książek zakończona

  Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w akcję zbierania książek do szpitalnych bibliotek pod patronatem fundacji Zaczytani.org. Zebraliśmy bardzo dużo książek, które na pewno ucieszą małych i dużych pacjentów. W imieniu fundacji i swoim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie naszej akcji.

   

   

   

   

  Barbara Mazur

  Magdalena Baranowska

  Patrycja Szamara

  Katarzyna Kończal

   

 • INFORMACJA

  W związku ze zgłaszanymi przypadkami wszawicy u uczniów prosimy o szczegółową kontrolę skóry głowy. Zamieszczamy również broszurę wydaną przez Główny Inspektorat Sanitarny wraz  Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higienyna na temat wszawicy.

  Broszura - pedikuloza

 • 01.06.2017

  Szanowni Państwo,

  Gmina Komorniki  informuje, że zamierza przystąpić do projektu unijnego realizowanego przy współfinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020,Oś priorytetowa III Energia,  Działanie 3.1  Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych .

  Projekt polegał będzie na budowie różnych rodzajów instalacji OZE, w tym w szczególności instalacji kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę. Instalacje OZE zlokalizowane na lub w budynkach mieszkalnych położonych na terenie Gminy Komorniki.

  Przewidywane dofinansowanie wyniesie maksymalnie do 85% kosztów kwalifikowanych. Ostateczna wysokość dofinansowania określa zostanie po ogłoszeniu regulaminu konkursu przez Urząd Marszałkowski

  Szczegółowy zakres projektu określony zostanie po spotkaniu z mieszkańcami oraz zebraniu wszystkich ankiet.

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców na spotkania informacyjne, które odbędą się:

   

  TERMIN SPOTKAŃZ MIESZKAŃCAMI GMINY

  Lp.

  Data

  Godzina

  Miejsce

  1.        

  05.06.2017

  1800

  Dom Kultury KOŹLAK  w Chomęcicach dla Chomęcic, Rosnówka, Rosnowa i Walerianowa

  2.        

  06.06.2017

  1800

  Sala PIWNICA w Budynku Ośrodka Zdrowia w Komornikach dla  Komornik, Głuchowa, Szreniawy

  3.

  07.06.2017

  1900

  Dom Kultury w Wirach dla Wir i Łęczycy

  4.

  08.06.2017

  1800

  Dom Kultury REMIZA w Plewiskach dla Plewisk

   

   

  Przedmiotem spotkań będzie zapoznanie uczestników z dostępnymi rodzajami OZE, ich wadami i zaletami, zapoznanie z zasadami uczestnictwa w planowanym projekcie, omówienie wzoru ankiety i sposobu jej wypełnienia. Ponadto bardzo ważnym elementem  spotkania jest umożliwienie mieszkańcom zadawania pytań specjalistom w dziedzinie OZE.

  Dokumenty rekrutacyjne, kryteria i sposób wyboru uczestników zamieszczony zostanie na stronie internetowej Gminy.

   

   

  Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Projekcie

 • Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

  Miło nam poinformować, że nasi uczniowie odnieśli sukces podczas corocznego konkursu językowego, który w tym roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z trzech szkół należących do naszej gminy: Komornik, Plewisk i Wir w dwóch kategoriach wiekowych: klasy piąte i szóste. Konkurs obejmował zadania ze słuchu, test gramatyczny i znajomość słownictwa. Najtrudniejszą częścią konkursu okazała się część ustna, podczas której każdy uczestnik musiał opisać wybrany przez siebie obrazek. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Zofia Wojtkowiak  i Jacek Ługawiak z klasy Vb; Inez Salej z klasy VIa i Paweł Spychała   z klasy VIc.

  W kategorii klas piątych pierwsze miejsce zajęła Zofia Wojtkowiak, z klas szóstych drugie miejsce zajęła Inez Salej.

  Bardzo dobrze zaprezentowali się też pozostali uczniowie. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do dalszego doskonalenia umiejętności językowych.

  Izabela Witkowska

strona:

Wiadomości

Kontakt


 • Szkoła Podstawowa
  im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
  ul. Szreniawska 6
  62-051 Wiry
  61-810-65-65
  spwiry@op.pl

Galeria zdjęć