Menu


Historia szkoły Kadra pedagogiczna specjaliści szkolni Świetlica Pielęgniarka Sekretariat Biblioteka Dzwonki Wiry - Novara Projekt współpracy międzynarodowej Erasmus plus Regulamin udziału w projekcie Zajęcia pozalekcyjne

Wiry - Novara Projekt współpracy międzynarodowej

O projekcie:

Maj 2018

 

Wizyta

 uczniów i nauczycieli z włoskiej szkoły w Nowarze.

Niedziela, 27 maja

z radością powitaliśmy po raz piąty włoską grupę nauczycieli i uczniów wśród nas. Pomimo późnego popołudnia spotkaliśmy się wspólnie w naszej szkole. Piękna pogoda pozwoliła na gry i zabawy na świeżym powietrzu. A dzięki uprzejmości rodziców, nasi goście i my mogliśmy kosztować polskich przysmaków.

Poniedziałek, 28 maja

rozpoczęliśmy w szkole od pokazania przygotowanych przez uczniowie prezentacji na temat zwiedzanych miejsc. Na drugą lekcję zaprosiliśmy naszych gości na wspólną grę w palanta. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Poznania, które rozpoczęliśmy od wizyty w jednostce straży pożarnej. Uczniowie mogli przymierzyć strażacki kask, wejść do wozu strażackiego i schłodzić się pod strażacką sikawką. Spacerkiem obeszliśmy Stary Rynek, a godzinie 12.00 obejrzeliśmy poznańskie koziołki. Potem udaliśmy się do Manufaktury Słodkie Czary Mary, gdzie wzięliśmy udział w lekcji przygotowania czekolady. Następnie przez Most Św. Rocha i  Śródkę udaliśmy się nad Jezioro Maltańskie, aby spędzić miło czas na placu zabaw. Wieczorem cała grupa udała się na Jump Arenę.

Wtorek 29 maja,

odwiedziliśmy Urząd Gminy w Komornikach.  Zostaliśmy przywitani przez władze gminy. Uczniowie mogli zwiedzić salę sesyjną, a nawet wziąć udział w głosowaniu na temat tego czy Włosi mają pozostać u nas na dłużej. Oczywiście wszyscy byli zgodni i obrady przebiegły bardzo spokojnie. Potem wybraliśmy się do Muzeum Przyrodniczego w Jeziorach, gdzie uczniowie poznawali florę i faunę Wielkopolskiego Parku Narodowego. Następnie wzdłuż Jeziora Góreckiego i Jeziora Kociołek spacerem udaliśmy się do Pożegowa na wieżę widokową. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wieczór uczniowie spędzili wspólnie na różnych atrakcjach.

Środa 30 maja,

Niestety… musieliśmy bardzo wcześnie wstać, ponieważ o 6:15 wyjeżdżaliśmy do Torunia. Na początek czekało nas zwiedzania i zajęcia w Centrum Nowoczesności MŁYN WIEDZY. Tam na przestrzeni 5 tyś. m2 znajduje się nowoczesne centrum popularyzujące wiedzę naukową i techniczną. Mieliśmy  okazję poznać poprzez różne doświadczenia i  interaktywną prezentację wybrane zagadnienia z zakresu matematyki, chemii, biologii czy fizyki. Następnie odwiedziliśmy ŻYWE MUZEUM PIERNIKA, gdzie poznaliśmy historię pierników „Katarzynki”,  wzięliśmy udział w interaktywnym pokazie, prowadzonym przez doświadczonych animatorów oraz upiekliśmy własnego piernika. Na koniec zwiedziliśmy Stare Miasto, Rynek z Ratuszem, Pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Kościół NMP oraz Dom Mikołaja Kopernika (z zewnątrz).

Przed wyjazdem mieliśmy troszkę czasu na zakup pamiątek i prawdziwych toruńskich pierników.

Czwartek 31 maja,

to niestety już ostatni dzień naszej wymiany. Ranek uczniowie spędzili w towarzystwie goszczących ich rodzin, korzystając z ostatnich wspólnych chwil.

Pożegnanie przeciągało się w nieskończoność i gdyby nieupływający czas pewnie nigdy nie rozstalibyśmy się.

Kolejny rok naszej wymiany międzynarodowej dobiegł końca. Mamy nadzieję, że przyjaźnie pozostaną na dłużej i że za rok spotkamy się po raz szósty.

 

 Izabela Witkowska

Joanna Wiczyńska

Wymiana międzynarodowa z włoską szkoła Istituto Immacolata w Novara

Czwartek 3 maja,

rozpoczęliśmy naszą przygodę. Trzygodzinna podróż na lotnisko w Berlinie, odprawa                     i spokojny lot do Mediolanu. Wieczorem spotkaliśmy się z goszczącymi nas rodzinami. Późna pora przylotu nie odstraszyła niektórych od odwiedzenia pizzerni i skosztowania pysznej włoskiej pizzy.

Piątek 4 maja,

spotkaliśmy się w szkole, gdzie włoscy uczniowie przedstawili w formie prezentacji miejsca, które mieliśmy zobaczyć tego dnia.  Po krótkiej przerwie udaliśmy się pociągiem do Mediolanu. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru ulicami miasta zwiedzając po drodze zamek mediolańskiej rodziny Sforza i największy park w mieście. Następnie  udaliśmy się  do bazyliki  Santa Maria delle Grazie, gdzie w muzeum tuż obok świątyni znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów Leonarda da Vinci – Ostatnia Wieczerza. Pani przewodnik przybliżyła nam kulisy tego namalowanego na ścianie obrazu. (Ponieważ Wielki Mistrz chciał zmieniać swoje dzieło wielokrotnie w związku z tym nie namalował go metodą fresku). Na Plac Duomo, na którym wznosi się zachwycająca swoim pięknem i ogromem Katedra Duomo, udaliśmy się zaraz po zwiedzeniu bazyliki. Będąc w Mediolanie nie mogliśmy pominąć najstarszego centrum handlowego – Galerii Wiktora Emanuela II. To arcydzieło „La Belle Epoque” zachwyciło nas wytwornym wystrojem, ekskluzywnymi sklepami i kawiarniami. Wieczór uczniowie spędzili wraz ze swoimi włoskimi przyjaciółmi.

Sobota 5 maja,

wcześnie rano udaliśmy się w góry do doliny Val Grande, aby podziwiać piękne widoki rozpościerające się ze wzgórz – między innymi trzy słynne piemonckie jeziora – Lago Maggiore, Orta i  Mergozzo. W pobliskim schronisku mogliśmy skosztować tutejszego specjału – polenty. Jest to danie przygotowane z mąki kukurydzianej podawane wraz z różnymi sosami lub serem gorgonzola. Uczniowie mieli też czas na wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Spotkaliśmy się też z panią przewodnik, pracującą w pobliskim parku narodowym, która opowiedziała nam o florze i faunie tego regionu. Wygrzani włoskim słońcem i pokropieni wiosennym deszczem udaliśmy się do naszych włoskich domów.

Niedziela 6 maja,

cały dzień spędziliśmy wraz z włoskimi rodzinami. Każdy inaczej: jedni wyjechali nad malownicze Jezioro Maggiore czy Jezioro Orta, inni odwiedzili park linowy w pobliżu Novary. Jeszcze inni wspólnie uczestniczyli w rodzinnych uroczystościach. Jednym słowem mieliśmy okazję bliżej się poznać, a także ćwiczyć swoje umiejętności językowe.

Poniedziałek 7 maja,

dzień rozpoczęliśmy od lekcji WF w szkole podczas której uczniowie próbowali swoich sił w sportach paraolimpijskich. Przed południem wybraliśmy się na zwiedzanie Novary, między innymi odwiedziliśmy słynną ciastkarnię  Biscotti di Novara, gdzie wypiekane są słynne na całe Włochy biszkopty. Zwiedziliśmy kościół św. Gaudentego, patrona Novary i wspięliśmy się na wieżę kościelną, skąd podziwialiśmy panoramę prowincji Novara. Spacerując uliczkami miasta przeszliśmy do teatru Coccia oraz muzeum przyrodniczego.  Po lunchu zjedzonym w szkole braliśmy udział  w lekcjach teatralnych  w szkole cyrkowej, gdzie uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił w żonglowaniu czy gimnastyce artystycznej.  Wieczór wraz z rodzinami spędziliśmy w szkole, kosztując przygotowane przez rodziców włoskie dania. Była muzyka i tańce, gry sportowe i przemówienia.     

Wtorek 8 maja,

zostaliśmy zaproszeni na szkolne przedstawienie. Potem udaliśmy się na wycieczkę po znajdujących się w pobliżu winnicach. Region Novary słynie z trzech rzeczy: ryżu, gorgonzoli i win. Po drodze mijaliśmy zalane wodą pola ryżowe, oraz porośnięte winoroślą wzgórza. My odwiedziliśmy winnicę w miejscowości Boca, gdzie znajduje się również Sanktuarium Krzyża. Poznaliśmy sposób produkcji wina oraz skosztowaliśmy regionalnego dania – panisci. Jest to danie złożone z ryżu oraz warzyw ugotowanych wraz z włoskim salami. Po drodze do Novary zatrzymaliśmy się w miasteczku Ghemme, gdzie wino przechowywane jest w średniowiecznych piwnicach. Ostatnie chwile spędziliśmy w szkole, skąd zabrały nas na lotnisko włoskie rodziny. Pożegnanie jak zwykle było długie i rzewne choć wiedzieliśmy, że wkrótce znowu się spotkamy.

                                                                                                                        Izabela Witkowska

Maj 2017

Wizyta w naszej szkole uczniów i nauczycieli z włoskiej szkoły w Nowarze.

Sobota, 13 maja

powitaliśmy u nas gości z Włoch. Po południu spotkaliśmy się w szkole i dzięki ładnej pogodzie udało nam się spędzić ten dzień na świeżym powietrzy. Rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek z tradycyjnymi polskimi potrawami. Był bigos i pierogi w różnych smakach,  sałatki, tradycyjny chleb ze smalcem i wiele innych pysznych rzeczy do zjedzenia. Wieczorem grupa uczniów udała się jeszcze na Orlik, żeby wspólnie spędzić czas.

Niedziela, 14 maja

uczniowie włoscy spędzili wspólnie z rodzinami. Jedni udali się na rodzinne uroczystości, inni na wycieczki rowerowe. Po południu grupa spotyka się na grze terenowej w Forcie V, a następnie udała się do Jump Areny, żeby aktywnie spędzić czas. Wieczorem nasi goście odpoczywali w swoich rodzinach.

Poniedziałek, 15 maja

wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia. Po trzy godzinnej podróży zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w nowo otwartym interaktywnym muzeum wody – Hydropolis. Dzięki przeróżnym urządzeniom wodnym uczniowie mogli poznać jak ważna w życiu człowieka jest woda. Po krótkiej przerwie udaliśmy się na spacer po mieście. Ulicami Wrocławia, wzdłuż licznych odnóg Odry przeszliśmy na Stary Rynek, żeby podziwiać kolorowe kamieniczki i piękny Ratusz. Po drodze spotykaliśmy liczne we Wrocławiu figurki krasnali. Piękna pogoda umożliwiła nam zwiedzanie tego pięknego miasta.

Wtorek, 16 maja

rozpoczęliśmy w szkole od wspólnych zajęć. Najpierw uczniowie obejrzeli filmy o zabytkach Wrocławia i Poznania, rozwiązując przy tym karty pracy. Podczas lekcji przyrody powtórzyli sobie istotne zagadnienia dotyczące procesów chemicznych.  Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Poznania, które rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Rynku. Potem udaliśmy się do Muzeum Rogala, gdzie poznaliśmy tajniki pieczenia poznańskich rogali świętomarcińskich. Nasi goście aktywnie uczestniczyli we wszystkich czynnościach koniecznych do wypieku ciasta. Zaopatrzeni w świeże rogale udaliśmy się nad Maltę, gdzie spędziliśmy miło czas na placu zabaw. Wieczorem wszyscy uczniowie udali się na wspólne grillowanie do klubu Country w Luboniu. Uczestniczyli tam w najróżniejszych grach i zabawach ruchowych a przede wszystkim świetnie się bawili.

Środa, 17 maja

dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie poznaliśmy sposób wypiekania chleba oraz braliśmy udział w warsztatach pt. „Czerwone Korale”. Wszyscy uczniowie po zapoznaniu się z historią i tradycją noszenia korali w Polsce, samodzielnie wykonali dla siebie lub na prezent bransoletki i korale.  Mieliśmy też okazję skosztować pajdy chleba ze smalcem. Po powrocie do szkoły czekał na nas lunch i to niestety był już koniec tegorocznej wymiany.

 Mamy nadzieję, że przyjaźnie pozostaną na dłużej i że za rok spotkamy się po raz piąty.

                                                                                                                        Izabela Witkowska

 

Kwiecień 2017

Wymiana międzynarodowa z włoską szkoła Istituto Immacolata w Novara.

Czwartek 20 kwietnia,

rozpoczęliśmy naszą przygodę. Trzygodzinna podróż na lotnisko w Berlinie, odprawa i spokojny lot do Mediolanu. Wieczorem spotkaliśmy się z goszczącymi nas rodzinami. Późna pora przylotu skłoniła nas do pójścia spać, tym bardziej, że kolejny dzień zaczęliśmy  wcześnie rano.

Piątek 21 kwietnia,

spotkaliśmy się w szkole, gdzie włoscy uczniowie zaprosili nas na przedstawienie pt: „Justice”. Była to sztuka nawiązująca do słynnej historii Harrego Pottera. Podczas kolejnej lekcji uczniowie wykonali prezentację o Turynie, która przygotowała nas do sobotniego zwiedzania tego miasta. Po krótkiej przerwie udaliśmy się na zwiedzanie Novary. Odwiedziliśmy słynną ciastkarnię  Biscotti di Novara, gdzie wypiekane są słynne na całe Włochy biszkopty. Zwiedziliśmy kościół św. Gaudentego, patrona Novary i wspięliśmy się na wierzę kościelną, skąd podziwialiśmy panoramę prowincji Novara. Spacerując uliczkami miasta przeszliśmy do teatru Coccia. Po lunchu zjedzonym w szkole braliśmy udział w kolejnych zajęciach w szkole. Po południu zwiedziliśmy Katedrę i Baptysterium w Novarze oraz skosztowaliśmy pysznych włoskich lodów. Wieczorem uczniowie udali się do goszczących ich rodzin.

 Sobota 22 kwietnia,

wcześnie rano udaliśmy się pociągiem do Turynu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru uliczkami miasta, podziwiając okazałe place i znajdujące się wokół nich reprezentacyjne budynki. Po krótkim odpoczynku w parku udaliśmy się do Muzeum Kina. Jedno z bardziej znanych na świecie muzeów poświęconych tej tematyce znajduje się w budynku, który pierwotnie miał pełnić funkcję synagogi, stąd jego charakterystyczny kształt. W muzeum można poznać historię kinematografii. Po obejrzeniu wszystkich ekspozycji wjechaliśmy windą na taras widokowy i podziwialiśmy panoramę Turynu. Następnie udaliśmy się do największego po Kairze Muzeum Egipskiego, które prezentuje wspaniałe kolekcje zabytków starożytnego Egiptu. Podczas krótkiego spaceru ulicami miasta podziwialiśmy uliczne przedstawienia. Wieczorem uczniowie udali się do swoich rodzin.

Niedziela 23 kwietnia,

cały dzień spędziliśmy wraz z włoskimi rodzinami. Każdy inaczej: jedni wyjechali nad malownicze Jezioro Maggiore położone na północ od Novary, inni odwiedzili park linowy w pobliżu Novary. Jeszcze inni wspólnie uczestniczyli w rodzinnych uroczystościach. Jednym słowem mieliśmy okazję bliżej się poznać, a także ćwiczyć swoje umiejętności językowe.

Poniedziałek 24 kwietnia,

dzień rozpoczęliśmy od lekcji WF w szkole. Następnie uczniowie przygotowali prezentację o zabytkach Mediolanu i nagrali krótkie filmu o zaletach naszej wymiany. Około południa pociągiem wybraliśmy się do Mediolanu, miasta światowej mody. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru ulicami miasta zwiedzając po drodze zamek mediolańskiej rodziny Sforza i największy park w mieście. Następnie  udaliśmy się  na Plac Duomo, na którym wznosi się zachwycająca swoim pięknem i ogromem Katedra Duomo.  Będąc w Mediolanie nie mogliśmy pominąć najstarszego centrum handlowego – Galerii Wiktora Emanuela II. To arcydzieło „La Belle Epoque” zachwyciło nas wytwornym wystrojem, ekskluzywnymi sklepami i kawiarniami. Wieczór uczniowie spędzili wraz ze swoimi włoskimi przyjaciółmi.

Wtorek 25 kwietnia,

to dzień kiedy Włosi świętują odzyskanie niepodległości. W związku z tym ranek uczniowie spędzili wraz z rodzinami. W południe spotkaliśmy się w wynajętej w centrum miasta sali, gdzie rodzice przygotowali dla nas włoski poczęstunek. Była muzyka i tańce oraz wspólne zabawy. Potem udaliśmy się na małe zakupy i  na lotnisko żeby po kilkudniowej wycieczce wrócić do domu. Pożegnanie jak zwykle było długie choć wiedzieliśmy, że wkrótce znowu się spotkamy.

                                                                                                                        Izabela Witkowska

                                                                                                                       

 

Maj/Czerwiec 2016

Wizyta w naszej szkole uczniów i nauczycieli z włoskiej szkoły w Nowarze.

 

Wtorek 31 maja,

z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przybycie włoskich uczniów i nauczycieli. Mijały minuty, czas się dłużył niemiłosiernie, aż w końcu nasi goście pojawili się w hali przylotów. Uczniowie powitali swoich kolegów i koleżanki olbrzymią włoską flagą z napisem "Welcome to Poland". Ale nie brakowało też bardziej osobistych powitań, które przygotowali poszczególni uczniowie. Ze względu na bardzo późną porę wszyscy udali się do domów na zasłużony wypoczynek.

Środa 1 czerwca,

rozpoczęliśmy w szkole od gry terenowej. Uczniowie podzieleni na zespoły czteroosobowe mieli za zadanie przejść tor przeszkód z zadaniami z języka angielskiego, matematyki i zadań sportowych. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i świetnie się bawili. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Poznania, które rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Rynku. Potem udaliśmy się do Muzeum Rogala, gdzie poznaliśmy tajniki pieczenia poznańskich rogali świętomarcińskich. Nasi goście aktywnie uczestniczyli we wszystkich czynnościach koniecznych do wypieku ciasta. Zaopatrzeni w świeże rogale udaliśmy się nad Maltę, gdzie spędziliśmy miło czas na placu zabaw i zjeżdżając na górskiej kolejce.

Czwartek 2 czerwca,

od rana wybraliśmy się na całodzienną wycieczkę Szlakiem Piastowskim i nie tylko. Najpierw odwiedziliśmy Lednogórę, gdzie przepłynęliśmy na wyspę, na której według legendy Mieszko I przyjął chrzest. Kolejnym punktem było odwiedzenie Biskupina i przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji. Odwiedziliśmy tam Muzeum Kolejki Wąskotorowej, z całym mnóstwem malutkich pociągów. W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o bardzo ważnym miejscu w polskiej historii, Gnieźnie. Zwiedziliśmy Katedrę i poznaliśmy historię życia pierwszego polskiego świętego – św. Wojciecha. Zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenie.

Piątek 3 czerwca,

dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Urzędzie Gminy w Komornikach. Zostaliśmy przywitani przez władze gminy. Uczniowie mogli zwiedzić salę sesyjną, a nawet wziąć udział w głosowaniu. Trójka naszych uczniów poprowadziła krótką sesję na temat tego czy Włosi mają pozostać u nas na dłużej. Oczywiście wszyscy byli zgodni i obrady przebiegły bardzo spokojnie. Wszyscy uczniowie chętnie zadawali pytania Przewodniczącemu Rady Gminy, na temat jego pracy. Następnie udaliśmy się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie poznaliśmy sposób wypiekania chleba oraz braliśmy udział w warsztatach z papieroplastyki. Mieliśmy też okazję skosztować pajdy chleba ze smalcem i gzikiem. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Przyrodnicze w Wielkopolskim Parku Narodowym. Po obejrzeniu krótkiego filmu o parku, udaliśmy się do muzeum, gdzie uczniowie rozwiązywali karty pracy.

Ponadto każdego dnia w godzinach popołudniowych rodzice polskich uczniów zapraszali gości z Włoch na różne atrakcje w Poznaniu i okolicach.

Sobota 4 czerwca,

wszyscy spotkaliśmy się w naszej szkole na czwartym festynie rodzinnym, podczas którego odbywały się pokazy taneczne i gimnastyczne zarówno polskich jak i włoskich uczniów. Oprócz tego wszyscy mogli skorzystać z licznych gier i zabaw zorganizowanych przez nauczycieli i rodziców. Nie zabrakło też ciepłych przekąsek i pysznego ciasta. Dużą atrakcją była obecność straży pożarnej, która chłodziła gorące słońce. Wszyscy świetnie się bawili, także ciężko było się rozstać. Wiedzieliśmy też, że to już ostatnie wspólne godziny z włoskimi gośćmi.

Pożegnanie na lotnisku przeciągało się w nieskończoność i gdyby nieupływający czas pewnie nigdy nie rozstalibyśmy się.

Kolejny rok naszej wymiany międzynarodowej dobiegł końca. Mamy nadzieję, że przyjaźnie pozostaną na dłużej i że za rok spotkamy się po raz czwarty.

Izabela Witkowska

 

POLSKO - WŁOSKI Projekt Współpracy Miedzynarodowej

Maj 2016

Piatek, 29 kwietnia

To początek naszej przygody. Wyjechaliśmy rano i po trzygodzinnej podróży dotarliśmy na lotnisko w Berlinie. Tam niestety czekała nas niemiła niespodzianka, samolot miał duże opóźnienie.  Wylądowaliśmy w Mediolanie tuż przed północą, gdzie  czekali na nas z niecierpliwością włoscy gospodarze. Bardzo zmęczeni udaliśmy się prosto do domów.

Sobota, 30 kwietnia

Wyruszyliśmy na wycieczkę do Ligurii. Po dwugodzinnej podróży znaleźliśmy się nad Morzem Śródziemnym w miejscowości Cogoleto, skąd spacerkiem wzdłuż morza udaliśmy się do Varrezo. Piękna pogoda zachęcała do plażowania, odważni zamoczyli nogi w wodzie. Okazało się, że w miejscowości odbywają się obchody patrona miasta, które uważnie obserwowaliśmy. Nasza wycieczka zakończyła się późnym popołudniem w Nowarze, gdzie każdy udał się do swoich włoskich gospodarzy.

Niedziala, 1 maja

Cały dzień spędziliśmy wraz z włoskimi rodzinami. Każdy inaczej: jedni wyjechali nad malownicze Jezioro Orta położone na północ od Novary, inni zwiedzili Muzeum Egipskie w Turynie. Byli nawet tacy, którzy pojechali aż do Genui, żeby zobaczyć jedno z piękniejszych oceanariów w Europie. Jeszcze inni wspólnie uczestniczyli w rodzinnych uroczystościach. Jednym słowem mieliśmy okazję bliżej się poznać, a także ćwiczyć swoje umiejętności językowe.

Poniedziałek, 2 maja

Ranek spędziliśmy bardzo intensywnie w szkole na wspólnych lekcjach. Uczniowie przygotowywali prezentację o zabytkach Mediolanu i Novary. Około południa wybraliśmy się wspólnie do Mediolanu. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w najstarszym kościele miasta pod wezwaniem św. Ambrożego , patrona Mediolanu. Zwiedziliśmy też dziedziniec uniwersytetu i spacerując ulicami udaliśmy się  na Plac Duomo, na którym wznosi się zachwycająca swoim pięknem i ogromem Katedra Duomo.. Będąc w Mediolanie nie mogliśmy pominąć najstarszego centrum handlowego – Galerii Wiktora Emanuela II. To arcydzieło „La Belle Epoque” zachwyciło nas wytwornym wystrojem, ekskluzywnymi sklepami i kawiarniami. Galeria – usytuowana na planie krzyża - łączy ze sobą Plac Duomo z Placem La Scali, na którym stoi najsłynniejszy na świecie teatr operowy. Wieczór uczniowie spędzili wraz ze swoimi włoskimi przyjaciółmi.

Wtorek, 3 maja

Od rana wspólna lekcja muzyki, uczyliśmy się śpiewać piosenkę Stiches, przy akompaniamencie najróżniejszych instrumentów. Nasi uczniowie grali na keyboardzie i gitarach, a włoscy uczniowie na fletach, dzwonkach i perkusji. Efekt był oszałamiający. Następnie wybraliśmy się na zwiedzanie Novary, zobaczyliśmy Kościół pw. św. Gaudentego. Udało nam się nawet wejść na wieżę kościoła i podziwiać piękną panoramę prowincji Nowara. Byliśmy również w Muzeum Przyrodniczym, gdzie znajdują się wypchane modele zwierząt. Lunch zjedliśmy w szkole i odwiedziliśmy zakład produkujący ekologiczne torby na zakupy. Wieczorem czekała nas jeszcze jedna atrakcja, party z włoskimi rodzinami. Najpierw były wspólne tańce, gry zespołowe a potem prezentacje polskich i włoskich piosenek i wierszyków. Uczniowie bardzo dokładnie nauczyli się swoich ról. Na zakończenie rodzice poczęstowali nas typowymi włoskimi daniami.

Środa, 4 maja      

Po raz ostatni spotkaliśmy się w szkole na wspólnych zajęciach. Uczniowie przygotowali prezentacje o znanych miastach włoskich i polskich. Uczniowie włoscy poznali urokliwe miejsca w Polsce: Kraków, Warszawę i Wrocław. Jeszcze raz przeszliśmy się ulicami Novary, zwiedzając Duomo, Il Broletto i inne piękne miejsca w mieście. Potem krótki czas na zakupy i powrót do szkoły, skąd po zjedzonym lunchu  udaliśmy się na lotnisko.                                                                                                          

Izabela Witkowska   

Grudzień 2015

Mija trzeci rok wzajemnej współpracy pomiędzy uczniami naszej szkoły a zaprzyjaźnionej szkoły w Novara we Włoszech. Rozpoczęliśmy od napisania listów, w których każdy przedstawił się, opisał swoje zainteresowania. Odbyło się też pierwsze spotkanie przez Skype. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć swoich rówieśników, zamienić z nimi kilka zdań na ciekawe dla nich tematy.

Obecnie uczniowie wymieniają się kolejnymi listami i czekają na drugie spotkanie, które odbędzie się tuż przed Świętami. Mamy w planach rozmowy o zwyczajach świątecznych i wspólne śpiewanie kolęd.

Maj 2015

Wizyta w naszej szkole uczniów i nauczycieli z włoskiej szkoły w Nowarze.

 

                                                      

 

                                     

Poniedziałek 25 maja,

z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przybycie włoskich uczniów i nauczycieli do naszej szkoły. Mijały minuty, czas się dłużył niemiłosiernie, aż w końcu o godzinie 13.30 pojawił się autobus wiozący naszych gości. Uczniowie powitali swoich kolegów i koleżanki olbrzymią włoską flagą z napisem "Welcome to Poland".

Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się we włoskiej restauracji Verona, gdzie razem kosztowaliśmy polskich potraw. Było głośno i radośnie, królowały języki polsko i angielski. Rodzice i dzieci dzielili się wrażeniami z wizyty we Włoszech.

Wtorek 26 maja,

rozpoczęliśmy w szkole od lekcji języka angielskiego, podczas której nasi uczniowie przedstawiali prezentacje o Poznaniu i Wrocławiu. Następnie zaprosiliśmy naszych gości na przedstawienie "Love has no one name" w wykonaniu uczniów ze szkolnego koła teatralnego. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Poznania, które rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Rynku. Potem udaliśmy się do Muzeum Rogala, gdzie poznaliśmy tajniki pieczenia poznańskich rogali świętomarcińskich. Nie zabrakło też w programie wycieczki wizyty w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Uczniowie byli bardzo oczarowani tym, jak ciekawie można zaprezentować historię miasta. Wszystkim najbardziej podobały się interaktywne pokazy i zabawy dla dużych i małych zwiedzających. Następnie udaliśmy się nad Maltę, gdzie spędziliśmy miło czas na placu zabaw i zjeżdżając na saneczkach.

Środa 27 maja,

od rana uczniowie brali udział w lekcji historii, podczas której uczyli się o bitwie pod Monte Cassino. Następnie na lekcji przyrody wykonali doświadczenia i poznali metody oddzielania substancji niejednorodnych. Na lekcji matematyki grali w logiczne gry planszowe i przestrzenne, a na lekcji języka angielskiego opisywali obrazy słynnych malarzy. Na koniec wspólny WF. Słoneczna pogoda pozwoliła na rozegranie meczu piłki nożnej i koszykówki.

Po południu zabraliśmy naszych gości na wycieczkę do Kórnika. Tam zwiedziliśmy piękny zamek Tytusa i Jana Działyńskich i spacerowaliśmy po Arboretum, podziwiając kwitnące azalie i rododendrony. Wieczór włoscy goście spędzili w polskich rodzinach: jedni na basenie, inni na laserach, jeszcze inni na wspólnych zakupach.

Czwartek 28 maja,

wcześnie rano wyjechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Po kilkugodzinnej podróży pierwsze kroki skierowaliśmy na Stary Rynek, gdzie podziwialiśmy piękny ratusz, kolorowe kamienice i wspaniałą fontannę. Spacerowaliśmy uliczkami Wrocławia szukając słynnych wrocławskich krasnali. Odwiedziliśmy też katedrę na Ostrowie Tumskim i obecnie największą atrakcję miasta - Afrikarium znajdujące się na terenie zoo. Zmęczeni, ale zadowoleni z wycieczki, wróciliśmy wieczorem do Wir.

Piątek 29 maja,

dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Urzędzie Gminy w Komornikach. Zostaliśmy przywitani przez władze gminy. Uczniowie mogli zwiedzić salę sesyjną, a nawet wziąć udział w głosowaniu. Następnie udaliśmy się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie poznaliśmy sposób wypiekania chleba oraz nauczyliśmy się wycinać tradycyjne papierowe wycinanki. W międzyczasie wdrapaliśmy się na wieżę widokową znajdującą się w pobliżu parku. Do szkoły wróciliśmy pociągiem i po posiłku uczniowie zabrali się do przygotowania polskich potraw. Dzięki inicjatywie jednej z mam dzieci upiekły smaczne ciasteczka, zrobiły pyszne desery i sałatki. Potem po krótkiej przerwie na rozrywkę wszyscy wspólnie skosztowaliśmy polskich i włoskich przekąsek i ciasteczek. Na koniec trochę muzyki i podsumowanie spędzonego razem tygodnia. I oczywiście wspólne zdjęcie przed budynkiem szkoły na tle przygotowanych przez rodziców plakatów o Polsce i Włoszech.

Sobota 30 maja,

rozpoczęła się bardzo wcześnie rano. Ostatnie pożegnanie przed odjazdem naszych gości było naprawdę długie i bardzo wzruszające. Wspaniały tydzień, który spędziliśmy, dobiegł końca.

Izabela Witkowska

Joanna Ostrowska

 

 

Wycieczka do Navary w dnaich 7-12 maja 2015r.

 

Czwartek, 7 maja

To początek naszej przygody. Wyjechaliśmy rano i po trzygodzinnej podróży dotarliśmy na lotnisko w Berlinie. Po krótkim i spokojnym locie wylądowaliśmy w Mediolanie, gdzie czekali na nas z niecierpliwością włoscy gospodarze. Wszyscy udaliśmy się do szkoły na spotkanie przygotowane przez włoskich uczniów i ich rodziców. Nasi uczniowie szybko włączyli się we wspólne gry zaproponowane przez włoskich rówieśników.

 

 

Piątek, 8 maja

Ranek spędziliśmy bardzo intensywnie w szkole na wspólnych lekcjach. Część uczniów przygotowywała prezentację o podobieństwach i różnicach w polskiej i włoskiej szkole. Inna grupa uczniów rysowała i opisywała zabytki Mediolanu. Potem rozegraliśmy wspólną grą planszową, w której nasi uczniowie odnieśli zwycięstwo. Okazało się, że wiemy nieco więcej na temat Włoch niż nasi przyjaciele na temat Polski. Lekcja WF-u na sali gimnastycznej, gdzie wspólnie uczyliśmy się jeździć na nartach i snowboardzie. Ostatnia lekcja to muzyka, uczyliśmy się śpiewać piosenkę z filmu Titanic, przy akompaniamencie gry na keyboardzie i fletach. Efekt był oszałamiający. Tutaj pięknie zaprezentowali się nasi uczniowie: Łukasz, Jędrzej i Kornel, którzy grali na instrumentach. Po lunchu wybraliśmy się na zwiedzanie Novary. Spacer pięknymi uliczkami miasta, uprzyjemniliśmy sobie jedząc włoskie lody. Popołudnie każdy z uczestników spędził wraz ze swoja włoską rodziną.

 

Sobota, 9 maja

Wcześnie wyjechaliśmy na wycieczkę do Wenecji. Długa podróż w pociągu pozwoliła nam na bliższe poznanie swoich gospodarzy. Wspólne gry i zabawy przełamały barierę językową. W Wenecji spacerowaliśmy po zabytkowych uliczkach, ciesząc się pięknymi widokami i przepiękną pogodą. Byliśmy na placu św. Marka, gdzie znajdują się główne zabytki Wenecji, potem zwiedzaliśmy mniej znane zakątki miasta, racząc się włoskimi lodami i innymi przysmakami włoskimi. Na koniec krótka podróż wodnym tramwajem, zakupy włoskich pamiątek i bardzo zmęczeni ale zadowoleni wracaliśmy do domów.

 

Niedziela, 10 maja

Cały dzień spędziliśmy wraz z włoskimi rodzinami. Każdy inaczej: jedni wyjechali nad malownicze Jezioro Maggiore położone na północ od Novary, inni zwiedzili miasto Romea i Julii, jeszcze inni wspólnie uczestniczyli w rodzinnych uroczystościach, lub rozegrali mecze. Jednym słowem mieliśmy okazję bliżej się poznać, a także ćwiczyć swoje umiejętności językowe.

 

 

Poniedziałek, 11 maja

Pierwsze godziny spędziliśmy na wspólnych lekcjach w szkole. Uczyliśmy się wspólnie języka włoskiego i polskiego, ćwiczyliśmy trójskok na WF-ie i liczyliśmy zadania z matematyki. Około południa wybraliśmy się wspólnie do Mediolanu. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru ulicami miasta, gdzie znajdują się z najmodniejsze i najdroższe sklepy. Następnie przeszliśmy na Plac Duomo, na którym wznosi się zachwycająca swoim pięknem i ogromem Katedra Duomo. Wewnątrz gotyckiej świątyni - w całości wykonanej z białego i różowego marmuru, mogliśmy podziwiać liczne rzeźby, kolorowe witraże i misterne zdobienia. Będąc w Mediolanie nie mogliśmy pominąć najstarszego centrum handlowego – Galerii Wiktora Emanuela II. To arcydzieło „La Belle Epoque” zachwyciło nas wytwornym wystrojem, ekskluzywnymi sklepami i kawiarniami. Galeria – usytuowana na planie krzyża - łączy ze sobą Plac Duomo z Placem La Scali, na którym stoi najsłynniejszy na świecie teatr operowy. Wycieczkę zakończyliśmy u bram zamku Sforzów. Potem krótka podróż pociągiem i zwiedzanie zamku w miejscowości Galliate oraz Sanktuarium w Trecate. Tam też zostaliśmy ugoszczeni przez włoskich gospodarzy kolacją i wysłuchaliśmy pięknego koncertu do późnych godzin wieczornych.

 

Wtorek, 12 maja

Od rana zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze w Novarze, następnie Brolletto, gdzie spotkaliśmy się z panią Minister Kultury. Potem spacer uliczkami Novary, który okraszaliśmy sobie pysznymi lodami. Po lunchu zjedzonym w szkole wybraliśmy się na zwiedzanie Teatru Coccia. Jest to drugi po La Scali najważniejszy teatr w północnych Włoszech. Mieliśmy nawet okazję usiąść w loży honorowej zarezerwowanej tylko dla bardzo ważnych osobistości. Ostatnim programem wycieczki były odwiedziny w ciastkarni, gdzie wypiekane są Biscotti di Novara, tradycyjne dla tego regionu biszkopty. Późnym popołudniem pożegnaliśmy się z włoską szkołą i wraz z rodzinami udaliśmy się na lotnisko. Wszystkich opanowało wzruszenie i smutek. Uściskom nie było końca. Wszystkim kręciła się nawet łza w oku... ale nie martwiliśmy się, bo wiedzieliśmy, że niedługo spotkamy się znowu. W Wirach!

                                                                                                                                  

   koordynator projektu

   Izabela Witkowska

 

 

Kwiecień 2015

Dnia 17 kwietnia miało miejsce ważne wydarzenie w naszej całorocznej współpracy z włoską szkołą Istituto Immacolata w Nowarze. Uczniowie zaprosili na spotkanie przez Skype swoich rodziców. Pomimo początkowych trudności w połączeniu internetowym udało się uczestnikom wymiany przedstawić swoje rodziny. Odległość dzieląca nas od Włoch nagle okazała się nie taka duża. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich rodzinach, zainteresowaniach i zwierzętach. Bardzo intensywnie przygotowujemy się już do wymiany, która odbędzie się w dniach 7 – 12 maja.

Marzec 2015

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od nawiązania współpracy z kolejną grupą uczniów z włoskiej szkoły Istituto Immacolata w Novarze. Po zeszłorocznym sukcesie jaki odnieśliśmy podczas wzajemnych wizyt w szkołach wzrosło zainteresowanie samym projektem wymiany. Po spotkaniu z rodzicami klas szóstych i piątych zostało wybranych 18 uczniów, którzy przez cały rok będą przygotowywać się poprzez pisanie listów, rozmowy przez Skype do wymiany międzynarodowej.

Pierwsze spotkanie przez Skype miało miejsce w październiku, uczniowie przedstawiali się, opisując swoje zainteresowania, miejsce zamieszkania, itp. Po raz drugi zobaczyliśmy się w listopadzie, wtedy polscy uczniowie odpowiadali na pytania swoich włoskich rówieśników. W grudniu, tuż przed świętami, omawialiśmy podobieństwa i różnice w tradycjach świątecznych, wspólnie odśpiewaliśmy kolędy. Styczniowe spotkanie to rozmowa na temat popularnych dyscyplin sportowych w obu krajach. W marcu poznaliśmy się osobiście, tzn. każdy z uczniów miał możliwość poznania osoby u której będzie mieszkać podczas wymiany. Kwietniowe spotkanie jeszcze przed nami. Będą w niej uczestniczyć rodzice uczniów. Mamy już w zarysie ułożony plan obu wizyt, które będą miały miejsc na początku i pod koniec maja.

Cały czas uczniowie wymieniają się przez pocztę elektroniczną listami.

 

 

Wrzesień 2014

Z przyjemnością informujemy, że Projekt Współpracy z włoską szkołą w miejscowości Novarra został uznany przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu za innowację, która została zarejestrowana pod nr. 120. Gratulujemy autorkom projektu: Pani Izabeli Witkowskiej oraz Pani Joannie Ostrowskiej

Nazwa innowacji: Broad your mind - poszerz swoje horyzonty.

Innowacje 2014-2015

 

 

Czerwiec 2014

Album Fotograficzny

Maj 2014

Relacja z wizyty w Polsce:

Wizyta w Polsce.pdf

 

 

Maj 2014

Sprawozdanie z wyjazdu do Włoch - maj 2014:

Wymiana_polsko-włoska.pdf

 

 

Czerwiec 2013

W czerwcu tego roku nasza szkoła rozpoczęła współpracę z włoską szkołą w Nowarze. Na początku były oficjalne zaproszenia do współpracy, a od września swój udział w projekcie rozpoczęli uczniowie klas szóstych. Za nami już wiele wspólnych spotkań podczas których doskonalimy nasze umiejętności językowe. Dnia 19 listopada miało miejsce pierwsze spotkanie z naszymi włoskimi przyjaciółmi przez skype.

Początkowo uczniowie byli trochę speszeni występując przed kamerą i opowiadając o sobie, ale wkrótce wspólne zainteresowania dzieci, przełamały lody. Każdy z uczniów (12 osób bierze udział w projekcie) miał możliwość przedstawienia siebie  dzieciom ze szkoły w Nowarze. Wszyscy najchętniejopowiadali o swoim hobby i sposobach spędzania wolnego czasu. Opowiedzieliśmy też trochę o naszej szkole i miejscowości.

Włoscy uczniowie zrewanżowali nam się tym samym, mówiąc o tym co ich interesuje i  czego uczą się w szkole. Spędziliśmy całą godzinę bardzo owocnie i już umówiliśmy się na kolejne spotkanie przed świętami. Będziemy chcieli wymienić się wrażeniami jak każdy z nas spędza Święta Bożego Narodzenia. Do usłyszenia.

 

Aktualności

Kontakt


 • Szkoła Podstawowa
  im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach
  ul. Szreniawska 6
  62-051 Wiry
  61-810-65-65
  spwiry@op.pl

Galeria zdjęć